«دوره‌گردی» عشایر برای فروش دام!

«دوره‌گردی» عشایر برای فروش دام!

دامداری یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی در استان ایلام است که باعث اشتغال و کسب و کار بسیاری از خانواده‌های استان شده است.

مهر: دامداری یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی در استان ایلام است که باعث اشتغال و کسب و کار بسیاری از خانواده‌های استان شده است.

دامداری در استان ایلام از سابقه‌ای طولانی برخوردار است، این استان با وجود طبیعت و مراتع بکر یکی از قطب‌های تولیدکننده گوشت و لبنیات در کشور به شمار می‌رود.

دامداران ایلامی به عنوان صنفی تولید کننده هیچ‌گاه از تلاش خود برای کمک به امنیت غذایی و اقتصاد کشور دست برنداشته و در این زمینه کمک‌های قابل توجهی را به اقتصاد استان و کشور داشته‌اند اما این قشر زحمت کش همیشه با مشکلات کوچک و بزرگ دسته و پنجه نرم می‌کنند.

عشایر استان ایلام نیز با 60 هزار نفر جمعیت بخشی از قشر دامدار استان محسوب می‌شوند که سالانه یک هزار میلیارد تومان محصولات دامی تولید می‌کنند.

با وجود کمبود بارش در سال زراعی جاری و خشکسالی و همچنین کمبود نهاده‌های دامی، خرید دام زنده مازاد یکی از مشکلاتی است که این روزهای دامداران و عشایر ایلامی با آن مواجه هستند.

دام مازاد عشایر و دامداران استان این روزها خریدار ندارد، عشایر و دامدارها مجبور شده‌اند مثل دوره گردها در خیابان‌ها شهرها برای فروش دام زنده چرخ بزنند.

دولت به عشایر و دامداران استان ایلام کمک کند

یکی از دامداران عشایر در منطقه صالح آباد شهرستان مهران اظهار کرد: هر ساله به دلیل بالا رفتن سن دام، چندین راس از دام‌ها باید فروخته و با دام‌های جوان و مولد جایگزین شوند، تا بتوانیم تولیدات گوشتی و لبنی خود را در این زمینه افزایش دهیم.

«دوره گردی» عشایر برای فروش دام/مشکل دام مازاد در ایلام حل نشد

روح‌الله حسینی در ادامه گفت: متاسفانه به‌علت عدم خرید به‌موقع تضمینی دولت، مجبور به فروش این دام‌ها با قیمتی پایین به دلالان می‌شویم.

وی در پایان گفت: با توجه به شرایط خشکسالی و عدم وجود نهاده‌های دامی ضروری است مسيولان با قیمت مناسب این دام‌ها را خریداری کرده و در این مورد پیش‌قدم شده تا دست دلالان در این زمینه کوتاه شود.

وعده‌های مسيولان عملی نشد

در حالی که طی دوهفته اخیر وزیر جهاد کشاورزی، ريیس سازمان امور عشایری کشور وعده‌هایی را برای حل مشکلات عشایر و دامداران استان داده بودند، ولی هنوز چیزی عملی نشده است.

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مشکل عشایر و دامداران استان به طور جدی در وزارت جهاد کشاورزی و سازمان امور عشایری پیگیری می‌شود.

علی اکبر بسطامی بیان کرد: قرار بوده وزیر جهاد کشاورزی مسيله خرید تضمینی دام زنده مازاد عشایر را در جلسه ستاد تنظیم بازار مطرح کند.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی در بخش‌های مختلف استان، افزود: متاسفانه نبود برنامه ریزی برای حل مشکلات اقتصادی در استان ایلام بسیار مشهود است.

خشکسالی باعث فروش دام عشایر استان ایلام شده است

مدیرکل امور عشایری استان ایلام نیز گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: عشایر در استان ایلام یک ملیون و 400 هزار راس دام را د ر اختیار دارند که از این تعداد 300 هزار راس دام مازاد خود را به دلیل بالا رفتن سن فروخته و با خرید دام‌های جوان جایگزین می‌کنند.

فرشاد یاسمی عنوان کرد: در سال‌های گذشته به دلیل آب‌وهوای مناسب و وجود مراتع و چراگاه کافی، خود دامداران اقدام به خرید و فروش در این زمینه کرده و مشکلات چندانی وجود نداشته است.

وی تصریح کرد: اما امسال با توجه به خشکسالی و وضعیت حاد مراتع و بالا بودن قیمت علوفه و دیگر نهاده‌های دامی، قیمت دام‌های زنده مازاد کاهش پیدا کرده و حضور دلالان برای خرید دام‌های مازاد باعث بروز مشکلاتی برای عشایر شده است.

یاسمی عنوان کرد: دولت در سال‌هایی که منجر به خشکسالی می‌شود با خرید تضمینی دام‌های مازاد عشایر درصدد جلوگیری از سودجویی دلالان در بازار شده و سعی بر این دارد با جلوگیری از خسارات احتمالی بیشتر در این زمینه بار روانی وارد شده بر این قشر زحمت کش را کاهش دهد.

«دوره گردی» عشایر برای فروش دام/مشکل دام مازاد در ایلام حل نشد

وی در پایان با اشاره به این‌که خرید دام مازاد بر نیاز عشایر برعهده شرکت پشتیبانی امور دام است، گفت: طی مکاتبه‌ای که توسط استاندار ایلام با سازمان جهاد کشاورزی و سازمان امور عشایری، شرکت پشتیبانی امور دام صورت گرفته، خرید تضمینی دام مازاد عشایر در دستور کار قرار گرفته و به محض تعیین قیمت مناسب و تصویب آن، در این زمینه اطلاع‌رسانی کافی خواهد شد.

با توجه به نام‌گذاری سال جاری به‌عنوان تولید، پشتیبانی و مانع زدایی ها ضروری است مسيولان مربوط با برنامه ریزی های صحیح و به موقع و پیگیری‌های مستمر برای رفع مشکلات و آسیب‌های این قشر زحمت‌کش کوشیده تا موانع تولید برطرف شود.

خشکسالی و عدم بارش نزولات آسمانی باعث شده است که عشایر و دامداران استان ایلام با مشکلات فراوانی روبرو شوند و زندگی آنان را مختل کرده است.

مشکل فروش دام، کمبود نهاده‌های دامی و افزایش قیمت نهاده‌ها، خشکسالی، کم آبی، حضور دلال‌ها برای خرید کاه و کلش و…از مهمترین مشکلات عشایر و دامداران استان در سال جاری است.

با توجه به گرمای هوا و کم آبی، تابستانی سخت در انتظار عشایر و دامداران استان ایلام است که نیاز است مسيولان از همین حالا برای جلوگیری از بیکار شدن این اقشار زحمت کش راهکارهایی را اتخاذ کنند.

local_offerبرچسب‌ها:
مبارزه مشروع با رژیم غاصب را ادامه دهید که ناچار به قبول همه‌پرسی شود روند هفتگی صندوق‌های دولتی / کاهش ارزش دارایکم و پالایش یکم در هفته گذشته امکان تامین مالی از محل اوراق اجاره مبتنی بر سهام تامین مالی از محل اوراق اجاره مبتنی بر سهام پیش‌بینی بورس شنبه 18 اردیبهشت / نشانه‌ای برای بهبود بازار وجود ندارد پیش بینی روند قیمت دلار در هفته آینده/ سیگنال مهم برای کاهش نرخ دلار افت قیمت بیت‌کوین در معاملات امروز دولت مشاوران املاک را مجبور به تخلف می‌کند بازدهی یک‌ساله صندوق "نیکی گستران" به رقم نازل 16.2 درصد رسید افت قیمت بیت‌کوین در معاملات امروز کسب بازدهی منفی سالانه صندوق "سهامی سبحان" بازار خودرو در نیمه دوم اردیبهشت بازدهی سالانه 41درصدی صندوق "سهامی پیشتاز" بازدهی سالیانه 6 صندوق منفی شد امکان تامین مالی از محل اوراق اجاره مبتنی بر سهام آخرین وضعیت بررسی حق مسکن کارگران نرخ طلایی دلار در اقتصاد ایران چند است؟ مرد اسرارآمیز، رکورددار شرکت‌های بورسی تامین مالی از محل اوراق اجاره مبتنی بر سهام یک هفته با صنایع بورسی یک هفته با بورس کالا اجماع برای عرضه زنجیره فولاد در بورس کالا/ واسطه گران فولادی از بازار حذف می شوند افزایش 13 درصدی صادرات محصولات پتروشیمی بیت‌کوین شاید یک میلیون دلار شود! بورس در هفته‌ای که گذشت/ مصوبات سران قوا روند بورس را تغییر می‌دهد؟ فعالیت صنوف گروه‌های شغلی یک و دو از فردا دلیل خروج "نقدینگی" مهم‌تر از "مقصد" کمترین و بیشترین نرخ تورم استان‌ها در سال 99 ارزانی سکه ادامه دارد/ بورس بر مدار کاهش توزیع متمرکز 50 درصد دوم سود سهام عدالت؛ به زودی نرخ طلایی دلار در اقتصاد ایران چند است؟ قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/2/17 صرافان در آخرین روز هفته دلار را چند خریدند؟ آخرین وضعیت اجرای قانون چک با 1 میلیارد در شرق تهران، آپارتمان چند متری می‌توان خرید؟ تاثیر مثبت مصوبات سران قوا بر معاملات بورس فارس من|توزیع 10 هزار میلیارد تومان سود شرکت‌ها به صورت متمرکز آیا سهام عدالت به وارث قانونی منتقل می‌شود؟ پیش‌بینی قیمت احتمالی فرآورده‌های داخلی در نیمه دوم اردیبهشت 1400 پیش‌بینی قیمت احتمالی فرآورده‌های صادراتی در نیمه دوم اردیبهشت 1400 طلا بالاخره سطح کلیدی 1800 دلار را شکست، حرکت بعدی چیست؟ نرخ تورم سالانه قیمت دارایی‌ها " سکه طلا" + نمودار رنو در راه ایران است؟ فدراسیون فوتبال: شستا 4 میلیارد تومان بیشتر پس گرفته خودرو بخریم یا بفروشیم؟ مصوبه جدید ستاد کرونا درباره بازگشایی مشاغل قیمت‌های بازار طلا و سکه در آخرین روز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 1400/2/16 پیش‌‌بینی بورس در هفته سوم اردیبهشت 1400 / مسیر بازار با مصوبه‌های جدید تغییر می‌کند تعیین نصاب سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری در اوراق بهادار تامین مالی اسلامی صف فروش دلار مقابل صرافی‌های تهران + عکس

در حال بارگیری...