راهکار دولت برای کاهش قیمت خودرو چیست؟ / آگهی‌های فروش، خودرو را گران کرد؟

راهکار دولت برای کاهش قیمت خودرو چیست؟ / آگهی‌های فروش، خودرو را گران کرد؟

با افزایش قیمت خودرو، قیمت‌ها از روی سایت‌هایی چون دیوار حذف شد تا بازار کنترل شود. اما گزارش‌ها نشان می‌دهد در این بازه 8 ماهه شیب افزایش قیمت‌ها نه تنها کم نشده که با شتاب پیش رفته تا جایی که خودرو هیوندای سانتافه 100 درصد افزایش قیمت داشته است. دلیل افزایش قیمت خودرو چیست؟

به گزارش تجارت‌نیوز، در روز 23 اردیبهشت‌ بود که به دستور مقامات قضايی قیمت خودرو از سایت‌ها حذف شد. هدف وزارت صمت که در آن زمان درخواست چنین حکمی را داده بود، کنترل قیمت‌ها و محدود کردن سوداگران ملک و خودرو بود.

بررسی قیمت خودروها از اردیبهشت تاکنون نشان می‌دهد که نه تنها این هدف کنترل‌کنندگان قیمت خودرو محقق نشده بلکه قیمت‌ها سرسام آور افزایش یافته‌اند.

در این گزارش براساس داده‌های سایت باما، بررسی روند افزایش قیمت دو خودرو داخلی و خارجی به خوبی این مسيله را تایید می‌کند که حذف قیمت‌ها از پلتفرم‌های آنلاین آگهی کارساز نبوده است.

افزایش قیمت 53 میلیونی

پژو 206 تیپ 2 مدل 99 در اردیبهشت 137 میلیون تومان قیمت داشت. در 17 تیر درست یک روز بعد از اعلام قیمت سه‌ماهه دوم از سوی ایران‌خودرو قیمت این محصول به 141 میلیون تومان رسید. در 29 مرداد دلار در آستانه روند افزایشی بود که این خودرو در بازار به قیمت 168 میلیون تومان رسید.

هفته اول مهر با تصمیم بانک مرکزی دلار آرام گرفت ولی قیمت این خودرو همچنان روند صعودی خود را حفظ کرد و به نرخ 227 میلیون تومان رسید. در شش آبان با اعلام قیمت‌های جدید برای سه‌ماهه سوم بار دیگر قیمت‌ها رشد کرد و از مرز 235 میلیون تومان نیز گذشت. حدود 10 روز بعد و با اعلام نتایج اولیه انتخابات آمریکا، پژو 206 تیپ 2 کمی ریزش کرد و به 225 میلیون تومان رسید.

با آغاز دی و پیش از اعلام قیمت‌های جدید از سوی شورای رقابت قیمت این خودرو به 178 میلیون تومان و یک روز بعد از فرمول جدید شورای رقابت این محصول به 190 میلیون تومان رسید. در 17 دی با اعلام بازگشت قیمت آگهی‌های خودرو با کمی افزایش این خودرو 195 میلیون تومان شد. در نهایت 10 روز بعد از بازگشت قیمت‌ها پژو 206 تیپ 2 روی 192 میلیون تومان آرام گرفت.

در واقع خودرو 206 پس از حذف قیمت‌ها در آگهی‌های آنلاین تا بازگشت قیمت‌ها یعنی در بازه زمانی 8 ماهه، 53 میلیون تومان (38 درصد) افزایش یافته است.

این نوسان شدید در خودروهایی مانند تیبا صندوقدار تیپ SX نیز رخ داد. قیمت این خودرو پیش از اعلام دستور دادستانی 77 میلیون تومان بود اما در حال حاضر 115 میلیون تومان است.

در خصوص خودروهای خارجی نیز این موضوع صدق می‌کند. هیوندای سانتافه مدل 2017 (کرمان موتور) در زمان برداشتن قیمت‌ها، حدود یک میلیارد تومان خرید و فروش می‌شد اما با شیب تند افزایش قیمت‌ها پس از اعمال افزایش قیمت سه ماهه سوم به بیش از دو میلیارد و 800 میلیون تومان رسید.

اگر چه این خودرو طی ماه‌های اخیر افت قیمت داشته اما در دوره حذف قیمت‌ها در نیمه دوم دی حدود دو میلیارد تومان قیمت داشت؛ یعنی 100 درصد افزایش یافته است.

مطالعه بیشتر: پیش‌بینی بازار خودرو در هفته اول بهمن / خودرو حباب قیمت دارد

نايب ريیس اول اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در گفتگو با تجارت‌نیوز درباره علت افزایش قیمت خودرو عنوان کرد: عدم واردات خودرو، نوسانات قیمت دلار، عدم تولید و تحویل به موقع خودرو و در مقابل بالا بودن تقاضای مردم برای خرید این کالا موجب افزایش قیمت آن شده است. در واقع مسيولان با تصمیماتی که می‎گیرند باعث این افزایش قیمت‌ها هستند.

اسد کرمی ادامه داد: با کاهش ارزش پول ملی، مردم برای این که از تورم جا نمانند به دنبال این هستند که دارایی نقدی خود را به کالا تبدیل کنند و مجبور به خرید خودرو می‌شوند.

مطالعه بیشتر: با 55 میلیون صاحب خودرو شوید! / توزیع یارانه خودرو از امروز تا 7 بهمن
پیش‌بینی قیمت خودرو در اسفند / مردم خودروی خارجی نمی‌خرند!

پیش‌بینی قیمت خودرو در اسفند / مردم خودروی خارجی نمی‌خرند!

تنور بازار خودرو در شب عید مثل هر سال داغ نیست. این در حالی است که به گفته نایب ريیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو، قیمت‌ها در روزهای گذشته ثابت بوده. اما همچنان بازار خودرو بدون مشتری است.

TejaratNews.com/
کاهش 1 تا 4میلیون تومانی قیمت خودرو

کاهش 1 تا 4میلیون تومانی قیمت خودرو

افت قیمت دلار باعث شده تا بازار راکد خرید و فروش خودرو شاهد کاهش قیمت یک تا چهار میلیون تومانی قیمت‌ها باشد.

Bartarinha.ir/
پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته اول اسفند / بازار خودرو روند آرامی دارد

پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته اول اسفند / بازار خودرو روند آرامی دارد

بازار خودرو در شب عید راکد است و خودرو چندان خرید و فروش نمی‌شود. نایب ريیس دوم اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با تایید این موضوع می‌گوید: خودرو در شب عید گران نشده است. پیش‌بینی می‌شود قیمت خودرو در هف...

TejaratNews.com/
قیمت خودرو آزاد نمی‌شود

قیمت خودرو آزاد نمی‌شود

مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت گفت:‌ وزارت صمت به دنبال آزادسازی قیمت خودرو نیست، بلکه یک بسته جهش تولید داریم که در آن قیمت‌گذاری برخی از خودروها براساس ضوابط هیات تعیین و تثبیت قیمت‌های سازمان حما...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی قیمت خودرو تا پایان بهمن / خودروهای خارجی بدون مشتری ماندند

پیش‌بینی قیمت خودرو تا پایان بهمن / خودروهای خارجی بدون مشتری ماندند

خودروهای خارجی همچنان بدون مشتری هستند. نایب ريیس دوم اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با تایید این خبر می‌گوید: با توجه به نوسان قیمت ارز خودروهای خارجی گران نشده و تقاضایی برای این خودروها در بازار وجود...

TejaratNews.com/
قیمت پژو 206 در مشهد چقدر است؟

قیمت پژو 206 در مشهد چقدر است؟

در شهرهای مختلف می توان پژو 206 مدل 99 را با قیمتی بین 187 تا 200 میلیون تومان خریداری کرد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی وزیر صمت درباره قیمت خودرو

پیش‌بینی وزیر صمت درباره قیمت خودرو

علیرضا رزم حسینی اظهار کرد: قیمت خودرو ضمن کاهش در حال رسیدن به یک تعادل می‌باشد و دلالان در حال حذف شدن هستند و در آینده نزدیک خودروهای با کیفیت تارا و شاهین نیز وارد بازار خواهند شد

TejaratNews.com/
پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته آخر بهمن / مردم متقاضی خودروی ایرانی‌اند

پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته آخر بهمن / مردم متقاضی خودروی ایرانی‌اند

نایب ريیس اول اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو می‌گوید: خودروهای ایرانی و خودروهای خارجی ممکن است دچار نوسان شود اما اکنون در بازار تقاضا برای خودروهای ایرانی بیشتر از خودروهای خارجی است.

TejaratNews.com/
قیمت خودرو 10 درصد ریخت!

قیمت خودرو 10 درصد ریخت!

منحنی قیمت بازار خودرو در دهمین ماه سال ، مانند آبان و آذر به روند کاهشی خود ادامه داد و در دی‌ماه امسال متوسط قیمت خودروهای داخلی در بازار، 10درصد نسبت به ماه قبل کاهش پیدا کرده است.

TejaratNews.com/
ما پراید نخریم چه کسی می‌خرد؟ / مردم چین چگونه قیمت خودرو را کنترل کردند؟

ما پراید نخریم چه کسی می‌خرد؟ / مردم چین چگونه قیمت خودرو را کنترل کردند؟

بسیاری می‌گویند بهترین و تنها راه مقابله با گرانی کالاها نخریدن است. مصادیق خارجی زیادی هم برای این مساله عنوان می‌کنند. مانند زمانی که در چین ماشین گران شد، یا در فرانسه قیمت شیر افزایش یافت. مردم یک...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی قیمت خودرو تا شب عید

پیش‌بینی قیمت خودرو تا شب عید

به گفته فعالان بازار بیشتر خودروها با ثبات قیمتی روبه‌رو هستند و با آرام گرفتن نوسانات بازار ارز، قیمت‌ها در بازار خودرو تا حدی ثابت مانده ، در این شرایط با توجه به اینکه پیش‌بینی خاصی برای افزایش قیم...

TejaratNews.com/
قیمت خودرو در هفته دوم بهمن / خودرو،‌ مشتری ندارد!

قیمت خودرو در هفته دوم بهمن / خودرو،‌ مشتری ندارد!

هر چند گفته شد تقاضا برای خرید خودروهای زیر 200 میلیلون تومان زیاد شده، اما نایب ريیس دوم اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو می‌گوید خریدار در بازار نیست و تعداد فروشندگان خودرو از خریداران بیشتر است.

TejaratNews.com/
آخرین قیمت خودرو در بازار / 208 به 905 میلیون تومان رسید

آخرین قیمت خودرو در بازار / 208 به 905 میلیون تومان رسید

قیمت برخی خودروهای پرفروش در آخرین روز کاری هفته اعلام شد و قیمت 208 به 905 میلیون تومان رسید و این در حالی است که مسيولین ادعای کاهش قیمت خودرو در بازار را دارند.

TejaratNews.com/
پولدارها از بازار خودرو عقب‌نشینی کردند/ افزایش قیمت خودرو با نوسان دلار

پولدارها از بازار خودرو عقب‌نشینی کردند/ افزایش قیمت خودرو با نوسان دلار

تقاضا برای خودروهای زیر 200 میلیلون تومان زیاد شده است. نایب ريیس اول اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با اعلام این خبر می‌گوید: مطابق با روال هرساله با نزدیک شدن به بازار شب عید تقاضا در بازار خودرو افزا...

TejaratNews.com/
سهمیه‌بندی روغن در تهران جزيیات هدیه ازدواج به بیمه‌شدگان چگونگی صدور چک چند امضایی در قانون جدید عرضه اولیه چهارشنبه اعلام شد / «حآفرین» چقدر نقدینگی می‌خواهد؟ مشارکت 40مسيول در پرونده زمین‌خواری نظرآباد 60 ثانیه 10 اسفند 99 افزایش حد نصاب سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت در سهام "حآفرین" با سقف 700 سهم می‌آید جدیدترین خبر از آزادسازی منابع ایران در عراق / 6 میلیارد دلار ایران آزاد می‌شود؟ رد یک شایعه بورسی / محدودیت خرید سهام واقعیت ندارد پیش بینی بورس فردا 11 اسفند 99/ بورس کی مثبت می شود؟ دستگیری یک خانم با 211میلیون یورو تخلف ارزی! آخرین وضعیت بازار روغن واکنش بانک مرکزی به خرید و فروش بیت‌کوین اهداف قیمتی وپاسار کجاست؟ کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/10 سایت‌های شرط‌بندی زیر تیغ بانک مرکزی جزيیات جدید سقف کارت به کارت پیش‌بینی قیمت طلا فردا 11 اسفند / مردم از بازار طلا عقب‌نشینی کردند نرخ دلار نیمایی امروز 10 اسفند ماه ارقام پول‌‌های بلوکه شده فقط دست بانک مرکزی است / ایران بابت فروش نفت هیچ طلبی از چین ندارد اطلاعیه در مورد شایعه محدودیت خرید سهام دستمزد 2.8میلیونی کارگران یعنی فاجعه نسخه 9هزار میلیاردتومانی برای "بورس" رد یک شایعه بورسی پیش‌بینی بورس فردا 11 اسفند 99 / بورس تا قبل از 1400 متعادل می‌شود؟ آخرین بروزرسانی عرضه محصولات فولادی در تالار صنعتی بورس کالا مورخ 99.12.11 رد یک شایعه افشای اطلاعات بانک شهر / فروش نقد و اقساط املاک مازاد انتخابات 20 اسفند، تعیین‌کننده سرنوشت شرکت‌های سهام عدالت کمبود بنزین چقدر جدی است؟ کاهش 80هزار تومانی قیمت سکه افشای اطلاعات بانک ایران زمین / فروش املاک مازاد استاندار قزوین: شرکت نیرو محرکه باعث رونق قطعه سازان شده است وام اجاره تا پایان اسفند تمدید شد کدام نمادها در انتظار افزایش سرمایه هستند؟ کتاب «نقش مالی رفتاری در بهبود مدیریت سرمایه‌گذاری» به کتابخانه سازمان بورس رفت تلاش دولت برای کاستن عوارض غیراقتصادی موثر بر بازارسرمایه کاهش 30درصدی قیمت لوازم خانگی برداشت یک درصدی فولاد مبارکه از زاینده رود جشنواره کارشناسی خودرو "اتوشناس" پرداخت خسارت بیمه خودرو به صورت آنلاین با "بیمیتو" چطور یک سرور مناسب برای استارت آپ انتخاب کنیم؟ ادامه روند نزولی در بورس تهران ایران، پرواز از مبدا و مقصد 32کشور را ممنوع کرد تاثیر افزایش نرخ بهره اوراق قرضه آمریکا بر انتشار صکوک خیار رکورد افزایش قیمت در بهمن را شکست آشنایی با نقشه راه استارت‌آپ قیمت بلیت اتوبوس برای عید گران می‌شود؟ تنظیم قیمت‌ها باید طبق عرضه و تقاضا باشد نه شیوه دستوری

در حال بارگیری...