سه اصل مورد نیاز طرح جامع فولاد تشریح شد

سه اصل مورد نیاز طرح جامع فولاد تشریح شد

ريیس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: به روز آوری طرح جامع فولاد سه نکته اساسی دارد که نیاز است قبل از ابلاغ رسمی، به طور دقیق مشخص و تبیین شوند. جامع و کامل بودن، ارایه برنامه عملیاتی و نیز ضمانت اجرایی برای تمامی دستگاه های مرتبط، جزو اصول این طرح جامع است.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) و به نقل از ایمیدرو، وجیه اله جعفری که در نشست ویديوکنفرانس پایش نسخه هفتم (فروردین 1400) طرح جامع فولاد سخن می‌گفت، تصریح کرد: در گام نخست، سیاست های این طرح باید تمام ابعاد توسعه صنعت فولاد شامل به روز آوری دانش و استفاده از نسل چهارم انقلاب صنعتی، زیرساخت‌ها، تامین مالی، توسعه صنایع پایین دستی و ارزش افزوده و ... را به صورت جامع در نظر گرفت.

وی در این نشست که مشاور طرح جامع فولاد، ‌مدیرعامل شرکت ملی فولاد و معاون طرح های توسعه معادن و صنایع معدنی و مدیران ایمیدرو حضور داشتند، پس از ارایه گزارش طرح جامع فولاد از سوی مشاور طرح و همچنین بحث و بررسی درباره طرح، افزود: قابلیت تبدیل طرح جامع به برنامه عملیاتی، یکی از ارکان این طرح باید باشد که نقش ایمیدرو، شرکت ملی فولاد، تهیه و تولید، تشکل ها و نیز نهادهای مرتبط که مجوز ارایه می کنند را تعیین و تبیین کند.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت همچنین پس از تبادل نظر با سعید زرندی معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، اظهار داشت: مقرر شده موضوعات فوق دوباره بررسی و بازبینی و در نهایت به وزیر صنعت معدن و تجارت ارایه شود.

ضمانت اجرایی

جعفری تاکید کرد: هدف از ارایه طرح به وزیر و پس از آن دولت، مشخص شدن ضمانت اجرایی به عنوان رکن نهایی طرح جامع فولاد است به گونه ای که شاهد اقدامات هماهنگ و یکپارچه در مسیر اجرای طرح جامع فولاد شویم.

ريیس هیات عامل ایمیدرو تصریح کرد: نسخه به روز شده طرح جامع، صفر تا صد زنجیره فولاد را پوشش خواهد داد و با ضمانت اجرایی که خواهد داشت، مبنایی برای تصمیم گیری و توسعه صنعت فولاد خواهد شد.

سعید زرندی معاون وزیر صنعت معدن و تجارت نیز طی سخنانی کوتاه اعلام کرد: پس از نهایی شدن مباحث فوق در طرح جامع فولاد، صورتجلسه ای آماده و به امضای وزیر می رسد. وی یادآور شد: فولاد جزو 9 صنعت پیشرو است که از سوی وزارت صنعت معدن و تجارت، مشخص شده و در حال نهایی شدن است. وی افزود: پیشتر طرح جامع سرب و روی، آماده شده که از جامعیت قابل توجهی برخوردار است و با اهداف ترسیم شده، تطابق دارد.

پیش از وی، محمد آقاجانلو معاون ایمیدرو گفت: هدایت سرمایه گذاری ها، اولویت بندی پروژه ها، نحوه تامین زیرساخت، امور زیست محیطی، تغییرات تکنولوژیکی و ... از جمله مواردی در طرح جامع فولاد است که نیاز به تبیین از سوی مشاور دارد.

علی رضا رشیدی مدیر عامل شرکت ملی فولاد نیز گفت: شاکله کلی مواد اولیه طرح جامع فولاد، تامین از داخل کشور است اما باید تمام ابعاد پروژه هایی که در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی (خلیج فارس و چابهار) نیز در حال اجرا یا طراحی است، دیده شود.

زنجیره فولاد، متوازن حرکت می کند

در این نشست، شرکت فولاد تکنیک به عنوان مشاور طرح جامع فولاد، گزارشی از بخش های مختلف طرح جامع ارایه داد. طبق این گزارش زنجیره فولاد به رغم اینکه تا سال 92 از توازن برخوردار نبود طی سال های گذشته به صورت متوازن در بخش های کنسانتره و گندله سنگ آهن، آهن اسفنجی و فولاد خام رشد پیدا کرده است. همچنین این توازن تا افق 1404 نیز ادامه خواهد یافت.

ایران طی سه سال اخیر در جایگاه دهم تولیدکنندگان جهانی فولاد قرار داشته است. ظرفیت تولید فولاد خام ایران (بر اساس عملکرد انتهای سال 99) 39.4 میلیون تن است. ظرفیت تولید گندله سنگ آهن 66.7 میلیون و کنسانتره سنگ آهن 64.1 میلیون تن است.

همچنین 4.4 میلیارد یورو برای طرح های توسعه و 9.2 میلیارد یورو برای بخش زیرساخت مورد نیاز است که مجموع سرمایه مورد نیاز را به 13.6 میلیارد یورو می رساند. از سوی دیگر نکاتی که باید بر روی آن تاکید کرد شامل حضور کنسرسیوم های بخش خصوصی در اکتشاف است. علاوه بر این، تاکید بر انجام اکتشافات در عمق، رشد استفاده از قراضه آهن برای جلوگیری از فشار بر بیش از حد بر تامین کنسانتره، گندله سازی و آهن اسفنجی و نیز تامین مواد اولیه به ویژه کم عیار از معادن کوچک، جزو نکات مورد توجه نسخه جدید طرح جامع فولاد است. یکی دیگر از نکات این طرح، دوری گزینی از نگاه بخشی و جلوگیری از احداث کارخانه های زنجیره فولاد در مناطق کم آب است. از همین رو باید توسعه در مناطق جنوبی و سواحل دریاهای آزاد، متمرکز شود.

local_offerبرچسب‌ها:
قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/25

قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/2...

قیمت طلا و سکه امروز، بر خلاف ثبات بهای طلای جهانی و ثبات افت نرخ ارز، افزایش یافت که بر این اساس قیمت سکه تمام طرح جدید به ده میلیون و 760 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/

قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 1400/1/15

بررسی قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 1400/1/18

بررسی قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 1...

قیمت طلا و سکه امروز، با پیروی از افت بهای طلای جهانی و افت نرخ ارز، کاهش یافت که بر این اساس قیمت سکه تمام طرح جدید به ده میلیون و 751 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/9

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/9

امروز یکشنبه 9 فروردین نرخ ارز در صرافی‌ ملی اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار و یورو نسبت به آخرین رقم دیروز تغییر نکرد و بهای دلار در رقم 24 هزار و 229 تومان رسید.

TejaratNews.com/

قیمت دلار و یورو امروز 7 فروردین 1400 / روند صعودی دلار و یورو

رشد عجیب قیمت یورو/چرا یورو از دلار پیشی گرفت؟

رشد عجیب قیمت یورو/چرا یورو از دلار پیشی گرفت؟

یورو سال را 17 هزار تومانی آغاز کرد و احتمالا 28 هزار تومانی به پایان برساند. آنچه از افزایش 65 درصدی قیمت این ارز طی یکسال عجیب‌تر است نوسانات شدید یک‌شبه آن است که در طول سال به کرات تکرار شده است.

TejaratNews.com/
قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/19

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/19

امروز پنجشنبه 19 فروردین نرخ ارز در صرافی‌ ملی اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار نسبت به آخرین نرخ دیروز تغییری نداشت و بهای دلار در رقم 24467 ثابت ماند.

TejaratNews.com/

قیمت جدید دلار و یورو / سومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/14

قیمت دلار و یورو امروز 14 فروردین 1400

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/26

قیمت دلار و یورو امروز 23 بهمن 99 / رشد شدید نرخ دلار و یورو

قیمت دلار و یورو امروز یکم بهمن‌ماه / بازگشت دلار و یورو به مدار صعودی

قیمت دلار و یورو امروز یکم بهمن‌ماه / بازگشت دلار و یورو به مدار ص...

قیمت فروش دلار آمریکا در صرافی بانک ملی ایران نسبت به روز معاملاتی با افزایش 260 تومانی به نرخ 21.950 تومان معامله شد.

Borna.news/
قیمت دلار و یورو امروز27 دی‌ماه / یورو 1000 تومان کاهش یافت

قیمت دلار و یورو امروز27 دی‌ماه / یورو 1000 تومان کاهش یافت

قیمت فروش دلار آمریکا در صرافی بانک ملی ایران نسبت به روز معاملاتی با کاهش 550 تومانی به نرخ 23.400 تومان معامله شد.

Borna.news/
علت افزایش قیمت یورو / یورو به چه قیمتی می‌رسد؟

علت افزایش قیمت یورو / یورو به چه قیمتی می‌رسد؟

کامبیز افسری، فعال و کارشناس بازار ارز، درباره علت افزایش قیمت یورو می‌گوید: نرخ جهانی یورو رو به افزایش است. چرا که وضعیت اقتصادی اروپا رو به بهبود رفته، البته برگزیت وشرایط فعلی انگلستان هم روی آن ت...

TejaratNews.com/
افزایش 1500 تومانی قیمت یورو طی یک‌ ماه / یورو در کانال 16 هزار تومانی قرار گرفت

افزایش 1500 تومانی قیمت یورو طی یک‌ ماه / یورو در کانال 16 هزار تو...

یورو طی یک ماه اخیر توانسته بازدهی تقریبا معادل بازدهی دلار را به ثبت برساند. قیمت یورو طی یک ماه اخیر بیش از 10 درصد افزایش داشته است.

TejaratNews.com/
بلومبرگ: ایران خود را برای عرضه نفت آماده می‌کند روابط عمومی قوی، موفقیت سازمان را به همراه دارد صادرات اوپک یک میلیون بشکه افزایش یافت مجلس حامی سایپای نوین و تولید خودرو‌های باکیفیت در داخل است امروز خبری از رشد سنگین قیمت ارزهای مجازی نبود پایان خوشی مدیران فرمایشی درگاه‌های پرداخت صرافی‌های رمز ارز بسته می‌شود؟ رشد 190 درصدی میزان فروش «فتوسا» در سال 99 سونامی افزایش قیمت کالاهای اساسی/ کسی پاسخگوی گرانی‌ها نیست پیش‌بینی بورس 29 اردیبهشت / بازار در کوتاه مدت مثبت می‌شود؟ عملکرد ناموفق برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت سود هر سهم "قمرو" 371 درصد افزایش یافت سود هر سهم "وسبحان" کاهش یافت امهال اقساط دریافت‌کنندگان تسهیلات ارزی و ریالی آسیب‌دیده از کرونا و تحریم‌ها گروه خودرو در راس معاملات تالار شیشه‌ای تغییر مالکیت 965 میلیون اوراق بهادار مالی تعیین سود 5175 ریالی "ساوه" انتقاد آزادگان بر عدم حمایت "خودکفا" از زیرمجموعه‌ها کاهش 1131 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات به 16 هزار میلیارد تومان نزدیک شد راغفر: بورس تبدیل به «کازینو» شده است قیمت سکه افزایش یافت کمتر از یک‌ درصد سهامداران عدالت در انتخابات شرکت کردند/ دولت غیر قانونی عمل کرده است درخواست افزایش 50درصدی قیمت شیرخام درخواست افزایش 50 درصدی قیمت شیرخام فروش اینترنتی گوشت آهو؛ هر کیلو 680هزار تومان ارزش سهام عدالت امروز 28 اردیبهشت یک نماینده: بازار رمزارز‌ها باید مدیریت شود حاشیه‌های بورس 28 اردیبهشت / شاخص کل با افت هزار واحدی به معاملات پایان داد ارزش پالایشی یکم 28 اردیبهشت 1400 چقدر شد؟ تکمیل مسکن مهر تا پایان دولت در هاله‌ای از ابهام قیمت دلار و یورو در بازار آزاد واردات برق ارتباطی به کمبود آن ندارد/با تمام کشور‌های همسایه تجارت برق داریم انبار نهاده‌های دامی جارو شد؟ قدرتمند شدن اقتصاد کشور، درگرو افزایش تولید داخلی با کیفیت است تداوم روند منفی شاخص بورس تهران چه میزان اعتبار برای مناطق دارای تنش آبی تصویب شد؟ ارزش سهام عدالت و دارایکم در 28 اردیبهشت 1400 چقدر شد؟ تداوم روند منفی شاخص بورس رشد 46 درصدی صادرات در سال 1400 انتشار اوراق مالی اسلامی قانون بودجه 1400 از هفته اول خرداد سهامداران «فملی» بخوانند (28اردیبهشت) / فملی با معاملاتی متعادل سبزپوش شد بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی در بورس امروز (28اردیبهشت) / بی مهری حقیقی ها گریبان برکت را گرفت ویژه سهامداران شستا (28 اردیبهشت) / رشد اندک شستا به روند نزولی این نماد پایان داد آغاز مجدد فروش اوراق برای پوشش کسری بودجه دولت از خرداد ریزش بیش از 1000 واحدی شاخص کل کارت زرد وزیر صمت از مجلس / علت افزایش قیمت فولاد شرح داده شد اقتصاد ژاپن بیش از 5 درصد کوچک شد نمای پایانی بورس (28اردیبهشت1400) / شاخص کل با افت هزار واحدی به معاملات پایان داد افت 1000 واحدی شاخص کل وزیر نیرو: نگران تامین آب آشامیدنی هستیم

در حال بارگیری...