منطقی‌تر شدن قیمت‌گذاری عرضه‌های اولیه با تربیت کارشناسان ارزش‌گذاری

منطقی‌تر شدن قیمت‌گذاری عرضه‌های اولیه با تربیت کارشناسان ارزش‌گذاری

مدیرعامل فرابورس ایران در نشست تخصصی «اهمیت ارزش‌گذاری در بازار سرمایه و بررسی چالش‌های پیش رو» یکی از چالش‌های اصلی بورس و فرابورس در عرضه‌های اولیه را بحث ارزش‌گذاری و مسايل مرتبط دانست و با تاکید بر وجود دانش انباشته در بازار سرمایه گفت: در همین راستا چندی پیش، پیشنهاد و درخواست تربیت کارشناسان نسل جدید ارزش‌گذاری توسط مرکز مالی ایران برای همیاری بورس و فرابورس مطرح شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از فرابورس ایران، میثم فدایی در افتتاحیه بوت‌کمپ تربیت کارشناس خبره ارزش‌گذاری، هدف از تربیت چنین کارشناسانی را تهیه گزارش‌های دقیق‌تر در عرضه اولیه و ارزش‌گذاری معاملات عمده دانسته و اظهار داشت: هر دانش‌پذیری می‌تواند یک مورد عرضه اولیه را آسیب‌شناسی کند که چراغ راهی برای فرابورس خواهد بود، ضمن آنکه این مطالعات قابلیت تجمیع و تبدیل شدن به کتابی در واکاوی حوزه ارزش‌گذاری را دارد.

فدایی از آمادگی فرابورس برای به اشتراک گذاشتن داده‌های مربوط به عرضه‌های اولیه خبر داد و عنوان کرد: تجربه و داده‌ها قابل انتقال است تا دانش‌پذیران بتوانند به سوالاتی مثل اینکه چرا عرضه اولیه‌ها با این قیمت ارزش‌گذاری شدند و اینکه آیا روند قیمتی منطبق با ارزش‌گذاری بوده است یا خیر، پاسخ دهند.

او در ادامه به جدی شدن چالش ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود در یک سال اخیر اشاره و عنوان کرد: اکنون به دنبال تصویب ضوابط پذیرش استارتاپ‌ها در بازار سرمایه، به دنبال عرضه استارتاپ‌ها هستیم که تعدادی از استارتاپ‌ها اکنون در مرحله تاییدیه سهامداری قرار گرفته‌اند و ما از این به بعد باید به دنبال ارزش‌گذار باشیم.

فدایی با اشاره به تجربه ارزش‌گذاری و عرضه سهام استقلال و پرسپولیس و تپسی در فرابورس ابراز کرد: در ادامه نیز موارد استارتاپی بیشتری خواهیم داشت که عرضه این سهام نیازمند گزارش‌های ارزش‌گذاری قابل دفاع است.

مدیرعامل فرابورس با تاکید بر اینکه خطا در ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود قابل پذیرش نیست، گفت: استادهای دوره ارزش‌گذاری در زمینه دارایی‌های نامشهود خبره هستند و تقاضا داریم این موارد را به خوبی به دانش‌پذیران آموزش دهند تا در عرضه‌های استارتاپی بعدی بتوانیم از این کارشناسان بهره ببریم.

برگزاری دوره تربیت کارشناس خبره ازشگذاری

در بخش دیگری از نشست تخصصی «اهمیت ارزش‌گذاری در بازار سرمایه و چالش‌های پیش رو» سجاد موحد مدیرعامل مرکز مالی ایران به برگزاری نخستین بوت‌کمپ ارزش‌گذاری در مرکز مالی ایران در اردیبهشت‌ماه اشاره کرد و گفت: دومین دوره را با هدف تربیت کارشناس خبره ارزش‌گذاری آغاز کردیم و هدف از برگزاری این دوره ایجاد جامعه کارشناسان خبره ارزش‌گذاری است.

موحد در تشریح دیگر اهداف مرکز مالی از برگزاری دوره‌های این چنینی و همچنین راه‌های ورود کارشناسان خبره عنوان کرد: ما برای ورود چنین کارشناسانی دو مجرا در نظر گرفتیم که راه نخست، شرکت در بوت‌کمپ و راه دوم شرکت در آزمونی است که دو بار در سال برگزار خواهد شد.

ارزشگذاری فقط بازی با اعداد نیست

در ادامه این نشست، احمد پویانفر دبیر علمی بوت‌کمپ تربیت کارشناس خبره ارزش‌گذاری به اهداف و ترتیب برگزاری این دوره پرداخت و عنوان کرد: تاکنون مدرسان ارزش‌گذاری به صورت فردی آموزش‌های مختلفی داشته‌اند اما ارزش‌گذاری به قدری وسیع شده و تقاضاها از سمت بازار و مدل‌های کسب‌وکاری جدید تا حدی توسعه یافته که نیاز به دوره‌ای جامع و کامل در این زمینه احساس می‌شود.

او با تاکید بر اینکه تلاش شده است دوره بر اساس نیاز بازار طراحی شود، افزود: از متخصصان حوزه ارزش‌گذاری درخواست شد تا به تناسب تخصص در سرفصل‌های ترتیب داده شده حضور داشته باشند؛ همچنین سعی شده‌است تنوع در شرکت‌کنندگان رعایت شود.

الزام تعریف چارچوب صلاحیت حرفه‌ای ارزش‌گذاری

علی رحمانی عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا نیز در این نشست تخصصی، سخنرانی خود را به الزام تعریف چارچوب صلاحیت حرفه‌ای ارزش‌گذاری اختصاص داد و در این خصوص گفت: این چارچوب در دنیا وجود دارد که باید حداقل‌هایی در زمینه ارزش‌گذاری وجود داشته باشد که در ایران هم چنین چیزی در مرحله پیش‌نویس قرار دارد اما جنبه‌هایی دیگر را در نظر دارد.

رحمانی به وضعیت استانداردهای حوزه ارزش‌گذاری در دنیا پرداخت و گفت: یکی از نهادهای مهم در این زمینه شورای استاندارد بین‌المللی ارزش‌گذاری است که سازمانی مستقل و غیرانتفایی با هدف تامین منافع عمومی است.

عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا به‌وجودآمدن تضاد منافع را از چالش‌های ارزش‌گذاری دانسته و اظهار کرد: حتی در مواردی برای ارزش‌گذاری، به دادگاه هم پاسخگو بوده‌ایم. از همین رو از روش‌های پیش‌بینی استفاده نمی‌کنیم چون در دادگاه علیه کارشناس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ادامه این نشست اسماعیل غلامی کارشناس رسمی دادگستری و معاون اسبق سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به تجربه همکاری خصوصی‌سازی و بازار سرمایه عنوان کرد: خصوصی‌سازی مدیون بازار سرمایه و بازار سرمایه مدیون خصوصی‌سازی است.

معاون اسبق خصوصی‌سازی، استقلال کارشناس را یکی از ویژگی‌های اساسی دانست و عنوان کرد: همچنین کارشناس ارزش‌گذاری باید از نزدیک با ویژگی‌های صنایع مورد نظر آشنا باشد و روی موضوع، اشراف کامل داشته باشد.

local_offerبرچسب‌ها:
مردم به بازار و کالای داخلی اعتماد دارند/ کسبه...

مردم به بازار و کالای داخلی اعتماد دارند/ کسبه...

ريیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران گفت: مردم نسبت به کیفیت تولیدات داخلی اطلاعات ندارند و این موجب شده است که به...

Gostaresh.news/
قیمت روز انواع هیوندای در بازار + جدول

قیمت روز انواع هیوندای در بازار + جدول

در جدول زیر قیمت روز انواع هیوندای را در بازار مشاهده می‌کنید.

Gostaresh.news/
زمان واریز مرحله نخست سود سهام عدالت

زمان واریز مرحله نخست سود سهام عدالت

مشاور ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: اگر شرکت‌های سرمایه پذیر سهام عدالت همکاری لازم را انجام دهند، امکان دارد...

Bartarinha.ir/
بازار اجاره شمال شهر تهران بهم ریخت

بازار اجاره شمال شهر تهران بهم ریخت

بررسی برخی فایل‌های پیشنهادی موجران در مناطق شمالی نشان می‌دهد، تقریبا کف ودیعه درخواستی در این مناطق در محدوده 700...

Gostaresh.news/
وضعیت سبد سهام عدالت در 6 شهریور

وضعیت سبد سهام عدالت در 6 شهریور

وضعیت شرکت‌های بورسی سهام عدالت و نوسان قیمت هر سهم در این گزارش قابل مشاهده است.

YJC.news/

قیمت طلا، سکه و ارز امروز 6 شهریور ماه/ بازار طلا و...

تعداد 55 میلیون سهم در بازار سهام فرابورس ایران دادوستد شد

رونق معاملات در بازار سهام فرابورس ایران

رونق معاملات در بازار سهام فرابورس ایران

روند معاملات امروز سوم مرداد‌ماه 97 در بازار‌های اول و دوم فرابورس به‌گونه‌ای ادامه یافت که نماد «ذوب» با ثبت حجم معاملاتی به میزان بیش از 97 میلیون سهم و نماد «چکاپا» با بیش از 150 میلیارد ریال ارزش ...

Sena.ir/
حجم معاملات بازار سهام فرابورس از 700 میلیارد ریال گذشت

حجم معاملات بازار سهام فرابورس از 700 میلیارد ریال گذشت

در معاملات امروز دوشنبه 18 اردیبهشت‌ماه در مجموع بازارهای اول و دوم نزدیک به 180 میلیون سهم به ارزش 548 میلیارد ریال داد و ستد شد و نماد شرکت ذوب‌آهن بالاترین حجم معامله به میزان 40 میلیون سهم را در ا...

Sena.ir/
بازگشایی 8 نماد معاملاتی در بازار سهام فرابورس

بازگشایی 8 نماد معاملاتی در بازار سهام فرابورس

بازار اوراق با درآمد ثابت فرابورس معامله بیش از یک میلیون ورقه به ارزش افزون بر یک هزار و 349 میلیارد ریال را تجربه کرد و اوراق «صامیا» امروز در صدر این بازار به لحاظ ثبت بالاترین حجم و ارزش معاملاتی ...

Sena.ir/
بازار اول صدرنشین بازار سهام فرابورس ایران/ رشد 14 واحدی آیفکس

بازار اول صدرنشین بازار سهام فرابورس ایران/ رشد 14 واحدی آیفکس

در مجموع بازارهای اول، دوم و پایه نیز 928 میلیون سهم به ارزش 2 هزار و 500 میلیارد ریال دست به دست شد که حجم و ارزش بازار اول در مقایسه با هفته گذشته به ترتیب رشد 48 و 28 درصدی را نشان می‌دهد و در مقای...

Sena.ir/

معامله بیش از 880 میلیون ورقه در بازار سهام فرابورس ایران/رشد نماگرهای فرابورسی در هفته قبل

سهم 31 درصدی ارزش معاملات بازار سهام فرابورس ایران

رونق معاملات در بازار سهام فرابورس ایران

رونق معاملات در بازار سهام فرابورس ایران

شرکت آهن و فولاد ارفع با معامله 29 میلیون سهم به ارزش 97 میلیارد ریال بالاترین حجم و ارزش معاملاتی را به خود اختصاص داد. پس از آن نماد ذوب آهن با نقل و انتقال 26 میلیون سهم به ارزش 78 میلیارد ریال در ...

Sena.ir/
ورود سرمایه‌گذاران خارجی به بازار سهام فرابورس با معامله 51 میلیون یورویی

ورود سرمایه‌گذاران خارجی به بازار سهام فرابورس با معامله 51 میلیون...

یک سرمایه‌گذار خارجی پس از اخذ مجوز از سازمان بورس توانست 30 درصد از سهام یک شرکت درج شده در بازار پایه فرابورس ایران را به صورت خرد خریداری کند.

Sena.ir/
خبر مهم درباره شیوه جدید فروش خودروها | نحوه متفاوت فروش خودروهای سایپا و ایران خودرو | خداحافظی با ... بورس قرمز ماند | کاهش 8 هزار و 855 واحدی شاخص کل دوسال گذشته کم آب ترین سال ها/ کاهش 26 درصدی بارندگی در تهران ادعای یک دیپلمات آگاه: قرار است پول ایران در کره جنوبی آزاد شود آیا ایرانی‌ها حاضرند این خودروی بدترکیب را بخرند؟ کاهش 10 درصدی قیمت انواع روغن خوراکی ایران مقتدر مرهون رشادت‌های رزمندگان دفاع مقدس است تایید خبر آزادسازی منابع ارزی مسدودی ایران در رویترز و فایننشال‌تایمز سهام عدالت را وثیقه کن وام بگیر! بیش از 90 درصد چک‌ها وصول شد عرضه خودرو توسط شرکت‌های خودروساز یا بورس کالا در نیمه دوم امسال دامنه نوسان این 11 نماد احتمالا تغییر کند! جدیدترین قیمت طلا و سکه در بازار+ جزيیات( 10 مهر ) وصول بیش از 90 درصد چک‌ها در مرداد 1401 فروش 98 میلیون بشکه نفت توسط عراق در ماه گذشته تخصیص 26 هزار میلیارد تومان سرمایه به بخش گاز گزارش جدید از تحولات بازار مسکن اعلام حقوق گمرکی واردات تجهیزات و ماشین آلات تراز بانک اقتصادنوین در شهریور ماه مثبت بود رشد یک درصدی تولید خودروی سواری مدرسه بانک اقتصادنوین در روستای نايب کندی ماکو افتتاح شد جزییاتی از خبر مبهم آزادسازی پول‌های بلوکه شده 26 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای طرح‌های اولویت‌دار شرکت ملی گاز پیش‌بینی شده است تازه‌ترین جزییات از آزادسازی پول‌های بلوکه شده/ ترمز بازار ارز کشیده می‌شود؟ آخرین قیمت طلا، سکه، دلار / سکه امامی در کانال 15 میلیون تومان آغاز فروش متری مسکن از ماه آینده 7 میلیارد دلار از منابع ارزی بلوکه شده ایران آزاد می‌شود سرمایه‌گذاری خارجی 4 میلیون و 500 هزار دلاری در قم معرفی سه فعالیت اقتصادی پرخطر/ ناامن‌ترین حوزه‌های... کندی اینترنت و مشکلات درمانی بازنشستگان/نسخه الکترونیک غیر قابل دسترسی شده است بانک ها تصمیم گیرنده نهایی برای ارايه تسهیلات با سهام هستند! استفاده 50 درصدی از ظرفیت خطوط لوله انتقال فراورده متوسط قیمت هر متر مسکن به 43 میلیون رسید+ جزيیات قیمت جدید رهن مسکن در تهران + جدول وقتی قدرت ژيوپلتیکی- امنیتی به کمک اقتصاد می آید بریتانیا در بحران ارزی آغاز معاملات توافقی ارز در کانال 30 هزار تومان تورم مسکن در شهریور ماه چه تغییری کرده است؟ جزيیات مهم درباره دریافت سهام عدالت جدید برنامه معاملات بورس کالا تغییر کرد باقر و سیامک نمازی آزاد شدند؛ مبادله زندانیان آمریکایی با 7 میلیارد دلار ایران در کره جنوبی؟ اقتصاد ایالات متحده وارد رکود شد وجود 4 میلیون راس دام سبک مازاد در کشور کاهش نرخ رسمی 18 ارز/ نرخ رسمی 15 ارز افزایش یافت رشد 70 درصدی فروش خودروهای برقی در سال 2023 پروژه چهارخطه شدن کریدور جاده‌ای شمال - جنوب به اتمام رسید پرداخت 27 هزار میلیارد تومان وام آسان/ 485 هزار نفر فقره وام ازدواج گرفتند پروژه چهارخطه شدن کریدور جاده‌ای شمال - جنوب به اتمام رسید همسان سازی حقوق بازنشستگان به ایستگاه آخر رسید | واریز افزایش حقوق بازنشستگان از امشب؟ ماشین خاص جیمز باند فروخته شد + تصاویر و قیمت