4 عاملی که قیمت این هفته دلار را تعیین می‌کند، کدامند؟

4 عاملی که قیمت این هفته دلار را تعیین می‌کند، کدامند؟

کامبیز افسری، کارشناس و فعال بازار ارز چهار عامل تعیین‌کننده نرخ ارز در هفته آینده را این‌طور پیش‌بینی می‌کند؛ اتفاقات سیاسی داخلی، نگاه معامله‌گران به جریان مذاکرات وین، کاندیداتوری ريیس کل بانک مرکزی و احتمال افزایش تقاضا با نزدیک شدن به تعطیلات هفته آینده.

به گزارش تجارت‌نیوز، شاید این هفته اعلام فهرست نهایی افراد واجد شرایط برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری توسط شورای نگهبان یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی بود که تحلیلگران بازار ارز در انتظار واکنش بازار به آن بودند.

البته ظاهرا در عمل این اتفاق بیش از اینکه در مسیر بازارتاثیرگذار باشد، حاشیه خلق کرد. تا آنجا که یک روز پس از اعلام لیست نامزدهای انتخابات، انتقادات تندی نسبت به موضوع ارزپاشی از سوی ريیس کل بانک‍ مرکزی، که اتفاقا کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری است، مطرح شد.

همتی هم در پاسخ برای دفاع از عملکرد خود اعلام کرد: «بدیهی است که مدیریت بازار به معنای سرکوب یا کنترل نرخ ارز نیست. تمام بانک‌های مرکزی جهان نیز از امکان مداخله و مدیریت بازار ارز برخوردارند؛ اما بانک مرکزی علی رغم این امکان، اقدام به ارزپاشی در بازار نکرده است».

با وجود این ادعا همچنان باور معامله‌گران مبنی بر این که در آستانه انتخابات، همتی کمی مقدار عرضه ارز را بالا می‌برد، برجای خود باقی مانده است.

طرف دیگر ماجرا در بازار، مثل همیشه فراز و فرودهای اخبار برجامی است. به نظر می‌رسد با آغاز خردادماه برخلاف وعده‌ها و انتظارات نه تنها در عمل هیچ رفع تحریمی اتفاق نیفتاد بلکه مواضع آمریکا دچار چرخشی عجیب شد. وزیر خزانه‌داری این کشور چند روز پیش اعلام کرد: «در صورتی که ایران به صورت کامل به برجام بازگردد، تحریم‌ها را بازنگری می‌کنیم».

اما در چنین شرایطی در هفته پیش‌رو چه اتفاقاتی در انتظار بازار ارز ایران است؟

بازارساز وارد می‌شود؟

به باور معامله‌گران فنی تا زمانی که قیمت دلار بالای مرز 23 هزار تومان است، شانس صعود این ارز بسیار بالاست. در کنار این، یکی از عواملی دیگری که از نگاه آن‌ها می‌تواند امید دلاری‌ها به رشد معنادار اسکناس آمریکایی ببرد، افزایش نرخ حواله درهم به بالای مرز 6 هزار و 500 تومان است.

در کنار این نگاه فنی، کامبیز افسری، کارشناس و فعال بازار ارز هم چهار عامل موثر در نرخ ارز هفته پیش رو عنوان می‌کند که به ترتیب زیر است:

1- تایید صلاحیت‌ها تا اینجا هیجانی به بازار وارد نکرده‌است (به این معنا که بخواهد میزان خریداران یا فروشندگان را بیشتر کند). پس اتفاقات سیاسی داخل چندان برای بازار غیرمترقبه نبود و از ابتدای زمان اعلام تایید صلاحیت‌ها بازار دچار هیجان خاصی نشد و این روال احتمالا ادامه دارد.

2-از خوشبینی معامله‌گران به مذاکرات وین بشدت کاسته شده. فعالان بعضا منتظر بودند در هفته اول خرداد ماه با رفع تحریم‌ها یا مواردی این چنینی مواجه باشند اما این اتفاقات نیفتاد و حالا بازار نسبت به رفع تحریم‌ها در کوتاه‌ مدت خوشبین نیست.

3- ريیس کل بانک مرکزی هم‌اکنون جزو کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری است و این موضوع سیگنال مشخصی به بازار می‌دهد؛ اینکه نرخ را تا پیش از انتخابات هر طور شده کنترل می‌کنند. همانطور که همین حالا هم تزریق روزانه ارز به مقداری کمی انجام می‌شود تا از هیجانات و نوسانات بازار جلوگیری شود.

4- هفته آینده چند روزی تعطیل است و معمولا پیش از تعطیلات تقاضای ارز بالا می‌رود به خصوص برای کسانی که با ارقام بالا یا حوالجات معامله می‌کنند».

این کارشناس در نهایت از تاثیر تمام این عوامل اینطور نتیجه‌گیری می‌کند: « افزایش تقاضاها در هفته پیش رو احتمالا نرخ دلار را کمی افزایشی کند، البته من فکر می‌کنم دلار در کانال 23 هزار تومان بماند اما احتمال این که پایان هفته از 23 هزار و 500،600 تومان بگذرد، وجود دارد».

البته در پایان او تاکید می‌کند:« ‌این را هم باید در نظر داشت که ريیس بانک‌مرکزی سعی دارد نرخ ارز را کنترل کند، اگر الان فنر نرخ ارز رها شود، انگشت اتهام به سوی اوست پس ممکن است اگر انتهای هفته با تقاضا بالا برود، شدت تزریق را بیشتر کند تا قیمت حفظ شود».

مطالعه بیشتر: بازارهای مالی بعد از انتخابات 1400/ دلار در دولت بعدی گران می‌شود؟
ریزش قیمت دلار در بازار سرعت گرفت/ جدیدترین قیمت ارز در بازار امروز 12 اردیبهشت 1400/ سکه ارزان تر شد

ریزش قیمت دلار در بازار سرعت گرفت/ جدیدترین قیمت ارز در بازار امرو...

نرخ خرید و فروش دلار و سایر ارزها در بازار امروز با سرعت بیشتری همراه شده است. این در حالی است که سیگنال های برجامی و غیراقتصادی، از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر روند کنونی بازار است.

NabzeBourse.ir/
آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 15 خرداد / پیش‌بینی‌ها از بازار دلار چگونه است؟

آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 15 خرداد / پیش‌بینی‌ها از بازار دل...

قیمت دلار در بازار در آخرین روز معاملاتی هفته، با صفر درصد تغییر، 23,433 تومان اعلام شده است. پیش‌بینی‌ها در بازار دلار چیست؟

TejaratNews.com/
قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/25

قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/2...

قیمت طلا و سکه امروز، بر خلاف ثبات بهای طلای جهانی و ثبات افت نرخ ارز، افزایش یافت که بر این اساس قیمت سکه تمام طرح جدید به ده میلیون و 760 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/

قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/3/1

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/19

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/19

امروز پنجشنبه 19 فروردین نرخ ارز در صرافی‌ ملی اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار نسبت به آخرین نرخ دیروز تغییری نداشت و بهای دلار در رقم 24467 ثابت ماند.

TejaratNews.com/
آینده قیمت دلار از نگاه 5 کارشناس

آینده قیمت دلار از نگاه 5 کارشناس

دلار آمریکا سال 99 را با قیمت 14 هزار تومان آغاز کرد و با نرخی در کانال 24 هزار تومان به پایان رساند و حالا سال 1400 پر از ابهام و اما و اگر برای اقتصاد ایران در آستانه آغاز است اما کارشناسان اقتصاد د...

TejaratNews.com/

مسیر قیمت دلار بعد از انتخابات 1400/ پیش‌بینی 5 کارشناس از آینده بازار ارز

قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/20

قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/20

امروز جمعه 20 فروردین نرخ ارز در صرافی‌ ملی اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار نسبت به آخرین نرخ دیروز تغییری نداشت و بهای دلار در رقم 24288 ثابت ماند.

TejaratNews.com/

جدیدترین قیمت دلار/ پنجمین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/23

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/26

پیش‌بینی قیمت دلار امروز 26 اسفند 99

پیش‌بینی قیمت دلار امروز 26 اسفند 99

دیروز نیز در ادامه روند کم نوسان و کاهشی، اسکناس آمریکایی 70 تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 24 هزار و 580 تومان رسید.

TejaratNews.com/

پیش‌بینی قیمت دلار امروز 22 فروردین 1400

قیمت دلار تا پیش از امروز 9 فروردین

قیمت دلار تا پیش از امروز 9 فروردین

قیمت دلار تا پیش از امروز 9 فروردین در صرافی ملی روی نرخ 25 هزار و 229 تومان و در بازار آزاد با قیمت 25 هزار و 350 تومان خریدوفروش شده است، این شاخص بازار ارز روز گذشته را با افزایش قیمت همراه شد.

TejaratNews.com/

پیش‌بینی قیمت دلار هفته بعد / 10 خبر مهم برای بازار ارز

آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 24 فروردین 1400 چقدر بود؟

آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 24 فروردین 1400 چقدر بود؟

روز گذشته، اسکناس امریکایی 190 تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند. آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 24 فروردین چقدر بود؟

TejaratNews.com/
پولبک به سهم‌های صف‌فروش، پشت ایست "مقاومت" مهم‌ترین سیگنال‌های بورسی امروز 31 خرداد پیش‌بینی بورس امروز 31 خرداد 1400 ادامه روزهای سیاه ارزهای دیجیتالی کشف سومین الماس بزرگ جهان در آفریقا بازار مسکن بر مدار کاهش قرار گرفت فروش روزانه نفت ایران به چین چقدر است؟ نقص فنی نیروگاه اتمی بوشهر را خاموش کرد توقف تولید برق نیروگاه اتمی بوشهر رمزارزها نصف برق تهران را مصرف می‌کنند! در بازار خودرو پس از انتخابات چه می‌گذرد؟ عرضه اولیه روز چهارشنبه 2 تیر / «لطیف» چقدر نقدینگی نیاز دارد؟ کشف 188هزار ماینر غیرمجاز در کشور با 400 میلیون تومان چه خودروهای صفری می‌توان خرید؟ / دنا پلاس 310 میلیون در مجمع دتوزیع چقدر سود توزیع شد؟ آیا شرکت سهمی در خصوص واردات واکسن کرونا دارد؟ سهام عدالت امروز 30 خرداد 1400 چقدر می‌ارزد؟ قطع برق 57 سازمان پرمصرف در تهران تحلیل تکنیکال و بنیادی یک نماد خودرویی | خودرو به مسیر صعودی باز خواهد گشت؟ اخبار بورس فردا دوشنبه 31 خرداد 1400 | آخرین سیگنال‌ها برای بورس فردا چیست؟ + فیلم قیمت سکه تمام طرح جدید به 10300000 تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز 1400/3/30 پیش بینی بورس فردا دوشنبه 31 خرداد 1400 چگونه وام ودیعه مسکن بگیریم؟ کاهش هیجانات در بازار طلا چرا تخم‌‌مرغ گران شد؟ وام ودیعه مسکن 1400 را چگونه بگیریم؟ ورود غول ها به رینگ، ممنوع! مردم از ساعت 12 تا 18 کمتر برق مصرف کنند رانت و دلالی در توزیع ارز/ ماجرای ارايه رانت به 15 صرافی سقوط بازار ارز مجازی ادامه دارد پیش‌بینی بورس 31 خرداد / بازار در 2 روز آینده منفی می‌شود؟ چرا بازار بیت‌کوین و ارزهای مجازی در 2 ساعت گذشته سقوط کرد؟ سقوط بازار ارز مجازی/ بیت کوین 1200 دلار ریخت واکنش مثبت بازار سرمایه به تحولات سیاسی کشور/ دلالان نمی‌خواهند بورس رشد کند بلیت پرواز تهران - مشهد یک میلیون تومان شد رانا پلاس در آستانه ورود به بازار/ ویژگی‌های محصول جدید ایران خودرو قیمت مسکن در قم / اجاره در قم ماهی چند میلیون؟ ضبط 24 دستگاه تولید ارز دیجیتال در قزوین مخالفت وزیر صمت با عرضه خودرو در بورس/ طرح جدید قیمت‌گذاری خودرو رشد چشمگیر در سود هر سهم "ونوین" "ودی" به هر سهم 4723 ریال اختصاص داد تغییر مالکیت 1.3 میلیارد اوراق بهادار مالی سود "وصندوق" دو برابر شد سرنوشت سه بازار مهم در دولت ريیسی هشدار تحلیلگران به ریزش قیمت بیت کوین دولت با افزایش قیمت بلیت هواپیما مخالفت کرد اجاره و فروش مسکن؛ کدام مناطق تهران ارزان شد؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | کاهش نرخ دلار در صرافی ملی قیمت اجاره و خرید مسکن در قم + جدول کارشناس آمریکایی:‌ بانک‌های مرکزی کشورها 10 سال از بازار ارزهای مجازی عقب افتاده‌اند کدام خودرو‌های زیر 400میلیون ارزان شدند؟

در حال بارگیری...