آیا بیت‌کوین می‌تواند پول ملی شود؟

آیا بیت‌کوین می‌تواند پول ملی شود؟

اخیرا «نایب بوکله» ريیس‌جمهور راست‌گرای جوان و جویای نام السالوادور بیت‌کوین را به‌عنوان روش پرداخت قانونی در این کشور به تصویب مجلس رسانده و نام خود را در بازار پرالتهاب رمزارزها بر سر زبان انداخته است.

روزنامه دنیای اقتصاد در یادداشتی نوشت: اخیرا «نایب بوکله» ريیس‌جمهور راست‌گرای جوان و جویای نام السالوادور بیت‌کوین را به‌عنوان روش پرداخت قانونی در این کشور به تصویب مجلس رسانده و نام خود را در بازار پرالتهاب رمزارزها بر سر زبان انداخته است.

1- بیت‌کوین که تاکنون در ادبیات پولی در بهترین حالت جایگاهی جز M5 در تقسیمات انواع پول نداشت، در سیستم پولی السالوادور ماهیت M1 را خواهد یافت. یعنی M1 در السالوادور به این شکل تعریف خواهد شد: سکه و اسکناس‌های در جریان، سپرده‌های دیداری (قابلیت چک کشیدن بدون بهره)‌،چک مسافرتی موسسات مالی غیربانکی، سایر حساب‌های قابل چک‌کشیدن و بیت‌کوین. در این حالت دولت بوکله همان‌طور که در رسانه‌ها اعلام کرده است متعهد می‌شود در هر لحظه معاوضه بیت‌کوین و دلار را به‌عنوان جزء اصلی M1 انجام دهد. این موضوع برای شبکه بانکی السالوادور نیز لازم‌الاجراست.

2- بیت‌کوین به‌صورت یک به یک با اقلام ترازنامه‌ای بانک مرکزی مبادله خواهد شد. یعنی بانک مرکزی السالوادور می‌تواند بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی یا سایر دارایی‌های خود را به بیت‌کوین تبدیل کند. بانک‌های تجاری یا نهادهای مالی نیز می‌توانند در هر لحظه از زمان اقلام ترازنامه‌ای فی‌مابین خود و بانک مرکزی را با بیت‌کوین معاوضه کنند. مثلا فرض کنید سیتی‌بانک السالوادور با چشم‌انداز ریزش در قیمت بیت‌کوین یک میلیارد دلار از بیت‌کوین خود را به بانک مرکزی السالوادور داده و بانک مرکزی موظف است معادل قیمت روز آن، سایر اقلام ترازنامه‌ای سیتی‌بانک را به همین میزان بستانکار کند. حال اگر بانک مرکزی السالوادور نیز چنین چشم‌اندازی داشته باشد موضوع کمی پیچیده خواهد شد.

3- تراکنش‌های مالی شرکت‌ها و نهادهای مالی با بیت‌کوین انجام‌پذیر خواهد بود و این شرکت‌ها موظف هستند دارایی بیت‌کوین را در دفاتر خود اظهار و افشا کنند. صرف نظر از اینکه هنوز استانداردهای مالی و حسابرسی دنیا نظیر IFRS بیت‌کوین را به دلیل ماهیت پرنوسان خود به‌عنوان دارایی قابل اظهار در صورت مالی قبول ندارند، این موضوع قابل تامل خواهد بود که اگر کسب‌و‌کارهای السالوادور به هر دلیلی تمایل به نگهداری بیت‌کوین و تبادل آن با دلار نداشته باشند تکلیف چیست؟ بوکله تنها پیش‌بینی که از این وضعیت کرده است فرصت دادن یا معاف کردن شرکت‌هایی است که تکنولوژی مبادله بیت‌کوین با دلار را ندارد. اما این موضوع برهمگان عیان است که امروزه تنها با داشتن یک کیف پول یا حساب در صرافی رمزارز می‌توان در کسری از ثانیه به لطف توسعه شبکه‌های تبادل مالی کریپتو نظیر ترون (TRC20) با کارمزد نزدیک به صفر، بیت‌کوین را به دلار تبدیل کرد و برعکس. بنابراین می‌توان انتظار داشت کسب‌و‌کارهای مخالف این قانون، همگی خود را فاقد تکنولوژی تبادل بیت‌کوین معرفی کنند و نهایتا تبادل بیت‌کوین و دلار در شبکه بانکی یا بانک مرکزی و پرداخت‌های دولتی نظیر مالیات انجام شود. پول خصوصی خوب است؛ اما بخش خصوصی را نمی‌توان مجبور به استفاده از آن کرد.

4- دولت السالوادور همان‌طور که نسبت به پرداخت بهره سالانه به سپرده‌های دلاری در بانک‌ها متعهد است، از این به بعد باید نسبت به پرداخت بهره به سپرده‌های بیت‌کوین نیز برنامه داشته باشد. یعنی اگر یک شهروند السالوادور، حسابی در یکی از بانک‌های این کشور باز کند و بیت‌کوین در آن سپرده کند، حتی اگر در پایان سال ارزش بیت‌کوین نصف شود بانک موظف است به او سود سپرده یک‌ساله دهد. بنابراین همان چالشی که برای بخش خصوصی در پذیرش یا عدم پذیرش بیت‌کوین وجود دارد در بانک‌های خصوصی به شکل دیگر به چشم می‌خورد. البته دولت السالوادور می‌تواند رسوب بیت‌کوین‌ سپرده‌های بانکی را به‌صورت اوراق سرمایه‌گذاری از بانک‌ها خریداری کرده و صرف توسعه طرح‌های استخراج بیت‌کوین با استفاده از انرژی‌های پاک (مانند استفاده از انرژی آتشفشان‌ها که در اظهارات بوکله پیشنهاد شده است) کند که در این صورت بانک‌ها نیز راغب به اخذ سپرده‌های بیت‌کوینی خواهند بود، هرچند باز هم یادآوری می‌شود که اجبار برای پذیرش، ساوی با شکست در این طرح است.

تمامی این نکات و موارد دیگری که در این یادداشت نیامده است حکایت از این دارد که اگر مفهوم سنتی پول در حال تغییر است، شبکه پول و بانک نیز در دوران گذار جدی است و شاید بعید نباشد بگوییم اگر بیت‌کوین ارز رایج در السالوادور شود، صرافی‌های دیجیتال نیز در این کشور کم‌کم جای بانک‌ها را خواهند گرفت. این اقدام از طرف یک کشور زیرپونزی که جزو 100 کشور اول از نظر تولید ناخالص داخلی نیز به حساب نمی‌آید، شاید تاثیری در اقتصاد جهانی نداشته باشد و صرفا السالوادوری‌های ساکن در آمریکا را خوشحال کند، اما یک زنگ خطر و تهدید برای بانک‌های مرکزی است که هنوز تصور می‌کنند حق ضرب پول منحصر به آنهاست.

local_offerبرچسب‌ها:
ارز‌های دیجیتال باز هم ریزش کردند | قیمت بیت کوین 29 خرداد 1400

ارز‌های دیجیتال باز هم ریزش کردند | قیمت بیت کوین 29 خرداد 1400

قیمت بیت کوین در روز‌های گذشته موفق به حفظ مقاومت 40،000 دلاری نشد و سقوط کرد. در این سقوط اول رسیدن به 39،500 دلار بود و امروز شاهد نزول به کانال 35 هزار دلار هستیم.

NabzeBourse.ir/

قیمت ارز‌های دیجیتال امروز چهارشنبه 2 تیر1400 | بیت کوین چقدر رشد کرد؟

تحلیل قیمت بیت کوین | آیا سقوط نزدیک است؟

تحلیل قیمت بیت کوین | آیا سقوط نزدیک است؟

بیت کوین پس از آن که هفته گذشته یک رشد را تجربه کرد و به بیش از 40 هزار دلار رسید، دوباره به زیر 40 هزار دلار بازگشت و حمایت 36 هزار دلار را از دست داد. سقوط بیت کوین نزدیک است؟

NabzeBourse.ir/
داستان سقوط بیت کوین/ این بار چینی‌ها کار دست بیت کوین‌بازها دادند

داستان سقوط بیت کوین/ این بار چینی‌ها کار دست بیت کوین‌بازها دادند

حدود یک هفته‌ای است که شاهد عرضه و تشکیل صف فروش سنگین در بازار بیت کوین هستیم و امروز هم بیت کوین رقم زیر 39 هزار دلار را هم لمس کرد.

FarsNews.ir/
قیمت ارز‌های دیجیتال امروز یکشنبه 6 تیر1400 | بیت کوین چقدر رشد کرد؟

قیمت ارز‌های دیجیتال امروز یکشنبه 6 تیر1400 | بیت کوین چقدر رشد کر...

امروز 6 تیر ماه 1400 بازار ارز‌های دیجیتال سبزپوش بود و بیت کوین توانست رشد قیمت را تجربه کند. این سبزپوشی بیت کوین به سایر ارز‌های دیجیتال از جمله اتریوم هم سرایت کرد.

NabzeBourse.ir/
سقوط ادامه دار ارزش ارز‌های دیجیتال | قیمت بیت کوین 1 تیر 1400

سقوط ادامه دار ارزش ارز‌های دیجیتال | قیمت بیت کوین 1 تیر 1400

ریزش قیمتی کم سابقه ارز‌های دیجیتالی ارزش بازار آن‌ها را به شدت کاهش داده است. قیمت بیت کوین در 24 ساعت گذشته با 4 درصد کاهش وارد کانال 32 هزار دلاری شد.

NabzeBourse.ir/

آینده قیمت بیت کوین | ارزش ارز‌های دیجیتال امروز پنجشنبه 3 تیر1400

تويیتربازی با بیت کوین کار دست ایلان ماسک داد

تويیتربازی با بیت کوین کار دست ایلان ماسک داد

تويیتربازی‌های ایلان ماسک درباره ارزهای مجازی باعث شده که وی جایگاه ثروتمندترین فرد جهان را از دست بدهد.

FarsNews.ir/
قیمت ارز‌های دیجیتال پنجشنبه 27 خرداد | ریزش بیت کوین به زیر 40 هزار دلار

قیمت ارز‌های دیجیتال پنجشنبه 27 خرداد | ریزش بیت کوین به زیر 40 هز...

با احتساب افت 3.11 درصدی امروز قیمت بیت کوین ارزش این ارزدیجیتال به 39 هزار و 141 دلار رسید و مقاومت 40 هزاری را که روز گذشته به دست آورده بود را از دست داد.

NabzeBourse.ir/
چرا بیت کوین سقوط کرد؟

چرا بیت کوین سقوط کرد؟

ایلان ماسک دوباره با یک کلمه بازار ارز مجازی را بهم ریخت و باعث شد تا بیت کوین سقوط کند.

FarsNews.ir/
شرکت همیار ماینر، بهترین آموزگار و همیار در بازار بیت کوین

شرکت همیار ماینر، بهترین آموزگار و همیار در بازار بیت کوین

این شرکت همیار شما در اجاره ماینر و استخراج بیت کوین هم هست و پیشنهادهای ویژه‌ای را برای رساندن شما به سود در این حوزه در نظر گرفته است.

BourseNews.ir/
بیت کوین رکورد زد / ارزش بیت کوین به بیش از 63 هزار دلار رسید

بیت کوین رکورد زد / ارزش بیت کوین به بیش از 63 هزار دلار رسید

اطلاعات کوین دسک نشان می‌دهد ارزش بیت کوین در روز سه شنبه بیش از 4 درصد افزایش یافته است. بزرگترین ارز مجازی دنیا از...

Borna.news/
بیت کوین باز هم فتیله را پایین کشید

بیت کوین باز هم فتیله را پایین کشید

قیمت بیت کوین در معاملات یکی ـ دو روز گذشته بازار جهانی چند هزار دلار عقب‌نشینی کرد.

FarsNews.ir/
خبر مهم برای بیت کوین | تانزانیا بیت کوین را می پذیرد؟

خبر مهم برای بیت کوین | تانزانیا بیت کوین را می پذیرد؟

چند روز پیش بود که السالوادر بیت کوین را به عنوان پول رسمی به رسمیت شناخت. این خبر موجب ایجاد یک موج صعودی در بازار ارزهای دیجیتال شد. این بار خبرها حکایت از بررسی به رسمیت شناختن بیت کوین در تانزانیا...

NabzeBourse.ir/
استخراج بیت کوین برای کسب درآمد از بیت کوین

استخراج بیت کوین برای کسب درآمد از بیت کوین

وب سایت آی ماینر به عنوان پیشرفته‌ترین و معتبرترین سامانه آنلاین خرید و اجاره ماینر، با دریافت مجوز‌های لازم، فعالیت خود را در بازار ایران آغاز کرد.

BourseNews.ir/
ماینرهای فراری از چین در راه ایران! اقدامات لازم را برای کنترل بازار و مقابله با گرانفروشی‌ها پیگیری شود اجرای مزایده 6 هزار محدوده معدنی تکمیل می‌شود آب کدام مشترکان جیره‌بندی می‌شود؟ سلطان سیمان هم پیدا شد! 349 میلیون دلار در سامانه نیما عرضه شد افزایش سرمایه 50 درصدی نماد دارویی | دابور سرمایه خود را به چقدر رساند؟ سهام عدالت امروز 4 مرداد چقدر شد؟ تحلیل تکنیکال و بنیادی غگل | سودای قیمت 500 تومانی! کشف 2480 دستگاه ماینر غیرمجاز در آبیک اخبار بورس فردا سه شنبه 5 مرداد | فرآیند انتقال نماد ذوب از فرابورس به بورس پرش دوباره مرغ به سکوی 40 هزارتومانی! رمزارز‌ها به مدار رشد بازگشتند محدودیت اینترنت چه بلایی بر سر اقتصاد می‌آورد؟ پاداش 2میلیاردی برای هیيت مدیره یک بانک رسوب 3.5 میلیارد دلار نهاده‌ دامی در گمرک + جدول موج‌ جدید خاموشی‌ها در راه است؟ حال خوب دارویی ها از خبر حذف ارز ترجیحی سهامداران نگران آینده بورس در دولت جدید نباشند | روند مثبت بازدهی بازار سرمایه تداوم دارد خدمت رسانی به حوزه سلامت از افتخارات بانک رفاه است سقف تسهیلات طرح "جهش مهر سلامت" افزایش یافت پیش‌بینی بورس مرداد 1400/ بحران خشکسالی چه تاثیری بر صنایع بورسی می‌گذارد؟ سایت آمازون پرداخت با بیت کوین را آغاز می کند ارز دیجیتال ریف فایننس (Reef Finance) چیست؟ کاهش 2.5 درصدی ارزش بازار جهانی ارز‌های دیجیتالی مدیرعامل توانیر درباره واردات ماینرهای چینی هشدار داد مخالف عرضه سیمان در بورس بودیم!! نرخ فروش رب گوجه فرنگی "غشهداب" بالا رفت "دابور" به افزایش سرمایه 50 درصدی رسید تقسیم سود 220 تومانی در مجمع "لبوتان" برگزاری مجمع "کنور" در 8 روز آینده راه‌حل عاجل بحران‌های اقتصادی "شغدیر" در مسیر پرداخت سود قرار گرفت آمازون هم به جمع بیت کوینی‌ها پیوست منتظر موج جدید خاموشی‌ها باشید آخرین اخبار از قطعی برق پاساژ علاءالدین قطعی برق اصفهان مربوط به شبکه سراسری است کشمکش بر سر عرضه سیمان در بورس / قیمت‌های نجومی و سود دلالان علت تجمع امروز در خیابان جمهوری چه بود؟ (فیلم) یارانه یک میلیونی هر ایرانی به خودروسازان! مردم نمی‌توانند بیشتر از نیم کیلو میوه بخرند! آغاز پذیره‌نویسی صندوق سرمایه گذاری جسورانه پیشرفت اصلاح خط ریخته‌گری یک مجتمع فولاد سبا «وبصادر» از بالای برج سپهر خبر خوش درآمدزایی به سهامداران داد خرید 83 درصد حقیقی‌ها اعمال محدودیت در فعالیت رمز ارزها تا پایان دوران گرمای هوا رشد 11 درصدی حجم معاملات بورس کالا در تیر ماه توضیحات بانک دی در خصوص بازگشایی نماد در بورس رنج معاملات سودده در فولاد بورس امروز 4 مرداد چگونه به پایان رسید؟ / معدنی‌ها پیشتاز بازار امروز

در حال بارگیری...