لزوم ورود به حوزه فن‌آوری‌های مالی تحول‌آفرین در بازار سرمایه

لزوم ورود به حوزه فن‌آوری‌های مالی تحول‌آفرین در بازار سرمایه

فراگیری حضور مردم در بازار سرمایه در شرایط شیوع ویروس کرونا همزمان با تغییر مدل کسب وکار ارايه خدمات مالی و سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه از بستر فیزیکی به بستر فن‌آوری‌های مالی و دیجیتال، ضرورت فراهم‌سازی زیرساخت‌های لازم و زیست‌بوم مورد نیاز فن‌آوری‌های نوین مالی را بیش از پیش ایجاد کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، نظام مالی، امکان انتقال وجوه نقد از دارندگان وجوه نقد مازاد را به فرصت‌های سرمایه‌گذاری مناسب، فراهم می‌کند. برای سالیان متوالی، این موضوع در بازار سرمایه به شکل مراجعه به شرکت‌های کارگزاری بوده است.

فن‌آوری‌های نوین اطلاعات و دیجیتال تحولات چشمگیری را در حوزه‌های مختلفی از جمله اقتصاد، رقم زده است. خرید و فروش‌های اینترنتی به شکل کنونی که تا سال‌های نه چندان دور بصورت یک آرزو بود اکنون شکل عملی به خود گرفته و هر روز خبر فن‌آوری جدیدی در این زمینه به گوش می‌رسد. یکی از حوزه‌هایی که با تغییرات زیادی در این خصوص مواجه بوده است، نظام مالی و به ویژه بانک و بازار سرمایه از طریق ظهور فن‌آوری‌های مالی (فین‌تک) است.

در همین زمینه، خبرنگار "سنا" با مهدی شهنازی، معاون فن‌آوری اطلاعات شرکت پردازش اطلاعات مالی نواندیشان‌افزار و از صاحبنظران حوزه فن‌آوری‌های مالی به گفت‌وگو نشست.

ظهور و شکل‌گیری فن‌آوری‌های مالی و توسعه آن را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

بروز بحران مالی جهانی و در نتیجه کاهش اعتماد آحاد مردم و بنگاه‌های اقتصادی به بانک‌ها، موجب شکل‌گیری موج جدیدی از شبه‌نهادها و کسب‌وکارهای جدید در حوزه مالی همزمان با بروز پیشرفت‌های سریع در حوزه فن‌آوری اطلاعات، موبایل، دانش هوش مصنوعی، کلان داده‌ها، واقعیت افزوده و واقعیت مجازی و ... شده است. نمود بیرونی این تحولات که از آن با عنوان روندهای برهم‌زننده نام می‌برند، بصورت روندهای رو به رشد ارايه خدمات نهادها در بستر فن‌آوری مالی به‌ویژه در بخش تلفن همراه و سازوکارهای ارتباطی بروز پیدا کرد و منجر به تغییر پارادایم خدمات از بستر فیزیکی به مجازی شد. این موضوع باعث توسعه بازار هدف و کاهش هزینه‌های ارايه خدمات در نتیجه افزایش تامین مالی فراگیر به تمامی اقشار و در نتیجه افزایش رفاه و کاهش فقر شده است.

استراتژی مناسب در مواجهه با تحولات برهم‌زننده چیست؟

در روندهای نهادهای مالی دنیا دو استراتژی مطرح است که یکی ورود مستقیم نهادهای مالی به حوزه توسعه فن‌آوری‌های مالی جدید برای ارايه خدمات است و استراتژی دوم، مشارکت با شرکت‌های تخصصی فن‌آوری مالی در زمینه ارايه خدمات مالی و سرمایه‌گذاری است.

آیا منظور شما این است که مدل کسب و کار و بازاریابی خدمات مالی در دنیا در حال تغییر است؟

بله؛ جمله معروفی در این زمینه این است که وجود نهاد مالی ضروری نیست، اما ارايه خدمات مالی و سرمایه‌گذاری یک ضرورت است. با حضور فن‌آوری‌های مالی در راستای ارايه خدمات مالی و سرمایه‌گذاری، کسب وکارهایی که از فن‌آوری اطلاعات برای ارايه خدمات به مشتریان استفاده می‌کنند، می‌توانند از مزایای ناشی از آن در دسترسی به طیف وسیع‌تری از مشتریان برخوردار شوند. در همین راستا، با ارايه خدمات با کیفیت بهتر و کارمزد کم‌تر، رضایت واقعی‌تری کسب می‌شود. قبلا شرکت‌ها، فهرست خدمات آماده خود را به مشتری ارايه می‌کردند و مشتری در محل شرکت حاضر می‌شد و گزینه مناسب خود را انتخاب می‌کرد. اما با ظهور فن‌آوری‌های جدید دیگر نیازی به حضور مشتری در محل شرکت نیست و مشتری خدمات مورد نظر خود را اعلام می‌کند و خدمات به او ارايه می‌شود. برای پرداخت نیز دیگر نیازی به ارايه مشخصات کارت و مشخصات هویتی نیست و صرفا با فن‌آوری‌های جدید با در اختیار داشتن درگاه اختصاصی و سیستم‌های جدید احراز هویت به صورت اتوماتیک (در مواردی حتی با یک لبخند) نسبت به برداشت مبلغ از حساب وی اقدام می‌شود. این موضوع موجب تسری مفهوم خدمات مالی فراگیر در دنیا شده است.

آیا نوآوری‌های جدیدتری نیز در دنیا در فضای خدمات مالی مطرح است؟

بله، همین‌طور است. سرعت ایجاد و معرفی نوآوری‌ و فن‌آوری‌های جدید بسیار بالاست و هر روز با مواردی از این دست مواجه می‌شویم. نظام‌های مالی دنیا نیز در مواجهه با ظهور فن‌آوری‌های نوین مالی با پدیده‌های جدید مواجه شده‌اند. زیرساخت بلاک‌چین و ارزهای مرزنگاری شده از جمله بیت‌کوین برای تبادلات مالی، عرضه عمومی سکه بجای عرضه عمومی اولیه به عنوان راهکار جدید تامین مالی در دنیا که در مدت زمان حداقلی به تامین مالی قابل توجهی در بستر نرم‌افزاری فوق اقدام می‌کنند، از جمله این موارد است. همچنین ابتکارات در زمینه رتبه‌بندی اعتباری و فراگیری آن‌، ایجاد پول‌های جدید توسط کشورهای مختلف از جمله روسیه در این بستر برای مبادلات آتی در مواجهه با تحریم‌ها و تهدیدهای سیستم‌های موجود، شکل‌گیری سازوکارهای نقل‌وانتقال سریع بین‌المللی وجوه در این سیستم در مقابل سویفت در کنار سایر نوآوری‌های مالی این حوزه و گرایش شرکت‌ها و کشورها به سمت فعالیت در این بخش از جمله نوآوری‌هایی است که به تدریج به عنوان فضاهای جایگزین برای بازارهای مالی از جمله بازار سرمایه مطرح شده است. در حال حاضر در حوزه مدیریت مالی شخصی و مدیریت ثروت، این موضوع مورد توجه قرار گرفته و مراکز ارايه‌دهنده این خدمات (که از آن‌ها به مشاوران رباتیک (Robo-advisor) نام‌گذاری شده است)، از قابلیت‌های فن‌آوری مالی و با توجه به خصوصیات ریسک‌پذیری اشخاص در زمینه ارايه خدمات مشاوره مالی در زمینه‌های بانکی، بیمه‌ای، خرید و فروش سهام و ... عمدتا در بستر نرم‌افزارهای موبایلی اقدام می‌کنند.

چگونه می‌توان از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در دانش‌آموختگان دانشگاهی و جوانان جویای کار برای ایجاد و توسعه حوزه فن‌آوری مالی به نحو بهینه استفاده کرد؟

لازم است مراجع سیاست‌گذار و نظارتی تدابیر لازم در زمینه فراهم‌سازی زیست بوم کسب وکارهای نوپا و ایجاد زنجیره کامل حمایتی از این کسب وکارها را فراهم کنند و از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بالقوه دانشگاهی و فنی موجود در کشور استفاده بهینه را ببرند. برگزاری مراسم مختلف در زمینه فراخوان و گردهم‌آیی فعالیت‌های استارت‌آپی و کسب وکارهای نوپا، ایجاد زمینه‌های شتاب‌دهی به این فعالیت‌ها، دریافت ایده‌ها و پرورش آن‌ها از طریق مراکز دانشگاهی، ایجاد دانش فنی تدوین مدل کسب وکار، ارزشگذاری و مدیریت مالی کسب وکارها در این حوزه و حمایت مالی و معنوی از خیل عظیم جوانان مستعد و کارآفرینان و سرمایه‌گذاران متمایل به سرمایه‌گذاری در این زمینه از جمله مواردی است که می‌تواند به دستیابی به فضای جدید کسب وکار که در بالا به آن‌ها اشاره شد، کمک ‌کند.

تعامل با مراکز شتاب‌دهی و رشد دانشگاهی به ویژه حوزه‌های مالی و فن‌آوری اطلاعات، ایجاد سازوکار انگیزشی جذب و پرورش ایده ناب، ایجاد مرکز کارآفرینان و سرمایه‌گذاران متمایل به سرمایه‌گذاری در این حوزه‌ها، ایجاد مراکز مشاوره و داوری از طرح‌ها، تسریع در شکل‌گیری و ایجاد صندوق‌های سرمایه‌گذاری تخصصی و سازوکارهای ورود به بورس این‌گونه طرح‌ها از جمله عرضه عمومی اولیه و خصوصی، اتخاذ سازوکارهای حمایتی مالی و معنوی از این‌گونه کسب و کارها از جمله اقداماتی است که می‌تواند به تکمیل‌شدن زیست‌بوم کارآفرینی و فعالیت‌های دانش بنیان در کشور به ویژه در فضای بازار سرمایه کمک کند.

سیاستگذاری مناسب و استراتژی‌های لازم از سوی نهادهای متولی و بازیگران این حوزه موجب بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در جهت توسعه بازار سرمایه و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در زمینه ایجاد اشتغال و فعلیت‌سازی طرح‌ها و کسب‌وکارهای منتج به محصول یا خدمت نهایی می‌شود.

local_offerبرچسب‌ها:
سیگنال‌های مثبت به بازار سهام / بورس به کدام جهت حرکت می‌کند؟

سیگنال‌های مثبت به بازار سهام / بورس به کدام جهت حرکت می‌کند؟

ادامه روند تعادلی شاخص بورس در آخرین روزهای تیرماه با خبر تعطیلی 6 روزه بازار سرمایه، فاز جدیدی از شک و تردید را نسبت به معاملات مرداد به‌راه انداخته؛ این در حالی است که اکثر تحلیلگران نشانه‌های پایان...

TejaratNews.com/
5 پیش‌بینی از آینده بازار سهام / بورس چه خواهد شد؟

5 پیش‌بینی از آینده بازار سهام / بورس چه خواهد شد؟

از زمان شروع روند نزولی بازار سهام در مرداد ماه، شاخص کل حدود 40 درصد ریزش کرده اما در ادامه چه وضعیتی ممکن است در بازار سهام پیش بیاید؟

TejaratNews.com/
شروع پرعرضه بازار سهام / بورس سوار بر موج هیجان!

شروع پرعرضه بازار سهام / بورس سوار بر موج هیجان!

در حالی که در مرحله پیش‌گشایش بورس امروز تقاضا در نمادهای شاخص‌ساز مانند فملی و شستا زیاد بود اما با شروع معاملات تقاضا کاهش یافت جای خود را به عرضه داد.

TejaratNews.com/
2 پیش‌بینی متفاوت از بازار سهام / بورس فردا مثبت می‌شود؟

2 پیش‌بینی متفاوت از بازار سهام / بورس فردا مثبت می‌شود؟

در پایان معاملات امروز بازار سهام شاخص کل به دلیل فشار عرضه در نمادهای شاخص‌ساز روندی نزولی داشت و بیش از 1/5 درصد افت کرد. اما بورس فردا چه می‌شود؟

TejaratNews.com/
سیگنال مثبت وزیر صنعت به بازار سهام / بورس بهترین جایگاه برای نقدینگی است

سیگنال مثبت وزیر صنعت به بازار سهام / بورس بهترین جایگاه برای نقدی...

علیرضا رزم‌حسینی بورس را بهترین جایگاه برای عرضه نقدینگی دانست و تصریح کرد: نقدینگی‌های موجود در جامعه باید به سمت بورس هدایت شود و بنگاه‌ها نیز با استفاده از روش‌های نوین تامین مالی از بورس تغذیه کنن...

TejaratNews.com/
6 پیش‌بینی از آینده بازار سهام / بورس پس از انتخابات آمریکا چه می‌شود؟

6 پیش‌بینی از آینده بازار سهام / بورس پس از انتخابات آمریکا چه می‌...

با وجود روند نزولی شاخص بورس در سه ماه اخیر اما همچنان پربازده‌ترین بازار امسال تلقی می‌شود. با این حال این بازار پس از هفته پیش‌رو که در آن انتخابات آمریکا برگزار خواهد شد، چه روندی را در پیش خواهد گ...

TejaratNews.com/
واکنش مردم به مثبت شدن بازار سهام / بورس چقدر قابل اعتماد است؟

واکنش مردم به مثبت شدن بازار سهام / بورس چقدر قابل اعتماد است؟

امروز با شروع معاملات در بازار سهام شاخص کل حدود 2٫5 درصد رشد داشت اما با گذشت یک ساعت بازار عقبگرد کرد. پیش‌بینی‌ها حاکی از متعادل شدن بازار سهام است اما بسیاری از سهامداران به خاطر ریزش‌های اخیر هنو...

TejaratNews.com/
سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش امروز در بازار سهام/ بورس به دارا دوم شانس مجدد داد

سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش امروز در بازار سهام/ بورس به دارا دو...

خالص تقاضا برای خرید سهام از رقم هفت هزار و 700میلیارد تومان عبور کرد، بیشترین سفارشات خرید برای صنعت فلزات اساسی به ثبت رسید به طوری که سهام ملی صنایع مس ایران...

EghtesadOnline.com/
سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش امروز در بازار سهام / بورس، جان دوباره گرفت

سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش امروز در بازار سهام / بورس، جان دوبا...

خالص تقاضا برای خرید سهام از رقم شش هزار و 800 میلیارد تومان عبور کرد، سهام سرمایه‌گذاری ملی ایران هزار و 70 میلیارد تومان تقاضای خرید داشت و بدین ترتیب بیشترین...

EghtesadOnline.com/
پیش‌بینی تکنیکال بازار سهام / بورس چه خواهد شد؟

پیش‌بینی تکنیکال بازار سهام / بورس چه خواهد شد؟

روند کلی شاخص بورس اوراق بهادار تهران، صعودی برآورد می‌شود. در هفته گذشته شاخص با حدود 2/ 3 درصد افزایش از یک میلیون و 841 هزار و 696 واحد به عدد یک میلیون و 901 هزار و 169 واحد رسید.

TejaratNews.com/
2 سناریو آینده بازار سهام / بورس چه خواهد شد؟

2 سناریو آینده بازار سهام / بورس چه خواهد شد؟

به‌نظر می‌رسد ارزش معاملات عامل اصلی رشد بازار سهام در آخرین موج صعودی است. در شرایطی که طی دو سال گذشته نه سهام شناور (سهام قابل معامله هر شرکت) افزایش چشمگیری داشته و نه در مدت اخیر شاهد عرضه اولیه ...

TejaratNews.com/
سیگنال‌های بودجه‌ 99 برای بازار سهام / بورس چقدر از برنامه دولت متاثر می‌شود؟

سیگنال‌های بودجه‌ 99 برای بازار سهام / بورس چقدر از برنامه دولت مت...

اثرگذاری ارقام بودجه‌ای بر بازارهای مختلف بر کسی پوشیده نیست. در این میان نرخ ارز بودجه از اهمیت بسزایی برای شرکت‌های بورسی برخوردار است. اخیرا نوبخت خبر داد که به دستور ريیس دولت، اعطای دلار 4200 توم...

TejaratNews.com/
تغییر جهت بازار سهام / بورس و فرابورس متعادل شد

تغییر جهت بازار سهام / بورس و فرابورس متعادل شد

بازار سهام که روز گذشته با شوک فروش مواجه شده بود در سومین روز هفته با یک عقبگرد روند مثبتی را در پیش گرفت، به طوری که شاخص کل بورس با بازدهی 0.13 حدود 400 واحد افزایش یافت و در کانال 302 هزار واحد با...

TejaratNews.com/
روز 9 هزار واحدی بازار سهام / بورس یک روزه 3 درصد بازدهی داد (اینفوگرافیک)

روز 9 هزار واحدی بازار سهام / بورس یک روزه 3 درصد بازدهی داد (اینف...

شاخص بازار سهام اولین روز هفته را با بازدهی حدود سه درصدی پشت سر گذاشت. امروز شاخص بورس با بیش از 9 هزار واحد افزایش به بیش از 322 هزار واحد رسید.

TejaratNews.com/
تشریح دلایل ریزش بازار سهام/ بورس بهترین راه حل رشد اقتصاد درون‌زا

تشریح دلایل ریزش بازار سهام/ بورس بهترین راه حل رشد اقتصاد درون‌زا

یک کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه بورس‌ها تنها روش باقیمانده برای تامین مالی در اقتصاد مقاومتی هستند، به تشریح دلایل ریزش بازار طی ماه‌های اخیر پرداخت.

Sena.ir/
بررسی تمدید مهلت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن در ستاد ملی کرونا خبر جدید از تمدید ثبت‌نام در سامانه اسکان و املاک عرضه 114 میلیون دلار در سامانه نیما زمان و جزيیات طرح جدید فروش فوری رانا پلاس با سقف پانوراما گران‌ترین تلویزیون بازار 212میلیون قیمت خورد اعلام نتایج قرعه‌کشی پیش‌فروش تارا موضع کانون سردفتران درباره بخشنامه جدید ثبت لزوم تدوین راهکارهایی برای افزایش عمق بازار سرمایه رکود در بازار خودرو / کاهش قیمت همه خودروها تخلیه هیجان روی الاکلنگ لنگ بورس قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 31 شهریور 1400 (فهرست قیمت) کدام صنایع بعد از برجام رشد می‌کنند؟ / به بورس اعتماد کنیم؟ دستور بررسی مجدد محدودیت تراکنش‌های کارت به کارت قیمت گوشت در 31 شهریور 1400 (فهرست قیمت) دستور بررسی دوباره محدودیت کارت به کارت نیم تن گوشت اسب غیرمجاز در تهران معدوم شد کاهش 5 تا 10درصدی قیمت همه خودروها تلاطم بورس پایان ندارد! / خروج 3 هزار میلیارد تومانی از بورس طی 5 روز تورم ایران شش برابر تورم عراق! آخرین اخبار از مهلت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن روز پرصعود و نزول برای بورس ادامه ابهام‌ها و اختلاف‌ها در مورد برگ سبز خودرو واریز وام ضروری بازنشستگان کشوری تا ظهر فردا " زشگزا " در مسیر پرداخت سود قرار می گیرد آغاز پرداخت سود "وتعاون" از مهرماه مخالفت قاطع وزیر اقتصاد با افزایش نرخ بهره " فاذر " مجددا به مجمع می رود 60 ثانیه 31 شهریور 1400 وضعیت سبد سهام عدالت در 31 شهریور ماه بازار دوباره قرمز پوش شد! مصوبه واردات خودرو به مجلس بازگشت احتمال شروع روند مثبت بازار از روزهای آینده انبارگردانی یک روزه شرکت زرین زعفران مشرق زمین نشست خبری شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر وضعیت اقتصادی موجود ادامه پیدا نخواهد کرد فشاری از سمت کارگزاری ها برای تسویه اعتبار مشتریان وجود ندارد/ کارگزاری ها 21 هزار میلیارد تومان اعت... مهلت ثبت‌نام وام ودیعه امشب به پایان می‌رسد؟ صف خرید پالایشی‌ها در روز افت شاخص کل بورس عجیب‌ترین آگهی جهان آیفکس در نیمه کانال 20 هزار واحدی متوقف شد "فلزات اساسی" در صدر نشست کاهش شاخص بورس در آخرین روز فصل تابستان جاماندگان یارانه معیشتی منتظر یارانه جدید باشند از پرونده سکه ثامن چه خبر؟ ادامه سقوط بورس | کاهش 4 هزار و 834 واحدی شاخص کل بورس دوباره به عقب برگشت/ بر بازار طلا و ارز در شهریور چه گذشت؟ کاهش 4834 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 14 هزار میلیارد تومان فراتر رفت پایان بازار با افت 4 هزار واحدی شاخص فروش 115 هزار میلیارد ریالی اوراق سلف نفت خام وزارت امور اقتصادی و دارایی صندوق طلای کاریزما با نماد "کهربا" بزرگتر می‌شود

در حال بارگیری...