خلق پول در بورس برخلاف منافع سهامداران/آیا سازمان بورس مستقل است؟

خلق پول در بورس برخلاف منافع سهامداران/آیا سازمان بورس مستقل است؟

یک تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه تامین کسری بودجه دولت از بورس، افتخار ندارد و به معنای تضییع حقوق 50 میلیون سهامدار است، گفت: نباید به جبران کسری بودجه دولت از بورس افتخار کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، افشین آقابزرگی با اشاره به روند پرنوسان بازار سرمایه در ماه‌های گذشته اظهار داشت: اتخاذ برخی تصمیمات و اظهارنظرها در بازار سرمایه به عنوان یک بازار تخصصی، وضعیت نابسامانی را در این بازار رقم زده است که از جمله آن، اجرا و صدور برخی دستورالعمل‌ها از جمله محدود کردن دامنه نوسان بود که اکنون دولت به این نتیجه رسیده که باید دامنه نوسان را اصلاح کند؛ در واقع، اگر حرکت اشتباه قرار دادن دامنه نوسان اصلاح شود، نتیجه آن است که حجم معاملات و کاهش نقدشوندگی را خنثی خواهیم کرد. پس به طور کلی روند عمومی بازار باید به این شکل پیش رود که مانع‌تراشی از بین رفته و جریان اصلی ورود نقدینگی روان شود.

تحلیلگر بازار سرمایه افزود: در عین حال باید با مجموعه سیاستگذاری‌هایی که صورت می‌گیرد، بتوان رضایت‌مندی فعالان بازار و صاحب‌نظران کهنه‌کار بورس را جلب کرد و منطقی را در تصمیمات به کار گرفت که به صلاح بازار سرمایه است؛ نه اینکه بر خلاف گفتار برخی سیاستگذاران و مقامات مسيول در بورس، حرکتی را انجام داد که در گفتار اگرچه به مانع زدایی تعبیر می‌شود؛ اما در عمل موانع دیگری را خلق نماید.

وی تصریح کرد: در حال حاضر، مشخصا بانی اتخاذ تصمیمات صحیح یا ناصحیح برای بورس سازمان بورس و اوراق بهادار است که به نظر می‌رسد خواسته یا ناخواسته ظرف ماه‌های گذشته، استقلال خود را کنار گذاشته است؛ چراکه علیرغم تمامی عدله‌ها و استدلال‌های منطقی که وجود دارد، جریانی در عمل بر روی سیاستگذاری‌های این سازمان رخ می‌دهد که به نظر می‌رسد استقلال سازمان بورس را تحت‌الشعاع قرار داده است.

آقابزرگی با بیان اینکه اگرچه سازمان بورس باید از استقلال لازم برخوردار باشد، اما نباید محلی برای جبران کسری بودجه دولت شود و به آن افتخار کند؛ به این معنا که انتشار اوراق برای جبران کسری بودجه در مقایسه با استقراض از بانک مرکزی، انتخاب بین گزینه بد و بدتر است؛ بنابراین موکول کردن جریان تامین کسری بودجه از بازار سرمایه و رفع مشکلات مالی دولت، عملا منافع 50 میلیون سهامدار را مخدوش خواهد کرد که این اتفاق هم افتاده است.

وی اظهار داشت: اکنون مقامات سازمان بورس خیلی صادقانه اعلام می‌کنند که مجری سیاست‌های دولت هستند در حالی که این گفته با منافع 50 میلیون سهامدار ممکن است در تضاد باشد.

آقابزرگی ادامه داد: اکنون دولت، بیشترین نصیب تامین مالی را از انتشار اوراق برده و تامین بخش عمده‌ای از کسری بودجه خود را از این محل انجام داده است؛ اما سوال این است که چرا بر روی منابع مالی صندوق‌های با درآمد ثابت که مخاطب آن افراد ریسک گریز هستند، را تحت تاثیر قرار داده است؛ به خصوص اینکه با تغییر مقررات، اگر این صندوق‌ها ضررده شده و از سوی دولت مکلف به اجرای برخی سیاست‌های دستوری شوند، سهامداران آنها ضرر کرده و گویی دولت از کیسه خلیفه، جبران کسری بودجه خود را کرده است.

این تحلیلگر بازار سرمایه ادامه داد: پس با اجرای این چنین سیاست‌هایی، چطور می‌توان انتظار داشت که مردم عادی ترغیب به خرید سهام بشوند و ضرر کنند؛ حال آنکه جبران این ضرر سهامداران را کسی در دولت تقبل نمی‌کند و تنها دولت، جیب خود را برای تامین کسری بودجه از منابع سهامداران پر کرده است.

وی اظهار داشت: به نظر می‌رسد که تا یکسال آینده، هم صندوق‌های با درآمد ثابت و هم کارگزاری‌ها، تاوان اجرای سیاست‌های دستوری را می‌دهند؛ در حالی که اگر دولت به موقع ای تی اف ها را عرضه می‌کرد، کار به اینجا نمی‌رسید.

آقابزرگی با بیان اینکه صدور مجوز انتشار 24 هزار میلیارد تومان اوراق در بورس به اشخاص آن هم در شرایطی که سهام شرکت‌های تابعه شناوری مناسبی ندارد، باید مدنظر قرار گیرد، ادامه داد: عرضه و تقاضا را باید به تعادل برسانیم؛ در غیر این صورت دست به دامن خلق پول‌هایی می‌شویم که منشا آن ربطی به منافع 50 میلیون سهامدار ندارد.

آخرین اخبار حوزه بورس را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

منبع: مهر

local_offerبرچسب‌ها:
راستی‌آزمایی فرضیه دلواپسان بازار بورس

راستی‌آزمایی فرضیه دلواپسان بازار بورس

روزنامه «جهان صنعت» ادعای 25 اقتصاددان در مورد«بیمه‌گری دولت» در بازار سرمایه را بررسی کرد.

Bartarinha.ir/
روز پرنوسان برای بازار بورس تهران

روز پرنوسان برای بازار بورس تهران

بازار سرمایه روزی پرنوسان را پشت سر گذاشت و در حالی که شاخص کل بورس در ساعات ابتدایی معاملات روندی افزایشی داشت، در ساعات میانی تا یک میلیون و 217 هزار واحد کاهش یافت و مجددا به یک میلیون و 220 هزار و...

Bartarinha.ir/
نقدینگی بازار بورس در کام رمز ارز‌ها

نقدینگی بازار بورس در کام رمز ارز‌ها

چند وقتی می‌شود که در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند و گویا پول خوبی از این راه کسب کرده، اما جذابیت‌های بورس به گفته خودش از خرداد سال گذشته، راهش را به سمت بازار سرمایه کج کرده، تا درست مثل خیلی...

Bartarinha.ir/
تزریق نقدینگی به بازار بورس شتاب می‌گیرد

تزریق نقدینگی به بازار بورس شتاب می‌گیرد

بسته کامل نجات بورس در 10بند در شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا تصویب شد.

Bartarinha.ir/
تصمیمات جدید دولت در مورد تقویت بازار بورس

تصمیمات جدید دولت در مورد تقویت بازار بورس

ستاد اقتصادی دولت تصمیم گرفت به منظور تشویق سرمایه‌گذاری، به سرمایه‌گذاران خارجی که طبق ضوابط، 250 هزار دلار در بازار بورس سرمایه‌گذاری کنند، اقامت 5 ساله جمهوری اسلامی ایران اعطا می‌شود.

Bartarinha.ir/
صندوق تثبیت بازار بورس چگونه عمل می‌کند؟

صندوق تثبیت بازار بورس چگونه عمل می‌کند؟

محمد علی دهقان رییس سازمان بورس گفت: تخصیص منابع از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه در دست اجرا است و 200 میلیون دلار معادل 5 هزار میلیارد تومان به...

EghtesadOnline.com/
جهش قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن/ رشد 48 دلاری مس در 4 روز

جهش قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن/ رشد 48 دلاری مس در 4 روز

قیمت انواع فلزات اساسی در بازار بورس لندن به ویژه در چند روز گذشته جهشی بوده، به طوری که فلز مس در 4 روز 48 دلار در هر تن افزایش قیمت داشته است.

FarsNews.ir/
خروج نقدینگی از بازار بورس شتاب گرفت

خروج نقدینگی از بازار بورس شتاب گرفت

ظرف 6 روزمتوالی بیش از 4هزار میلیارد تومان نقدینگی از بازار سهام خارج شد.

Bartarinha.ir/
رونق به بازار بورس بازمی‌گردد؟

رونق به بازار بورس بازمی‌گردد؟

مدت‌ها بود که برخی فعالان بازار سرمایه پیشنهاد افزایش دامنه‌ نوسان را مطرح می‌کردند و در نهایت محمدعلی دهقان دهنوی رییس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار از اتخاذ چهار تصمیم مهم در جلسه روز شنبه 18 بهمن...

Bartarinha.ir/
جدیدترین قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن+جدول

جدیدترین قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن+جدول

جدیدترین قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن نشان می‌دهد که پس از کشف واکسن بیماری کووید-19 که قیمت های افزایش یافت، اکنون قیمت برخی فلزات به فاز اصلاح رسیده و قیمت‌ها تاحدودی کاهشی شده است.

FarsNews.ir/
نظر مخاطبان برترین‌ها درباره آینده بازار بورس

نظر مخاطبان برترین‌ها درباره آینده بازار بورس

رفتار هیجانی در خرید و فروش سهام، باعث شده اتفاقات عجیبی در بورس رخ دهد. با اینکه بازار در حال اصلاح شاخص‌های بورسی است و مثبت شدن آن در روزها و ماه‌های پیش رو، اتفاق خواهد افتاد اما بسیاری در حال فرو...

Bartarinha.ir/
تکرار بحران موسسات مالی این بار در بازار بورس؟

تکرار بحران موسسات مالی این بار در بازار بورس؟

روزنامه جهان صنعت در گزارشی به سقوط بی‌سابقه شاخص بورس و اعترضات سهامداران بازار سرمایه پرداخته است.

Bartarinha.ir/
سه راهکار برای توقف نزول در بازار بورس

سه راهکار برای توقف نزول در بازار بورس

کارشناسان می‌گویند دولت باید با راهکارهایی ازجمله تزریق نقدینگی، توقف نظام قیمت‌گذاری دستوری و کاهش مداخلات در قانون گذاری، جلوی نزول و فراگیر شدن بحران بورس را بگیرد.

Bartarinha.ir/
جدیدترین قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن + جدول

جدیدترین قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن + جدول

پس از افزایش قیمت فلزات به دنبال سیگنال مثبت بازار به کشف واکسن کرونا، اکنون برخی از فلزات در حال اصلاح قیمت هستند.

FarsNews.ir/
سایه سنگین دلار بر سر بازار بورس

سایه سنگین دلار بر سر بازار بورس

با ریزش قیمت دلار در روزهای پایانی هفته گذشته و البته در فضای بین دو تعطیلی بازار ارز، گمانه‌زنی‌ها برای تداوم ریزش قیمت‌ها ادامه دارد. اما در همین هفته گذشته نیز برخی فعالان بازار بورس نسبت به ریزش ق...

Bartarinha.ir/
اجاره‌های تا 5میلیون در بازار املاک مسکونی ال‌جی فروشنده آیفون می‌شود؟ پیش‌بینی هفته آخر خرداد 1400 از نگاه تحلیلگران بازار سرمایه مدیرعامل گروه سایپا رای خود را به صندوق انداخت قیمت خودرو چه تغییری کرد؟ کرونا بنادر جنوب چین را از کار انداخت مسیر قیمت دلار بعد از انتخابات 1400/ پیش‌بینی 5 کارشناس از آینده بازار ارز دلار به کانال 23 هزارتومانی باز می‌گردد؟ گرانی رینگ خودرو؛ قیمت‌ها 4 تا 8برابر شد! مدل 2022 سریع‌ترین پورشه جهان رونمایی شد چین در یک قدمی ارز دیجیتال ملی قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت رقابت داغ برای خرید بنزین در بورس انرژی فهرست پروازهای خارجی ایران اعلام شد پیش‌بینی بورس شنبه 29 خرداد / بازار نوسانی و رنج خواهد بود آغاز رسمی فروش خودرو شاسی بلند فیدلیتی تاب‌آوری اقتصاد ایران در وضعیت نامطلوب حال و هوای بازار مسکن در جنوب پایتخت + قیمت ورق قیمت‌ها در بازار سکه و طلا برگشت قیمت گوشت قرمز در بازار بورس در هفته‌ای که گذشت/ سهامداران منتظر مشخص شدن نتایح انتخابات تهدید جدی صادرات گاز ایران/ بازار عراق از دست می‌رود؟ یک هفته با صنایع بورسی سیمان زنجان و سیمان سفید نی ریز هم بورس کالایی شدند 3 قطعه زمین به زودی روی تابلوی بورس کالا می‌رود یک هفته با بورس کالا کارنامه تجارت خارجی ایران در سال 99 منتشر شد اگر روحانی نبود| قیمت‌گذاری دستوری بلای جان بازار سرمایه/ ریسکی که دولت به شرکت‌های بورسی تحمیل می‌ک... بورس، گزینه‌ای معقول برای سرمایه‌گذاری در سال 1400 آخرین قیمت دلار پیش از امروز 28 خرداد / دلار در روز انتخابات چگونه است؟ روند هفتگی صندوق‌های دولتی هفته آخر خرداد 1400 عرضه مرغ بالاتر از قیمت مصوب/ دستگاه‌های ناظر پاسخگو باشند معرفی 4 واحد متخلف تولید فراورده‎‌های گوشتی + اسامی ابلاغ آیین‌نامه اجرایی طرح ملی مسکن/ وام ساخت چقدر است؟ عینک هم‌قیمت ربع سکه شد / گرانی، تعمیر عینک را زیاد کرد رستوران هات‌پات چینی با ظرفیت 7200مشتری آغاز فروش فوق‌العاده 4 محصول زامیاد از شنبه اعلام جزيیات فروش نقدی خودرو فیدلیتی + جدول خبر خوش در مجمع/ "شپترو" از زیان‌دهی و ماده 141 خارج شد بررسی بازارها نسبت به انتخابات سال 96 / کدام بازار 1300 درصد رشد کرده است؟ ارايه 2 طرح ویژه برای حمایت از بورس امروز سکه چقدر شد؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400/3/27 بنیانگذار علی بابا، نقاش می‌شود؟ جزيیات حمله به خط انتقال برق ایران در عراق پیش‌بینی بورس هفته آخر خرداد 1400 / چه نمادهایی بعد از توافقات برجام پیش‌رو هستند؟ فروش 4محصول زامیاد از روز شنبه ماشین‌های برقی به ایران می‌آید؟ مهلت ثبت‌نام و سقف تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن آخرین خبرها از انفجار خط انتقال برق ایران به عراق/ وضعیت صادرات برق سایپا با تنوع در طراحی به دنبال جلب رضایت است

در حال بارگیری...