4 عاملی که قیمت این هفته دلار را تعیین می‌کند، کدامند؟

4 عاملی که قیمت این هفته دلار را تعیین می‌کند، کدامند؟

کامبیز افسری، کارشناس و فعال بازار ارز چهار عامل تعیین‌کننده نرخ ارز در هفته آینده را این‌طور پیش‌بینی می‌کند؛ اتفاقات سیاسی داخلی، نگاه معامله‌گران به جریان مذاکرات وین، کاندیداتوری ريیس کل بانک مرکزی و احتمال افزایش تقاضا با نزدیک شدن به تعطیلات هفته آینده.

به گزارش تجارت‌نیوز، شاید این هفته اعلام فهرست نهایی افراد واجد شرایط برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری توسط شورای نگهبان یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی بود که تحلیلگران بازار ارز در انتظار واکنش بازار به آن بودند.

البته ظاهرا در عمل این اتفاق بیش از اینکه در مسیر بازارتاثیرگذار باشد، حاشیه خلق کرد. تا آنجا که یک روز پس از اعلام لیست نامزدهای انتخابات، انتقادات تندی نسبت به موضوع ارزپاشی از سوی ريیس کل بانک‍ مرکزی، که اتفاقا کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری است، مطرح شد.

همتی هم در پاسخ برای دفاع از عملکرد خود اعلام کرد: «بدیهی است که مدیریت بازار به معنای سرکوب یا کنترل نرخ ارز نیست. تمام بانک‌های مرکزی جهان نیز از امکان مداخله و مدیریت بازار ارز برخوردارند؛ اما بانک مرکزی علی رغم این امکان، اقدام به ارزپاشی در بازار نکرده است».

با وجود این ادعا همچنان باور معامله‌گران مبنی بر این که در آستانه انتخابات، همتی کمی مقدار عرضه ارز را بالا می‌برد، برجای خود باقی مانده است.

طرف دیگر ماجرا در بازار، مثل همیشه فراز و فرودهای اخبار برجامی است. به نظر می‌رسد با آغاز خردادماه برخلاف وعده‌ها و انتظارات نه تنها در عمل هیچ رفع تحریمی اتفاق نیفتاد بلکه مواضع آمریکا دچار چرخشی عجیب شد. وزیر خزانه‌داری این کشور چند روز پیش اعلام کرد: «در صورتی که ایران به صورت کامل به برجام بازگردد، تحریم‌ها را بازنگری می‌کنیم».

اما در چنین شرایطی در هفته پیش‌رو چه اتفاقاتی در انتظار بازار ارز ایران است؟

بازارساز وارد می‌شود؟

به باور معامله‌گران فنی تا زمانی که قیمت دلار بالای مرز 23 هزار تومان است، شانس صعود این ارز بسیار بالاست. در کنار این، یکی از عواملی دیگری که از نگاه آن‌ها می‌تواند امید دلاری‌ها به رشد معنادار اسکناس آمریکایی ببرد، افزایش نرخ حواله درهم به بالای مرز 6 هزار و 500 تومان است.

در کنار این نگاه فنی، کامبیز افسری، کارشناس و فعال بازار ارز هم چهار عامل موثر در نرخ ارز هفته پیش رو عنوان می‌کند که به ترتیب زیر است:

1- تایید صلاحیت‌ها تا اینجا هیجانی به بازار وارد نکرده‌است (به این معنا که بخواهد میزان خریداران یا فروشندگان را بیشتر کند). پس اتفاقات سیاسی داخل چندان برای بازار غیرمترقبه نبود و از ابتدای زمان اعلام تایید صلاحیت‌ها بازار دچار هیجان خاصی نشد و این روال احتمالا ادامه دارد.

2-از خوشبینی معامله‌گران به مذاکرات وین بشدت کاسته شده. فعالان بعضا منتظر بودند در هفته اول خرداد ماه با رفع تحریم‌ها یا مواردی این چنینی مواجه باشند اما این اتفاقات نیفتاد و حالا بازار نسبت به رفع تحریم‌ها در کوتاه‌ مدت خوشبین نیست.

3- ريیس کل بانک مرکزی هم‌اکنون جزو کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری است و این موضوع سیگنال مشخصی به بازار می‌دهد؛ اینکه نرخ را تا پیش از انتخابات هر طور شده کنترل می‌کنند. همانطور که همین حالا هم تزریق روزانه ارز به مقداری کمی انجام می‌شود تا از هیجانات و نوسانات بازار جلوگیری شود.

4- هفته آینده چند روزی تعطیل است و معمولا پیش از تعطیلات تقاضای ارز بالا می‌رود به خصوص برای کسانی که با ارقام بالا یا حوالجات معامله می‌کنند».

این کارشناس در نهایت از تاثیر تمام این عوامل اینطور نتیجه‌گیری می‌کند: « افزایش تقاضاها در هفته پیش رو احتمالا نرخ دلار را کمی افزایشی کند، البته من فکر می‌کنم دلار در کانال 23 هزار تومان بماند اما احتمال این که پایان هفته از 23 هزار و 500،600 تومان بگذرد، وجود دارد».

البته در پایان او تاکید می‌کند:« ‌این را هم باید در نظر داشت که ريیس بانک‌مرکزی سعی دارد نرخ ارز را کنترل کند، اگر الان فنر نرخ ارز رها شود، انگشت اتهام به سوی اوست پس ممکن است اگر انتهای هفته با تقاضا بالا برود، شدت تزریق را بیشتر کند تا قیمت حفظ شود».

مطالعه بیشتر: بازارهای مالی بعد از انتخابات 1400/ دلار در دولت بعدی گران می‌شود؟
کاهش انتظارات افزایشی در بازار دلار / پیش‌بینی‌ها از قیمت دلار چیست؟

کاهش انتظارات افزایشی در بازار دلار / پیش‌بینی‌ها از قیمت دلار چیس...

چهارشنبه خریداران از بازار ارز عقب‌نشینی کردند. دیروز، بیشتر معامله‌گران تمایل به فروش داشتند و همین موضوع موجب شد که اسکناس آمریکایی 300 تومان از ارزش خود را از دست بدهد. ساعت 3 بعدازظهر روز چهارشنبه...

TejaratNews.com/
قیمت دلار امروز 24 شهریور چقدر شد؟

قیمت دلار امروز 24 شهریور چقدر شد؟

قیمت دلار در بازار آزاد امروز تغییرات زیادی را نداشت و در نرخ 27هزار و 400 تومان به فروش می‌رسد. نرخ ارز در صرافی ملی امروز با کمی کاهش 26761 تومان ثبت شد.

TejaratNews.com/

اصلاح قیمتی دلار طبیعی بود؟ / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 24 شهریور

خریداران دلار احتیاط کنند / سیگنال مهم وین برای قیمت دلار

خریداران دلار احتیاط کنند / سیگنال مهم وین برای قیمت دلار

هرچند قیمت دلار مجددا صعوده شده و تا 27650 تومان افزایش یافته اما با اخبار جدید از وین به نظر می‌رسد ممکن است مجددا متاثر از اخبار سیاسی یک روند نزولی به خود بگیرد.

TejaratNews.com/
قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی امروز 24 شهریور 1400

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی امروز 24 شهریور 1400

صرافی ملی امروز قیمت فروش دلار آمریکا را 26 هزار و 761 تومان اعلام کرد که نسبت به روز گذشته کاهش داشت.

TejaratNews.com/

قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 1400/6/23

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی امروز 23 شهریور 1400

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی امروز 23 شهریور 1400

صرافی ملی امروز قیمت فروش دلار آمریکا را 24 هزار و 541 تومان اعلام کرد که نسبت به روز گذشته افزایش حدود 100 تومانی را ثبت کرد.

TejaratNews.com/

کاهش قیمت دلار با سیگنال مثبت برجامی

اخبار سیاسی مهم برای قیمت دلار / خریداران دلار بخوانند

اخبار سیاسی مهم برای قیمت دلار / خریداران دلار بخوانند

روز گذشته همه بازارها روندی نزولی به خود گرفتند و قیمت دلار تا 27 هزار تومان ارزان شد. مهمترین اتفاق به نظر می‌رسد توافق هسته‌ای موقت ایران باشد. اما در ادامه چه اخبار سیاسی مهم دیگری منتشر شده است؟

TejaratNews.com/
شرط دلار برای کاهش بیش‌تر چیست؟ / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 23 شهریور

شرط دلار برای کاهش بیش‌تر چیست؟ / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 23 شهری...

در سومین روز هفته، سومین افت متوالی دلار رقم خورد. روز دوشنبه، قیمت دلار 350 تومان از ارزش خود را از دست داد و در محدوده 27 هزار و 150 تومان قرار گرفت.

TejaratNews.com/
بازگشت دلار به کانال 27 هزار تومان / قیمت دلار امروز 23 شهریور

بازگشت دلار به کانال 27 هزار تومان / قیمت دلار امروز 23 شهریور

قیمت دلار در بازار آزاد امروز با کمی افزایش همراه بود و به نرخ 27 هزار و 530 تومان رسید. نرخ ارز در صرافی ملی هم با افزایش همراه بود.

TejaratNews.com/

قیمت سکه طرح جدید به کانال 11 میلیون تومانی بازگشت / قیمت دلار و یورو امروز 1400/6/22

حمایت از فعالان اقتصادی ایران از اولویت های دستگاه دیپلماسی پرواز‌های اربعین ایرلاین عراقی لغو شد 2 میلیون تن کالای اساسی در بنادر دپو شده است شاخص کل به جای رشد عقب نشست؛ علت چه بود؟ کوچ دلالان مسکن از شمال تهران به ترکیه پیش‌بینی بورس هفته آخر شهریور / برجام تاثیری روی بورس نمی‌گذارد شاخص کل برای رسیدن به تراز 1/7 میلیون واحد، نیاز به استراحت دارد! 10 هزار واحد مسکونی برای محرمان ساخته می شود سهمیه سوخت چه تغییری می‌کند؟ / «بنزین بهانه‌ای برای افزایش قیمت‌ها» روش‌های انتخاب صندوق سرمایه‌گذاری مناسب را بیاموزید قیمت دلار و یورو در بازار آزاد آیا سهام می‌تواند جایگزین سکه در مهریه شود؟ احتمال افزایش دوباره قیمت تلفن‌همراه قیمت طلا و سکه در بازار امروز افشای فهرست زمین و ساختمان شرکت‌های بورسی، بر سود و قیمت‌ سهام تاثیری ندارد به جای سکه، سهام مهریه کنید بررسی روند سهام عدالت در هفته گذشته / افت 3 درصدی سبد 532 هزار تومانی سهام عدالت هنوز طرفدار دارد شانه تخم مرغ 55 هزار تومان شد؟ عرضه 183میلیون دلار در سامانه نیما نرخ رسمی یورو و 19 ارز کاهش یافت بی‌ اثر بودن افشای فهرست زمین و ساختمان شرکت‌های بورسی، بر سود و قیمت‌ سهام انتقاد یک روزنامه از گرانی تخم‌مرغ قسط وام جدید مسکن چقدر است؟ افت 2٫5 درصدی شاخص کل/ بازار هفته آینده نوسانی است افت و خیز شاخص کل بورس در هفته‌ای که گذشت شستا 17 شرکت را تا سال آینده عرضه اولیه می‌کند / ستاره خلیج فارس زمستان می‌آید جلسه هیات مدیره " غشوکو " با موضوع افزایش سرمایه نرخ رسمی یورو و 19 ارز کاهش یافت قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی امروز 25 شهریور 1400 تغییر ترکیب هیات مدیره " فنوال " افزایش قیمت 13 درصدی سه محصول "کاسپین" زمستان 1400 با کمبود 200میلیون متر مکعب گاز سهام " دلقما " فقط یک خریدار داشت " فالوم " برنده فروش سیم به شرکت عراقی افزایش‌سرمایه 166درصدی از سودانباشته "غدام" قبض‌های نجومی برق بررسی می‌شوند افزایش ظرفیت کیفی و کمی پالایشگاه‌های کشور خرید وام 480 میلیونی مسکن چقدر پول می خواهد؟ توتو بازی دلاری‌ها دلیل صدور قبض‌های نجومی چیست؟/«یک ماه خانه نبودیم و دوبرابر هزینه دادیم!» با همکاری وزارت صمت اجازه آشفتگی بازار را نمی‌دهیم کاهش انتظارات افزایشی در بازار دلار / پیش‌بینی‌ها از قیمت دلار چیست؟ فولاد مبارکه تولیدکننده است نه توزیع کننده تفاوت بازار اول با دوم بورس چیست؟ / چه شرکت‌های در تابلوی اصلی بورس هستند؟ ارزش دارایی‌های بلوکه‌شده فولاد مبارکه به 160 میلیون یورو می‌رسد فهرست املاک کمتر از یک میلیارد تومان در تهران سیگنال اروپا برای قیمت دلار تهران / تهدید جدید در بازار ارز ایرانی‌ها چقدر «پول زیر تشک» دارند؟ کاهش 30 تا 50درصدی قیمت خودرو‌ در راه است؟

در حال بارگیری...