مداخلات غیرقانونی، عیارسنجی کارنامه سازمان بورس را دشوار می‌کند

مداخلات غیرقانونی، عیارسنجی کارنامه سازمان بورس را دشوار می‌کند

عضو سابق هیات مدیره سازمان بورس با تاکید بر اینکه نتیجه تمام تصمیم‌گیری‌های اقتصادی روی تابلوهای بورس خود را نشان می‌دهد، گفت: هر کسی که ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار باشد، نمی‌تواند با اراده شخصی و به شکل مصنوعی، شاخص‌ها را بالا و پایین کند، زیرا تابلوهای بورس بازتاب‌دهنده اقدامات و تصمیمات همه ارکان اقتصادی کشور است.

علی سعیدی در گفت و گو با پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، با اشاره به ماهیت تخصصی بازار سرمایه، اظهار کرد: خیلی از مواقع، مسيولان سیاسی ناآشنا به ریزساختارهای بازار سرمایه آشنایی، برای اظهارنظر بورسی ناچار می‌شوند از مشاوران خود استفاده کنند و گاهی به نظر می‌رسد، این مشاوران دچار تضاد منافع هستند. یعنی ممکن است یک مسيول سیاسی و یک نماینده مجلس از روی خیرخواهی نظراتی بورسی اعلام کنند، اما آیا چنین مقاماتی اطمینان دارند که توصیه‌های مشاورانشان خیرخواهانه است و برخاسته از تضاد منافع نیست؟

این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: مداخلات غیرقانونی مقامات نهادهای گوناگون در تصمیم‌گیری‌های سازمان بورس، عیارسنجی کارنامه این سازمان را بسیار دشوار می‌کند، مانند شرایط کنونی که مشخص نیست، وضعیت فعلی شاخص‌ها، ناشی از واکنش طبیعی بازار به رخدادهای موثر است یا نتیجه عملکرد و تصمیم‌گیری‌های مقامات بورسی و یا خروجی ناگزیر دخالت‌های برخی نهادها و مقامات غیربورسی؟ به دلیل همین آشفتگی، امکان تعیین سهم هریک از این متغیرها هم ممکن نیست.

نقش بانک مرکزی در اتفاقات اقتصادی

وی در ادامه به نقش بانک مرکزی اشاره کرد و یادآور شد: نقش بانک مرکزی در اتفاقات اقتصادی نکته ای است که نباید از نظر دور داشت. در اقتصاد، نهادی که باید ثبات اقتصادی ایجاد کند بانک مرکزی است، همچنین وظیفه حفظ ارزش پول، کنترل بازار ارز، مدیریت و کنترل و نظارت بازار طلا و ابزارهای پولی، مالی، کنترل حجم نقدینگی و ... هم بر عهده بانک مرکزی است. علاوه براین، تصمیمات وزارتخانه‌های اقتصادی شامل وزارت اقتصاد، وزارت نفت، وزارت صمت و چند وزارتخانه دیگر، از متغیرهای تاثیرگذار در افول و صعود شاخص‌های بورسی هستند. شیوه تنظیم متغیرهای اقتصادی که به نرخ تورم منتهی می‌شود، تنظیم مقررات برای بازار پول، شامل تعیین نرخ‌ها و تخصیص ارز، شیوه قیمت‌گذاری خوراک پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها، شیوه قیمت‌گذاری محصولات کارخانجات فلزی، نرخ بهره مالکانه دوات روی معادن و ... همگی بر بالا و پایین رفتن ارقام تابلوی بورس موثرند.

سعیدی تصریح کرد: اینکه نمایندگان مجلس یا وزرا در مورد مسايل داخلی سازمان بورس و ازجمله، رفت‌وآمدهای روسای سازمان بورس دخالت کنند، تاثیر منفی شدیدی بر استقلال این سازمان دارد و اقدامی خلاف قانون است. یادمان باشد که ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار، نه منتخب مجلس است، نه وزیر و نه شورای عالی بورس، بلکه ريیس این سازمان را هیات مدیره سازمان بورس انتخاب می‌کند. اعضای هیات مدیره نیز به پیشنهاد وزیر اقتصاد و با تصویب شورای عالی بورس انتخاب می‌شوند و سپس فردی از مجموعه اعضای هیات مدیره را به‌عنوان «ريیس» سازمان انتخاب می‌کنند؛ بنابراین، باید به قوانین و اصول راهبری، حداقل، ظاهری احترام گذاشت.

هر دخالتی در فعالیت و ماموریت قانونی سازمان بورسدر تضاد با روح قانون است

عضو سابق هیات مدیره سازمان بورس افزود: به ‌طور کلی نهادهای ناظر در جهان و در ایران با تاکید بر استقلال ایجاد می‌شوند و این استقلال باید در میدان عمل و اجرا، مجال بروز و ظهور داشته باشند. سازمان بورس نیز به‌عنوان یک نهاد ناظر، حتما باید مستقل باشد. براین اساس، در ماده 5 قانون اوراق بهادار نیز سازمان بورس به‌عنوان یک «موسسه عمومی غیردولتی» تعریف شده است. همچنین در ماده 6 این قانون تاکید شده که اعضای هیات مدیره سازمان باید منحصرا از کارشناسان بخش غیردولتی باشند. حتی دقت در ترکیب شورای عالی بورس هم نشان‌دهنده حضور پررنگ بخش غیردولتی و غیرحاکمیتی در این شورا است.

وی تصریح کرد: بند 8 و بند 9 این قانون تاکید می‌کند سه نفر خبره مالی و یک نفر خبره در شورای عالی بورس، منحصرا، از بخش خصوصی باشد؛ بنابراین، تشکیلات سازمان اوراق بهادار مطابق قانون بازار اوراق بهادار، بر اصل غیردولتی بودن این سازمان، تاکید مکرر دارد، زیرا قانونگذار در زمان تصویب قانون، اجرای این اصل را ضروری دانسته و اگر ما امروز هم بخواهیم بر اساس قانون عمل کنیم، سازمان بورس باید استقلال عمل داشته باشد. لذا، هرگونه دخالتی در فعالیت و ماموریت قانونی سازمان بورس در تضاد با روح قانون است.

شکایات خود از سازمان بورس را در شورای عالی بورس مطرح و پیگیری کنید

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه مکانیزم‌هایی نیز در نظر گرفته‌شده تا بر بورس  نظارت شود، گفت: اگر کسی از سازمان بورس شکایتی دارد، می‌تواند در شورای عالی بورس، شکایت خود را مطرح و پیگیری کند، زیرا یکی از وظایف شورا، طبق ماده 4 قانون، رسیدگی به شکایات از سازمان بورس است تا نظارت بر عملکرد این سازمان نیز امکان‌پذیر شود. درعین‌حال، در همین قانون برای بورس و برای شورای عالی بورس وظایف جداگانه‌ای در نظر گرفته شده است.

local_offerبرچسب‌ها:
تاثیر نرخ ارز و تورم انتظاری بر بازار

تاثیر نرخ ارز و تورم انتظاری بر بازار

برای بازار امروز نیز کلیت بازار را با روندی کاهشی ارزیابی می‌کنیم.

BourseNews.ir/
نقره در بورس کالا چقدر اقبال دارد؟

نقره در بورس کالا چقدر اقبال دارد؟

قرار است از فروردین ماه سال 1400 نقره در بورس کالا عرضه شود و در کنار سایر کالاهای دیگر در بورس کالا معامله شود، اما سوال اینجاست که عرضه نقره در بورس کالا می‌تواند موفق باشد؟ یا بعد از مدتی به سرنوشت...

TejaratNews.com/
سکه‎‌های خانگی روانه بازار شد / طلا به 900 هزار تومان می‌رسد؟

سکه‎‌های خانگی روانه بازار شد / طلا به 900 هزار تومان می‌رسد؟

طلای 18 عیار نسبت به روز پنج‌شنبه با پنج هزار تومان کاهش به یک میلیون و 15 هزار تومان رسید. نایب ريیس دوم اتحادیه طلای تهران می‌گوید: کاهش قیمت سکه مردم را نگران کرده است. به همین دلیل سکه‌های خانگی ر...

TejaratNews.com/
وابستگی شدید بورس به دلار سیاسی

وابستگی شدید بورس به دلار سیاسی

روزهای فرسایشی بازار سرمایه تمامی ندارد. در اولین روز هفته جاری نیز شاخص کل بورس، با ریزش بیش از هشت هزار واحد به کار خود پایان داد.

Bartarinha.ir/
چند خبر برای سهامدارن خرد / افزایش سرمایه چند نماد و انتقال نماد شغدیر به بورس

چند خبر برای سهامدارن خرد / افزایش سرمایه چند نماد و انتقال نماد شغدیر به بورس

پیشنهاد افزایش سرمایه نماد تکنار، رمپنا و حفاری به مجمع عمومی فوق‌العاده ارسال شد. فرصت بانک دی جهت رعایت دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار تمدید شد و همچنین پتروشیمی غدیر از فرابورس به بورس منتقل شد.

TejaratNews.com/
اوضاع قیمتی املاک موجود در بازار

اوضاع قیمتی املاک موجود در بازار

مشاوران املاک در مناطق مختلف شهر تهران از بازگشت فایل‌های قیمت مناسب به بازار خبر می‌دهند.

Bartarinha.ir/

حباب 20 درصدی بازار مسکن

روند کاهشی قیمت گوشت قرمز در بازار

تداوم کاهش قیمت‌های بازار طلا و سکه در آغاز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/16

تداوم کاهش قیمت‌های بازار طلا و سکه در آغاز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/16

قیمت طلا و سکه امروز، بر خلاف رشد بهای طلای جهانی در روز جمعه و با پیروی از افت نرخ ارز، کاهش یافت که بر این اساس قیمت سکه تمام طرح جدید به ده میلیون و 377 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/

معامله 3 میلیارد برگه سهم در تالار شیشه‌ای

پیش‌بینی بورس امروز 17 اسفند 99

پیش‌بینی بورس امروز 17 اسفند 99

در پایان معاملات دیروز بازار سهام، شاخص کل بورس تهران با افتی 0٫7 درصدی سطح یک میلیون و 170 هزار واحدی را نیز از دست داد. بازار امروز چگونه پیش می‌رود؟

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس فردا 17 اسفند / چرا بورس مثبت نمی‌شود؟

بورس فردا متاثر از این اخبار خواهد بود + فیلم

بورس فردا متاثر از این اخبار خواهد بود + فیلم

اخبار و تصمیماتی که اتخاذ می شوند اهمیت فراوانی بر سبز یا قرمزپوش شدن بورس و نمادها دارند. ده خبر مهم و تاثیرگذار بر بورس فردا را ببینید!

NabzeBourse.ir/
ننه‌سرما و آتش یخ زیرتابلوی بورس تهران

ننه‌سرما و آتش یخ زیرتابلوی بورس تهران

ساعت پنج و نیم عصر امروز نیم‌نگاهی دارد به داستان‌های شب عید پدرها از بورس تا دوربرگردان جهانی بورس و جشن تولید یک‌سالگی ...

BourseNews.ir/
ارز 4200 تومانی مثل خون ملت بود

ارز 4200 تومانی مثل خون ملت بود

معاون اول ريیس جمهور گفت: باید نام کسانی را که از ارز 4200 تومانی که مثل خون ملت بود و نیاز مردم از طریق این ارز به کشور وارد می‌شد سوءاستفاده می‌کردند را سربازان آمریکا در جنگ اقتصادی علیه ملت ایران ...

TejaratNews.com/
یوسفی‌زاده: قطعا اینترنت گران خواهد شد هواشناسی/ آسمان تهران نیمه ابری در بعدازظهر همراه با وزش باد پیش‌بینی می‌شود. اوضاع قیمتی املاک موجود در بازار تاثیر نرخ ارز و تورم انتظاری بر بازار دستکاری نرخ سود در روز‌های بحرانی بازار‌ها چند خبر برای سهامدارن خرد / افزایش سرمایه چند نماد و انتقال نماد شغدیر به بورس آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 17 اسفند چقدر بود؟ وابستگی شدید بورس به دلار سیاسی ثبت افزایش سرمایه نمادهای غشاذر و خمهر پیش‌بینی بورس امروز 17 اسفند 99 سود 400میلیاردی با فروش یک باغ در دماوند مشوق مجلس برای پرداخت اصل و سود تسهیلات بانکی مجوز مجلس به دولت برای پرداخت یارانه هدفمندی و معیشتی/ نحوه هزینه‌کرد پرداخت یارانه مشخص شد حباب 20 درصدی بازار مسکن ورود مجلس به تاریکخانه 82 هزار میلیارد تومانی مافیای کنکور تعیین تکلیف 320 هزار میلیارد تومان ظرف 10 دقیقه بررسی لایحه بودجه 1400 به پایان رسید گلایه شدید مردم از گرانی اقلام اساسی در شب عید اعلام زمان قرعه‌کشی محصولات ایران‌خودرو با فیلترشکن ببینید 99/12/16 «افت شدید قیمت در راه است، نخرید!» / سال آینده خودرو ارزان می‌شود؟ قیمت مواد شوینده تغییر نمی‌کند فروش زغال سنگ سهمیه‌ای می‌شود؟ بورس فردا متاثر از این اخبار خواهد بود + فیلم برابری یک میلیون واحد پول ونزويلا با نیم دلار! ورود پول حقیقی به این نماد ساختمانی/ ثامید صعودی شد؟ روند کاهشی قیمت گوشت قرمز در بازار سهامداران کزغال بخوانند! نقره در بورس کالا چقدر اقبال دارد؟ آخرین صورتحساب سهام عدالت / ارزش سهام عدالت چقدر شد؟ حداقل حقوق کارکنان دولت در سال آینده تعیین شد روند نزولی وپارس آغاز شد؟ جزيیات اعطای کارت اعتباری برای سهام عدالت/ فعلا فروش سهام عدالت متوقف است تداوم کاهش قیمت‌های بازار طلا و سکه در آغاز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/16 بازار مسکن 20درصد حباب دارد معامله 3 میلیارد برگه سهم در تالار شیشه‌ای میزان افزایش حقوق‌ها در سال آینده تصویب شد نرخ دلار نیمایی امروز 16 اسفند ماه سکه‎‌های خانگی روانه بازار شد / طلا به 900 هزار تومان می‌رسد؟ برای اولین بار در کشور؛ خرید سرویس اینترنت پرسرعت شاتل از دیجی‌کالا ننه‌سرما و آتش یخ زیرتابلوی بورس تهران ارز 4200 تومانی مثل خون ملت بود کلنگ احداث دو مدرسه و یک سالن ورزشی به زمین زده شد پیش‌بینی بورس فردا 17 اسفند / چرا بورس مثبت نمی‌شود؟ کاغذسازی کاوه لوح واحد نمونه صنعتی استان مرکزی دریافت کرد آخرین وضعیت بازار مرغ / یا در صف بایستید یا گرانتر بخرید! افزایش سرمایه نماد کگل تایید می‌شود؟ خبری از سهمیه بنزین نوروزی نیست آخرین خبرها از عرضه اولیه پتروشیمی تبریز آگهی‌های دیوار فروشگاه‌ها؛ بالای 190هزار کالا!

در حال بارگیری...