تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد

تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد

مبلغ تراکنش‌های شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی کشور در تیر امسال بیش از 686 هزار میلیارد تومان شد که نسبت به خرداد 1.86 درصد رشد در تعداد و 5.43 درصد کاهش در ارزش ریالی داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایبنا، مجموع تعداد تراکنش‌های انجام شده شاپرک در تیر ماه سال جاری به 3770 میلیون عدد رسیده که ارزش این تراکنش‌ها در مجموع به بیش از 685 هزار میلیارد تومان می‌رسد که نسبت به خرداد ماه معادل 1.86 درصد رشد در تعداد و 5.43 درصد کاهش در ارزش ریالی داشته است.

البته تعداد و مبلغ تراکنش‌های در مقایسه با سال قبل 11.68 و 22.33 درصد رشد داشته است.

بر این اساس، رشد اسمی ماهانه تراکنش‌های شاپرک در تیر ماه سال جاری نسبت به ماه گذشته معادل منفی 5.43 درصد بوده است. در تیر ماه امسال، سهم ابزارهای پذیرش اینترنتی در تراکنش‌های انجام شده 4.8 درصد و ابزار پذیرش موبایلی 1.6 درصد بوده و این در حالی است که کارت‌خوان‌های فروشگاهی 93.5 درصد از کل تراکنش‌های انجام شده را به خود اختصاص داده‌اند.

از تعداد تراکنش‌های انجام شده 89.48 درصد مربوط به خرید کالا و خدمات، 6.33 درصد مربوط به پرداخت قبض و خرید شارژ تلفن همراه و معادل 4.19 درصد مربوط به مانده‌گیری بوده است.

همچنین، از مجموع کل تراکنش‌های انجام‌شده در تیر ماه معادل 92.33 درصد موفق و 7.67 درصد ناموفق بوده، البته تراکنش‌هایی که با سويیچ شاپرک انجام شده، 99.99 درصد موفق بوده است.

اما از مجموع تراکنش‌های ناموفق انجام شده در این ماه، 2 درصد به دلیل خطای پذیرندگی، 0.1 درصد به دلیل خطای شاپرکی، 15.5 درصد به دلیل خطای صادرکنندگی، 81.73 درصد به دلیل خطای کاربری و 0.63 درصد به علت خطای کسب‌وکار بوده است.

بر اساس این گزارش، نسبت ارزش تراکنش‌های شاپرک به نقدینگی در تیرماه سال جاری نیز 14.2 درصد بوده و این در حالی است که نسبت اسکناس و مسکوک در دست اشخاص به نقدینگی در این ماه تنها 1.69 درصد بوده است.

بنا بر تحلیل آمارهای رسمی در تیرماه سال جاری، کارتخوان‌های فروشگاهی با سهم 92.59 درصدی بیشترین تعداد تراکنش را در بین سایر ابزارهای پذیرش داشته است که ابزارهای پذیرش اینترنتی و موبایل پس از آن قرار گرفته‌اند.

متوسط تعداد تراکنش انجام شده به ازای هر یک کارت‌خوان فروشگاهی 423 تراکنش و برای ابزارهای پذیرش اینترنتی و موبایلی به ترتیب 423 و 703 عدد بوده است.

افزون بر این، متوسط تراکنش هر ابزار پذیرش شاپرکی در ماه مذکور معادل 427 تراکنش است که این تعداد نسبت به مقدار مشابه در ماه گذشته افزایش 19.41 واحدی (4.76 درصدی) را تجربه کرده است.

همچنین، در تیرماه امسال بیشترین کاهش متوسط تعداد تراکنش مربوط به ابزار پذیرش موبایلی بوده است.

در بخش دیگری از آمار منتشر شده توسط شاپرک، مجموع مبلغ تراکنش‌های هر ابزار پذیرش شاپرکی و سرانه مبلغ تراکنش‌ها مشخص شده است. به گونه‌ای که ابزار پذیرش اینترنتی با تعداد 423 هزار و 273 ابزار فعال و با مجموع مبلغ تراکنش 91.1 هزار میلیارد تومان، سرانه مبلغی تراکنش هر ابزار اینترنتی به رقم 21.5 میلیارد تومان را به ثبت رسانده است.

همچنین، در ابزار پذیرش موبایلی بیش از 144 هزار ابزار فعال سیستمی بوده است که این تعداد، مجموعا 1,483 میلیارد تومان تومان تراکنش داشته‌اند.

این در حالی است که سرانه مبلغ تراکنش‌های هر ابزار پذیرش موبایلی، یک میلیارد و 28 میلیون و 300 هزار تومان بوده است. در نهایت، در ابزار پذیرش کارتخوان فروشگاهی مجموع مبلغ تراکنش‌ها 593 هزار میلیارد تومان بوده که این مجموع مبلغ مربوط به تعداد هشت میلیون و 259 هزار و 348 عدد ابزار کارتخوان فروشگاهی است که سرانه مبلغ تراکنش هر کارتخوان فروشگاهی نیز به رقم هفت میلیارد و 180 میلیون تومان رسیده است.


علاوه بر این، بررسی اطلاعات متوسط مبلغ هر تراکنش در هریک از ابزارهای پذیرش نشان می‌دهد در تیر ماه امسال، با ابزار پذیرش اینترنتی به طور متوسط 5.13 میلیون ریال مبلغ هر تراکنش بوده است.

با ابزار پذیرش موبایلی نیز این رقم به عدد 0.12 میلیون ریال و در نهایت با ابزار پذیرش کارتخوان فروشگاهی نیز متوسط مبلغ هر تراکنش 1.70 میلیون ریال بوده است؛ بنابراین همان طور که در جدول زیر مشخص است، در مجموع سه ابزار پذیرش مذکور، متوسط مبلغ هر تراکنش در هر ابزار، 1.82 میلیون ریال بوده است.

صفری: ایران و روسیه برای سويیفت جایگزین پیدا می‌کنند/ از کارت اعتباری «میر» روسیه در ایران استفاده می‌شود

صفری: ایران و روسیه برای سويیفت جایگزین پیدا می‌کنند/ از کارت اعتب...

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در راستای تلاش تهران و مسکو برای مقابله با تحریم‌های غرب...

Borna.news/
کارت اعتباری سامسونگ چیست و چگونه کار می‌کند؟

کارت اعتباری سامسونگ چیست و چگونه کار می‌کند؟

فناوریگجت نیوز نوشت: سامسونگ با همکاری یکی از شرکت‌های مالی، سرویس کارت اعتباری معرفی کرده است. این سرویس به‌زودی در هند دردسترس قرار می‌گیرد.

KhabarOnline.ir/
شرط اخذ مالیات از تراکنش بانکی

شرط اخذ مالیات از تراکنش بانکی

ريیس کل سازمان امور مالیاتی در بخشنامه‌ای به ادارات کل امور مالیاتی اعلام کرد: در مواردی که در رسیدگی ادارات امور مالیاتی اسناد، مدارک و شواهد مثبته‌ای دال بر درآمدی بودن آن به دست نیاید، ادارات امور ...

Isna.ir/
ایرانی‌ها چقدر تراکنش بانکی دارند؟

ایرانی‌ها چقدر تراکنش بانکی دارند؟

مبلغ تراکنش‌های شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی کشور در دی ماه سال جاری به بیش از 626 هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به...

Gostaresh.news/
خبر جدید برای یارانه نقدی | یارانه‌ی جدید در غالب کارت اعتباری

خبر جدید برای یارانه نقدی | یارانه‌ی جدید در غالب کارت اعتباری

حذف ارز 4200 تومانی و بازتوزیع صحیح و عادلانه آن میان دهک‌های مختلف این روزها به مهم‌ترین دغدغه دولت و مجلس تبدیل و در...

MosalasOnline.com/
حذف ارز 4200 تومانی به زودی/ کارت اعتباری جدید در راه است؟

حذف ارز 4200 تومانی به زودی/ کارت اعتباری جدید در راه است؟

به نظر می‌رسد دولت قصد دارد فقط به دارو و گندم ارز 4200 تومانی دهد. در مقابل پیشنهاد شده که با اعطای کارت اعتباری از معیشت خانوارها حمایت شود. تصمیم دولت و مجلس چیست؟

TejaratNews.com/
کارت اعتباری یارانه به چه کسانی پرداخت می‌شود؟

کارت اعتباری یارانه به چه کسانی پرداخت می‌شود؟

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: افراد کم درآمد در اولویت دریافت کارت اعتباری هستند. چنانچه قرار شد به افراد دیگر هم پرداخت شود در دو سطح انجام می‌شود.

Bartarinha.ir/
کارت اعتباری جایگزین ارز دولتی می‌شود

کارت اعتباری جایگزین ارز دولتی می‌شود

خبرها حاکی از مصمم بودن مجلس و دولت برای حذف ارز 4200 و جایگزین کردن کارت اعتباری است. هرچند هنوز مشخص نیست که این کارت اعتباری قرار است که به کدام بخش از تولید تا مصرف ارايه شود اما به نظر می‌رسد بدو...

TejaratNews.com/
سقف کارت اعتباری مرابحه به 200 میلیون تومان افزایش یافت

سقف کارت اعتباری مرابحه به 200 میلیون تومان افزایش یافت

بانک مرکزی اعلام کرد: با هدف تسهیل تامین مالی خانوارها و کسب و کارهای کوچک و متوسط، سقف اعتبار قابل تخصیص در قالب کارت اعتباری مرابحه به مبلغ 200 میلیون تومان افزایش یافت.

JameJamOnline.ir/
پیشنهاد مجلس به دولت درباره ارايه کارت‌ اعتباری

پیشنهاد مجلس به دولت درباره ارايه کارت‌ اعتباری

محمدرضا پورابراهیمی ريیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: با این کار مابه التفاوت ارز ترجیحی کالاهای اساسی در قالب کارت‌های اعتباری خرید به مردم اختصاص می‌یابد.

Bartarinha.ir/
دریافت کارت اعتباری را جایگزین فروش سهام عدالت کنید

دریافت کارت اعتباری را جایگزین فروش سهام عدالت کنید

مدیر پروژه کارت اعتباری سهام عدالت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی با بیان اینکه فروش سهام عدالت اشتباه است، گفت: فردی که به دنبال نگهداری سهام عدالت است اما نیاز به نقدینگی دارد، می‌تواند دریافت کارت اعتباری ...

TejaratNews.com/
کارت اعتباری جایگزینی برای فروش سهام عدالت

کارت اعتباری جایگزینی برای فروش سهام عدالت

مدیر پروژه کارت اعتباری سهام عدالت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: فروش سهام عدالت اشتباه است، افراد با نگهداری از سهام و دریافت کارت اعتباری می‌توانند نیاز مالی خود را برطرف کنند.

Irinn.ir/

سهامداران دریافت کارت اعتباری را جایگزین فروش سهام عدالت کنند

خرید لوازم خانگی با کارت اعتباری + جزيیات و جدول

خرید لوازم خانگی با کارت اعتباری + جزيیات و جدول

انجمن صنایع لوازم خانگی ایران از اجرای طرحی تحت عنوان خرید لوازم خانگی با کارت اعتباری، تا سقف 30 میلیون تومان خبر داده است.

TejaratNews.com/
پرداخت 100 هزار کارت اعتباری با وثیقه سهام عدالت/ فروش بلوکی سهام عدالت خلاف سیاست کلی است

پرداخت 100 هزار کارت اعتباری با وثیقه سهام عدالت/ فروش بلوکی سهام ...

سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت با بیان اینکه تاکنون فقط 100 هزار کارت اعتباری در قبال وثیقه سهام عدالت پرداخت شده است، گفت: فروش سهام عدالت به صورت بلوکی برخلاف سیاست مقام معظم رهبری اس...

FarsNews.ir/
خبر مهم درباره شیوه جدید فروش خودروها | نحوه متفاوت فروش خودروهای سایپا و ایران خودرو | خداحافظی با ... بررسی میزان افزایش حقوق کارمندان برای سال 1402 بورس قرمز ماند | کاهش 8 هزار و 855 واحدی شاخص کل وصول بیش از 90 درصد چک‌ها در مرداد 1401 عرضه خودرو توسط شرکت‌های خودروساز یا بورس کالا در نیمه دوم امسال دوسال گذشته کم آب ترین سال ها/ کاهش 26 درصدی بارندگی در تهران ادعای یک دیپلمات آگاه: قرار است پول ایران در کره جنوبی آزاد شود آیا ایرانی‌ها حاضرند این خودروی بدترکیب را بخرند؟ کاهش 10 درصدی قیمت انواع روغن خوراکی ایران مقتدر مرهون رشادت‌های رزمندگان دفاع مقدس است تایید خبر آزادسازی منابع ارزی مسدودی ایران در رویترز و فایننشال‌تایمز سهام عدالت را وثیقه کن وام بگیر! بیش از 90 درصد چک‌ها وصول شد عرضه خودرو توسط شرکت‌های خودروساز یا بورس کالا در نیمه دوم امسال دامنه نوسان این 11 نماد احتمالا تغییر کند! جدیدترین قیمت طلا و سکه در بازار+ جزيیات( 10 مهر ) وصول بیش از 90 درصد چک‌ها در مرداد 1401 تایید خبر آزادسازی منابع ارزی مسدودی ایران در رویترز و فایننشال‌تایمز فروش 98 میلیون بشکه نفت توسط عراق در ماه گذشته تخصیص 26 هزار میلیارد تومان سرمایه به بخش گاز گزارش جدید از تحولات بازار مسکن اعلام حقوق گمرکی واردات تجهیزات و ماشین آلات تراز بانک اقتصادنوین در شهریور ماه مثبت بود رشد یک درصدی تولید خودروی سواری مدرسه بانک اقتصادنوین در روستای نايب کندی ماکو افتتاح شد جزییاتی از خبر مبهم آزادسازی پول‌های بلوکه شده 26 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای طرح‌های اولویت‌دار شرکت ملی گاز پیش‌بینی شده است تازه‌ترین جزییات از آزادسازی پول‌های بلوکه شده/ ترمز بازار ارز کشیده می‌شود؟ آخرین قیمت طلا، سکه، دلار / سکه امامی در کانال 15 میلیون تومان آغاز فروش متری مسکن از ماه آینده 7 میلیارد دلار از منابع ارزی بلوکه شده ایران آزاد می‌شود سرمایه‌گذاری خارجی 4 میلیون و 500 هزار دلاری در قم معرفی سه فعالیت اقتصادی پرخطر/ ناامن‌ترین حوزه‌های... کندی اینترنت و مشکلات درمانی بازنشستگان/نسخه الکترونیک غیر قابل دسترسی شده است بانک ها تصمیم گیرنده نهایی برای ارايه تسهیلات با سهام هستند! استفاده 50 درصدی از ظرفیت خطوط لوله انتقال فراورده متوسط قیمت هر متر مسکن به 43 میلیون رسید+ جزيیات قیمت جدید رهن مسکن در تهران + جدول وقتی قدرت ژيوپلتیکی- امنیتی به کمک اقتصاد می آید بریتانیا در بحران ارزی آغاز معاملات توافقی ارز در کانال 30 هزار تومان تورم مسکن در شهریور ماه چه تغییری کرده است؟ جزيیات مهم درباره دریافت سهام عدالت جدید برنامه معاملات بورس کالا تغییر کرد باقر و سیامک نمازی آزاد شدند؛ مبادله زندانیان آمریکایی با 7 میلیارد دلار ایران در کره جنوبی؟ اقتصاد ایالات متحده وارد رکود شد وجود 4 میلیون راس دام سبک مازاد در کشور کاهش نرخ رسمی 18 ارز/ نرخ رسمی 15 ارز افزایش یافت رشد 70 درصدی فروش خودروهای برقی در سال 2023 پروژه چهارخطه شدن کریدور جاده‌ای شمال - جنوب به اتمام رسید