راهکار دولت برای کاهش قیمت خودرو چیست؟ / آگهی‌های فروش، خودرو را گران کرد؟

راهکار دولت برای کاهش قیمت خودرو چیست؟ / آگهی‌های فروش، خودرو را گران کرد؟

با افزایش قیمت خودرو، قیمت‌ها از روی سایت‌هایی چون دیوار حذف شد تا بازار کنترل شود. اما گزارش‌ها نشان می‌دهد در این بازه 8 ماهه شیب افزایش قیمت‌ها نه تنها کم نشده که با شتاب پیش رفته تا جایی که خودرو هیوندای سانتافه 100 درصد افزایش قیمت داشته است. دلیل افزایش قیمت خودرو چیست؟

به گزارش تجارت‌نیوز، در روز 23 اردیبهشت‌ بود که به دستور مقامات قضايی قیمت خودرو از سایت‌ها حذف شد. هدف وزارت صمت که در آن زمان درخواست چنین حکمی را داده بود، کنترل قیمت‌ها و محدود کردن سوداگران ملک و خودرو بود.

بررسی قیمت خودروها از اردیبهشت تاکنون نشان می‌دهد که نه تنها این هدف کنترل‌کنندگان قیمت خودرو محقق نشده بلکه قیمت‌ها سرسام آور افزایش یافته‌اند.

در این گزارش براساس داده‌های سایت باما، بررسی روند افزایش قیمت دو خودرو داخلی و خارجی به خوبی این مسيله را تایید می‌کند که حذف قیمت‌ها از پلتفرم‌های آنلاین آگهی کارساز نبوده است.

افزایش قیمت 53 میلیونی

پژو 206 تیپ 2 مدل 99 در اردیبهشت 137 میلیون تومان قیمت داشت. در 17 تیر درست یک روز بعد از اعلام قیمت سه‌ماهه دوم از سوی ایران‌خودرو قیمت این محصول به 141 میلیون تومان رسید. در 29 مرداد دلار در آستانه روند افزایشی بود که این خودرو در بازار به قیمت 168 میلیون تومان رسید.

هفته اول مهر با تصمیم بانک مرکزی دلار آرام گرفت ولی قیمت این خودرو همچنان روند صعودی خود را حفظ کرد و به نرخ 227 میلیون تومان رسید. در شش آبان با اعلام قیمت‌های جدید برای سه‌ماهه سوم بار دیگر قیمت‌ها رشد کرد و از مرز 235 میلیون تومان نیز گذشت. حدود 10 روز بعد و با اعلام نتایج اولیه انتخابات آمریکا، پژو 206 تیپ 2 کمی ریزش کرد و به 225 میلیون تومان رسید.

با آغاز دی و پیش از اعلام قیمت‌های جدید از سوی شورای رقابت قیمت این خودرو به 178 میلیون تومان و یک روز بعد از فرمول جدید شورای رقابت این محصول به 190 میلیون تومان رسید. در 17 دی با اعلام بازگشت قیمت آگهی‌های خودرو با کمی افزایش این خودرو 195 میلیون تومان شد. در نهایت 10 روز بعد از بازگشت قیمت‌ها پژو 206 تیپ 2 روی 192 میلیون تومان آرام گرفت.

در واقع خودرو 206 پس از حذف قیمت‌ها در آگهی‌های آنلاین تا بازگشت قیمت‌ها یعنی در بازه زمانی 8 ماهه، 53 میلیون تومان (38 درصد) افزایش یافته است.

این نوسان شدید در خودروهایی مانند تیبا صندوقدار تیپ SX نیز رخ داد. قیمت این خودرو پیش از اعلام دستور دادستانی 77 میلیون تومان بود اما در حال حاضر 115 میلیون تومان است.

در خصوص خودروهای خارجی نیز این موضوع صدق می‌کند. هیوندای سانتافه مدل 2017 (کرمان موتور) در زمان برداشتن قیمت‌ها، حدود یک میلیارد تومان خرید و فروش می‌شد اما با شیب تند افزایش قیمت‌ها پس از اعمال افزایش قیمت سه ماهه سوم به بیش از دو میلیارد و 800 میلیون تومان رسید.

اگر چه این خودرو طی ماه‌های اخیر افت قیمت داشته اما در دوره حذف قیمت‌ها در نیمه دوم دی حدود دو میلیارد تومان قیمت داشت؛ یعنی 100 درصد افزایش یافته است.

مطالعه بیشتر: پیش‌بینی بازار خودرو در هفته اول بهمن / خودرو حباب قیمت دارد

نايب ريیس اول اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در گفتگو با تجارت‌نیوز درباره علت افزایش قیمت خودرو عنوان کرد: عدم واردات خودرو، نوسانات قیمت دلار، عدم تولید و تحویل به موقع خودرو و در مقابل بالا بودن تقاضای مردم برای خرید این کالا موجب افزایش قیمت آن شده است. در واقع مسيولان با تصمیماتی که می‎گیرند باعث این افزایش قیمت‌ها هستند.

اسد کرمی ادامه داد: با کاهش ارزش پول ملی، مردم برای این که از تورم جا نمانند به دنبال این هستند که دارایی نقدی خود را به کالا تبدیل کنند و مجبور به خرید خودرو می‌شوند.

مطالعه بیشتر: با 55 میلیون صاحب خودرو شوید! / توزیع یارانه خودرو از امروز تا 7 بهمن
قیمت خودرو در اردیبهشت سقوط می‌کند؟

قیمت خودرو در اردیبهشت سقوط می‌کند؟

علیرضا رزم حسینی، وزیر صمت بهمن پارسال وعده داد که با حذف دلالان و افزایش تولید، قیمت خودرو حداکثر تا اردیبهشت 1400 کاهش خواهد داشت.

TejaratNews.com/
واکنش کاربران تويیتری به افزایش قیمت خودرو

واکنش کاربران تويیتری به افزایش قیمت خودرو

اقدام شورای رقابت برای افزایش قیمت محصولات شرکتهای سایپا و ایران خودرو با انتقاد کاربران فضای مجازی روبرو شد.

Bartarinha.ir/
ریزش قیمت خودرو در راه است؟

ریزش قیمت خودرو در راه است؟

سال 1400 با اخبار غیرمنتظره خودرویی شروع شده است. در حالی که حدود سه سال است که واردات خودرو ممنوع شده است، اخباری از واردات و مونتاژ خودروهای شاسی بلند روسی و پژو 308 به گوش می‌رسد. از آن سمت فروش فو...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی قیمت خودرو در فصل بهار

قیمت خودرو امروز 24 فروردین 1400

قیمت خودرو امروز 24 فروردین 1400

قیمت خودرو، امروز در بازار آزاد نسبت به دیروز با نوسان همراه است.

TejaratNews.com/

آخرین قیمت خودرو تا پیش از جمعه / از پراید 112 میلیونی تا خودروهای خارجی میلیاردی

اولین قیمت خودرو در سال 1400 اعلام شد

اولین قیمت خودرو در سال 1400 اعلام شد

نایب ريیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در خصوص آخرین وضعیت قیمت خودرو در بازار آزاد توضیحاتی داد.

Bartarinha.ir/

قیمت خودرو در 1400 چقدر تغییر کرد؟

توقف تولید پژو 206 صندوقدار و تیپ 5 در سال 1400

توقف تولید پژو 206 صندوقدار و تیپ 5 در سال 1400

طبق جدیدترین گفته‌های فرشاد مقیمی، مدیر عامل ایران خودرو، احتمالا در سال 1400، جرقه خداحافظی با خانواده پژو 206 زده می‌شود.

TejaratNews.com/
قیمت خودرو رسما گران شد / اعلام جزيیات افزایش قیمت خودرو در بهار 1400

قیمت خودرو رسما گران شد / اعلام جزيیات افزایش قیمت خودرو در بهار 1...

به گفته ريیس شورای رقابت، قیمت جدید خودروهای تولیدی بر اساس «تورم 14 درصدی زمستان به اضافه تورم بخشی که از سوی بانک مرکزی» اعلام خواهد شد، افزایش نرخ خواهند گرفت.

TejaratNews.com/

تعیین قیمت خودرو بر اساس نرخ تورم بخشی قطعات اصلی

مردم دل خوشی برای تعویض خودرو ندارند / تداوم کاهش قیمت خودرو تا سال 1400

مردم دل خوشی برای تعویض خودرو ندارند / تداوم کاهش قیمت خودرو تا سا...

بازار خودرو در شب عید رونق ندارد. نایب ريیس اول اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو می‌گوید: مردم دل خوشی برای تعویض خودرو ندارند. همچنین نقدینگی‌شان هم کم است. پیش‌بینی می‌شود قیمت خودرو تا انتخابات ریاست ج...

TejaratNews.com/
اولین قیمت خودرو در سال 1400 / کاهش قیمت در بازار خودروهای مونتاژی

اولین قیمت خودرو در سال 1400 / کاهش قیمت در بازار خودروهای مونتاژی

طی 24 ساعت گذشته قیمت ها در بین خودروهای داخلی در حال بالا رفتن است و این افزایش قیمت ها به حدی است که در این مدت پراید 111 نزدیک به 2 میلیون و 500 هزار تومان گران شده است و از طرف دیگر از روز گذشته ت...

TejaratNews.com/

قیمت خودرو امروز 22 فروردین 1400

جهش خیره کننده قیمت خودرو/ پراید 111 صد و سی میلیون تومان شد

جهش خیره کننده قیمت خودرو/ پراید 111 صد و سی میلیون تومان شد

با ورود به هفته جاری افزایش قیمت ها در بازار خودرو شدت یافت و امروز هم افزایش قیمت ها در این بازار ادامه داشته است به طوری که پراید 111 امروز به قیمت 130 میلیون تومان رسیده است.

TejaratNews.com/
فشار اصناف برای ازسرگیری فعالیت اظهارنظر‌ها در مورد قیمت خودرو پوپولیستی است سبزپوشی یکدست ارز‌های دیجیتالی شرکت‌ها به فروش قسطی لوازم خانگی رو آورده‌اند خانه‌های روستایی مشمول مالیات می‌شوند؟ / 6 گروه معاف از پرداخت مالیات توضیح دولت درباره بازگشت شرکت‌های کره‌ای عذرخواهی و کناره‌گیری برای ادعای دروغ واکنش بازار به مصوبه افزایش قیمت خودرو نرخ کنونی ارز واقعی نیست/ احتمال کاهش قیمت دلار در روز‌های آینده شمع روشن می‌کنیم، ولی تحریم‌ها را دور می‌زنیم! ده شرکت اطلاعات بااهمیت را افشا کردند واکنش وزیر صمت به افزایش قیمت خودرو هشدار مجدد بانک مرکزی به معامله گران رمزارز‌ها اجرای 71 درصد مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید/ احصای قوانین قوانین مزاحم و مخل کسب و کار راهکار غلطی به نام تسهیلات خرید مسکن مصوبه بورسی به نفع بانکی‌ها یا بورسی‌ها؟ عرضه گیلاس نوبرانه در بازار/ گوجه فرنگی گران شد خودروهای کارکرده نیم میلیاردی / پژو 2008 کارکرده چقدر قیمت دارد؟ سکه وارد کانال 8میلیون شد آخرین صورتحساب سهام عدالت 15 اردیبهشت 1400 / سبد سهام عدالت 532 هزار تومانی همچنان بالای 10 میلیون ت... بی‌اعتنایی گوجه فرنگی به توافق وین سکه تمام طرح قدیم وارد کانال 8 میلیون تومانی شد / قیمت دلار و یورو امروز 1400/2/15 ادعای جدید خضریان درباره مبلغ دستکاری بودجه کشف مزرعه ارز دیجیتال در شمس آباد چگونه اقتصاد ایران بورس‌محور می‌شود؟ پیش‌بینی قیمت طلا فردا 16 اردیبهشت 1400 / عرضه سکه کم شد نیسان سهامش در بنز را می‌فروشد گرانترین میوه‌های فصل کدامند؟ فهرست قیمت احتمالی تعدادی از خودروهای داخلی در سال 1400 امان از رفقای بد قافله و خاصه خرجی های قجری افزایش قیمت خودرو کافی نیست!/ ضرر 30 میلیون تومانی روی هر پژوپارس دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری و تحلیل پیام سران قوا برای بازار سرمایه خالق اتریوم جوان‌ترین میلیاردر دیجیتالی شد لزوم ثبت کد شهاب سهامداران در تراکنش‌های بانکی تغییر دامنه نوسان تکذیب شد کالاهای وارداتی گران می‌شود جزيیات افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / سرمایه «وحافظ» 1129 درصد بیشتر می‌شود لزوم ثبت کد شهاب سهامداران در سامانه‌های بانکی ریسک خروج از سهم‌های ارزنده بازار لزوم ثبت کد شهاب سهامداران و ناشران بورسی در تراکنش‌های بانکی ماجرای مبهم 3 میلیون تن فولاد/ قاچاق یا دپوشده در کارخانه‌ها؟ متوسط قیمت مسکن در اهواز / گران‌ترین محله اهواز کجاست؟ عقب‌نشینی دلار به کانال 20هزار تومانی هشدار درباره وضعیت تولید تخم مرغ تهران نیازمند 600مگاوات کاهش مصرف برق است سرمایه‌گذاری‌های استانی در دستان اقلیت سکه به پایین‌ترین قیمت خود در 6 ماه اخیر رسید/ همه فروشنده شدند ایران رتبه 44 شاخص فناشدگی دولت سقوط آزاد درآمد‌ها "قرن" / کاهش 64درصدی فروش رونمایی از کراس اوور جذاب فیات

در حال بارگیری...