رکود تورمی در انتظار مسکن؟

رکود تورمی در انتظار مسکن؟

شامخ مسکن برای سومین ماه پیاپی حاکی از تشدید رکود ملکی است. البته این بار یک تفاوت وجود دارد و آن هم ریسک ایجاد رکود...

شاخص مدیران خرید ساختمانی برای آبان‌ماه هم در سطح زیر 50 قرار گرفت تا در این ماه هم شاهد تشدید رکود باشیم. هر گاه شامخ به کمتر از 50 می‌رسد یعنی وضعیت در قیاس با ماه قبل رکودی شده است. حال این برای سومین ماه پیاپی است که شامخ ساختمان در سطح رکودی قرار گرفته است. چیزی که نشان از تشدید پیوسته رکود ساختمانی دارد.

شامخ چیست؟

شامخ یا همان شاخص مدیران خرید عددی بین صفر تا صد دارد. شیوه تهیه این شاخص هم به این صورت است که در پایان ماه، اتاق تعاون ایران از مدیران بخش مسکن 12 سوال کیفی پرسیده می شود که پاسخ آن‌ها کاهش، افزایش یا بدون تغییر است. حال برای کمی کردن این شاخص کیفی، به جای پاسخ‌های فوق عدد گذاشته می‌شود. به این صورت که اگر تولید کاهش یافته باشد، عدد صفر در نظر گرفته می‌شود و اگر افزایشی باشد عدد 100، عدم تغییر هم عدد 50 می‌گیرد. به این ترتیب هنگامی که شامخ کمتر از 50 می‌شود نشان می دهد که میزان فعالیت‌های ساختمانی مانند تولید و ارايه خدمات، نسبت به ماه گذشته کاهش داشته است. به این ترتیب مقایسه سری زمانی اعداد این شاخص کار چندان درستی نیست، زیرا که این شاخص به نوعی کیفی است.

به عنوان مثال فرض کنید 3 سازنده وجود دارند که از آن‌ها نظرسنجی می‌شود. اگر این افراد تولیدشان در ماهی که گذشته نسبت به ماه قبلی حتی یک واحد هم کاهش یافته باشد عدد صفر برای پاسخشان در نظر گرفته است و با توجه به این که همه بنگاه‌ها اعلام کاهش تولید کرده‌اند عدد شامخ صفر می‌شود. اما اگر یک بنگاه با افت شدید 10 واحدی تولید مواجه شده باشد و دو بنگاه دیگر هر کدام یک واحد تولیدشان را افزایش داده باشند، عدد دو بنگاه صد می‌شود و یک بنگاه که کاهش تولید داشته صفر. عدد شامخ در این حالت 67 می‌شود. این در حالی است که در حالت اول تولید کل در مجموع 3 واحد کم شده و در حالت دوم 8 واحد. به این ترتیب می‌توان گفت که با شامخ نمی‌توان «مقدار کاهش تولید» یا حتی «شدت کاهش تولید» را نشان داد. شامخ تنها گستردگی تغییرات فعالیت‌های بنگاه‌ها را نشان می‌دهد. در همین رابطه هم می‌توان به اثر فصلی بر شامخ اشاره کرد. به عنوان مثال در فروردین‌ماه هر سال به علت نیمه تعطیل بودن، شامخ افت بسیار شدیدی را تجربه می‌کند. علت هم این که اغلب بنگاه‌ها فعالیتشان در نوروز تعطیل می‌شود و به همین خاطر با گستردگی بالای کاهش تولید، عدد شاخص مدیران خرید هم معمولا به کمترین میزان می‌رسد. همچنین نمی‌توان عدد شامخ برای دو ماه با فاصله را با هم مقایسه کرد. به عنوان مثال اگر در خرداد و آذر شامخ ساختمان عدد 50 را نشان دهد، این به معنی برابری سطح فعالیت‌های ساختمانی در این دو ماه نیست بلکه تنها نشان می‌دهد که در هر دو ماه نسبت به ماه قبلشان شاهد تغییری در فعالیت‌های اقتصادی نبودیم.

طی ماه‌های قبل رکود ملکی با عدم تغییر قیمت‌ها همراه بود. چیزی که داده‌های رسمی معاملات در شهریور و مهر نشان می‌داد و همچنین در نظرسنجی شامخ هم در برخی از سوالات مربوط به قیمت مواد اولیه و محصول نهایی شاهد رسیدن به سطوح پایین‌تر از 50 بودیم. اما به نظر می‌رسد این روند در ماه گذشته و بعد از جهش 20 درصدی نرخ ارز طی دو ماه اخیر تغییر کرده است.

طبق گزارش بانک مرکزی در آبان‌ماه متوسط قیمت مسکن در تهران جهش عجیب 7 درصدی را تجربه کرد و تعداد معاملات مسکونی هم به 8 هزار واحد افزایش یافت. حال در ماهی که داده‌ها حاکی از روشن شدن دوباره موتور تورم ملکی بود، مدیران شرکت‌های ساختمانی هم این وضعیت را تایید می‌کنند. به طوری که در دو سوال مربوط به قیمت شاهد رسیدن شامخ‌ها به بالاتر از 50 هستیم. سوال اول در خصوص قیمت مواد اولیه است که با رسیدن به 68 نشان از گستردگی افزایش قیمت مصالح و زمین دارد. سوال دیگر هم در خصوص قیمت محصول نهایی بود که آن هم با رسیدن به شامخ 64 رشد قیمت‌ها در ماه قبل را تایید می‌کند.

در شرایطی که داده‌ها حاکی از روشن شدن موتور تورم ملکی است، به نظر می‌رسد که رکود بازار باز هم تشدید شده است. به طوری که به کارگیری نیروی کار، سفارشات جدید، سرعت انجام کار، موجودی مواد اولیه همگی در سطوح رکودی قرار داشتند. البته در بین سوالاتی که می‌تواند نشان‌دهنده وضعیت رکود یا رونق باشد، تنها سوال میزان فروش کالا و خدمات به شامخ بالاتر از 50 دست یافته است. این گزاره را رسیدن معاملات ملکی به 8 هزار واحد در ماه هم تایید می‌کند.

آخرین سوال هم در خصوص انتظارات مدیران بوده که در این ماه هم شاهد افزایش ناامیدی فعالان ملکی بودیم. به طوری که عدد شامخ برای این سوال به 42 رسیده است. مجموع این گزاره‌ها در کنار هم می‌تواند پیام‌آور آغاز رکود تورمی در بازار مسکن باشد. هر چند درذ ماه گذشته تعداد معاملات مقداری افزایش یافت ولی به نظر می‌رسد مسیر کلی این صنعت به ویژه در بحث ساخت‌وساز و عرضه به سمت رکود شدیدتر باشد.

 

پیام جدید فرزین به بازار ارز/ همچنان نرخ‌ساز ارز خواهیم... ریشه مشکل کجاست که در پی تشکیل سازمان بازرگانی هستیم؟ خبر مهم وزیر اقتصاد درباره نرخ جدید سودبانکی/ چرا بانک‌ها... فاصله‌ مزد و هزینه‌ کارگران از 200درصد گذشت! آمار گل‌ و بلبل از وضعیت اشتغال در ایران! فروش ویژه خودروسازان برای دلالان! دولت داده دقیقی از شمار کارکنان خود ندارد! خشکبار از سبد خانوارهای ایرانی حذف شد رکوردشکنی تسلا شگفتی‌ساز شد خودروهای قاچاق لوکس در انزلی توقیف شدند زمان اعلام نرخ جدید سود بانکی اعلام شد؟ حجم ترانزیت به 11 میلیون تن رسید/ پیش‌یینی درآمد 32 هزار میلیاردی از حقوق ورودی خودرو در سال آینده خاندوزی: تحریم مانع رکوردزنی صادرات غیرنفتی کشور نشده است شورای اقتصاد به جز شخص رییس مخالف عرضه خودرو در بورس نیست/ درباره توقف پرداخت وام از رییس کل بانک مر... مردم پیشرفت‌های دولت را احساس نمی‌کنند/ در صادرات غیرنفتی رکورد زدیم پیش فروش ایران خودرو با شرایط اقساطی آغاز شد | حراج بزرگ سوگلی ایران خودرو با تحویل فوری گزارش ريیس کل بانک مرکزی از عملیات احیای ثبات ارزی در کشور عرضه 191 میلیون دلار در سامانه نیما رکوردشکنی صادرات غیرنفتی در سال جاری/ 20 میلیارد دلار مازاد درآمد ارزی داشتیم استقبال کارجویان از شرکت خدمات ارتباطی رایتل در نمایشگاه کار صدور قبض کمتر از 30 هزار تومان در ماه برای 60 درصد مشترکان واحدهای خانگی گزارش ماهانه بازار بدهی منتهی به دی ماه 1401 وزیر اقتصاد: 990 ملک و دارایی دولت در مسیر مولد سازی قرار گرفت قیمت آپارتمان 60متری در غرب و شرق تهران گزارش بازار‌ها امروز 6 بهمن 1401 | پیش بینی قیمت بیت کوین برای روزهای خاص دادستان خرم‌آباد: مردم ازنا و الیگودرز فعلا قبض‌های گاز نجومی را پرداخت نکنند صادرات برق روسیه به آسیا افزایش یافت کشور باید از کارخانه‌داری به سمت صنعتی سازی برود/ نقطه معجزه آسای اقتصاد ایران؛ سرمایه گذاری، تولید ... نوسانات قیمت گوسفند سبب تعطیلی موقت برخی واحدهای صنفی در قم شده آمار 1میلیون شغل ريیسی چه می‌گوید؟ چشم‌انداز صعودی طلای سیاه/ چین بازار نفت را به کدام... واکنش وزارت صنعت به گرانی‌های اخیر اتصال 89 درصد مجوزهای کشور به درگاه ملی مجوزها برزیل تلگرام را جریمه کرد پیش‌فروش بلیت قطارهای نوروزی در هفته سوم بهمن اسامی پنج بانک دولتی که 5 هزار یورو در آن ها عرضه می‌شود صدور قبض‌های نجومی لرستانی ها را غافلگیر کرد! بازگشایی خزانه جواهرات ملی به مناسبت دهه فجر گرانی گوشت، این بلا را سر برخی اصناف قم آورد دستور ویژه درباره پیامک میلیاردی شهروند شاهرودی فاجعه قبوض نجومی گاز صدای دادستان را درآورد قیمت پژو پارس ساده؛ فقط 455میلیون! آمار ترسناک از زمستان سیاه تهران! نوسانات قیمت بازار مسکن روی کاغذ نه واقعیت! واکنش به شایعه کمبود بنزین در کشور ایرلاین‌ها موظفند اضافه‌هزینه را به خریداران بلیت پرداخت کنند پیش بینی قیمت دوج کوین و شیبا نوسانات قیمت بازار مسکن روی کاغذ نه واقعیت! شرایط واگذاری خودروسازان به بخش خصوصی ابلاغ شد عرضه ارز در سرفصل تامین نیازهای ضروری در پنج بانک دولتی