حذف ارز 4200 تومانی باعث تورم می شود

حذف ارز 4200 تومانی باعث تورم می شود

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم با بیان اینکه به نظر من مهم‌ترین و بزرگ‌ترین مشکل بودجه 1401 حذف ارز 4200...

حجت‌الاسلام‌والمسلمین بنایی در نشست کانون هم‌اندیشی تعالی و توسعه استان قم (اتاق فکر توسعه استان قم) با موضوع «بررسی شاخص‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی قم از منظر برنامه ششم توسعه و بودجه 1401» در موسسه طلوع مهر قم برگزار شد با اشاره به توصیه رهبر معظم انقلاب به دولت در خصوص «ایجاد سازوکاری برای استفاده از دیدگاه‌ها و شیوه‌های پیشنهادی صاحب‌نظران، متخصصان و مردم»، عنوان کرد: باید این منویات موردتوجه مسيولین ملی و استانی باشد و ما در این جمع هم‌اندیشی مردمی به دنبال اجرای این منویات که در دیدار تصویری مردم قم با ایشان در 19 دی امسال مطرح شد، هستیم.

وی افزود: به گفته رهبر معظم انقلاب، لازم است مسيولان دولتی «برای حفظ نشاط و حرکت روبه‌پیشرفت انقلاب اسلامی» به دنبال «بررسی چگونگی استفاده مشارکت‌های مردمی» باشند و «از ظرفیت‌های مردمی برای نظارت عمومی بر مسايلی نظیر فساد و ویژه‌خواری نیز استفاده کنند».

وی با تاکید بر اینکه سازمان‌های مردم‌نهاد درراستای این توصیه بسیار مهم رهبر انقلاب با تمام تلاش به مطالبه گری همدلانه و سازنده بپردازند، گفت: تجربه بیش از یک دهه گذشته این هیيت اندیشه‌ورز مردمی، بیانگر موثر بودن این روش است وطبعا برخی از خلاها در پیگیری‌های مستمر امور برطرف می‌گردد.

حجت‌الاسلام بنایی افزود: در سفر رهبر معظم انقلاب به قم در سال 89 که مصوبات فراوانی داشت با پیگیری‌های مستمر دفتر رهبری بخش بسیار زیادی از اهداف سفر محقق شد ولی در سفرهای استانی روسای جمهور، پیگیری مصوبات و اهداف نیازمند رصد سازمان‌های مسيول و سازمان‌های مردم‌نهاد و کانون‌های اندیشه‌ورز است که با جدیت و مطالعه علمی، روند رشد و توسعه متوازن استان را دنبال کنند.

وی ادامه داد: اجرایی شدن مصوبات و تامین مالی اعتبارات آن‌یک مطالبه به‌حق است که رهبر معظم انقلاب در دیدار با مردم قم آن را به‌صراحت مطرح کردند و از دولت‌ها و دستگاه‌های مربوطه خواستند که شرایط استفاده از نظرهای علمی و کارشناسی ظرفیت‌های مردمی را فراهم سازند.

وی گفت: اتاق فکر تعالی و توسعه استان قم در سفر استانی اخیر ريیس جمهور به قم، در نامه‌ای 9 پیشنهاد کارشناسی و علمی که اولویت اول آن رفع مشکلات ساختاری و تامین مالی و سرمایه‌گذاری پروژه‌ها و اشتغال بود را به ایشان ارايه داد و امیدواریم در فرآیند سفر موردتوجه قرار گیرد و همچنین امیدواریم دوستداران قم و حرم کریمه اهل‌بیت (ع) با دلسوزی و حس مسيولیتی که در آن‌ها سراغ داریم، فارغ از جناح‌بندی‌ها و رنگ‌بندی‌های فرصت سوز و ناامیدکننده، با شادابی وامید به آینده درخشان، برای رشد و شکوفایی و عمران همه‌جانبه قم تلاش کنند و ایده‌ها و نتایج مطالعات خود را در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی، اقتصادی، سرمایه‌گذاری و اشتغال مولد و اثربخش و طرح‌های عمرانی که ناظر به حل مشکلات و مسايل پیچیده و متنوع استان باشد، در صورت تمایل با اتاق فکر استان قم به اشتراک‌گذارند.

در ادامه این جلسه حمید اخوان، مشاور سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قم، ضمن ارايه سیما و شاخص‌های جمعیتی، اقتصادی و اجتماعی استان به تفکیک شهرستان و مقایسه با شاخص‌های کشوری به تبیین جهت‌گیری‌های بودجه 1401 با تاکید بر رویکرد استانی پرداخت.

وی رشد اقتصادی، عدالت محوری و مبارزه با فساد، تغییر ساختار بودجه و تامین مالی اقتصاد را از جهت‌گیری‌های اصلی بودجه 1401 برشمرد و عنوان: برنامه‌هایی برای تحقق هدف رشد اقتصادی پیش‌بینی‌شده است که اهم آن‌ها عبارت‌اند از ارتقاء بهره‌وری، توسعه صادرات، تکمیل زنجیره تولید و شناسایی گلوگاه‌های رشد، حذف رانت و تسهیل فضای کسب‌وکار، افزایش اشتغال مبتنی بر بهره‌وری و افزایش سرمایه‌گذاری با تجهیز منابع از محل‌های گوناگون بخش خصوصی و عمومی.

وی افزود: بر اساس اهداف کمی پیش‌بینی شده ابلاغی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در سال 1401 برای کشور 8 درصد رشد اقتصادی و برای استان قم 8/7 درصد پیش‌بینی‌شده است؛ که برای تحقق هدف‌گذاری رشد اقتصادی استان در سال 1401 (8/7 درصد)، رشد اقتصادی در بخش‌های‌ کشاورزی 1/10 درصد، معدن 8/6 درصد، صنعت 9 درصد و خدمات 2/7 درصد پیش بینی شده است.

اخوان بیان کرد: بر اساس برآوردهای صورت گرفته برای تحقق رشد اقتصادی استان قم در سال 1401 جمعا حدود 20 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری موردنیاز است که حدود 14 درصد آن از محل بودجه عمومی دولت، 24 درصد از منابع آورده بخش خصوصی، 27 درصد از محل تسهیلات بانکی، 16 درصد از منابع شهرداری‌ها، 7/4 درصد از منابع صندوق توسعه ملی و مابقی از منابعی مانند بورس، منابع خارجی و مشارکت نهادهای غیردولتی می‌بایست تامین گردد.

مهندس سید مهدی علیزاده طباطبایی، ريیس اسبق سازمان برنامه‌وبودجه استان قم، نیز در این جلسه عنوان کرد: در خصوص کلان بودجه شاید نزدیک به 20 سال است که صحبت از اصلاح ساختار بودجه است ولی هیچ‌کسی تا حالا اشکال ساختار را مشخص نکرده است.

 وی ادامه داد: زمانی بحث بودجه عملیاتی را مطرح کردند که برخی هم دفاع کردند که این راهکار حل مشکل است ولی کارشناسان در سازمان برنامه وبودجه گفتند که بودجه عملیاتی هرجایی جواب نمی‌دهد.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم افزود: بودجه عملیاتی در بنگاه‌های خصوصی جواب می‌دهد ولی برای دولت جواب نمی‌دهد، مثلا در بخش فرهنگ چگونه می‌خواهیم سرانه تعیین کنیم؟ که مثلا این کتاب چقدر اثر روی مردم گذاشت. آیا این قابل‌محاسبه است؟ ومی شود آن را قیمت‌گذاری کرد؟

طباطبایی گفت: هیچ‌کسی تاکنون نگفته که برای اصلاح ساختار بودجه چه‌کار باید کرد. الآن بحث بودجه شرکت‌ها و بودجه دولت هر دو می‌رود مجلس و قبلا هم به همین شکل بوده، شاید از 100 سال قبل. ولی مهم این است که شرکت‌های دولتی تا چقدر درآمد دارند و چه میزان باید هزینه کنند؛ اما هیچ‌وقت زیر بار نرفته‌اند که درآمدها و هزینه‌های خود را به‌صورت شفاف اعلام کنند.

وی با بیان اینکه به نظر من مهم‌ترین و بزرگ‌ترین مشکل بودجه 1401 حذف ارز 4200 تومانی است، افزود: این کار قطعا تورم‌زا است؛ زیرا اگر این کار انجام شود مثلا نانی که امروز هزار تومان بوده است باید حدود 6 هزار تومان شود.

وی با اشاره به اینکه مابه‌التفاوت ارز نیمایی و 4200 تومانی را به چه کسی و چگونه می‌خواهند بدهند، گفت: فرض کنیم این پول را عادلانه توزیع کنند که اگر این پول توزیع شود فکر نمی‌کنم ما به ازای آن کالا در بازار وجود داشته باشد و بازار سیاه و تورم چند برابر ایجاد می‌شودو این مسيله‌ای است که به آن فکر نشده و این تصمیم را گرفته‌اند.

وی در پایان افزود: بودجه 1401 مشکلات عدیده‌ای دارد و کار کارشناسی لازم صورت گرفته در این بودجه حتی نسبت به 38-37 سال قبل کمتر صورت گرفته و قطعا این بودجه مشکلات زیادی خواهد داشت.

دکتر جعفری پژوهشگر حوزه اقتصاد و عضو هیيت‌علمی دانشگاه طلوع مهر هم در این جلسه عنوان کرد: اصلاح ساختار بودجه محدود به ارز ترجیحی نیست چون این نوع اصلاحات مقطعی هست و بعد از مدتی مشکل کسری بودجه به‌صورت دیگری بروز پیدا می‌کند. همان‌طور که قبلا هدفمندی یارانه‌ها را اجرا کردیم و اثر آن بعد از مدتی از بین رفت.

وی افزود: راهکار دیگر این است که حذف ارز ترجیحی به‌یک‌باره نباشد برای حذف آن زمان سه‌ساله در نظر گرفت و برای سال 1401 ارز 4200 به 8400 تومان افزایش یابد و دولت اثر افزایش آن را بررسی کند و معادل آن به‌صورت یارانه نقدی و کالایی جبران نماید.

 

تصاویر چهره جدید دنا پلاس | آخرین امکانات این سدان پرطرفدار ایرانی را ببینید وزیر خزانه‌داری آمریکا: رشد قیمت مواد غذایی و انرژی تورم جهانی ایجاد می‌کند هزینه 2 شب سفر رفت و برگشت به شیراز + جدول وزیر کشاورزی اوکراین: جهان برای افزایش قیمت گندم به هر تن 700 دلار آماده شود قیمت آپارتمان‌های 60 متری مرکز تهران سقف افزایش اجاره‌بها مسکن اعلام شد خبر مهم برای جاماندگان یارانه قیمت طلا نزولی شد سکه 14 میلیون و 93 هزار تومان شد | جدیدترین قیمت‌ طلا و انواع سکه ؛ 29 اردیبهشت 1401 قیمت سکه امامی بر مدار صعود سامانه یکپارچه تخصیص خودرو بدون اختلال فعال است + شیوه ثبت‌نام ستاد تنظیم بازار تصویب کرد/ سقف افزایش اجاره‌بها در... برخورد با متخلفان افزایش بهای اجاره مسکن مدیرعامل دخانیات در تشریح چگونگی حمایت از کشاورزان تنباکو و توتون‌کار به مجلس‌ می‌رود رابطه بین طلا و دلار / قیمت طلا سقوط می کند؟ مهدی صولی مدیرعامل شرکت پاکسان شد آخرین پیش‌بینی‌ها از قیمت فلز زرد/ چرا طلا زمین‌گیر شد؟ بازنشستگان منتظر این واریزی جدید باشند وعده جدید وزارت کار درباره اشتغال جوانان تراز تجاری مثبت 11میلیارددلاری مناطق آزادوویژه/سکوی واردات نیستیم این کشور با ارزان فروشی سود نجومی کرد! دلار چند شد؟ | جدیدترین قیمت دلار و یورو در بازار آزاد و صرافی‌ بانکی ؛ 29 اردیبهشت 1401 علت عدم واریز یارانه به این افراد / اعتراض ها بر... روسیه با ارزان فروشی کدام بازارها را تصاحب کرد؟ مجوز تاسیس اولین بانک فراساحل‌ کشور از بانک مرکزی اخذ شد ‌ محموله‌های نفتی ایران در انتظار تخلیه در بنادر چین مجوز تاسیس بانک آفشور در مناطق آزاد گرفته شد به عنوان سازنده مسکن ورود می‌کنیم اقدامات پذیرش سیمان زنجان در فرابورس انجام می‌شود چطور می‌توانید به یارانه همسر اضافه شوید؟ پیامد خرید و فروش غیر مجاز ارز در بازار خبر مهم برای جاماندگان دریافت سود سهام عدالت 83 هزار میلیارد تومان از اراضی به مناطق آزاد برگشت چطور می‌توانید به یارانه همسرتان اضافه شوید؟ نحوه ثبت نام یارانه برای یکی از زوجین قیمت طلا، سکه و ارز 1401.02.29/ سکه و ارز گران شد سرمایه‌گذاری 300 میلیارد یورویی اروپا برای حذف سوخت‌های روسیه مشکلات پخش و توزیع روغن خوراکی برطرف شد قیمت جدید طلا و سکه در بازار امروز + جدول ورود گسترده ایران و کوبا به بازارهای یکدیگر قیمت مصوب تخم مرغ بعد از هدفمندی یارانه ها گرانی عجیب در انتظار شوینده ها هشدار برای ریزش بیشتر/ تا پاییز انتظاری از رمزارزها نداشته باشید پیش بینی خطرناک درباره قیمت ارزهای دیجیتال تا پای... صدور سند 200 هزار هکتار از اراضی کشاورزی در سال جاری سایه سنگین جنگ اوکراین بر قیمت غذا در جهان حضور دوباره ایران در بازار نفت بدون نیاز به هیچ توافقی/2 میلیون نفت ایران در انتظار تخلیه در چین قیمت انواع خودرو در بازار آزاد امروز + جدول تصمیم جدید دولت برای حقوق کارگران | افزایش 10 درصدی حقوق کارگران صحت دارد؟ سقف افزایش اجاره بهای مسکن تعیین شد | برخورد سازمان تعزیرات با مشاورانی که سقف افزایش را رعایت نکنند