«تامین انرژی پایدار» و «ثبات‌ ارزی» 2 مطالبه‌ صنعتگران/ کالای قاچاق بلای جان تولیدکننده

«تامین انرژی پایدار» و «ثبات‌ ارزی» 2 مطالبه‌ صنعتگران/ کالای قاچاق بلای جان تولیدکننده

عضو هیات ريیسه انجمن شیشه ایران گفت: مهم‌ترین مشکل تولید صنعت شیشه و چینی ایران، عدم تامین پایدار انرژی، نوسان نرخ ارز و واردات قاچاق کالای مشابه، است.

به گزارش خبرنگار ‌اقتصادی خبرگزاری فارس، قصه تولید در کشور ما که روی دیگر سکه‌ی ایجاد اشتغال و تولید ثروت و ارزآوری به شمار می‌رود، سر دراز دارد.

تولیدکنندگان هم باید به فکر تامین مواد اولیه، تولید باکیفیت، تامین ماشین‌آلات نو، اداره کارخانه و سروکله زدن با ادارات مختلف نظیر مالیات، تامین اجتماعی، بانک‌ها، اداره آب، برق و گاز باشند و هم از یک طرف باید نقش بازاریابی و صادرکننده داشته باشند تا تولید پایداری به همراه داشته باشند.

ما در این بین دولت به عنوان سیاست‌گذار کلان باید به فکر تامین پایدار انرژی از جمله برق و گاز برای صنایع انرژی‌بر مانند تولید چینی، سرامیک و شیشه و فولاد و سیمان باشد، از طرفی باید با سیاست‌هایی ثبات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ باید در سیاست‌های کلان اقتصادی دنبال کند و از نوسان بی‌ضابطه نرخ ارز و همچنین قاچاق کالاهای تولید مشابه جلوگیری کند تا از تولید حمایت کند.

امروز خبرنگاران بازار سرمایه، از خطوط تولید یک کارخانه در مشهد بازدید کردند و کارگرانی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ملاحظه کردند که با جان و دل چنگ و دندان در سنگر تولید تلاش می‌کنند، اما وقتی پای درددل مدیرعامل و مدیران کارخانه نشستند متوجه شدند حضور در سنگر تولید به گونه‌ای است که باید یک مدیر همزمان در چند جبهه بجنگد.

مهدی ایمانی، عضو هیات ريیسه انجمن شیشه ایران، وقتی در برابر این پرسش قرار گرفت که مهم‌ مشکلات تولید شما چیست؟ گفت: عدم تامین پایدار انرژی به گونه‌ای است که امسال در اوج مصرف برق چندین بار برق کارخانه قطع شده و ضررهای زیادی وارد شد، همچنین برای اجرای طرح توسعه، سرمایه‌گذاری‌های زیادی انجام شده اما هنوز برق مورد نظر تامین نشده است.

وی افزود: همچنین یکی از مشکلات ما نوسان نرخ ارز به شمار می‌رود که موجب ایجاد هزینه در طرح‌های توسعه‌ای می‌شود به گونه‌ای که طرحی که قرار بوده با 40 میلیارد تومان راه‌اندازی شود در اثر افزایش نرخ یورو 80 میلیارد تومان صرف آن شده و هنوز راه‌اندازی نشده است.

ایمانی اضافه کرد: یکی دیگر از مشکلات، مسيله افزایش سرمایه شرکت است، در مورد واردات هم در سال‌های قبل که نرخ ارز پایین بود واردات کالاهای خارجی از مشکلات ما بود، الان واردات رسمی وجود ندارد اما قاچاق وجود دارد، البته روی بازار ظروف چینی زیاد اثر ندارد.

عضو هیات ريیسه انجمن شیشه ایران در مورد اینکه آیا امکان ذخیره‌سازی گاز برای ایام قطعی گاز وجود دارد؟ اظهار داشت: تولید یک فرایند مداوم است، ذخیره‌سازی گاز برای 48 تا 72 ساعت امکان دارد؛ مثلا ما می‌توانیم گاز پی جی برای 72 ساعت داشته باشیم یا موتور دیزل ژنراتور برای 48 ساعت یا حداکثر یک هفته می‌تواند کار کند، اما به هر حال از اسمش پیداست که برق اضطراری است و نمی‌تواند مداوم باشد.

وی که مدیرعاملی چینی مقصود را بر عهده دارد، در مورد اینکه آیا بازاریابی و از مشکلات شما به شمار می‌رود، تصریح کرد: واحد بازرگانی ما این کار را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برعهده گرفته و هم اکنون سفارش خرید تا پایان اردیبهشت ماه سال آینده وجود دارد و ما در صدد تامین سفارش‌های انجام‌شده هستیم.

مدیرعامل این واحد صنعتی تولید چینی در مورد تامین مواد اولیه گفت:‌ ‌70 درصد ماده تولید ظروف چینی کايولن است که از مواد در شهر مرند آذربایجان به دست می‌آید، ‌در حال حاضر این معدن در اختیار و زیر مجموعه تامین اجتماعی است، اگر دولت به تولیدکنندگان چینی در ایران اعتماد کند و معادن کايولن و خاک چینی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ با نظارت دولت به کارخانه‌های و اعضای انجمن سرامیک ایران بدهد، آن موقع می‌تواند انتظار داشته باشد محصولی تولید شود که با تبدیل شدن به فراورده 300 درصد حاشیه سود خواهد داشت و محصول صادراتی با کیفیت تولید می‌شود.

ایمانی اظهار داشت: در حال حاضر محصولات ظروف چینی ایرانی به کشورهای آلمان، رومانی، مجارستان، روسیه، گرجستان، ارمنستان، ترکیه و افغانستان صادر می‌شود.

عضو هیات ريیسه انجمن شیشه ایران در مورد اینکه آیا قصد دارید وارد بورس شوید؟ تصریح کرد: در حال حاضر 65 درصد از سهام این کارخانه دست بخش خصوصی و 35 درصد مربوط به گروه سرمایه‌گذاری توسعه ملی ایران با نماد است و امیدواریم به زودی از شمول ماده 141 یعنی زیاندهی خارج شویم و بعد از آنکه سه سال سودده بودیم وارد بورس شویم.

‌ایمانی بیان کرد: 670 میلیارد تومان بدهی داشت و کم‌کم از محل تولید حدود 200 میلیارد تومان بدهی به برق، مالیات،‌ تامین اجتماعی و بانک را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ پرداخت کردیم و امیدواریم به زودی از زیاندهی خارج شویم.

عضو هیات ريیسه انجمن شیشه ایران همچنین گفت: در سال‌های گذشته نداشتن بازار از یک سو و واردات کالاهای مشابه خارجی موجب شده بود تولیدات ظروف چینی در زمینی به مساحت 36 هزار دپو شود و بعد از آن تصمیم گرفتیم این محصولات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به بازار عرضه کنیم و از محل فروش این محصولات بخشی از بدهی شرکت را بپردازیم.

‌مشاهدات خبرنگار فارس از خطوط تولید ظروف چینی نشان می‌دهد مجموعه سیاست‌گذاران از خط تولید و از تولیدکننده باید حمایت کنند و به جای اینکه فشار مالیاتی و یا فشار بانکی بر تولیدکننده وارد شود، دولت باید دلالان و واردکنندگان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شناسایی کرده و در عوض از تولیدکنندگان حمایت کند.

پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

سکه 14 میلیون و 93 هزار تومان شد | جدیدترین قیمت‌ طلا و انواع سکه ؛ 29 اردیبهشت 1401 سامانه یکپارچه تخصیص خودرو بدون اختلال فعال است + شیوه ثبت‌نام ستاد تنظیم بازار تصویب کرد/ سقف افزایش اجاره‌بها در... برخورد با متخلفان افزایش بهای اجاره مسکن مدیرعامل دخانیات در تشریح چگونگی حمایت از کشاورزان تنباکو و توتون‌کار به مجلس‌ می‌رود رابطه بین طلا و دلار / قیمت طلا سقوط می کند؟ مهدی صولی مدیرعامل شرکت پاکسان شد آخرین پیش‌بینی‌ها از قیمت فلز زرد/ چرا طلا زمین‌گیر شد؟ بازنشستگان منتظر این واریزی جدید باشند وعده جدید وزارت کار درباره اشتغال جوانان تراز تجاری مثبت 11میلیارددلاری مناطق آزادوویژه/سکوی واردات نیستیم این کشور با ارزان فروشی سود نجومی کرد! دلار چند شد؟ | جدیدترین قیمت دلار و یورو در بازار آزاد و صرافی‌ بانکی ؛ 29 اردیبهشت 1401 علت عدم واریز یارانه به این افراد / اعتراض ها بر... روسیه با ارزان فروشی کدام بازارها را تصاحب کرد؟ مجوز تاسیس اولین بانک فراساحل‌ کشور از بانک مرکزی اخذ شد ‌ محموله‌های نفتی ایران در انتظار تخلیه در بنادر چین مجوز تاسیس بانک آفشور در مناطق آزاد گرفته شد به عنوان سازنده مسکن ورود می‌کنیم اقدامات پذیرش سیمان زنجان در فرابورس انجام می‌شود چطور می‌توانید به یارانه همسر اضافه شوید؟ پیامد خرید و فروش غیر مجاز ارز در بازار خبر مهم برای جاماندگان دریافت سود سهام عدالت 83 هزار میلیارد تومان از اراضی به مناطق آزاد برگشت چطور می‌توانید به یارانه همسرتان اضافه شوید؟ نحوه ثبت نام یارانه برای یکی از زوجین قیمت طلا، سکه و ارز 1401.02.29/ سکه و ارز گران شد سرمایه‌گذاری 300 میلیارد یورویی اروپا برای حذف سوخت‌های روسیه مشکلات پخش و توزیع روغن خوراکی برطرف شد قیمت جدید طلا و سکه در بازار امروز + جدول ورود گسترده ایران و کوبا به بازارهای یکدیگر قیمت مصوب تخم مرغ بعد از هدفمندی یارانه ها گرانی عجیب در انتظار شوینده ها هشدار برای ریزش بیشتر/ تا پاییز انتظاری از رمزارزها نداشته باشید پیش بینی خطرناک درباره قیمت ارزهای دیجیتال تا پای... صدور سند 200 هزار هکتار از اراضی کشاورزی در سال جاری سایه سنگین جنگ اوکراین بر قیمت غذا در جهان حضور دوباره ایران در بازار نفت بدون نیاز به هیچ توافقی/2 میلیون نفت ایران در انتظار تخلیه در چین قیمت انواع خودرو در بازار آزاد امروز + جدول تصمیم جدید دولت برای حقوق کارگران | افزایش 10 درصدی حقوق کارگران صحت دارد؟ سقف افزایش اجاره بهای مسکن تعیین شد | برخورد سازمان تعزیرات با مشاورانی که سقف افزایش را رعایت نکنند انتشار صورت مالی 12 ماهه حسابرسی نشده "دلقما" در کدال این شهر‌ها رکورد گردشگری را در ایران جا به جا کردند! قیمت دلار ثابت شد! | قیمت دلار در بازار امروز نفت همچنان بالای 110 دلار ورود گسترده ایران و کوبا به بازارهای یکدیگر نرخ 24 ارز کاهش یافت | 29 اردیبهشت 1401 فروش میوه های نوبرانه به قیمت های لاکچری! چطور می‌توانید به یارانه همسر اضافه شوید؟ ساخت و بازسازی 400 قطعه تخصصی در نیروگاه بندرعباس