جزییات برگزاری مجامع الکترونیک سهام عدالت

جزییات برگزاری مجامع الکترونیک سهام عدالت

بورستهران- ایرنا- برگزاری مجامع الکترونیک ناشران بورسی با استفاده از درگاه یکپارچه مجامع الکترونیک «دیما» شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، زمینه‌ساز یک تحول تاریخی برای سهامداران در عصر ارتباطات شده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا،  با توسعه روز افزون بازار سرمایه و استقبال همگانی و گسترده مردم، برای اولین بار در تاریخ عمر بیش از 50 ساله بازار سرمایه امکان حضور و مشارکت سهامداران در مجامع شرکت‌ها به روش الکترونیک با استفاده از سامانه «دیما» فراهم شده است.

مزایای برگزاری مجامع الکترونیک

درخصوص مزایای مجامع الکترونیکی در ابتدا باید به این نکته اشاره کرد که با حذف محدودیت‌های جغرافیایی، بستر حضور و مشارکت سهامداران خارج از کشور و از سرتاسر جهان مهیا می شود.

«دیمـــا» با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین، امکان حضور امن، آنلاین و الکترونیکی در مجامع عمومی شرکت‌های بورسی و ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار را فراهم می‌کند و این سامانه با مکانیزه کردن فرآیندهای قبل، حین و بعد از برگزاری مجمع در چهار بخش سهامــداران، ناشـــران، هیيت ريیسه مجمع و نهاد ناظر به ارايه خدمت می‌پردازد.

همچنین سهولت در احراز هویت، شفافیت بالا و نظارت آسان، حضور و مشارکت همزمان در چند مجمع، ارتباط موثر میان سهامداران و نمایندگان، پنل مدیریت و برگزاری مجمع و ارتباط الکترونیکی با سایر سامانه‌ها از دیگر مزایای سامانه «دیما» به شمار می رود.

جایگاه سهامداران

افزون بر این، نظارت بر عملکرد مدیران و کنترل بیشتر روی سرمایه‌گذاری خود، مشارکت بیشتـر در رای‌گیـری و تعیین مصوبات شرکت، تمرکز بیشتر روی حاکمیت و ارزش‌های کلیدی شرکت، سرعت و شفافیت بیشتر در کارکرد ارکان مختلف شرکت به‌ویژه مجامع درگاه یکپارچه مجامع الکترونیک را به یک سیستم یکپارچه تبدیل کرده است.

احراز هویت قانونی سهامدار و نماینده

درخصوص فرایند عملیاتی درگاه یکپارچه مجامع الکترونیک روش به این صورت است که «سامانه دیما» در ابتدا شناسایی هر یک از سهامداران را (اصیل یا نماینده) از طریق مکانیزم احراز هویت چند عامله انجام می‌دهد و در ادامه با رعایت الزامات قانون و تجارت، پس از محاسبه حد نصاب حضور سهامداران احراز شده، فعال‌سازی مجمع الکترونیک صورت می‌پذیرد.

از سویی دیگر، «دیما» از طریق فرآیندهای احراز هویت و مدیریت دسترسی، امکان حضور الکترونیک در مجمع را فراهم آورده به طوری که وقتی سهامداران حضور خود را در دیما قطعی می‌کنند، در لیست حاضرین ثبت می‌شوند و دیگر نیاز به امضای کاغذی و ارايه مدارک و کپی آن‌ها نخواهند داشت.

افزون بر این، اعطای نمایندگی تنها با چند کلیک در درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه، دریـافت اطلاعات هویتـی راستی‌آزمایی شده سهامداران و نمایندگان از طریق سامانه «سجام»، رجیستری سهامداران از طریق زیر ساخت کلان داده و تبادل اطلاعات سمات و اعطای مجوز ورود به مجمع توسط زیرساخت مدیریت یکپارچه دسترسی کاربران از جمله قابلیت های سامانه «دیما» به شمار می رود.

مدیریت مستندات و گزارش

در همین حال در زمان برگزاری مجمع از طریق سامانه «دیما» مستندات ضروری در پیشبرد مجمع از قبیل صورت‌های مالی، گزارش بازرس قانونی، دستور جلسه و ... در اختیار سهامداران قرار می‌گیرد و پیام هیيت مدیره و گزارش‌های مدیریتی به صورت چند رسانه‌ای برای سهامداران پخش می‌شود، گزارش‌ها و مصوبات به همراه بولتن مجمع به سامانه‌های مرتبط ارسال می شود.

این گزارش می افزاید : در زمان برگزاری مجمع مشاهده دستورجلسه، بارگذاری و مشاهده کلیه مستندات شرکت و مجمع، ارسال مصوبات و گزارش‌ها به سامانه‌های ثبتی و کدال، بارگذاری اسلایدهای ارايه سخنرانان، ارايه گزارش‌های جامع به ذینفعان و مشاهده آمار دقیق مشارکت به تفکیک سهامداران؛ حضوری/ الکترونیکی، حقیقی/ حقوقی و اصیل/ نماینده از طریق سامانه «دیما» به سهولت صورت می‌گیرد.

پرسش و پاسخ و تالار گفتگو

از دیگر قابلیت‌های درگاه یکپارچه مجامع الکترونیک بخش پرسش و پاسخ و تالار گفتگو است به طوری که سهامداران قادر خواهند بود چند روز قبل از برگزاری مجمع در تالار گفتگو با یکدیگر به تبادل نظر بپردازند و از هماهنگی جمعی در تصمیمات استفاده کنند.

همچین امکان ارتباط با نمایندگان شرکت، پرسش، ارايه نظر یا پیشنهاد قبل و حین برگزاری وجود دارد.

پخش زنده مجمع

پخش زنده مراسم برای سهامداران میلیونی بازار سرمایه یکی از مهم ترین قابلیت های سامانه «دیما» است به طوری که برگزاری و پخش زنده مجامع بـه صورت همزمان، امکان مشاهده و بازنگری هر لحظه از مراسم مجمع در هر زمان و قرارگیری بر روی شبکه توزیع محتوای اختصاصی بازار سرمایه (CSD-CDN) دسترسی عمومی و ساده ای را برای مشارکت سهامداران در مجمع فراهم می کند.

روش رای‌گیری

رای‌دهی به موارد دستور جلسه در سامانه «دیما»، تنها توسط سهامدار یا نماینده واجد شرایط  وی امکان‌پذیر بوده و هر رای در سیستم منحصر به فرد است و از سویی دیگر امکان ایجاد فرم رای‌گیری به صورت دو یا چندگزینه‌ای با تعداد انتخاب متغیر و رای‌گیری تجمعی وجود دارد.

گزینه‌های رای‌گیری در زمان برگزاری مجمع به صلاحدید هیيت ريیسه قابل تغییر است و ثبت رای هر سهامدار با روش‌های امن قابل استناد و انکار ناپذیر است و در عین حال، بازه زمانی رای‌گیری در سامانه شناور بوده و با توجه به الزامات قانونی برگزاری مجمع قابل تنظیم است.

نتایج رای‌گیری

نتایج آراء پس از به حد نصاب رسیدن مجمع و خاتمه هر دستور جلسه با احتساب «تایید اصالت و رای‌گیری امن، شمارش الکترونیکی و دقیق، مبتنی بر پایگاه داده و یا دفتر توزیع شده و مشارکت حداکثری سهامداران» توسط هیيت‌ريیسه اعلام می شود و کلیه رای‌ها فارغ از مشارکت حضوری یا الکترونیکی، تجمیع شده و نتایج به تفکیک هر گزینه و نوع مشارکت نمایش داده خواهد شد.

لازم به ذکر است سهامداران قبل از حضور در مجامع الکترونیک ملزم به ثبت‌نام در سامانه «سجام» و احراز هویت هستند تا دسترسی آن ها از طریق درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه برای حضور و مشارکت در جلسه مجمع الکترونیک در سامانه «دیما» فراهم شود.

برگزاری انتخابات شرکت‌های استانی سهام عدالت در 20 اسفند

پس از آزاد سازی بخشی از سهام عدالت در اردیبهشت‌ماه، قرار شد تا تکمیل این فرایند از طریق وزارت اقتصاد، سازمان بورس و شورای عالی بورس مورد پیگیری قرار گیرد که به دنبال این تصمیم، شرکت‌ها به صورت استانی، تفکیک و شکل جدیدی را به خود گرفتند و در این راستا، تعاونی های شهرستانی جمع آوری شدند.

تعداد مشمولان سهام عدالت 49 میلیون نفر است که در زمان آزادسازی، انتخاب نحوه مدیریت سهام به مردم واگذار شد و مردم می توانستند یکی از دو روش مستقیم یا غیر مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کنند.

19میلیون نفر روش مستقیم و 30 میلیون نفر روش غیر مستقیم را برای مدیریت خود انتخاب کردند و بر این اساس تعداد 30 میلیون نفر، سهامدار شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی شدند.  

طبق مدیرکل دفتر امور استان های وزارت اقتصاد، تاکنون بورسی شدن 28 شرکت نهایی شده و امور مربوط به شرکت‌های باقی مانده نیز در حال نهایی شدن است.

در هر  استان،  شرکتی تشکیل و مراحل پذیرش آنها در بورس آغاز شد تا به عنوان یک شرکت بورسی فعالیت کنند، به منظور آغاز این فعالیت قرار بر تعیین اعضای هیات مدیره جدید شد و براساس تصمیمات اتخاذ شده انتخاب اعضای هیات مدیره به مردم و سهامداران واگذار شد که به دنبال آن از همه مشمولان دعوت شده است به صورت الکترونیکی در این مجامع که 20 اسفند ماه برگزار می شود شرکت کنند تا افراد صاحب صلاحیت و حرفه ای انتخاب شده و مدیریت را در دست بگیرند.

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. احتمال سناریوهای جدید در مختصات اقتصاد ایران، انتظارات ج...

TejaratNews.com/
قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌برآوردهای علمی ما نشان می‌دهد که در آن زمان قیمت ارز حدود 14 هزار تومان بود. گفت: موضوع قیمت در بازار سرمایه دستوری نیست، بارها گفتم که بورس در ذات خود نوسان دارد و لطفا «م...

TejaratNews.com/

تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

مدیر عامل فرابورس گفت: روش ثبت سفارش خرید و حراج باز در عرضه اولیه سهام شرکتها به سازمان بورس پیشنهاد شده که در حال بررسی است.

FarsNews.ir/
دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

بورستهران- ایرنا- سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص افزایش دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد.

Irna.ir/
سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت واریز می شود/ سهام داران سجامی شوند

سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت واریز می شود/ سهام داران سج...

مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت از شرکت‌های سرمایه‌پذیر به حساب مشمولان واریز می‌شود.

FarsNews.ir/
هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد قیمت ...

Bartarinha.ir/
"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

BourseNews.ir/
انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بعد نیست!

انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بع...

روند بورس در سال 1400 با اتفاقات و متغیرهای سیاسی زیادی از جمله انتخابات و مذاکره ایران و آمریکا عجین شده است. اما انتخابات چه تاثیری بر بورس دارد؟

TejaratNews.com/
آغاز صدور کارت اعتباری خرید با وثیقه سهام عدالت یا یارانه

آغاز صدور کارت اعتباری خرید با وثیقه سهام عدالت یا یارانه

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آغاز صدور کارت اعتباری خرید با وثیقه سهام عدالت یا یارانه خبر داد.

TejaratNews.com/
کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازار

کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازا...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 8650 واحدی روبرو شد.

FarsNews.ir/
چشم انداز همیشه مثبت بازار سرمایه در بلند مدت

چشم انداز همیشه مثبت بازار سرمایه در بلند مدت

چشم انداز بازار سرمایه در بلند مدت همیشه مثبت بوده و آمارهای جدید هم نشانگر آن است که اقتصاد کشور از رکود خارج شده و سوددهی و بازدهی شرکت ها افزایش یافته است.

Sena.ir/
سود 150 درصدی بورس / در سال 99 باید به کدام بازار می‌رفتیم؟

سود 150 درصدی بورس / در سال 99 باید به کدام بازار می‌رفتیم؟

در سال 99 بازارهای مالی دلار، سکه، ارز و طلا رکوردهای بالایی ثبت کردند، بورس فراتر از تصور رشد کرد اما با همان سرعت نیز روند نزولی را در پیش گرفت. در سال 99 باید به کدام بازار می‌رفتیم؟

TejaratNews.com/
مازندرانی‌ها با فروش سهم از بورس سال 99 خداحافظی کردند

مازندرانی‌ها با فروش سهم از بورس سال 99 خداحافظی کردند

مازندران ساری - ایرنا - آخرین هفته فعالیت بورس منطقه‌ای مازندران با معامله بیش از 860 میلیارد ریال سهم همراه بود که 82 درصد ارزش معاملاتی مربوط به فروش سهام بود.

Irna.ir/
آیا بانک‌ها با تعطیلی دو هفته‌ای، تعطیل می‌شوند؟ یخچال فریزر‌های کمتر از 30 میلیون در بازار قیمت روز خودرو در 21 فروردین 1400 افزایش قیمت هر تن سیمان به 360 هزار تومان ایران و عراق، نیروی کار تبادل می‌کنند ریزش نرخ ارز، ترمز گرانی بازار خودرو را نکشید باقیمانده سود سهام عدالت کی واریز می‌شود؟ خودروهای داخلی در سال 99 چقدر گران شدند؟ احتمال افزایش دوباره قیمت مرغ، قوت گرفت قیمت مسکن ارزان می‌شود؟ توضیحی درباره یک شایعه مهم بورسی مقاومت برخی مغازه‌ها در برابر کاهش قیمت مرغ/ وجود صف خرید در برخی مناطق پاسخ روابط عمومی سازمان به انتشار یک شایعه افزایش 77درصدی حقوق ‎بازنشستگان در سال 99 تولید 130 هزار دستگاه خودرو بیشتر از سال گذشته/ کراس اوور جدید به زودی رونمایی می‌شود ایران پارسال 3میلیارد دلار بنزین صادر کرد برنج در بازار چند؟ پیش‌بینی بورس فردا 22 فروردین / صف‌های فروش ادامه دارد؟ تداوم فروش اجباری کالا همراه با روغن جدیدترین قیمت دلار/ چهارمین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/21 آخرین وضعیت بازار گوشت سه اصل مورد نیاز طرح جامع فولاد تشریح شد چرا بازار بدهی رقیب بازار سهام نیست؟ قیمت روز خودرو‌های نو و کار کرده ایران سال 99 چقدر بنزین صادر کرد؟ احتمال نقش‌آفرینی کره جنوبی در بازار ارز / مذاکرات ارزهای بلوکه را آزاد کرده است؟ سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت واریز می شود/ سهام داران سجامی شوند صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس عرضه می‌شود طلا این هفته به زیر یک میلیون تومان می‌رسد؟/ دو اتفاق تعیین کننده در بازار طلا خروج سیمان از نرخ‌گذاری دستوری جدیدترین قیمت دلار / سومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/21 ماسه 30 درصد گران شد / جزيیاتی از افشای اطلاعات 2 نماد بورسی راه اندازی و تولید خط موتور‌های یورو 6 در شرکت تیوان اقدام قابل تحسین است حاشیه‌های بورس امروز 21 فروردین / شیب زیاد در حرکت نزولی شاخص اگر سهام فولاد دارید، بخوانید (21فروردین)/ صف فروش فولاد مبارکه سنگین شد ذوب آهن اصفهان، معادن زغال سنگ البرز مرکزی را توسعه می‌دهد مبلغ کارت اعتباری برای انواع سهام عدالت تکلیف سهام عدالت متوفیان در برگزاری مجامع شرکت‌ها مشخص شد تکلیف سهام عدالت متوفیان در برگزاری مجامع شرکت‌ها مشخص شد پشتیبانی از واحد های تولیدی از برنامه های اصلی بانک رفاه کارگران است اگر سهام فملی دارید، بخوانید (21فروردین)/ ملی‌ صنایع‌ مس‌ ایران‌ همچنان در مسیر افت توقف یک ماهه ثبت‌سفارش نهاده‌های دامی برنج مازندران چگونه وارد بازار بورس می‌شود؟ کتاب «مدیریت معامله: نکات، ایده‌ها و تکنیک‌ها برای معامله‌گران بازارسرمایه» به کتابخانه سازمان بورس ... قرمزپوشی شاخص بورس در نخستین روز معاملاتی هفته تغییر مالکیت 763 میلیون اوراق بهادار مالی یک میلیارد و 476 برگه اوراق بهادار دست به دست شد سهام عدالت 120 هزار متوفی تعیین تکلیف شده است 18 اردیبهشت؛ بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور برگزار خواهد شد لوازم خانگی قاچاق با گارانتی! / گارانتی ساید بای ساید نیم میلیون تومان

در حال بارگیری...