پرکشیدن کالاهای اساسی از سفره‌ی مستمری‌بگیران

پرکشیدن کالاهای اساسی از سفره‌ی مستمری‌بگیران

نصرالله دریابیگی (ريیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی مازندران) می‌گوید: از مسيولان محترم یک سوال مهم دارم؛ سبد 10 میلیونی هزینه‌ها را کارگران و بازنشستگان چگونه پر کنند؟ سیگار فروشی در کنارخیابان؛ شستن ماشین مردم؛ نگهبانی در پارک و... هر کار دیگری که نام آن را شغل کاذب گذاشته ایم! دریابیگی می‌گوید: آیا می‌دانید کارگر و بازنشسته تامین اجتماعی سوای آن که باید صورت‌شان را با سیلی سرخ نگه دارند؛ مجبور به قرض گرفتن هستند و مشکلات بعدی که از بیان آن‌ها می‌گذرم؟!

ایلنا: نصرالله دریابیگی گفت: بیش از نیمی از جمعیت استان مازندران را کارگران و بازنشستگان، تشکیل می‌دهند. اینجا وضع کارگران و بازنشستگانش خوب نیست!

معیشت سخت کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی مشکلی است که برای خیلی‌ها قابل درک نیست؛ سال‌ها کار در شرایط سخت به امید آن که یک روزی خواهد آمد تا چند صباحی فارغ از مشکلات زندگی نسبتا راحت و بی‌دغدغه باشی…

امروز 20 سال و شاید 30 سال از بهترین دوران زندگی‌شان در کارخانه؛ بیمارستان، جاده‌ها و… گذشته و هنوز چشم به دست دیگران دوخته‌اند! هزینه‌ها کمرشکن شده و دخل و خرج کارگر و بازنشسته اصلا با هم نمی‌خواند!

می‌گویند تلاش می‌کنیم زندگی‌تان رو به بهبودی برود؛ مسيولان می‌گویند! و تو و هم قطارانت هیچ اثری از بهتر شدن اوضاع نمی‌بینی!

بیش از نیمی از جمعیت استان مازندران را کارگران و بازنشستگان تشکیل می‌دهند! اینجا وضع کارگران و بازنشستگان خوب نیست! نصرالله دریابیگی (ريیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی مازندران) که در تشکیلات خانه کارگر و کانون بازنشستگان استان مسيولیت دارد، می‌گوید: اوضاع ما خوب نیست و این مطلب مختص امسال نیست! او به ایلنا می‌گوید: 40 سال گذشته یک طرف و دهه اخیر و دوسال گذشته یک طرف! آنچه می‌گویند و نامش را احترام به مقام و جایگاه کارگران و بازنشستگان می‌گذارند، فقط حرف است، چراکه در عمل اتفاقات دیگری افتاده!

«دریابیگی» می‌گوید: در استان مازندران یک خانواده 4 نفره ماهانه باید 10 میلیون تومان در جیب سرپرست خانوارش باشد تا یک زندگی آبرومندانه داشته باشد؛ متوسط دریافتی یک بازنشسته چهار میلیون و پانصد هزار تومان است! شما آخر این قصه پرغصه را خودتان حدس بزنید!

این نماینده کارگری در استان مازندران لابلای صحبت‌هایش، گریزی هم به مشکلات کارگران می‌زند و می‌گوید: فکر نکنید که مشکلات فقط برای بازنشستگان است؛ کارگران که کار می‌کنند نیز با انبوهی از مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند؛ از کمی حقوق تا نبود امنیت شغلی! تازه ما قانون کار داریم و دل‌مان به این میثاق ملی خوش است!

او می‌گوید: از مسيولان محترم یک سوال مهم دارم؛ سبد 10 میلیونی هزینه‌ها را کارگران و بازنشستگان چگونه پر کنند؟ سیگار فروشی در کنارخیابان؛ شستن ماشین مردم؛ نگهبانی در پارک و… هر کار دیگری که نام آن را شغل کاذب گذاشته ایم!

دریابیگی می‌گوید: آیا می‌دانید کارگر و بازنشسته تامین اجتماعی سوای آن که باید صورت‌شان را با سیلی سرخ نگه دارند؛ مجبور به قرض گرفتن هستند و مشکلات بعدی که از بیان آن‌ها می‌گذرم؟!

او می‌گوید: قدرت خرید کارگر جماعت و بازنشستگان به شدت پایین آمده و حاصل این شرایط رکود اقتصادی و بازاراست! کارگر قدرت خرید کالایی را که خودش تولید کرده ندارد! این فرد با هزار و یک خیال و مشکلات به کار دوم و سوم می‌رود و فردا صبح باید در پای دستگاه تولید حاضر شود؛ از او چه می‌ماند؟ مشکلات معیشتی؛ بیکاری فرزندان و…همه در ذهنش جمع هستند و بعدا می‌شنویم دست کارگر در حین کار زیر دستگاه مانده و قطع شده! او با چه انگیزه‌ای برای شکوفایی تولید و استقلال کشورش تلاش کند؟!

دریابیگی با انتقاد از برخی مسيولان و نمایندگان مجلس که شعار حمایت از تولید و کارگر سر می‌دهند و حذف ارز 4200 تومانی و پرداخت مابه التفاوت ارز را طرح می‌کنند، می‌گوید: پول‌پاشی در جامعه یعنی تورم و گرانی‌های سرسام آور! ما پیشنهاد می‌کنیم بن کارگری و کارمندی را احیا کنند تا حقوق بگیران حداقل بتوانند کالاهای اساسی مثل برنج و مرغ و گوشت و لبنیات را بر سرسفره‌شان ببینند!

او از وزیر تعاون و کار درخواست می‌کند که موضوع بن کارگری را در شورای عالی کار مطرح و بر احیای تعاونی‌های کارگری و کارمندی پافشاری کند تا بلکه اقشار آسیب پذیرجامعه از فشارهای کنونی خارج شوند و عدالتی را مدنظر مسيولان و کارگزاران نظام است؛ محقق گردد!

این نماینده کارگری می‌گوید: اگر در سالهای گذشته طبق قوانین کار و تامین اجتماعی حقوق کارگر و بازنشستگان به عدالت و منطقی افزایش می‌یافت؛ امروز شاهد این همه مشکلات نبودیم!

او می‌گوید: ريیس سازمان برنامه و بودجه درباره افزایش 10 تا 30 درصدی دستمزدها و افزایش پلکانی حقوق‌ها اظهارنظر می‌نماید؛ ما صحبت‌مان این است که 80 درصد کارگران و بازنشستگان حداقل بگیر هستند؛ آیا این افزایش‌ها کمک حال این جماعت خواهد بود؛ قطعا خیر!

او خطاب به دولت و مجلس می‌گوید: کارگران و بازنشستگان اوضاع مالی اشان وخیم است؛ با این حقوق‌ها به کجا خواهیم رسید؟ با ماهی چهار و 5 میلیون کدام مسيول و نماینده محترم زندگی می‌کند که ما اینگونه باشیم! حقوق‌های 30 تا 40 میلیونی برخی نمایندگان مجلس و مدیران مملکت کجا و دستمزد بخور و نمیرجماعت کارگر و بازنشسته کجا؟!

«دریابیگی» ضمن قدردانی از برخی مسيولان استان مازندران و مدیران تامین اجتماعی که تا حدودی با ارایه خدمات درمانی؛ مرهمی برمشکلات کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی هستند؛ از اجرایی نشدن قانون درمان رایگان مطابق قانون اساسی و مسکوت ماندن قانون الزام درمان رایگان توسط تامین اجتماعی به شدت انتقاد کرده و می‌گوید: در استان مازندران 5 تا بیمارستان تامین اجتماعی داریم و طرح‌های توسعه‌ای این سازمان درحال اجرا هستند اما در تمام مناطق استان که این امکانات نیست و کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی مجبورند از جیب‌شان هزینه‌های بیمه تکمیلی را بدهند؛ اینها موارد نقض قوانین هستند و هیچ کس زحمت پاسخگویی را به خودش نمی‌دهد!

او از مدیران سازمان تامین اجتماعی به طور جد می‌خواهد که پیگیر بدهی 400 هزار میلیارد تومانی دولت به این سازمان باشند و در ادامه به بحث پرچالش همسان‌سازی حقوق بازنشستگان می‌پردازد و می‌گوید: این موضوع در دولت احمدی نژاد طرح و اجرایی نشد و در دولت تدبیر و امید نیم بند محقق گشته؛ سال 1398 برای تامین بار مالی طرح 50 هزار میلیارد تومان از محل رد دیون دولت به سازمان تامین اجتماعی عملیاتی شد و برای سال 1399 که قراربود 89 هزار میلیارد تومان در بودجه دیده شود؛ ریالی محقق نشده اما حقوق بازنشستگان تا درصدی ترمیم شد که البته با ایده آل‌ها فاصله داریم.

دریابیگی گفت: آقای نوبخت ريیس سابق برنامه و بودجه اعتقاد داشتند که اجرای این طرح تورم‌زا خواهد بود که البته نمایندگان مجلس در برابر چنین اظهاراتی اعلام کردند به لایحه دولت برای افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی رای مثبت خواهند داد و همین نمایندگان اخیرا صحبت‌های دیگری داشتند که بارمالی این طرح برعهده سازمان تامین اجتماعی است و نمی‌توانند بگویند بودجه‌اش را دولت تامین می‌کند اگرچه اعتقاد داریم دولت ما را نیز همچون بازنشستگان لشکری و کشوری دیده و از محل فروش نفت اعتبارات طرح همسان‌سازی را تامین کند.

وی می‌گوید: از نمایندگان محترم مجلس انتظار داریم همانگونه که در شعارهای خودشان حامی تولید و کار و کارگر هستند در عمل نیز با تصویب دايمی شدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، برای همیشه این قشر عزیزجامعه را از بلاتکلیفی و نگرانی‌ها خارج کنند.

local_offerبرچسب‌ها:
جدیدترین قیمت 86 قلم کالای اساسی

جدیدترین قیمت 86 قلم کالای اساسی

وزارت جهاد کشاورزی جدیدترین قیمت 86 قلم کالای اساسی را اعلام کرد.

TejaratNews.com/
تخصیص یک میلیارد دلار ارز برای واردات کالای اساسی

تخصیص یک میلیارد دلار ارز برای واردات کالای اساسی

مدیر روابط عمومی بانک مرکزی در حساب کاربری خود در توییتر از تخصیص حدود یک میلیارد دلار ارز برای واردات کالا‌های اساسی طی روز جاری خبر داد.

Irinn.ir/
اعلام قیمت 79 قلم کالای اساسی

اعلام قیمت 79 قلم کالای اساسی

معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی قیمت رسمی 79 قلم کالای خوراکی را اعلام کرد.

TejaratNews.com/

قیمت 79 کالای اساسی اعلام شد

قیمت 25 کالای اساسی اعلام شد

قیمت 25 کالای اساسی اعلام شد

پیرو مصوبه جلسه روز گذشته ستاد تنظیم بازار به ریاست معاون اول ريیس جمهور، قیمت 25 کالای اساسی اعلام شد.

TejaratNews.com/
اعلام قیمت 25 کالای اساسی

اعلام قیمت 25 کالای اساسی

پیرو مصوبه جلسه روز گذشته ستاد تنظیم بازار به ریاست معاون اول ريیس جمهور ، قیمت 25 کالای اساسی اعلام شد.

Bartarinha.ir/
قیمت رسمی 20 کالای اساسی اعلام می‌شود

قیمت رسمی 20 کالای اساسی اعلام می‌شود

جلسه ستاد تنظیم بازار امروز به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار و بر اساس مصوبات آن مقرر شد قیمت 20 کالای اساسی ظرف 24 ساعت آینده از سوی وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگ...

Bartarinha.ir/
اعلام قیمت 20 کالای اساسی تا 24 ساعت آینده

اعلام قیمت 20 کالای اساسی تا 24 ساعت آینده

در جلسه ستاد تنظیم بازار به ریاست معاون اول ريیس‌جمهوری مقرر شد که وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با همکاری سایر نهاد‌های مرتبط قیمت 20 کالای اساسی را ظرف 24 ساعت آین...

Irinn.ir/
45 تن کالای اساسی توزیع شد

45 تن کالای اساسی توزیع شد

ارشدی: از ابتدای امسال تاکنون پیش از 21 هزار تن انواع برنج وارداتی و 24 هزار تن شکر برای تامین مصارف مردم در قالب تنظیم بازار توزیع شده است.

Bartarinha.ir/
ترخیص بیش از 12 میلیون تن کالای اساسی از گمرکات کشور

ترخیص بیش از 12 میلیون تن کالای اساسی از گمرکات کشور

معاون فنی گمرک گفت: از ابتدای سال جاری تا 26 شهریور، بیش از 12 میلیون تن کالای اساسی از گمرکات کشور ترخیص شده است.

Irinn.ir/
ورود 10 میلیون و 800 هزار تن کالای اساسی به کشور

ورود 10 میلیون و 800 هزار تن کالای اساسی به کشور

ريیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: از ابتدای سال تاکنون، بیش از 10 میلیون و 800 هزار تن انواع کالای اساسی توسط ناوگان حمل و نقل جاده‌ای کالا از بنادر به کشور وارد شده است.

Irinn.ir/
موجودی کالای اساسی در بنادر بیش از 4 میلیون‌تن

موجودی کالای اساسی در بنادر بیش از 4 میلیون‌تن

معاون وزیر راه و شهرسازی از وجود بیش از 4 میلیون تن کالای اساسی در بنادر کشور خبر داد.

Irinn.ir/
4.5 میلیون تن کالای اساسی در بنادر کشور

4.5 میلیون تن کالای اساسی در بنادر کشور

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: میزان کالا‌های اساسی موجود در بنادر کشور تا سوم شهریورماه امسال به چهار میلیون و 527 هزار و 100 تن است.

Irinn.ir/
بلاتکلیفی 1.3‌ میلیون تن کالای اساسی روی آب/ ماجرا چیست؟

بلاتکلیفی 1.3‌ میلیون تن کالای اساسی روی آب/ ماجرا چیست؟

با وجود همه مصوبات و دستورالعمل‌ها برای تسریع ترخیص کالاهای اساسی، همچنان روند رو به رشد دپوی کالا در گمرک و بنادر ادامه دارد؛ به‌گونه‌ای در حال حاضر حداقل 1.3 میلیون تن کالای اساسی در شناورها روی آب ...

TejaratNews.com/
نبود ارز برای ترخیص 6 و نیم میلیون تن کالای اساسی

نبود ارز برای ترخیص 6 و نیم میلیون تن کالای اساسی

به گفته معاون فنی گمرک ایران، ترخیص شش و نیم تن کالا‌ی اساسی موجود در گمرکات، به یک میلیارد و 800 میلیون دلار ارز نیاز دارد که این رقم هنوز تخصیص نیافته است.

TejaratNews.com/
کاهش 7 دلاری قیمت طلا/تورم آمریکا فعلا ادامه دارد آخرین وضعیت قیمتی کالا‌های اساسی در بازار تصمیمات جدید برای حذف قیمت‌گذاری خودرو فروش ویژه خودروهای جدید بهمن در هفته آینده کاهش قیمت طلا به دنبال واکنش بانک مرکزی آمریکا روند سودآوری شرکت‌های تحت پوشش بورس تا پایان سال ادامه دارد وام 10میلیونی برای سرپرستان خانوار مبتلا به کرونا ارزش سهام عدالت 2 درصد کاهش یافت ارزش سبد سهام عدالت آب رفت/ سهام عدالت 532 هزار تومانی چند شد؟ با 17میلیون تومان چه خودرویی می‌توان خرید؟ خبرهای خوب بورسی؛ از حذف قیمت‌گذاری دستوری تا عرضه اولیه‌های جذاب ‌ تجارت در مرز ایران و افغانستان عادی شد طرح ویژه فروش 2 خودرو فردا موتور افت بیش از 3 درصدی شاخص کل/ ریزش‌های متوالی بورس به پایان می‌رسد؟ قیمت دلار در صرافی‌های بانکی تهران، بیست و نهمین شهر گران دنیا شد! یارانه معیشتی آذرماه واریز شد انتشار صورت مالی میاندوره ای "مادیرا" توقف پذیرش محموله تجاری در مرز میلک "ساراب" صورت مالی تلفیقی 6 ماهه منتشر کرد "قنیشا" صورت مالی 12 ماهه حسابرسی شده منتشر کرد شرایط ثبت‌نام در مسکن دولتی آسان شد نرخ رسمی 29 ارز افزایش یافت قیمت خودرو در بازار امروز گمرک: تجار فعلا به مرز میلک کالا ارسال نکنند "لکما" در مناقصه خرید رک BBU حاضر شد "شسم" مجوز تولید محصول جدید گرفت مسکن در تهران گران‌تر از مسکو و استانبول یارانه معیشتی آذرماه واریز شد تعیین دبیر کل اوپک تا ماه آینده رکود نامیمون و سکوت بزرگ بورس‌باز‌ها هشدار وزیز نفت درباره بنزین/ پشت پرده کمبود بنزین در ایران چیست؟ پیشنهاد پرداخت وام 450 میلیون تومانی به هر واحد مسکن ملی قیمت خودرو امروز 11 آذر 1400(جدول) خرید و فروش طلا زبر رصد مالیات می‌رود شاسی‌بلند چینی در بازار چند؟ توزیع کالاهای اساسی با پیک موتوری کلید خورد آخرین وضعیت پرونده کرسنت در قوه قضاییه پروژه مسکن مهر چه زمانی به اتمام می‌رسد؟ ببینید میوه هم از سفره ما پرید! تمام بازارسرمایه برای "امنیت سرمایه‌گذاری" ایستادند کدام خودروها در یک هفته اخیر گران شد؟ مناطق ارزان تهران برای خرید خانه کدام خودروها در یک هفته اخیر گران شد؟/ سمند ال‌ایکس به 246 میلیون رسید سقوط سریالی ارزش لیر ترکیه روند کاهشی طلا و سکه تغییر کرد / قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/10 جزيیات محسابه گازبها تصمیم‌گیری درباره آینده بازار نفت رویداد ارايه معکوس دیوار و جوانه در دانشگاه شریف افزایش فروش نفت