آخرین آمار واردات واکسن کرونا و زمان آغاز واکسیناسیون عمومی در کشور

آخرین آمار واردات واکسن کرونا و زمان آغاز واکسیناسیون عمومی در کشور

"تنها راه پایان پاندمی قرن واکسیناسیون است"؛ موضوعی که بسیاری از کارشناسان حوزه سلامت بر آن تاکید دارند و حالا که روند واردات واکسن مقداری تسریع شده و امیدها برای تولید انبوه واکسن داخلی کرونا نیز افزایش یافته، انتظار می رود که از برنامه ریزی ها پیش افتیم و همانطور که وزارت بهداشتی ها وعده داده اند، آغاز واکسیناسیون عمومی از مهر ماه را شاهد باشیم...

به گزارش تجارت‌نیوز، با آغاز زمزمه‌های کشف و تولید واکسنی علیه کرونا در جهان، در کشورمان نیز تلاش برای ثبت سفارش واکسن‌ها از خارج از کشور و البته اقدام جهت تولید داخلی آن‌ها از سوی شرکت‌های ایرانی مختلف و در پلتفرم‌های متعدد آغاز شد. بر همین اساس بود که در 31 شهریور ماه 1399 دکتر سیما سادات لاری- سخنگوی وزارت بهداشت در یک نشست خبری ویدیوکنفرانسی اعلام کرد که ایران برای پیش خرید واکسن از مجموعه‌ای به نام کووکس که در سازمان بهداشت جهانی شکل گرفته و 18 کارخانه تولید واکسن کرونا را شامل می‌شد، اقدام کرده و بعد از چندی هم کشورمان پول این واکسن‌ها را با کمک بانک مرکزی واریز کرد.

بر همین اساس بود که قول دریافت 16 میلیون و 800 هزار دز واکسن از سوی مجموعه کووکس به کشورمان داده شد و به گفته وزیر بهداشت قرار بود که قبل از عید، حداقل سه میلیون و 200 هزار دز واکسن از طریق کووکس به کشور تحویل شود، قولی که البته به آن عمل نشد و تاکنون تنها حدود 700 هزار دزش محقق شده است. در عین حال ایران تنها به خرید واکسن از کووکس بسنده نکرد، بلکه مستقیما با کشورهای سازنده واکسن کرونا که فازهای یک، دو و سوم کارآزمایی بالینی را پشت سر گذاشته، تولیدات‌شان را آغاز کرده و واکسن‌شان مورد تایید قرار گرفته بود، وارد مذاکره شد. مذاکراتی که قول‌های زیادی را از سوی تولیدکنندگان به دنبال داشت، اما در عمل تنها درصد کمی از آن‌ها محقق شد.

برنامه‌ریزی برای تامین 240 میلیون دز واکسن کرونا

باید توجه کرد که طبق گفته دکتر کیانوش جهانپور-سخنگوی سازمان غذا و دارو در فروردین ماه 1400 آن چه برای کشور در نظر گرفته شده بود بیش از دو برابر واکسن مورد نیاز یعنی بیش از 240 میلیون دز بود که عقد قرارداد و ثبت سفارش شده تا چه از طریق تولید داخل، چه تولید مشترک، چه خرید از سبد کووکس و چه خرید مستقیم تامین شود. بنابراین بیش از دو برابر نیاز کشور پیش‌بینی شده تا حتی با تحقق 50 درصدی برنامه ما بتوانیم حداقل 120 میلیون دز مورد نیاز را تا پایان سال 1400 داشته باشیم.

وی در عین حال اعلام کرد که به موازات تامین و تولید واکسن در کشور، از محل تولیدات کشور روسیه و موسسه گامالیا روسیه هم تا سقف 60 میلیون دز در ماه‌های آتی و تا پایان پاییز با توافق صورت گرفته، واکسن اسپوتنیک دریافت می‌کنیم.

قول‌هایی که زیر پا گذاشته شد

در عین حال وزیر بهداشت و مجموعه وزارت بهداشت بارها و بارها از بدعهدی تولیدکنندگان واکسن در دنیا سخن به میان آورده‌اند. به طوری که وزیر بهداشت چندی پیش اعلام کرد که در قالب کوواکس برای تامین 16 میلیون و 800 هزار دز واکسن، قراداد منعقد کردیم و علی‌رغم همه فشارهایی که بود توانستیم پیش قسط و باقی مانده آن را منتقل کنیم و قرار بود که قبل از عید، حداقل به ما سه میلیون و 200 هزار دوز واکسن از طریق کوواکس بدهند. با این حال علی‌رغم همه پیگیری‌ها، محموله اول ما را از سه میلیون و 200 هزار دز به یک میلیون و 800 هزار و بعد به یک میلیون و 200 هزار دز، رساند و نهایتا قرار بود که تا 15 اسفند سال 1399، یک میلیون و 200 هزار دز واکسن در محموله اول به ایران ارسال کند که متاسفانه بازهم این روند طول کشید تا اینکه بعد از عید، توانستیم حدود 700 هزار دز واکسن از کوواکس تحویل بگیریم.

وزیر بهداشت همچنین به مذاکرات با چینی‌ها هم اشاره کرد که بر اساس آن ایران اعلام کرده است که حاضر است قرارداد خرید 20 میلیون دز واکسن را ببندد، اما در نهایت قراردادمان با چینی‌ها به دو میلیون دز رسید، اما آنها هم قبل از عید تنها حدود 200 هزار دز واکسن به ایران تحویل دادند.

همچنین به گفته نمکی، در توافق با هندی‌ها برای خرید واکسن نیز از چند میلیون دز به دو میلیون دوز و بعد به 500 هزار دز رسیدیم که پول 500 هزار دز واکسن را گرفتند و 125 هزار دز واکسن بهارات را تحویل دادند. البته 375 هزار دز واکسن نیز در سردخانه گمرک بود که قرار بود به ایران حمل شود، اما دادستان هند نامه نوشت که هیچ واکسنی از هند نباید به هیچ کجای دنیا ارسال شود.

درباره واکسن اسپوتنیک روسیه نیز چنین روند واردات قطره‌چکانی وجود دارد. به طوری که قرارداد اولیه با روس‌ها دو میلیون بود که روند تحویل با تاخیر همراه است.

امید به تولید داخلی واکسن کرونا

البته وزیر بهداشت بارها و بارها اعلام کرده است که بیشترین امیدش در واکسن کرونا به تولیدکنندگان داخلی است و قول داده که تزریق واکسن کرونای تولید داخلی در بهار 1400 آغاز شود. باید توجه کرد که در داخل کشورمان مجموعه‌های متعددی در حال تلاش برای رسیدن به واکسن کرونایی ایمن و موثر هستند و برخی از آن‌ها به سرعت در حال پیشروی برای رسیدن به واکسیناسیون عمومی هستند. به طوری که ستاد اجرایی فرمان امام(ره) با واکسن کووبرکت در حال طی فاز سوم اجرایی خود است و گفته شده تا خرداد ماه تزریق عمومی این واکسن را در کشور آغاز می‌کند. واکسن انستیتو پاستور یا همان سوبرانا نیز که به صورت تولید مشترک با کوبا است، فاز سوم مطالعه بالینی‌اش در هفت استان کشور در حال انجام بوده و قرار است تا پایان خرداد ماه وارد فاز واکسیناسیون عمومی شود. همچنین موسسه سرم‌سازی رازی با واکسن کووپارس فاز اول مطالعه بالینی خود را انجام داده و قرار بود نتایج فاز اول تست انسانی واکسن کووپارس طی دو سه روز گذشته به سازمان غذا و دارو ارسال شود.

در عین حال تولید مشترک دیگری هم در کشور از سوی شرکت داروسازی اکتوور با موسسه گامالیای روسیه برای تولید واکسن اسپوتنیک‌وی انجام شده و شرکت ایرانی سیناژن نیز قرار است تولید مشترکی را در زمینه واکسن کرونا با یک شرکت استرالیایی انجام دهد.

واردات واکسن از سوی بخش خصوصی و نحوه توزیع آن

با وجود این، در شرایط کنونی که هنوز واکسن‌های تولید داخل وارد مرحله تولید انبوه نشده‌اند، دغدغه اصلی سیاست‌گذاران حوزه سلامت و البته مردم واردات واکسن است. در چنین شرایطی هم دولتی‌ها به بخش خصوصی مجوز دادند تا بتوانند برای واردات واکسن اقدام کنند. طبق گفته دکتر محمدرضا شانه‌ساز-رییس سازمان غذا و دارو، تاکنون حدود 49 شرکت بخش خصوصی به اداره کل دارو اعلام آمادگی کردند و برای بیش از 35 شرکت معرفی‌نامه صادر شد، اما تا امروز هنوز هیچ یک از این شرکت‌ها نتوانستند مدارک و مستندات حداقلی را که بیانگر واردات از منابع رسمی و اصلی باشد، ارايه دهند.

در عین حال وی تاکید کرده که تاکنون قرار بر این نیست که بابت واکسن کرونا از کسی پولی دریافت شود. از طرفی واکسنی هم که از سوی بخش خصوصی یا از طریق سازمان‌هایی مانند جمعیت هلال احمر وارد می‌شود، عمدتا باید به وزارت بهداشت تحویل داده شود تا در قالب سازوکار اولویت‌های تعیین شده از سوی همکارانمان در معاونت بهداشتی تزریق شود.

تاکنون چقدر واکسن کرونا وارد کشور شده است؟

سوال اساسی که این روزها مطرح می‌شود، این است که تاکنون دقیقا چه میزان واکسن کرونا از طریق قراردادهای خارجی وارد کشور شده است، سوالی که گمرک ایران با انتشار گزارشی به آن پاسخ داد و اعلام کرد که تا کنون بیش از 3.1 میلیون دز واکسن کرونا از چهار کشور وارد ایران و از گمرک ترخیص شده و تحویل نمایندگان معرفی شده از سوی وزارت بهداشت شده است.

براساس گزارش گمرک ایران، محموله‌های واکسن وارد شده تا کنون، طی 12 مرحله و از کشور روسیه، چین، هند و کره جنوبی وارد و از طریق فرودگاه امام خمینی (ره) پس از انجام تشریفات گمرکی با حداقل اسناد به صورت حمل یکسره و شبانه روزی در حداقل زمان ممکن و کمتر از 15 دقیقه تحویل نمایندگان معرفی شده از سوی وزارت بهداشت شده‌اند.

این گزارش نشان می‌دهد که 720 هزار دز واکسن از روسیه، یک میلیون و 650 هزار دز از چین، 125 هزار دز از هند و 700 هزار و 800 دز آسترازنیکا کره جنوبی از طریق کوواکس وارد ایران شده که در مجموع بالغ بر 3.1 میلیون دوز است.

 

افزایش واردات واکسن و سرعت بخشیدن به روند واکسیناسیون

با افزایش روند واردات واکسن به کشور، سرعت واکسیناسیون نیز افزایش یافته است. باید توجه کرد فاز اول واکسیناسیون علیه بیماری کووید-19 با اولویت کادر بهداشت و درمانی که در بخش‌های آی سی یو مشغول به کار بودند از روز سه شنبه 21 بهمن ماه 1399 در کشور آغاز شد. همچنین بر اساس اعلام وزارت بهداشت در فاز اول سایر کادر بهداشت و درمان، کسانی که در خانه‌های سالمندان کار می‌کنند، جانبازان شیمیایی، تنفسی و بالای 50 درصد، کارکنان مربوط به تغسیل اموات، افراد کم‌توان ذهنی و جسمی و بیماران خاص و صعب‌العلاج نیز واکسن کرونا دریافت کرده‌اند که این فاز تقریبا یک میلیون و 300 هزار نفر را دربر گرفته بود. فاز اول واکسیناسیون که قرار بود در زمستان 1399 انجام شود به گفته وزیر بهداشت با حدود 20 تا 25 روز تاخیر در اردیبهشت ماه 1400 به پایان رسید.

همچنین در روز سه شنبه هفتم اردیبهشت ماه 1400 نیز فاز دوم تزریق واکسن علیه کرونا با اولویت افراد بالای 80 سال آغاز شد. البته به گفته وزارت بهداشتی‌ها فاز دوم واکسیناسیون شامل دو بخش است؛ یک بخش آن را افراد به ترتیب از سنین 80 سال به بالا، 75 تا 80، 70 تا 75، 65 تا 70 و بیماران زمینه‌ای و صعب‌العلاج، واکسن دریافت خواهند کرد که طبق اعلام دکتر رییسی-معاون بهداشت وزارت بهداشت در این فاز افراد سالمند گروه هدف 7.2 میلیون نفر هستند. در عین حال بخش دوم واکسیناسیون فاز دو نیز شامل افراد 16 تا 64 ساله‌ای است که حداقل دارای یک بیماری زمینه‌ای هستند که این افراد نیز جمعیتی بالغ بر حدود شش میلیون و 300 هزار نفر را شامل می شوند. بر همین اساس هم وزارت بهداشتی‌ها معتقدند به دلیل بالا بودن جمعیت افراد در اولویت در فاز دوم، این فاز طولانی‌تر بوده و شاید تا تیر ماه 1400 به طول انجامد.

البته چندی پیش دکتر علیرضا رییسی- سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا و معاون بهداشت وزارت بهداشت از گام پنجم بسیج ملی مقابله با کرونا خبر داد و گفت که این مرحله از بسیج ملی مقابله با کرونا با تمرکز بر گسترش واکسیناسیون و همچنین بیماریابی، اکنون در حال انجام است و تا پایان شهریور ماه امسال ادامه دارد.

به گفته رییسی، انجام واکسیناسیون فاز سوم تا 90 درصد در سه ماهه دوم سال است و هدف گذاریها بر این است که تا پایان گام پنجم بسیج ملی مقابله با کرونا، فاز اول، دوم و سوم واکسیناسیون علیه کووید-19 به پایان برسد و جمعیت تحت پوشش در این فازها نیز حدود 12 تا 14 میلیون نفر هستند.

آغاز واکسیناسیون عمومی فاز 4 کووید19 در کشور، از مهرماه سال جاری
بنابر اعلام سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، گام ششم بسیج ملی مقابله با کرونا نیز از مهر ماه 1400 آغاز می‌شود و در نظر است که از مهرماه سال جاری واکسیناسیون فاز 4 کووید19 در کشور که همان واکسیناسیون عمومی است، آغاز شود؛ گروه هدف در فاز 4 واکسیناسیون نیز حدود 40 میلیون نفر هستند.

بنابراین با توجه به افزایش روند واردات و امید برای تولید انبوه واکسن های داخلی طی یکی دو ماه آینده، انتظار می رود که ایران بتواند روند واکسیناسیون علیه کووید-19 را سرعت بیشتری بخشیده و طبق برنامه ریزی های از پیش تعیین شده حرکت کرده و حتی بتواند از زمان بندی اعلام شده نیز پیش افتد و به اذعان مسوولان وزارت بهداشت، واکسیناسیون کرونا در کشور را در سال 1400 تکمیل کرده و به پایان رساند.

 

ایسنا

 

کاسبی امارات از تزریق واکسن کرونا

کاسبی امارات از تزریق واکسن کرونا

به تازگی سایت «میدل ایست آی» در گزارشی درباره سفر ثروتمندان ایرانی به خارج از کشور برای تزریق واکسن مدعی شده که امارات مقصدی برای ایرانیان مرفهی است که قصد واکسیناسیون دارند.

Bartarinha.ir/
واردات 6میلیون دوز واکسن کرونا برای کارگران

واردات 6میلیون دوز واکسن کرونا برای کارگران

ريیس اتاق بازرگانی تهران از انعقاد قرارداد بخش خصوصی برای واردات 6 میلیون دوز واکسن کرونا به منظور واکسیناسیون کارگران خطوط تولید خبر داد.

Bartarinha.ir/

واردات موز و توتون به جای واکسن کرونا!

جزيیات واردات واکسن کرونا توسط بخش خصوصی

جزيیات واردات واکسن کرونا توسط بخش خصوصی

عضو کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران، گفت: حداکثر 2 میلیارد دلار پول برای واکسیناسیون عمومی کرونا کل مردم کشور لازم است.

Bartarinha.ir/
هزینه خرید واکسن کرونا از منابع ایران در عراق تامین می‌شود

هزینه خرید واکسن کرونا از منابع ایران در عراق تامین می‌شود

وزیر نیرو گفت: هزینه خرید واکسن کرونا از محل منابع مالی جمهوری اسلامی ایران در عراق پرداخت می‌شود.

TejaratNews.com/
واکسن کرونا، قیمت فلزات اساسی را افزایشی کرد+جدول قیمت

واکسن کرونا، قیمت فلزات اساسی را افزایشی کرد+جدول قیمت

آغاز تزریق واکسن کرونا در کشورهای جهان، چشم انداز رشد اقتصادی در جهان را مثبت کرد و تاثیر افزایشی بر قیمت فلزات اساسی گذاشت.

FarsNews.ir/
درآمد میلیاردی فایزر و مدرنا از واکسن کرونا

درآمد میلیاردی فایزر و مدرنا از واکسن کرونا

تحلیلگران مالی در وال استریت انتظار دارند که فایزر و مدرنا سود کلانی از فروش واکسن‌های کرونای خود کسب کنند. بر این اساس، این دو شرکت داروسازی تنها در سال 2021 از محل واکسن کووید-19 حدود 32 میلیارد دلا...

Bartarinha.ir/
همتی: پول خرید واکسن کرونا واریز شد

همتی: پول خرید واکسن کرونا واریز شد

عبدالناصر همتی، ريیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: پول 16.8 میلیون دوز واکسن کرونا از طریق 2 بانک ایرانى و 3 بانک اروپایى به حساب کارگزار سازمان بهداشت جهانى واریز شد.

Bartarinha.ir/
آخرین وضعیت پروازها برای واردات واکسن کرونا

آخرین وضعیت پروازها برای واردات واکسن کرونا

در شرایطی که به نظر می‌رسد مذاکرات ایران برای خرید و واردات واکسن کرونا آغاز شده است، معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد: هیچ مشکلی برای واردات واکسن کرونا از کشورهای مخت...

Bartarinha.ir/
آمادگی سازمان هواپیمایی برای واردات واکسن کرونا

آمادگی سازمان هواپیمایی برای واردات واکسن کرونا

رییس سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه همه پروازهای خارجی و داخلی به مقصد و از مبداء انگلستان لغو شدند، گفت: در صورت درخواست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آماده ایجاد محدودیت‌های بیشتر در دیگر ...

Bartarinha.ir/
آغاز تست انسانی واکسن کرونا در "برکت"/ آخرین خبرها از فروش زمین‌های شرکت

آغاز تست انسانی واکسن کرونا در "برکت"/ آخرین خبرها از فروش زمین‌ها...

مدیرعامل شرکت گروه دارویی برکت گفت: در صورت پشت سر گذاشتن موفقیت آمیز مراحل تست انسانی واکسن، امید است تولید انبوه واکسن در تابستان سال 1400 انجام شود.

BourseNews.ir/
جزيیات خرید واکسن کرونا از زبان همتی

جزيیات خرید واکسن کرونا از زبان همتی

ريیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه 7 میلیارد دلار را در کشور کره بصورت سپرده داریم، گفت: اولویت اول ما تامین ارز قطعات خط تولید واکسن داخلی است و هیچ محدودیت ارزی در این زمینه نداریم، اکنون 200 میلیون ی...

TejaratNews.com/
اعتبار 1000میلیاردی برای واکسن کرونا در بودجه 1400

اعتبار 1000میلیاردی برای واکسن کرونا در بودجه 1400

مبلغ 1000 میلیارد تومان در سال 1400 برای خرید و تولید واکسن کرونا در ردیف تحت عنوان «یارانه دارو و شیرخشک» زیرمجموعه سازمان غذا و دارو پیش‌بینی شده است.

Bartarinha.ir/
آغاز تزریق رایگان واکسن کرونا در آمریکا از فردا / واکنش احتمالی بازارها

آغاز تزریق رایگان واکسن کرونا در آمریکا از فردا / واکنش احتمالی با...

دونالد ترامپ، ريیس جمهور آمریکا در یک پیام ویديویی از تایید مجوز استفاده اضطراری از واکسن کرونای تولید شرکت فایزر و بیون‌تک توسط سازمان غذا و داروی آمریکا خبر داد و اعلام کرد که در 24 ساعت آینده تزریق...

TejaratNews.com/
پیش بینی قیمت دلار در هفته آینده/ آیا دلار به روند کاهشی ادامه می دهد؟ افت قیمت بیت‌کوین در معاملات امروز دولت مشاوران املاک را مجبور به تخلف می‌کند بازدهی یک‌ساله صندوق "نیکی گستران" به رقم نازل 16.2 درصد رسید افت قیمت بیت‌کوین در معاملات امروز کسب بازدهی منفی سالانه صندوق "سهامی سبحان" بازار خودرو در نیمه دوم اردیبهشت بازدهی سالانه 41درصدی صندوق "سهامی پیشتاز" بازدهی سالیانه 6 صندوق منفی شد امکان تامین مالی از محل اوراق اجاره مبتنی بر سهام آخرین وضعیت بررسی حق مسکن کارگران نرخ طلایی دلار در اقتصاد ایران چند است؟ مرد اسرارآمیز، رکورددار شرکت‌های بورسی تامین مالی از محل اوراق اجاره مبتنی بر سهام یک هفته با صنایع بورسی یک هفته با بورس کالا اجماع برای عرضه زنجیره فولاد در بورس کالا/ واسطه گران فولادی از بازار حذف می شوند افزایش 13 درصدی صادرات محصولات پتروشیمی بیت‌کوین شاید یک میلیون دلار شود! بورس در هفته‌ای که گذشت/ مصوبات سران قوا روند بورس را تغییر می‌دهد؟ فعالیت صنوف گروه‌های شغلی یک و دو از فردا دلیل خروج "نقدینگی" مهم‌تر از "مقصد" کمترین و بیشترین نرخ تورم استان‌ها در سال 99 ارزانی سکه ادامه دارد/ بورس بر مدار کاهش توزیع متمرکز 50 درصد دوم سود سهام عدالت؛ به زودی نرخ طلایی دلار در اقتصاد ایران چند است؟ قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/2/17 صرافان در آخرین روز هفته دلار را چند خریدند؟ آخرین وضعیت اجرای قانون چک تاثیر مثبت مصوبات سران قوا بر معاملات بورس فارس من|توزیع 10 هزار میلیارد تومان سود شرکت‌ها به صورت متمرکز آیا سهام عدالت به وارث قانونی منتقل می‌شود؟ پیش‌بینی قیمت احتمالی فرآورده‌های داخلی در نیمه دوم اردیبهشت 1400 پیش‌بینی قیمت احتمالی فرآورده‌های صادراتی در نیمه دوم اردیبهشت 1400 طلا بالاخره سطح کلیدی 1800 دلار را شکست، حرکت بعدی چیست؟ نرخ تورم سالانه قیمت دارایی‌ها " سکه طلا" + نمودار رنو در راه ایران است؟ فدراسیون فوتبال: شستا 4 میلیارد تومان بیشتر پس گرفته خودرو بخریم یا بفروشیم؟ مصوبه جدید ستاد کرونا درباره بازگشایی مشاغل قیمت‌های بازار طلا و سکه در آخرین روز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 1400/2/16 پیش‌‌بینی بورس در هفته سوم اردیبهشت 1400 / مسیر بازار با مصوبه‌های جدید تغییر می‌کند تعیین نصاب سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری در اوراق بهادار تامین مالی اسلامی صف فروش دلار مقابل صرافی‌های تهران + عکس صف‌کشی برای فروش دلار مقابل صرافی‌های تهران مشخصات رانا پلاس 6 اعلام شد چرا ریزش دلار اجناس را ارزان نکرد؟ عملکرد هفتگی سهام عدالت / افت 4٫5 درصدی سبد سهام عدالت در هفته دوم اردیبهشت قیمت دلار کانال 21 هزار تومانی را پس گرفت واردات 128هزار تن شکر به کشور

در حال بارگیری...