جزيیات مهم درباره عرضه اولیه «نیان»

جزيیات مهم درباره عرضه اولیه «نیان»

گروه صنعتی «نیان» در آستانه سی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سالگی مجوز ورود به فرابورس ایران را دریافت کرده‌است و حالا این شرکت...

«نیان» که تقریبا تمام جوایز حوزه‌های صنعتی و دانش‌‌‌‌‌بنیانی را دریافت کرده و اخیرا هم برای سومین دوره موفق به کسب عنوان برترین شرکت از جشنواره معتبر ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی شده‌است، آماده عرضه سهامش می‌شود. به گفته محمدعلی چمنیان، بنیان‌گذار و مدیرعامل گروه صنعتی نیان الکترونیک که به‌تازگی در انتخابات هیات‌نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان‌رضوی توانست بالاترین آرای صنعت را کسب کند و در انتخابات هیات‌ريیسه اتاق مشهد به‌عنوان نایب‌ريیس اول انتخاب شود،«سرمایه‌‌‌‌‌گذاران می‌توانند همه افتخارات کسب شده و به مرحله عملیاتی رسیده نیان را با مراجعه به امید نامه ملاحظه کنند و متوجه باشند که «نیان الکترونیک» استارت‌آپی بالغ و توانمند است.»

دانش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بنیانی قدیمی که حالا با داشتن چندین کارخانه در اطراف مشهد، حدود 700 نفر کارمند دارد و تنها از این نگران است که مردم آنها را به‌خاطر تازه‌بودن بحث دانش‌‌‌‌‌بنیان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، در رده استارت‌آپ‌های تازه‌‌‌‌‌کار و کوچک قرار دهند. چمنیان که در دهه‌پنجم عمرش کارآفرینی بسیار جوان محسوب می‌شود، درباره آغاز عرضه سهام نیان در فرابورس می‌گوید: «ما به بلوغ کامل در تولید و تجاری‌‌‌‌‌سازی رسیده‌‌‌‌‌ایم و در این بستر می‌خواهیم محصولاتمان را توسعه دهیم. در آزمون‌های مختلفی شرکت کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ایم؛ در جشنواره معتبری مثل شیخ بهایی در سه دوره فن‌آفرین‌ترین شرکت دانش‌‌‌‌‌بنیان کشور و در یک دوره هم به‌عنوان برترین شرکت صنعت‌ساز ایران انتخاب شدیم. ما سعی کرده‌ایم با ایجاد زیرساختی مناسب و مزیت‌های رقابتی پایدار، نیان الکترونیک را تبدیل به یک ماشین نوآوری کنیم و با به‌کارگیری موثر استانداردهای روز مدیریتی دنیا بتوانیم بر لبه فناوری حرکت کنیم.» وی افزود: «بعد از تجربه موفق به‌کارگیری نوآوری و فناوری پاور الکترونیک در حوزه‌های مخابراتی، ما به‌دنبال استفاده از سرریز فناوری‌های کسب شده در 20 سال‌گذشته در حوزه‌های جدیدی مثل صنایع لوازم‌خانگی، انرژی، نفت و گاز و خودروسازی هستیم.»

گروه تولیدی دانش‌بنیان نیان الکترونیک در چند دوره عنوان صادرکننده نمونه استانی و ملی و 10دوره برند برتر جشنواره ملی برندینگ را در کارنامه دارد و در هفدهمین جشنواره ملی فن‌‌‌‌‌آفرینی شیخ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بهایی هم که در اردیبهشت 1402 برگزار شد با کسب مقام اول به‌عنوان «برترین فن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آفرین رشد‌‌‌‌‌یافته» از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انتخاب شد. جشنواره‌ای ملی که معتبرترین رویداد حوزه فناوری و فن‌‌‌‌‌آفرینی کشور است و با رویکرد شناسایی ایده‌‌‌‌‌پردازان و ایده‌های دانش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بنیان جهت توسعه فناوری و شکوفایی اقتصاد دانش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بنیان گام برمی‌‌‌‌‌دارد.  داوری دقیق و سختگیرانه این جشنواره طی پنج مرحله، قابلیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلف سیستم در حوزه‌های مدیریت دانش، نوآوری، سطح فناوری و تجاری‌‌‌‌‌سازی ایده‌های دانشی و... را بررسی می‌کند. در جشنواره امسال حدود 500 طرح و ایده دانش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بنیان از 29استان کشور درخواست ارزیابی در جشنواره را داشتند که از این بین سه شرکت دانش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بنیان رشد یافته، سه شرکت نوپا و سه کسب‌وکار به مرحله نهایی راه‌یافتند و «نیان الکترونیک» در بالاترین سطح توانست عنوان برترین شرکت دانش‌‌‌‌‌بنیان کشور را کسب کند. این شرکت دانش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بنیان طراح و تولیدکننده مبدل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های الکترونیکی انرژی الکتریکی و سیستم‌‌‌‌‌های تغذیه مخابراتی است که از سال‌1374 در شهرک صنعتی توس مشهد فعالیت می‌کند و توانسته عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده مبدل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های انرژی ایران را به‌دست آورد، مشتریان برون‌‌‌‌‌مرزی برای محصولاتش پیدا کند و در دوره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های پیاپی، صادرکننده نمونه شود.  محمدعلی چمنیان، مدیرعامل این شرکت با یادآوری کسب رتبه برتر این شرکت در سال‌های 95 و 99 می‌گوید: تقریبا هر سه سال ‌یکبار به این جشنواره می‌رویم تا خودمان را محک بزنیم، بنابراین خودمان را در معرض آزمون‌های بیرونی همچون آزمون جشنواره شیخ بهایی، جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری، سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان، فاوا و...  که ممیزی‌های دقیق و کارشناسی‌شده دارد، قرار می‌دهیم.

صادرات موفق محصول ‌‌‌‌‌های‌‌‌‌‌تک

چمنیان با بیان اینکه در این دوره با تجهیزاتی که برای شبکه موبایل روسیه طراحی شده‌بود و در یکی از مناقصات این کشور، بالاترین امتیاز فنی را درمیان 22 شرکت دیگر کسب کرد شرکت داشتند، توضیح داد: این محصول صادراتی یکی از تجهیزات اصلی ایستگاه‌های اپراتورهای موبایل در شبکه 5G است که محصولی های‌‌‌‌‌تک و فناورانه به‌شمار می‌رود. چمنیان افزود: ممیزی این جشنواره فقط محصول‌محور نیست و سیستم نوآوری و فناوری و برنامه‌های استراتژیک شرکت‌ها نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، اینکه چطور یک سازمان به‌روز می‌شود و بر لبه فناوری حرکت می‌کند. مدیرعامل نیان الکترونیک با بیان اینکه این شرکت با اختلاف زیادی از دیگر شرکت‌ها حايز رتبه برتر این دوره از جشنواره شیخ بهایی شد، عنوان کرد: این جشنواره معتبرترین جشنواره برای شناسایی شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه فناوری و سخت‌افزاری است و تجهیزات تولیدشده توسط شرکت نیان الکترونیک حاصل تلاش گروهی 30‌نفره از بخش‌های مختلف تحقیقات و توسعه شرکت بود.  موسس گروه صنعتی نیان با اشاره به صادراتی‌بودن این محصول خاطرنشان می‌کند: ما با صادرات محصول ارزآوری داشتیم، ولی به‌خاطر مشکلات بخش صادرات، توسعه موردانتظار صادراتی را نداریم. هدف اصلی ما از صادرات این محصول های‌‌‌‌‌تک، ارتباط با بازارهای جهانی و حرکت بر لبه فناوری است. ما نمی‌‌‌‌‌خواهیم به سرنوشت شرکت‌هایی دچار شویم که محصولاتشان فقط در بازار ایران مشتری دارد. به بازارهای جهانی فکر می‌کنیم چون مساله کیفیت و فناوری برایمان اهمیت دارد.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد