سهم اوکراین در تامین جهانی غذا/ گرانی محصولات غذایی در کمین دنیا است؟

سهم اوکراین در تامین جهانی غذا/ گرانی محصولات غذایی در کمین دنیا است؟

بیشتر گندم های تولید شده در اوکراین توسط کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا وارد می شود؛ به عنوان مثال، لبنان و تونس، دو کشور با اقتصاد آسیب پذیر، بیش از نیمی از گندم خود را از اوکراین وارد می کنند. در نتیجه، تولید از اوکراین، یا فقدان آن، بر امنیت غذایی جهانی تاثیر می گذارد.

نگارعلی_ روسیه و اوکراین بازیگران کلیدی در برخی از صنایع بزرگ جهانی مانند تراشه های کامپیوتری، روغن آفتابگردان، غلات، نفت و چوب هستند. آنها با هم بیش از یک چهارم صادرات جهانی گندم را تشکیل می دهند. اوکراین حدود 70 تا 90 درصد گاز نيون جهان را تولید می کند که جزء حیاتی ریزتراشه های مورد استفاده برای تولید صفحه نمایش گوشی های هوشمند و رایانه است. روسیه مسيول 13 درصد از صادرات نفت خام جهان است، به این معنی که هر چیزی که نیاز به حمل و نقل در هر مرحله از تولید داشته باشد تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید: احتمال پرداخت علی‌الحساب به بازنشستگان/ تکلیف افزایش حقوق چه شد؟ قیمت طلا، سکه و ارز 1401.02.28/ سکه کانال عوض کرد این شیوه خرید و فروش ارز، مشمول مالیات می‌شود

اوکراین را می‌توان به یک نیروگاه تولیدکننده و صادرکننده برخی از محصولات کلیدی کشاورزی تشبیه کرد؛ این کشور یک محرک برای بازار محصولات و کشورهایی است که با آن تجارت می کنند، بنابراین اختلالات در بازار اوکراین اثرات موجی در سراسر جهان دارد. نگرانی فزاینده جهانی این است که غیبت طولانی مدت محصولات اوکراینی در بازار جهانی منجر به رنج بیشتر در قالب بحران قیمت مواد غذایی در کشورهایی شود که مستقیما درگیر درگیری نیستند.

اوکراین چه محصولات کشاورزی را به جهان صادر می‌کند؟

اوکراین یک تولید کننده و صادرکننده مهم محصولات کشاورزی است. در سال 2021، اوکراین بیش از 27 میلیارد دلار محصولات کشاورزی به جهان صادر کرد. بازارهای اصلی صادرات اوکراین شامل 27 کشور هستند که از اتحادیه اروپا با 7.6 میلیارد دلار، چین با 4.2 میلیارد دلار، هند با 2 میلیارد دلار، مصر با 1.5 میلیارد دلار و ترکیه نیز با 1.5 میلیارد دلار تشکیل شده اند. این پنج بازار برتر بیش از 60 درصد از صادرات کشاورزی اوکراین را تشکیل می‌دهند. اوکراین شش محصول اولیه با بیش از یک میلیارد دلار فروش صادراتی دارد که عبارتند از ذرت (5.8 میلیارد دلار)، تخمه آفتابگردان (5.7 میلیارد دلار)، گندم (5.1 میلیارد دلار)، کلزا (1.7 میلیارد دلار)، جو (1.3 میلیارد دلار) و کنجاله آفتابگردان (1.2 میلیارد دلار). مجموع این شش محصول برتر بیش از 77 درصد از صادرات کشاورزی اوکراین را به خود اختصاص داده است.

با ادامه حمله به اوکراین، تاثیرات بر توانایی اوکراین برای تولید حجم کالاهای قابل مبادله ای که بازار جهانی به آن وابسته است، بیشتر خواهد شد. بخش قابل توجهی از پربارترین زمین های کشاورزی اوکراین در مناطق شرقی آن قرار دارد، دقیقا همان مناطقی که در برابر حملات روسیه آسیب پذیرتر هستند.

کشاورزان در اوکراین بیشتر محصولات را در آوریل و می می‌کارند، به جز گندم و کلزا، که در سپتامبر و اکتبر کاشته شدند و اکنون در مرحله رشد هستند.

تغییر ساختار صنعت کشاورزی اوکراین

نه تنها تداوم جنگ منجر به کاشت هکتارهای کمتر خواهد شد، بلکه احتمالا ترکیب محصولات کاشته شده را نیز تغییر خواهد داد. با تمرکز بیشتر بر تغذیه مردم اوکراین، این احتمال وجود دارد که کشاورزان تشویق شوند تا به جای ذرت، تخمه آفتابگردان و کلزا برای صادرات، غلات زراعی را که برای مصرف محلی در نظر گرفته شده کاشت و برداشت کنند.

همانطور که رویترز گزارش داد، دنیس مارچوک، معاون شورای کشاورزی اوکراین به تلویزیون محلی گفت:" تاکید بر محصولات بهاره است که در تابستان برداشت می‌شوند، زیرا نمی‌دانیم وضعیت (در آینده) چگونه خواهد بود. برای تغذیه کامل جمعیت و نیروهای مسلح، تاکید بیشتری بر گندم سیاه، نخود فرنگی، آن دسته از محصولاتی که امکان برداشت را فراهم می کند وجود دارد تا اوکراین به طور کامل از مواد غذایی تامین شود."

در خصوص محصولاتی که هنوز کاشته نشده اند و همچنین محصولات گندم و کلزا که در زمین وجود دارد، کشاورزان برای یافتن سوخت برای ماشین آلات و کود برای مزارع خود با چالش مواجه خواهند شد که احتمالا کل برداشت را در هکتارهای کاشته شده کاهش می دهد. نمی توان به اندازه کافی تاکید کرد که اوکراینی ها در معرض تهدید مرگبار هستند. این وضعیت فراتر از ایجاد اختلال در تجارت معمول برای کشاورزان اوکراینی است.

کدام کشورها به محصولات کشاورزی اوکراین وابسته هستند؟

اوکراین هفتمین تولیدکننده بزرگ و چهارمین صادرکننده بزرگ ذرت در جهان است که مسيول 13 درصد صادرات جهانی در سال 2020 –2021 بوده است. این محصول عمدتا در نیمه شمالی کشور، با تمرکز در شمال شرقی رشد می کند، جایی که تقریبا 35٪ ذرت کشور در آن کشت می شود.

اوکراین در سال 2021 بیش از 5.8 میلیارد دلار ذرت به جهان صادر کرد؛ چین و اتحادیه اروپا دو مقصد اصلی ذرت اوکراین بودند که بیش از 60 درصد از صادرات ذرت را به خود اختصاص دادند.

تولیدکنندگان ذرت اوکراینی وابسته به تجارت هستند. طی سال‌های تجاری 2020- 2021، 80 درصد از تولید ذرت اوکراین صادر شد. علی‌رغم فصول رشد مشابه، ذرت اوکراین عمدتا بین نوامبر و می صادر می شود، در حالی که صادرات ذرت ایالات متحده بین مارس و ژوين اتفاق می‌افتد.

برای بازار جهانی این بدان معناست که ذخایر نسبتا بزرگی از ذرت اوکراینی در سال تجاری 2021-2022 پس از بسته شدن بنادر دریای سیاه اوکراین در داخل کشور گیر کرده است. مارس WASDE صادرات ذرت اوکراین را 27.5 میلیون تن برآورد کرد. بر اساس گزارش S&P Global، اوکراین تا 23 فوریه 18.98 میلیون تن صادرات داشته است.

در مورد استفاده از سیستم ریلی دولتی اوکراین برای انتقال 8.5 میلیون تن ذرت اوکراین به مرزهای رومانی، مجارستان، اسلواکی و لهستان بحث شده است تا از آنجا غلات به بنادر و مراکز لجستیکی کشورهای اروپایی تحویل داده شود.

بازارهای چین و اروپا به همان اندازه به واردات ذرت اوکراینی متکی هستند که کشاورزان ذرت اوکراین به آن بازارهای صادراتی؛ در سال 2019، اتحادیه اروپا 4.6 میلیارد دلار ذرت از جهان وارد کرد که 63 درصد آن از اوکراین تامین می شد. برزیل با تامین 20 درصد از بازار ذرت در رتبه دوم قرار داشت. در سال 2021، چین نزدیک به 8 میلیارد دلار ذرت از جهان وارد کرد. ایالات متحده بزرگترین تامین کننده چین در سال 2021 با 70 درصد از بازار بود، اما اوکراین همچنان تامین کننده قابل توجهی بود. چین 29 درصد از محصول ذرت خود را در سال 2021 از اوکراین وارد کرد که ارزش آن بیش از 2.4 میلیارد دلار است. در سال‌های اخیر، اوکراین سهم بیشتری از واردات ذرت چین را در اختیار داشت. در دوره 2016-2019، سهم بازار اوکراین به طور متوسط 77 درصد بوده است.

در این بین طبق گفته رییس اتاق مشترک بازرگانی و کشاورزی ایران و برزیل60 درصد از ذرت وارداتی به ایران از برزیل و 40 درصد آن از اوکراین و روسیه خریداری می شود.

گندم دومین محصول اصلی صادراتی اوکراین

اوکراین هشتمین تولیدکننده بزرگ و ششمین صادرکننده بزرگ گندم در جهان است که مسيول 8.5 درصد صادرات جهانی در سال تجاری 2020-2021 است. این محصول عمدتا در بخش های جنوبی، جنوب شرقی کشور رشد می کند. فصل رشد گندم اوکراین مانند فصل رشد گندم زمستانه در ایالات متحده است که کاشت آن در ماه های سپتامبر و اکتبر، رشد در طول زمستان و بهار و برداشت در جولای و آگوست انجام می شود.

اوکراین در سال 2021 نزدیک به 5.1 میلیارد دلار گندم به جهان صادر کرد. مقاصد برتر گندم اوکراین با مقاصد برتر ذرت اوکراین کاملا متفاوت است. در سال 2021، مقصدهای برتر مصر (858 میلیون دلار)، اندونزی (727 میلیون دلار)، ترکیه (445 میلیون دلار)، پاکستان (353 میلیون دلار) و مراکش (232 میلیون دلار) بودند. این پنج بازار بزرگ نزدیک به 50 درصد از صادرات گندم اوکراین را تشکیل می دهند.

به گفته بازرس اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران ذرت، دانه‌های روغنی، کنجاله سویا، دانه، گندم سویا و جو ازاوکراین وارد ایران می‌شود.

به گفته این مقام مسيول سیاست‌های ایران برای واردات از اوکراین یکسان نبوده است و در مقطعی بیشتر و زمانی دیگر نهاده کمتری از این کشور وارد می‌شد.

چرا روغن‌های گیاهی گران شدند؟

اوکراین بزرگترین تولید کننده و صادرکننده تخمه آفتابگردان و محصولات آن در جهان است که مسيول 47 درصد صادرات جهانی در سال تجاری 2020-2021 بوده است. این محصول عمدتا در نیمه شرقی کشور کشت می شود. محصول آفتابگردان اوکراین در ماه های آوریل و می برداشت و سپتامبر و اکتبر کاشته می شود.

دومین تولیدکننده بزرگ روسیه است که حدود 23 درصد از عرضه جهان را تامین می کند.

هند 23 درصد از روغن آفتابگردان خود را از اوکراین وارد می کند و چین تقریبا 12 درصد از روغن آفتابگردان خود را از اوکراین و روسیه وارد می کند، ممکن است این دو کشور شروع به روی آوردن به تولید کنندگان آمریکایی روغن آفتابگردان کنند و قیمت مواد خام را افزایش دهند.

محصولات کشاورزی در طول جنگ چقدر گران شدند؟

بیشتر گندم های تولید شده در اوکراین توسط کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا وارد می شود؛ به عنوان مثال، لبنان و تونس، دو کشور با اقتصاد آسیب پذیر، بیش از نیمی از گندم خود را از اوکراین وارد می کنند. در نتیجه، تولید از اوکراین، یا فقدان آن، بر امنیت غذایی جهانی تاثیر می گذارد.

زنجیره تامین صادرات گندم از اوکراین به دلیل درگیری مختل شده است. بنادر در اوکراین عملیات تجاری را به حالت تعلیق درآورده اند و از خروج محصول گندم برداشت شده در سال 2021 جلوگیری می کنند.

از زمانی که روسیه به اوکراین حمله کرد، نگرانی‌ها در مورد اختلالات عرضه باعث افزایش بیش از 50 درصدی قیمت گندم در هیيت تجارت شیکاگو به نزدیک به 13 دلار در هر بوشل شده است و قیمت ذرت نیز در این بازه زمانی نزدیک به 17 درصد افزایش یافته است.

بررسی نوسانات قیمتی در بازارهای جهانی در بازه زمانی چند ماهه جنگ نیز حاکی از افزایش 25 درصدی قیمت روغن‌های گیاهی است.

223227

واردات 131 هزار تن گندم و روغن خام از بنادر گیلان به کشور کاهش شدید صادرات زعفران/60 درصد فقط در فروردین‌ماه آغاز عملیات اجرایی 70 هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن در بنیاد مسکن فارس من| ریال از شهریورماه هوشمند می‌شود/ رمزریال ارتباطی به رمزارزها ندارد چرا بانک مرکزی ارزپاشی نمی‌کند؟ راهکار سنگاپور برای واردات 90 درصدی موادغذایی واکنش نماینده مجلس به تهدید پیامکی آقای وزیر آرژانتین هم خواستار عضویت در بریکس شد اجرای طرح سنجش وزن بسته‌های غذایی و شوینده‌ برای مقابله با کم‌فروشی وزارت جهاد تصمیم گیر نهایی صادرات شیر خشک است جزيیات ممنوعیت واردات خودرو به مناطق آزاد از زبان سعید محمد هواپیمایی فنلاند در معرض ورشکستگی به خاطر تحریم روسیه موافقت با کلیات طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت تورم لبنان به 211 درصد رسید غلبه بر تحریم صادرات میعانات گازی با فعال‌سازی پالایشگاه‌های کوچک تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی بسیار پیچیده است/آغاز جابجایی نیروهای مازاد هشدار سه برابر شدن قیمت گاز برای مردم آلمان ایران از کشورهای قدرتمند کمک بگیرد/ دست دولت... فروش قلم گوساله از قدیم رایج بود تشکیل پرونده برای برخی موارد ترک فعل‌ در بورس و سازمان قضا و دارو الزام مراکز تجاری پایتخت به کاهش مصرف برق به دنبال توافقی قوی و پایدار هستیم علت سقوط واردات LNG چین از آمریکا قیمت دلار 27 هزار و 717 تومان استخراج بیت‌کوین چقدر عامل قطعی برق کشور است؟ عبدالله سلطانی ثانی مدیرعامل بیمه سینا شد بن بست مذاکرات وین را رفع کردیم حقوق گمرکی را کاهش دهید صرفه‌جویی 5 هزار مگاواتی با اعمال برنامه‌های مدیریت مصرف برق شرایط دریافت وام 4 میلیون تومانی بانک رفاه | وام آسان بدون ضامن 5 درصد مشترکان تهرانی بدمصرف هستند قیمت سکه 5 تیر 1401 به 15 میلیون و 90 هزار تومان رسید ارايه صندوق تضمین اصل سرمایه توسط کارگزاری مفید قیمت طلا، سکه و ارز 1401.04.5/ طلا و سکه ریخت تورم لبنان به 211 درصد رسید درخواست فوری وزیر صمت از ريیس‌جمهوری؛ حقوق گمرکی را کاهش دهید توقف طلای جهانی بر روی پل ناکجاآباد واردات 131 هزار تن گندم و روغن خام از بنادر گیلان به کشور بورس کالا میزبان یک میلیون و 500 هزار تن کالا شد تورم ژاپن رکورد جدیدی ثبت کرد محدودیت مصرف برق برای 92 درصد مشترکان صنعتی اعمال نمی‌شود تکذیب اظهارات میرکاظمی درباره بار سنگین یارانه 300هزارتومانی بازگشت آرامش به بازار ارز با حضور به موقع بانک مرکزی فقط 70 درصد تراکنش های کارتخوان کسبه تجاری است ساماندهی نیروهای شرکتی در دستگاه‌ها یک ضرورت است دارندگان دستگاه کارتخوان بخوانند/ خبر مهم رییس اتاق اصناف درباره مالیات از تراکنش‌های دستگاه کارتخوا... بانک مرکزی چطور دلالان ارزی را به حاشیه برد خودداری بانک مسکن از ارسال پیامک به عموم متقاضیان مسکن مهر حسن رعیت از تاجری خرده‌پا تا همکاری با استاد اعظم شبکه بانکی بورسی‌ها خرداد را چگونه سپری کردند؟