رفتارشناسی سرمایه‌گذاران و بازار براساس نمادهای وال‌استریتی

رفتارشناسی سرمایه‌گذاران و بازار براساس نمادهای وال‌استریتی

گاوها، خرس‌ها، خوک‌ها و گوسفندان نمایانگر جنبه‌های مختلف بازار سهام هستند و مدت‌هاست که هنرمندان این نمادها را برای به تصویر کشیدن بربریت وال استریت یا همان رفتار خشن بورس مورد استفاده قرار می‌دهند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بازار سرمایه همانند هر بازار دیگری از اصطلاحات ویژه با کاربردهایی خاص برخوردار است. برخی از این اصطلاحات، نمادهای حیوانات هستند که شاید برای تازه‌واردان به این عرضه کمی عجیب‌وغریب به نظر برسد. نمادهایی همچون گاو، خرس، خوک و گوسفند از جمله این نمادها هستند.

بازار بزرگ بورس نیویورک، وال‌استریت، از نماد چهار حیوان برای معرفی چهار تیپ سرمایه‌گذار به لحاظ رفتاری بهره برده است. این اصطلاحات در بازار ارزهای دیجیتال نیز که بازاری نوظهور است به کار برده می‌شوند. این نشانه‌های نمادین، بیانگر نحوه رفتار معامله‌گران در برابر تغییرات قیمت ارزهای دیجیتال است.

آنچه در این میان اهمیت دارد این است که می‌توان با رفتارشناسی درست و تحلیل‌های تکنیکالی، در تمام شرایط بازار به سود رسید؛ از این‌روی، برخی تحلیلگران بر این باورند بازار در هر شرایطی که باشد، این چهار نماد را می‌توان در آن مشاهده کرد. به بیانی دیگر، گاوها و خرس‌ها سود کسب می‌کنند، اما گوسفندان و خوک‌ها قربانی می‌شوند.

گاو پولساز (Charging Bull) که ملقب به «گاو وال‌استریتی» و «گاو باولینگ گرین» نیز هست، در منطقه اقتصادی منهتن نیویورک قرار دارد. این مجسمه برنزی که ساخته «آرتورو دی مودیکا» مجسمه‌ساز ایتالیایی است، 3200 کیلوگرم  وزن دارد و ارتفاع آن 3 متر و 40 سانتیمتر و طول آن 4 متر و 90 سانتیمتر است.

زمانی که بازار به طور مداوم در حال رشد است و در شرایطی است که سرمایه‌گذاری‌ها را تشویق می‌کند، از بازارهای گاوی یاد می‌شود. مجسمه گاو وال‌استریت، پس از سقوط بازار سهام «دوشنبه سیاه» در سال 1987 رونمایی شد. این اثر، نمادی از نیرو و قدرت مردم آمریکا در واکنش به بحران مالی یاد شده، بود. گاو وال‌استریت برای امریکایی‌ها، نماد خوش‌بینی اقتصادی و شکوفایی است. سر گاو وال‌استریت، به طرف پایین قرار دارد و به معنی آمادگی او جهت پول‌سازی برای دیگران است.

خرس‌ها از دهه 1870 تا به امروز، در کنار گاوها در آثار هنری ظاهر می‌شوند. ویلیام هولبروک ریش «خرس‌ها و گاوها در بازار» (1879) را پس از هراس سال 1857 و جمعه سیاه 1869، هنگامی که بازار طلا فرو ریخت، نقاشی کرد. ریش، میدان خارج از بورس اوراق بهادار نیویورک را نشان می‌دهد که مملو از خرس‌ها و گاوهای جنگنده است. این تصویر، نمایانگر نوسانات بازار و خشونت آن برای مردم است.

بازارهای گاوی در مقابل بازارهای خرسی قرار دارند: زمانی که قیمت سهام در حال سقوط است و سرمایه‌گذاران در حال فروش هستند. اصطلاح خرس برای فروشندگانی به کار می‌رود که روندهای نزولی بازار را به خوبی تشخیص می‌دهند. دلیل این نامگذاری این است که خرس‌ها با حرکت از بالا به پایین خود با حریفان مبارزه می‌کنند و در مبارزه حریف خود را به زمین می‌زنند.

خرس ها نماد شکست بازار هستند و به بازارهای نزولی و کاهشی اشاره دارد که روند قیمتها در حال کاهش است.

خوک‌ها، نماد افراد طمع‌کار هستند؛ زمانی که برای برآوردن حس طمع خود دست به معامله می‌زنند و در نهایت، خود را قربانی می کنند. برخی از خوک‌ها دست به انجام معاملاتی با حجم بسیار بالا نسبت به میزان سرمایه خود می‌زنند که در این شرایط با یک نوسان کوچک بر خلاف جهت معامله‌شان نابود می‌شوند. خوک‌ها معمولا دو نوع رفتار از خود نشان می‌دهند: یا خریدهای با حجم بالا نسبت به میزان کل سرمایه شان انجام می‌دهند یا در معاملات سود ده به مدت طولانی به طمع سود بیشتر می‌مانند و آنقدر در این حالت می‌مانند که بازار عوض می‌شود و باز آنها متحمل ضرر می‌شوند.

گوسفندها، بسیار منفعل، ترسو و دنباله‌رو عمل می‌کنند. آنان ایده‌ خاصی ندارند و همواره پشت سر هم حرکت می‌کنند و منتظر می‌مانند تا از روند حاکم و اساتید اعظم و نظرات دیگران پیروی کنند. آن‌ها شاخ گاو بر سر خود می‌گذارند و گاهی نیز لباس خرس می‌پوشند و سعی می‌کنند همانند آنها رفتار کنند. آنان گاهی به طماعی یک خوک می‌شوند. زمانی که بازار ارزهای دیجیتال خراب و نوسان بازار زیاد می‌شود هیچ راهکار و استراتژی ندارند و فقط ناله می‌کنند.

زمانی که بازار باز می‌شود گاوها می خرند؛ خرس‌ها می‌فروشند؛ خوک‌ها و گوسفندها زیر دست و پا له می‌شوند و همچون معامله‌گرانی که هنوز تصمیم نگرفته‌اند خارج از گود به نظاره می‌نشینند.

*ترجمه و تنظیم: محبوبه حاجی زاده

local_offerبرچسب‌ها:
صف خرید پالایشی‌ها در روز افت شاخص کل بورس

صف خرید پالایشی‌ها در روز افت شاخص کل بورس

شاخص کل بورس در پایان بازار با 0٫35 درصد افت و حدودا پنج هزار واحد منفی در محدوده یک میلیون و 386 هزار واحد قرار گرفت.

TejaratNews.com/

کاهش 4834 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 14 هزار میلیارد تومان فراتر رفت

کاهش شاخص بورس در آخرین روز فصل تابستان

بازار دوباره قرمز پوش شد!

نوسانات قیمت طلا و سکه ادامه دارد؟ / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 31 شهریور

نوسانات قیمت طلا و سکه ادامه دارد؟ / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 31 شه...

اونس جهانی طلا در بازار امروز با افزایش نرخ به 1763 دلار رسید. قیمت طلا 18 عیار بعد از یکروند نزولی در بازار امروز به یک میلیون و 131 هزار تومان رسید. اما در ادامه روند معاملات امروز با افزایش قیمت دل...

TejaratNews.com/

امروز در بازار طلا و سکه چه خبر بود؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400/6/30

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس (30شهریور) / استقبال از فرابورس، در روز خروج هزار و 200میلیاردی پول حقیقی

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس (30شهریور) / استقبال از فر...

افراد حقیقی امروز هزار و 240میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند که بیشترین خروج پول حقیقی از بورس یا فرابورس مربوط به گروه فلزات اساسی و همچنین سهام صنایع...

EghtesadOnline.com/
کدام صنایع بعد از برجام رشد می‌کنند؟ / به بورس اعتماد کنیم؟

کدام صنایع بعد از برجام رشد می‌کنند؟ / به بورس اعتماد کنیم؟

بازار سهام در هفته آخر شهریور با افت گسترده شاخص رو به رو شد و شاخص کل محدوده مقاومت قبلی خود را از دست داد و به محدوده 1٫3 میلیون واحد رسید. روند بازار سهام در روزهای آینده تغییری می‌کند؟

TejaratNews.com/

بورس دوباره به عقب برگشت/ بر بازار طلا و ارز در شهریور چه گذشت؟

چرا بورس همچنان ریزش دارد؟ / در کدام صنایع بورسی سرمایه‌گذاری کنیم؟

فروش حدود 11 هزار میلیارد تومان اوراق مالی دولت در روزهای منفی بورس

تخلیه هیجان روی الاکلنگ لنگ بورس

تخلیه هیجان روی الاکلنگ لنگ بورس

گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به متلک پاستور به دانش آموختگان دانشگاه مدیر پرور و خریدارانی که تخم شان را ملخ خورده‌ و...

BourseNews.ir/
نگاهی به عرضه‌های داخلی و صادراتی بورس انرژی

نگاهی به عرضه‌های داخلی و صادراتی بورس انرژی

امروز انواع محصولات پتروشیمی در رینگ بین‌الملل بورس انرژی عرضه می‌شود.

Sena.ir/
بورس تا پایان امسال چقدر سود می‌دهد؟

بورس تا پایان امسال چقدر سود می‌دهد؟

بورستهران- ایرنا- اگرچه برآورد میزان سودآوری بازارهای مختلف به طور دقیق امکان‌پذیر نیست، امایک کارشناس بازار سرمایه احتمال می‌دهد که بازار سهام تا پایان امسال به بازدهی حدود 20 تا 50 درصدی دست پیدا کن...

Irna.ir/
حرکت طلا و نفت معکوس شد

حرکت طلا و نفت معکوس شد

در آغاز معاملات امروز، طلا با کاهش 3 دلاری کار خود را آغاز کرد، این در حالی بود که نفت برنت افزایش 20 سنتی را به ثبت رساند تا حرکت معکوسی را نسبت به طلا داشته باشد.

Sena.ir/
عرضه 114 میلیون دلار در سامانه نیما اتاق بازرگانی نباید آمار فروش نفت به چین را منتشر می‌کرد! بررسی تمدید مهلت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن در ستاد ملی کرونا خبر جدید از تمدید ثبت‌نام در سامانه اسکان و املاک عرضه 114 میلیون دلار در سامانه نیما زمان و جزيیات طرح جدید فروش فوری رانا پلاس با سقف پانوراما گران‌ترین تلویزیون بازار 212میلیون قیمت خورد اعلام نتایج قرعه‌کشی پیش‌فروش تارا موضع کانون سردفتران درباره بخشنامه جدید ثبت لزوم تدوین راهکارهایی برای افزایش عمق بازار سرمایه رکود در بازار خودرو / کاهش قیمت همه خودروها تخلیه هیجان روی الاکلنگ لنگ بورس قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 31 شهریور 1400 (فهرست قیمت) کدام صنایع بعد از برجام رشد می‌کنند؟ / به بورس اعتماد کنیم؟ دستور بررسی مجدد محدودیت تراکنش‌های کارت به کارت قیمت گوشت در 31 شهریور 1400 (فهرست قیمت) دستور بررسی دوباره محدودیت کارت به کارت نیم تن گوشت اسب غیرمجاز در تهران معدوم شد کاهش 5 تا 10درصدی قیمت همه خودروها تلاطم بورس پایان ندارد! / خروج 3 هزار میلیارد تومانی از بورس طی 5 روز تورم ایران شش برابر تورم عراق! آخرین اخبار از مهلت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن روز پرصعود و نزول برای بورس ادامه ابهام‌ها و اختلاف‌ها در مورد برگ سبز خودرو واریز وام ضروری بازنشستگان کشوری تا ظهر فردا " زشگزا " در مسیر پرداخت سود قرار می گیرد آغاز پرداخت سود "وتعاون" از مهرماه مخالفت قاطع وزیر اقتصاد با افزایش نرخ بهره " فاذر " مجددا به مجمع می رود 60 ثانیه 31 شهریور 1400 وضعیت سبد سهام عدالت در 31 شهریور ماه بازار دوباره قرمز پوش شد! مصوبه واردات خودرو به مجلس بازگشت احتمال شروع روند مثبت بازار از روزهای آینده انبارگردانی یک روزه شرکت زرین زعفران مشرق زمین نشست خبری شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر وضعیت اقتصادی موجود ادامه پیدا نخواهد کرد فشاری از سمت کارگزاری ها برای تسویه اعتبار مشتریان وجود ندارد/ کارگزاری ها 21 هزار میلیارد تومان اعت... مهلت ثبت‌نام وام ودیعه امشب به پایان می‌رسد؟ صف خرید پالایشی‌ها در روز افت شاخص کل بورس عجیب‌ترین آگهی جهان آیفکس در نیمه کانال 20 هزار واحدی متوقف شد "فلزات اساسی" در صدر نشست کاهش شاخص بورس در آخرین روز فصل تابستان جاماندگان یارانه معیشتی منتظر یارانه جدید باشند از پرونده سکه ثامن چه خبر؟ ادامه سقوط بورس | کاهش 4 هزار و 834 واحدی شاخص کل بورس دوباره به عقب برگشت/ بر بازار طلا و ارز در شهریور چه گذشت؟ کاهش 4834 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 14 هزار میلیارد تومان فراتر رفت پایان بازار با افت 4 هزار واحدی شاخص

در حال بارگیری...