انتقاد از اعطای امتیاز به برخی واردکننده‌های خاص!

انتقاد از اعطای امتیاز به برخی واردکننده‌های خاص!

در پی طرح موضوع اتمام لاستیک‌های با ارز دولتی و به‌تبع آن افزایش قیمت این کالا، سخنگوی انجمن تولیدکنندگان تایر ضمن اشاره به اینکه از اوایل سال گذشته اختصاص ارز دولتی به صنعت تایر قطع شد، اعطای فرصت به برخی واردکنندگان را علاوه بر بی‌تاثیری در قیمت‌های بازار، به‌وضوح توزیع رانت دانست.

ایسنا: در پی طرح موضوع اتمام لاستیک‌های با ارز دولتی و به‌تبع آن افزایش قیمت این کالا، سخنگوی انجمن تولیدکنندگان تایر ضمن اشاره به اینکه از اوایل سال گذشته اختصاص ارز دولتی به صنعت تایر قطع شد، اعطای فرصت به برخی واردکنندگان را علاوه بر بی‌تاثیری در قیمت‌های بازار، به‌وضوح توزیع رانت دانست.

از خرداد سال گذشته، لاستیک سنگین از زمره کالاهای اساسی خارج و ارز تخصیصی برای واردات آن از ارز 4200 تومانی به ارز نیمایی تبدیل شد. در عین حال مقرر شد آن دسته از واردکنندگانی که برای واردات لاستیک سنگین تا تاریخ مصوبه مذکور (تغییر نرخ ارز تخصیصی) ثبت سفارش کنند، همچنان با ارز 4200 تومانی لاستیک وارد کنند. اخیرا خبری مبنی بر اتمام لاستیک‌های سنگین وارداتی با ارز 4200 تومانی و لغو صدور حواله خرید لاستیک از سوی سازمان راهداری منتشر شده و بر این اساس صحبت از افزایش قیمت این کالای استراتژیک در صنعت حمل‌ونقل مطرح شده است.

در این زمینه مصطفی تنها، سخنگوی انجمن تولیدکنندگان تایر با بیان اینکه از آغاز سال 1399 تخصیص ارز 4200 تومانی به صنعت تایر برای تامین‌ مواداولیه، قطعات و ماشین‌آلات مورد نیاز تولید برچیده شد، اظهار کرد: تنها دو ماه (از ابتدای خرداد) به صنعت تایر فرصت داده شد تا اگر محموله‌ای در راه یا در گمرکها باقی مانده دارند، بدون پرداخت مابه‌التفاوت (مابه‌التفاوت ارز دولتی و نیمایی) ترخیص کنند.

وی افزود: البته که هر از چندگاهی برای برخی واردکنندگان فرصت رساندن کالا به گمرکها و ترخیص ضرب‌الاجلی مد نظر قرار می‌گرفت که خود زمینه‌ساز رانت بود و در عمل تاثیری هم بر قیمت‌های بازار نداشت. حال مقرر شده که نرخ اعمالی برای ترخیص کالاها و مواد اولیه صنعت داخلی تایر با تاخیری چشمگیر به همه واردکنندگان تعمیم یابد.

اگر ارز دولتی موجود است، چرا به‌جای تولیدکننده به واردکننده می‌رسد؟

این مقام صنعتی تصریح کرد: اگر ارز 4200 تومانی در صندوق دولت وجود دارد، چه توجیهی دارد که به‌جای آنکه به چرخه تولید داخل تزریق شود، به سمت واردات هدایت و فرصت ستفاده از این ارز به واردکننده داده شود؟ با توجه به اینکه تخصیص ارز با نرخ دولتی از اوایل سال 1399 قطع شده، واردکننده‌ چه میزان کالا وارد کرده است که همچنان در راه مانده یا در گمرک وجود دارد که تا پایان سال گذشته هنوز ترخیص نشده است؟ اگر هم کالا خریداری نشده است، براساس کدام قانون و مقررات، فقط چند واردکننده خاص می‌توانند کماکان با ارز 4200 تومانی کالا وارد کنند؟

به اعتقاد سخنگوی انجمن تولیدکنندگان تایر، ارايه امتیاز و تبعیض‌های این چنینی به چند واردکننده، آشکارا توزیع رانت خواهد کرد و نه‌تنها هیچ منفعت و فرصتی برای مصرف‌کننده ایجاد نخواهد کرد، بلکه رقابت بین تولیدکننده خارجی و محصولات داخلی را بیشتر کرده و اثر حمایت داخلی را کمرنگ خواهد کرد.

تنها تاکید کرد: اگر منابع ارزی کشور اجازه کاهش نرخ ارز مصرفی تایر به علت استراتژیک بودن و حايز اهمیت بودن آن را می‌دهد، منافع ملی و حفظ فرصت اشتغال و افزایش شاخص‌های توسعه اقتصادی و اجتماعی ایجاب می‌کند که تولیدکننده داخلی در اولویت قرار گیرد. ضمن اینکه اگر برای واردات کالا به هر دلیل امتیازی قايل می‌شوند، می‌بایست برای همه واردکنندگان بدون تبعیض در نظر گرفته شود. در این صورت علاوه‌ براینکه نرخ‌ها در بازار شفاف می‌شود، عدالت هم برقرار شده و از ویژه‌خواری‌ها و فسادهای مرتبط با آن پیشگیری می‌شود.

local_offerبرچسب‌ها:
مشکل کمبود لاستیک سنگین رفع شد

مشکل کمبود لاستیک سنگین رفع شد

باقرجوان گفت: با همکاری وزارت صمت مشکل تامین لاستیک در ناوگان حمل و نقل باری و مسافری رفع شده و رانندگان براساس پیمایش می‌توانند لاستیک مورد نیاز خود را تامین کنند.

Bartarinha.ir/
دیگر کمبود لاستیک سنگین نداریم

دیگر کمبود لاستیک سنگین نداریم

مدیر کل دفتر حمل ونقل مسافری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: «وزارت صمت» متولی تامین لوازم مورد نیاز از جمله روغن، لاستیک و قطعات یدکی ناوگان حمل ونقل عمومی و جاده‌ای است.

TejaratNews.com/
بسته‌بندی برنج در انبار لاستیک!

بسته‌بندی برنج در انبار لاستیک!

بسته‌بندی برنج در انبار لاستیک!

BourseNews.ir/
خداحافظی با لاستیک سنگین دولتی/ قیمت‌ها 25 درصد رشد کرد

خداحافظی با لاستیک سنگین دولتی/ قیمت‌ها 25 درصد رشد کرد

با اتمام لاستیک‌های سنگین وارداتی با ارز 4200 تومانی و لغو صدور حواله خرید لاستیک از سوی سازمان راهداری، رانندگان از افزایش قیمت این کالای استراتژیک در صنعت حمل و نقل خبر می‌دهند.

TejaratNews.com/
احتمال افزایش قیمت تایر/ عرضه لاستیک دولتی با نرخ آزاد

احتمال افزایش قیمت تایر/ عرضه لاستیک دولتی با نرخ آزاد

فعالان صنعت تایر برای عرضه تولیداتشان در بورس کالا دست به کار شده‌اند و در عین حال، با گذشت هفت ماه از آزادسازی قیمت‌گذاری لاستیک، دوباره ساز گرانی را کوک کرده‌اند؛ در نتیجه احتمال افزایش قیمت تایر وج...

TejaratNews.com/
نگاهی به عملکرد ماهانه کویر تایر/ پکویر 210میلیارد تومان درآمد کسب نمود

نگاهی به عملکرد ماهانه کویر تایر/ پکویر 210میلیارد تومان درآمد کسب...

پکویر در اردیبهشت حدودا 210میلیارد تومان درآمد فروش ثبت کرد که نسبت به ماه فروردین افزایش قابل توجه 37درصدی را نشان می‌دهد.

EghtesadOnline.com/
تایر خودرو به بورس کالا می آید

تایر خودرو به بورس کالا می آید

بورس کالای ایران چهارشنبه گذشته برای نخستین بار پذیرش تایر خودرو را تجربه کرد تا تولیدکنندگان این محصول نیز قادر باشند از سازوکار بورس کالا در معاملات خود بهره مند...

EghtesadOnline.com/
احتمال افزایش قیمت تایر

احتمال افزایش قیمت تایر

سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان تایر گفت: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید احتمالا در تابستان برخی از انواع لاستیک‌ها با افزایش قیمت مواجه خواهند شد.

BourseNews.ir/
رشد 20 درصدی تولید تایر

رشد 20 درصدی تولید تایر

طبق آمار اعلام شده توسط تولیدکنندگان تایر، از ابتدای سال‌جاری تا پایان دی‌ماه، 225 هزار و 269 تن تایر تولید شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 20 درصد افزایش یافته است.

TejaratNews.com/
کشف 260هزار حلقه لاستیک احتکارشده

کشف 260هزار حلقه لاستیک احتکارشده

260 هزار حلقه لاستیک احتکارشده در یک انبار غیرمجاز در تهران کشف شد.

Bartarinha.ir/
ادامه روند افزایشی نرخ لاستیک رادیال پیزد

ادامه روند افزایشی نرخ لاستیک رادیال پیزد

جمع کل درآمد‌های شرکت در 10ماه سپری شده از سال مالی شرکت به 9هزار و 618 میلیارد ریال رسیده که بیش از 15درصد از فروش شرکت در دی ماه محقق شده است.

BourseNews.ir/
سود 6.242 ریالی به ازای هر سهم "پتایر"/ ثبات سودآوری ایران تایر در سه ماهه سوم سال

سود 6.242 ریالی به ازای هر سهم "پتایر"/ ثبات سودآوری ایران تایر در...

جمع کل درآمد‌های عملیاتی محقق شده شرکت در این دوره به 7 هزار و 149 میلیارد ریال رسیده که این مبلغ نسبت به دوره مشابه سال 1398 رشد 76 درصدی را نشان می‌دهد.

BourseNews.ir/
کاهش سودآوری لاستیک یزد در فصل پاییز

کاهش سودآوری لاستیک یزد در فصل پاییز

مقادیر فروش محصولات شرکت که عمدتا شامل لاستیک رادیال بوده به 23.271 تن رسیده که 5 درصد بیشتر از سال گذشته است.

BourseNews.ir/
فروش لاستیک تقلبی در بازار/ لاستیک دولتی گران‌تر از قیمت بازار!

فروش لاستیک تقلبی در بازار/ لاستیک دولتی گران‌تر از قیمت بازار!

نرخ دولتی لاستیک پراید 910‌هزار تومان است و نرخ آزاد یک‌میلیون و 50 هزار تومان اما در بخش ماشین‌های خارجی کاملا برعکس است؛ برای مثال نرخ دولتی لاستیک مزدا نیو یک‌میلیون و 850 هزار تومان است درصورتی‌که...

TejaratNews.com/
افزایش معنادار نرخ‌های فروش لاستیک رادیال "پکرمان"

افزایش معنادار نرخ‌های فروش لاستیک رادیال "پکرمان"

در حالی که نرخ فروش هر تن لاستیک رادیال تولیدی شرکت در آبان ماه به 398 میلیون ریال رسیده بود، ثبت 489 میلیون ریالی هر تن از این محصول در آذرماه نشان از رشدی در حدود 22 درصدی در نرخ‌های فروش دارد.

BourseNews.ir/
مردم از ساعت 12 تا 18 کمتر برق مصرف کنند سقوط بازار ارز مجازی ادامه دارد پیش‌بینی بورس 31 خرداد / بازار در 2 روز آینده منفی می‌شود؟ چرا بازار بیت‌کوین و ارزهای مجازی در 2 ساعت گذشته سقوط کرد؟ سقوط بازار ارز مجازی/ بیت کوین 1200 دلار ریخت واکنش مثبت بازار سرمایه به تحولات سیاسی کشور/ دلالان نمی‌خواهند بورس رشد کند بلیت پرواز تهران - مشهد یک میلیون تومان شد رانا پلاس در آستانه ورود به بازار/ ویژگی‌های محصول جدید ایران خودرو ضبط 24 دستگاه تولید ارز دیجیتال در قزوین مخالفت وزیر صمت با عرضه خودرو در بورس/ طرح جدید قیمت‌گذاری خودرو رشد چشمگیر در سود هر سهم "ونوین" "ودی" به هر سهم 4723 ریال اختصاص داد تغییر مالکیت 1.3 میلیارد اوراق بهادار مالی سود "وصندوق" دو برابر شد هشدار تحلیلگران به ریزش قیمت بیت کوین دولت با افزایش قیمت بلیت هواپیما مخالفت کرد اجاره و فروش مسکن؛ کدام مناطق تهران ارزان شد؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | کاهش نرخ دلار در صرافی ملی قیمت اجاره و خرید مسکن در قم + جدول کارشناس آمریکایی:‌ بانک‌های مرکزی کشورها 10 سال از بازار ارزهای مجازی عقب افتاده‌اند کدام خودرو‌های زیر 400میلیون ارزان شدند؟ امروز 30 خرداد بورس چگونه به پایان رسید؟ تاکید به اعضای ستاد اقتصادی دولت برای ارايه گزارش به ريیس جمهور منتخب بازار مجازی‌ها هم‌چنان منفی/ ریزش قیمت ارزهای مجازی برای سومین روز متوالی "شرانل" در مجمع 5000 ریال تقسیم کرد / پرداخت سود سهام از طریق سامانه سجام طلا و سکه در بازار امروز چند؟ انتقال وجه کارت به کارت از طریق اپلیکیشن دیجی‌پی در بانک رفاه راه اندازی شد شاخص بورس در مدار صعود ساعت‌های قطعی برق در استان تهران رشد 1689 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 13 هزار میلیارد تومان فراتر رفت رشد 1689 واحدی شاخص کل مطالبه فعالان بازار سهام از رییسی بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی در بورس امروز (30خرداد) / روند نوسانی خروج پول ادامه دارد نمای پایانی بورس (30خرداد1400) / شاخص کل با رشد هزار و 700واحدی همراه شد چراغ سبز سهام به دولت جدید؟ ارزش پالایشی یکم 30 خرداد 1400 چقدر کاهش یافت؟ شاخص با رشد 1689 واحدی به کار خود پایان داد ارتباط با سامانه سازمان راهداری کشور در کوتاه‌ترین زمان ممکن عرضه 5هزار میلیارد ریال صکوک مرابحه انتظارات بورسی از دولت جدید عرضه 5 هزار میلیارد ریال صکوک مرابحه کمبود شیرخشک به زودی جبران می‌شود شاخص در لحظات پایانی سبزپوش است بازار سرمایه، شفاف‌ترین سرپناه برای نقدینگی و تامین مالی وزیر صنعت: با عرضه خودرو در بورس مخالفم تحلیل قیمت بیت کوین | آیا سقوط نزدیک است؟ قیمت دلار امروز 30 خرداد 1400 چقدر شد؟ سهامداران در انتظار مشخص شدن برنامه دولت جدید برای بازار سرمایه تحلیل بورس امروز 30 خرداد / بعد از انتخابات چه زمانی وارد بازار سرمایه شویم؟ نمای میانی بورس (30خرداد) / شاخص کل بیش از دو هزار واحد رشد کرد

در حال بارگیری...