هزینه نجومی اسباب کشی در تهران/یک جابه‌جایی ساده چقدر آب می خورد؟

هزینه نجومی اسباب کشی در تهران/یک جابه‌جایی ساده چقدر آب می خورد؟

مسکنقرن نو نوشت: با فرارسیدن فصل داغ جابه‌جایی مسکن ، مستاجران با افزایش شدید قیمت جابه‌جایی یا همان اسباب کشی روبرو شده‌اند .

رشد قابل توجه قیمت اجاره سبب شده است بسیاری از مستاجران چاره را در تغییر محل اقامت خود ببینند و تلاش کنند با اقامت در خانه‌ای کوچک‌تر یا محله‌ای پایین‌تر ، امکان اداره اقتصادی خود را فراهم کنند. این در حالی است که یک جابه‌جایی حتی درون محله و در مسافت‌های نزدیک ، هزینه چند میلیونی برای مستاجربه همراه دارد .

اولین هزینه ای که افراد مجبور به پرداخت آن می‌شوند، هزینه بنگاه برای انعقاد قرارداد اجاره است. این در حالی است که تمدید اجاره بها هزینه کمتری را برای مستاجران به همراه خواهد داشت . کمیسیون املاک در این خصوص متفاوت است .

طبق تعرفه جاری، برای محاسبه‌ی این مورد ابتدا باید مبلغ رهن را به اجاره تبدیل کنید. برای تبدیل میزان رهن به اجاره، هر یک میلیون تومان رهن را معادل 30 هزار تومان اجاره در نظر بگیرید. برای مثال 50 میلیون تومان رهن، معادل 1.5 میلیون تومان اجاره است. رقم به دست آمده را با میزان اجاره خانه اصلی جمع کنید. 25 درصد (معادل یک چهارم) رقم نهایی پرداختی در یک ماه، هزینه‌ای است برابر با سهم مستاجر و موجر، به عنوان حق کمیسیون بنگاه. (البته به این مقدار، 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز اضافه می‌شود.)

به این ترتیب هزینه بنگاه برای اجاره واحدی سیصد میلیون تومانی بدون اجاره که یک واحد ارزان در شرایط فعلی تلقی می‌شود برابر است با دو میلیون و دویست و پنجاه هزار تومان که این مبلغ باید میان موجر و مستاجر نصف شود .
به این ترتیب هر چه بهای اجاره بالاتر رود ، کمیسیون مشاوران املاک نیز دستخوش افزایش خواهد شد .
طبیعی است که این رقم برای خانه های میلیاردی بسیار بیشتر خواهد بود .
پس از پرداخت این هزینه، نوبت به اسباب کشی می شد .

قیمت کرایه ماشین‌های بزرگ اعم از نیسان، کامیون و کامیونت بسیار افزایش داشته است. البته برخی اپلیکیشن های حمل و نقل سرویس‌هایی در این خصوص در نظر گرفته اند که قیمت بسیار بالایی دارد . به عنوان مثال برای یک مسیر نه چندان طولانی ، اجاره وانت بدون کارگر حدود هشتصد هزار تومان برای شخص متقاضی آب می‌خورد اما قیمت‌ها در شرکت‌های حمل نقل پایین‌تر از این میزان است .

مسيول یک شرکت باربری در این خصوص گفت: کرایه کامیون و کامیونت از پانصد و پنجاه هزار تومان به ازای سه ساعت شروع می‌شود و این رقم برای نیسان و وانت سیصد هزار تومان است .
به گفته وی به ازای هر یک ساعت افزایش مدت زمان اسباب کشی رقمی در حدود 270 هزار تومان به این فاکتور اضافه می شود .
اگر متوسط زمان اسباب کشی را تنها شش ساعت در نظر بگیریم کرایه ماشین نزدیک به یک میلیون تومان آب می خورد .
البته مسيولان بابری‌ها می گویند متوسط زمان بارگیری و تخلیه غالبا بیش از این میزان طول می‌کشد .

از سوی دیگر کرایه کارگر باربری نیز در سال جاری افزایش قابل توجهی داشته و دستمزد کارگر اسباب‌کشی به ازای سه ساعت اول از 250 هزار تومان آغاز می‌شود و به ازای هر ساعت اضافی حداقل 120 هزار تومان باید پرداخت شود.
متوسط هزینه کارگران، در صورت احتساب تنها سه کارگر برای اسباب کشی معمولی چیزی بیش از ششصد هزار تومان است و برای سه کارگر این رقم نزدیک به یک میلیون و هشتصد هزار تومان خواهد بود.
نکته مهم اینجاست که قیمت جابجایی یخچال ساید بای ساید، پیانو، گاو صندوق، بوفه شیشه ای ، آکواریوم و وسایل بزرگی از این دست متفاوت است.

یک فعال حوزه بابری نیز در خصوص نحوه محاسبه گفت: برای وسایل بزرگی از این دست جداگانه مبلغی حدود سیصد تا پانصد هزار تومان دریافت می‌شود .
وی گفت: طبقات نیز در محاسبه هزینه موثر هستند. از آنجا که غالبا امکان استفاده از آسانسور نیست، طبقه مبدا و مقصد در محاسبه موثرند و به ازای هر طبقه هزینه‌ای نزدیک به صد هزار تومان به دستمزد هر کارگر اضافه می‌شود.

به این ترتیب یک اساب‌کشی ساده در منطقه ای نزدیک با کمترین اسباب و البته ارزان ترین قیمت در ترافیک تهران بین هشت تا 10 میلیون تومان آب می‌خورد که رقمی بسیار بالاست .
باید توجه کرد که متوسط قیمت اجاره در مناطق متوسط شهر تهران با احتساب رهن و اجاره به حدود 500 میلیون تومان رسیده و این افزایش قیمت هزینه اسباب کشی را بسیار بالا می‌برد.

223227

فارس من| ریال از شهریورماه هوشمند می‌شود/ رمزریال ارتباطی به رمزارزها ندارد واکنش نماینده مجلس به تهدید پیامکی آقای وزیر آرژانتین هم خواستار عضویت در بریکس شد وزارت جهاد تصمیم گیر نهایی صادرات شیر خشک است جزيیات ممنوعیت واردات خودرو به مناطق آزاد از زبان سعید محمد هواپیمایی فنلاند در معرض ورشکستگی به خاطر تحریم روسیه موافقت با کلیات طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت تورم لبنان به 211 درصد رسید هشدار سه برابر شدن قیمت گاز برای مردم آلمان ایران از کشورهای قدرتمند کمک بگیرد/ دست دولت... فروش قلم گوساله از قدیم رایج بود تشکیل پرونده برای برخی موارد ترک فعل‌ در بورس و سازمان قضا و دارو به دنبال توافقی قوی و پایدار هستیم قیمت دلار 27 هزار و 717 تومان بن بست مذاکرات وین را رفع کردیم صرفه‌جویی 5 هزار مگاواتی با اعمال برنامه‌های مدیریت مصرف برق شرایط دریافت وام 4 میلیون تومانی بانک رفاه | وام آسان بدون ضامن 5 درصد مشترکان تهرانی بدمصرف هستند قیمت سکه 5 تیر 1401 به 15 میلیون و 90 هزار تومان رسید قیمت طلا، سکه و ارز 1401.04.5/ طلا و سکه ریخت درخواست فوری وزیر صمت از ريیس‌جمهوری؛ حقوق گمرکی را کاهش دهید توقف طلای جهانی بر روی پل ناکجاآباد واردات 131 هزار تن گندم و روغن خام از بنادر گیلان به کشور بورس کالا میزبان یک میلیون و 500 هزار تن کالا شد تورم ژاپن رکورد جدیدی ثبت کرد محدودیت مصرف برق برای 92 درصد مشترکان صنعتی اعمال نمی‌شود تکذیب اظهارات میرکاظمی درباره بار سنگین یارانه 300هزارتومانی بازگشت آرامش به بازار ارز با حضور به موقع بانک مرکزی فقط 70 درصد تراکنش های کارتخوان کسبه تجاری است ساماندهی نیروهای شرکتی در دستگاه‌ها یک ضرورت است دارندگان دستگاه کارتخوان بخوانند/ خبر مهم رییس اتاق اصناف درباره مالیات از تراکنش‌های دستگاه کارتخوا... بانک مرکزی چطور دلالان ارزی را به حاشیه برد خودداری بانک مسکن از ارسال پیامک به عموم متقاضیان مسکن مهر حسن رعیت از تاجری خرده‌پا تا همکاری با استاد اعظم شبکه بانکی بورسی‌ها خرداد را چگونه سپری کردند؟ نحوه ورود به بازار ارز دیجیتال، از کجا شروع کنیم؟ توقف 4 نماد جهت برگزاری مجمع | این مجامع چه زمانی برگزار می‌شوند؟ معرفی 10 شاخص برتر بورس‌های مطرح دنیا از دست‌دادن تنوع‌زیستی و آسیب به اقتصاد دستور وزیر صمت برای ثبات‌‌ قوانین صنعت پتروشیمی/ ا‌رزیابی عملکرد‌ وزارتخانه زمان لازم دارد زمستان رمزارزها بهار شد؟ هشدار مهم به متقاضیان یارانه چرا قیمت پرواز تهران -نجف 9 میلیون شد؟ آسیب‌پذیری بحرانی در بزرگ‌ترین فضای ذخیره‌‍‌سازی ابری تصمیم نهایی دولت برای حقوق بازنشستگان | حقوق این بازنشستگان افزایش می یابد افزایش 4 درصدی تولید فرآورده‌های نفتی تامین نهاده های دام و طیور تا پایان تیر ماه نگاهی تحلیلی به شرکت‌هایی که فردا به مجمع می‌روند این خودرو یک روزه 3میلیون تومان گران شد پیام تبریک مدیرکل ورزش و جوانان استان هرمزگان در پی کسب قهرمانی تیم بسکتبال فولاد هرمزگان