مراقب کلاهبرداران ارز دیجیتال لونا باشید

مراقب کلاهبرداران ارز دیجیتال لونا باشید

بازار داغ کلاهبرداران لونا؛ مراقب توکن‌های جعلی و ایردراپ اسکم با نام لونا باشید.

اتفاقات رخ داده در مورد شبکه ترا و رمزارز لونا و استیبل کوین UST در هفته گذشته منجر به ضررهای هنگفت سرمایه‌گذاران آن شد. متاسفانه در این بین بسیاری از کاربران ایرانی نیز تمام یا بخشی از سرمایه خود را از دست دادند. این موضوع باعث شد تا کاربران به دنبال پیگیری اخبار پروژه ترا باشند تا از آخرین وضعیت این پروژه اطلاع پیدا کنند. در این میان موضوعاتی مانند عرضه شبکه جدید لونا، چگونگی برخورداری هولدرها از کوین‌ لونا در شبکه جدید، ایردراپ لونا به هولدرها، تبدیل لونا قدیم به جدید و جابجایی لونا بین شبکه‌های مختلف ( نظیر BSC ،Terra و …) در این بحران دست‌آویز کلاهبرداران شده است.

متاسفانه افراد کلاهبردار و سودجو با سو استفاده از این فضا با روش‌های مختلف سعی در فریب این دسته از کاربران دارند و هدف همه آن‌ها سرقت دارایی‌های این افراد فریب‌خورده است. در این مطلب به بررسی توکن‌های اسکم از لونا، شت کوین‌های با نام مشابه لونا و صفحات جعلی با نام لونا می‌پردازیم.

مراقب شت کوین‌های به‌وجود آمده باشید

معمولا با داغ شدن موضوعی در فضای کریپتو، شت کوین‌های با اسمی مرتبط با آن موضوع ساخته می‌شوند. متاسفانه برخی از کاربران با تصور اینکه این توکن‌ها از سمت تیم سازنده پروژه لونا عرضه شده‌اند دست به خرید آن می‌زنند و از آنجایی که این توکن‌ها هیچ ارزش ذاتی ندارند، کاربران با ضررهای هنگفتی مواجه می‌شوند. 2 نمونه از این شت کوین‌های ساخته شده را در شکل مقابل می‌بینید.

توجه داشته باشید که لونا بلاکچین اختصاصی خود را دارد و رپد توکن‌های واقعی رمزارز لونا دارای آدرس قرارداد مشخص هستند که از لینک قابل دستیابی هستند. بنابرین سایر آدرس قراردادهای موجود در شبکه‌های اجتماعی جعلی هستند.

هشدار: با اتفاقات رخ داده در شبکه ترا و رمزارز لونا، بسیاری از افراد سودجو در فضاهای مجازی با وعده اعلام شبکه جدید لونا، آدرس قراردادهایی را مبنی بر توکن جدید این پروژه بر بستر شبکه‌های BSC، ERC20 و … در صرافی پنکیک سواپ، یونی‌سواپ و … معرفی می‌کنند. در حال حاضر تمامی این آدرس‌ها جعلی هستند. به یاد داشته باشید در صورت ارايه شبکه جدیدی از سمت این پروژه، صفحه رسمی توییتر ترا آن را اطلاع رسانی می‌کند و اطلاعیه‌های منتشر شده از صفحات دیگر تماما جعلی هستند. ضمن اینکه در نظر داشته باشید که رمزارز لونا اکنون در شرایط نامشخصی قرار دارد و با شرایط موجود وعده قیمت‌های 1 دلاری و بالاتر در فضاهای مجازی، اساسا غیرمنطقی و حتی غیرممکن به نظر می‌آید. بنابرین در صورتی که قصد خرید این رمزارز را دارید به ریسک‌ بالای آن و احتمال از دست رفتن کل سرمایه خود توجه داشته باشید.

گرفتار حساب‌ها و کانال‌های جعلی لونا نشوید

در ابتدا کلاهبرداران سعی می‌کنند که صفحات کاربری خود را شبیه به سازمان‌ها و افراد مرتبط با پروژه Terra کنند. به صورت معمول این کار با انتخاب عکس پروفایل جعلی آغاز می‌شود و اطلاعات صفحه نیز عینا از روی صفحات واقعی کپی می‌شود. بسیاری از این صفحات از اکانت‌های به‌وجود آمده در تاریخ‌های نزدیک به آغاز به کار پروژه لونا استفاده می‌کنند تا همه چیز را به عنوان صفحه واقعی این پروژه، طبیعی جلوه دهند.

نکته جالب توجه این است که این صفحات با اشتراک‌گذاری توییت‌های واقعی افراد پروژه سعی دارند وانمود کنند که با این افراد در ارتباط هستند.

نمونه یکی از صفحات جعلی گفته شده را در شکل مقابل مشاهده می‌کنید که سعی شده جزییات باورپذیری از خود به کاربر ارايه کند. به تاریخ تاسیس این صفحه دقت کنید.

کلاهبرداران با این روش‌ها کاربران را جذب می‌کنند

در مرحله بعد کلاهبرداران سعی می‌کنند که کاربران را به سمت صفحه خود جذب کنند و تعداد دنبال‌کنندگان خود را افزایش دهند. بیشتر این صفحات از 2 روش زیر برای این کار استفاده می‌کنند:

روش اول: برخی از این صفحات جعلی وانمود می‌کنند که قرار است در ساعات آینده اطلاعات مهم جدید یا تصمیم‌ جدید بنیاد لونا را منتشر کنند تا بدین شیوه کاربران را به امید پیگیری اخبار جدید، جذب کنند. نمونه‌ای از این پست‌ها را در شکل مقابل می‌بینید.

توییت‌های جعلی لونا

روش دوم: در این روش این صفحات با وعده اهدای رمزارز رایگان، کاربران را تشویق به دنبال کردن صفحه، به اشتراک گذاشتن پست و لایک کردن آن می‌کنند. از آنجایی که این کار هزینه‌ای برای کاربر ندارد، بسیاری از افراد این کار را انجام می‌دهند. این مکانیسم باعث می‌شود تا در الگوریتم‌های توییتر این صفحه جعلی صفحه مهمی تلقی شود و در نتیجه در جستجوهای کلید واژه‌ها این صفحات به کاربران پیشنهاد شوند و در نتیجه تعداد دنبال‌کنندگان صفحه به شکل تصاعدی بالا می‌رود. نمونه‌ای از این صفحات را در شکل مقابل می‌بینید.

بیشتر کلاهبرداران از 2 شیوه برای به غارت بردن سرمایه قربانیان خود استفاده می‌کنند.

روش اول: این روش با اعلام خبر اجرایی شدن شبکه جدید یا آدرس قرارداد جدید (معمولا روی شبکه BSC یا اتریوم) انجام می‌شود. نکته مهم در این روش ایجاد FOMO در کاربر از سمت کلاهبرداران است که این حس را به کاربر القا کند که هنوز افراد زیادی در جریان عرضه شبکه جدید نیستند و برای بهره‌مند شدن از سود پامپ احتمالی آن باید هرچه زودتر نسبت به خرید اقدام کند. نمونه‌ای از این پست‌ها را در شکل مقابل می‌بینید.

آدرس قراردادهای معرفی شده در این پست‌ها تماما مربوط به اسکم توکن‌ها هستند که هیچ‌گونه ارزشی ندارند و حتی در بسیاری از آن‌ها قابلیت فروش توکن از سمت کاربر وجود ندارد.

مجددا تاکید می‌کنیم که لونا بلاکچین اختصاصی خود را دارد و رپد توکن‌های واقعی رمزارز لونا دارای آدرس قرارداد مشخص هستند که از لینک قابل دستیابی هستند. بنابرین سایر آدرس قراردادهای موجود در شبکه‌های اجتماعی جعلی هستند.

اسکم توکن‌های لونا

روش دوم: در این روش معمولا کلاهبرداران طعمه‌های خود را از کاربرانی که سرمایه خود را در جریان ریزش لونا از دست داده‌اند یا نگرانی یا سوالی در بحث کیف پول‌ها و صرافی‌ها دارند، انتخاب می‌کنند. برای این کار معمولا افراد کلاهبردار به قسمت کامنت‌های پست‌های مربوط به افراد پروژه می‌روند و کاربرانی که درخواست کمک یا راهنمایی درباره موضوعات گفته شده را دارند، هدف قرار می‌دهند. برای اینکار آن‌ها صفحه یا فرمی را برای پاسخگویی به کاربر از قبل طراحی کرده‌اند و برای رفع مشکل قربانی به او پیشنهاد می‌دهند.

سه نمونه از کلاهبرداری‌های از این نوع سبک را در تصویر زیر می‌بینید. نکته جالب توجه در مورد تصویر وسط است که قربانی را انتخاب کرده است که نیازش کاملا منطبق با صفحه جعلی (پشتیبانی ورم هول) باشد.

ما برای نمونه لینک صفحه سوم یعنی پشتیبانی جعلی کیف پول کوین بیس را باز کردیم و با صفحه زیر مواجه شدیم. در این فرم پس از درخواست اطلاعات و طرح مشکل (این بخش از فرم کاملا فرمالیته است) از کاربر خواسته می‌شود تا برای حل مشکل، کلید خصوصی خود را وارد کند و فرد قربانی در فاصله چند دقیقه با کیف پول خالی خود مواجه خواهد شد.

هشدار: به هیچ‌ عنوان کلید خصوصی خود را در اختیار هیچ فرد دیگری قرار ندهید. به یاد داشته باشید پشتیبانی‌های مربوط به پلتفرم‌ها، کیف پول‌ها و صرافی‌های مختلف هیچ‌گاه درخواست دریافت اطلاعات کلید خصوصی شما را نمی‌کنند و در صورت برخورد با چنین موردی، قطعا با یک پشتیبانی جعلی وارد صحبت شده‌اید!

 

فارس من| ریال از شهریورماه هوشمند می‌شود/ رمزریال ارتباطی به رمزارزها ندارد واکنش نماینده مجلس به تهدید پیامکی آقای وزیر آرژانتین هم خواستار عضویت در بریکس شد وزارت جهاد تصمیم گیر نهایی صادرات شیر خشک است جزيیات ممنوعیت واردات خودرو به مناطق آزاد از زبان سعید محمد هواپیمایی فنلاند در معرض ورشکستگی به خاطر تحریم روسیه موافقت با کلیات طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت تورم لبنان به 211 درصد رسید هشدار سه برابر شدن قیمت گاز برای مردم آلمان ایران از کشورهای قدرتمند کمک بگیرد/ دست دولت... فروش قلم گوساله از قدیم رایج بود تشکیل پرونده برای برخی موارد ترک فعل‌ در بورس و سازمان قضا و دارو به دنبال توافقی قوی و پایدار هستیم قیمت دلار 27 هزار و 717 تومان بن بست مذاکرات وین را رفع کردیم صرفه‌جویی 5 هزار مگاواتی با اعمال برنامه‌های مدیریت مصرف برق شرایط دریافت وام 4 میلیون تومانی بانک رفاه | وام آسان بدون ضامن 5 درصد مشترکان تهرانی بدمصرف هستند قیمت سکه 5 تیر 1401 به 15 میلیون و 90 هزار تومان رسید قیمت طلا، سکه و ارز 1401.04.5/ طلا و سکه ریخت درخواست فوری وزیر صمت از ريیس‌جمهوری؛ حقوق گمرکی را کاهش دهید توقف طلای جهانی بر روی پل ناکجاآباد واردات 131 هزار تن گندم و روغن خام از بنادر گیلان به کشور بورس کالا میزبان یک میلیون و 500 هزار تن کالا شد تورم ژاپن رکورد جدیدی ثبت کرد محدودیت مصرف برق برای 92 درصد مشترکان صنعتی اعمال نمی‌شود تکذیب اظهارات میرکاظمی درباره بار سنگین یارانه 300هزارتومانی بازگشت آرامش به بازار ارز با حضور به موقع بانک مرکزی فقط 70 درصد تراکنش های کارتخوان کسبه تجاری است ساماندهی نیروهای شرکتی در دستگاه‌ها یک ضرورت است دارندگان دستگاه کارتخوان بخوانند/ خبر مهم رییس اتاق اصناف درباره مالیات از تراکنش‌های دستگاه کارتخوا... بانک مرکزی چطور دلالان ارزی را به حاشیه برد خودداری بانک مسکن از ارسال پیامک به عموم متقاضیان مسکن مهر حسن رعیت از تاجری خرده‌پا تا همکاری با استاد اعظم شبکه بانکی بورسی‌ها خرداد را چگونه سپری کردند؟ نحوه ورود به بازار ارز دیجیتال، از کجا شروع کنیم؟ توقف 4 نماد جهت برگزاری مجمع | این مجامع چه زمانی برگزار می‌شوند؟ معرفی 10 شاخص برتر بورس‌های مطرح دنیا از دست‌دادن تنوع‌زیستی و آسیب به اقتصاد دستور وزیر صمت برای ثبات‌‌ قوانین صنعت پتروشیمی/ ا‌رزیابی عملکرد‌ وزارتخانه زمان لازم دارد زمستان رمزارزها بهار شد؟ هشدار مهم به متقاضیان یارانه چرا قیمت پرواز تهران -نجف 9 میلیون شد؟ آسیب‌پذیری بحرانی در بزرگ‌ترین فضای ذخیره‌‍‌سازی ابری تصمیم نهایی دولت برای حقوق بازنشستگان | حقوق این بازنشستگان افزایش می یابد افزایش 4 درصدی تولید فرآورده‌های نفتی تامین نهاده های دام و طیور تا پایان تیر ماه نگاهی تحلیلی به شرکت‌هایی که فردا به مجمع می‌روند این خودرو یک روزه 3میلیون تومان گران شد پیام تبریک مدیرکل ورزش و جوانان استان هرمزگان در پی کسب قهرمانی تیم بسکتبال فولاد هرمزگان