پیش بینی بورس فردا یکشنبه 26 دی 1400 | سقوط شاخص کل تا کجا ادامه دارد؟

پیش بینی بورس فردا یکشنبه 26 دی 1400 | سقوط شاخص کل تا کجا ادامه دارد؟

در شرایطی هستیم که قیمت های جهانی کامودیتی‌ها در وضعیت خوبی دارند. نفت به 86 دلار رسیده که روند 14 ساله خودش را شکسته است. هر هفته اخبار خوبی از کاهش نرخ بهره بانکی به گوش می رسد اما بازار واکنش درستی به این شرایط نشان نداد. در گفتگو با شهیر محمدنیا به بررسی بورس فردا پرداخته ایم.

به گزارش نبض بورس، شهیر محمدنیا | در شرایطی هستیم که قیمت های جهانی کامودیتی‌ها در وضعیت خوبی دارند. نفت به 86 دلار رسیده که روند 14 ساله خودش را شکسته است. هر هفته اخبار خوبی از کاهش نرخ بهره بانکی به گوش می رسد و امروز هم نرخ بهره بین بانکی به 20.5 ٪ رسید. اما بازار واکنش درستی به این شرایط نشان نداد. تمام صنایع امروز بازدهی منفی ثبت کردند و حتی در صنایع برجامی هم خبری از مثبت بودن و خوش بینی وجود نداشت.

 دلیل این رفتار غیرمنطقی بازار را در سه مولفه می‌توان جستجو کرد. یک مسيله برجام، دو  کمبود نقدینگی، سه برخی سوگیری های رفتاری در بین معامله‌گران.

برجام: مذاکرات وین با خوش بینی‌هایی در حال پیشروی است که اثرات آن را در بازار دلار در طی چند هفته گذشته مشاهده کردیم. اما نکته ایی که بازار سرمایه از آن در حال لطمه دیدن است طولانی تر شدن روند مذاکرات است که سایه ابهام را بر سر بازار انداخته است. ابهام و بلاتکلیفی به بازار سهام لطمه وارد کرده و به همین دلیل است که امروز حتی با وجود خوش بینی به روند مذاکرات گروه های برجامی مثل خودرو و بانک منفی بودند.

کمبود نقدینگی: طبق آمار تمام پول حقیقی که از ابتدای 99 تا مرداد 99 وارد بازار شده بود تا به امروز از بازار خارج شده و حتی بیشتر از آن نیز خارج شده است! یعنی خروج پول حقیقی و ارزش پایین معاملات خرد سهام بخصوص در چند ماه اخیر  ویژگی اصلی هر روزه بازار شده است و تا زمانیکه مشکل نقدینگی حل نشود امیدی به حرکت در بازار نخواهد بود. دقیقا مانند هواپیمایی که همه امکانات را داراست و هیچ نوع نقص فنی ندارد و از بروز ترین تجهیزات دنیا در ساخت آن استفاده شده اما سوختی برای حرکت ندارد! مسلما تا سوخت نباشد هیچ کدام از ویژگی‌های مثبت و اصطلاحا high tech هواپیما نمی‌تواند باعث حرکت آن شود. سوخت بازار سرمایه هم اول باید حقوقی ها دست به خرید بزنند. باید با حمایت از طرف مسيولین جلسه هماهنگی بین حقوقی ها برگزار شود و آنها ملزم به خرید شوند. از طرفی قول واریز پول از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار، عملی شود و صندوق تثبیت بازار این پول ها را در بازار تزریق کند. بعد از چند روز پول های درشت پارک شده پشت دروازه های بازار سرمایه وارد می‌شوند و همگی دست در دست هم می‌توانند چرخ این بازار را به حرکت مثبت و صعودی درآورند.

سوگیری های غالب این روزهای بازار سرمایه: سوگیری یا bias  در ضمیر ناخودآگاه معامله‌گران وجود دارد که باعث می‌شود از رفتار عقلایی و تصمیم گیری های منطقی فاصله بگیرند. برخی از سوگیری ها شناختی است که با مطالعه و تمرین می توان آنها را برطرف کرد و برخی دیگر احساسی است که رفع آنها مشکل تر است.

در حال حاضر با توجه به شرایط نزولی که بازار در بیش از یکسال اخیر داشته سوگیری تمرکز بر اطلاعات اخیر یا recency bias  در بین معامله‌گران وجود دارد. در اثر این سوگیری که از نوع شناختی است، معامله‌گران تصور می‌کنند آنچه در ماه های اخیر رخ داده برای همیشه ادامه دار خواهد بود و امیدی به رفع آن ندارند در حالیکه اگر به نمودارها نگاه کنند و چارت ها را بازه های زمانی بلند مدت بررسی کنند متوجه می‌شوند که هیچ نزولی برای ابد و هیج صعودی برای همیشه ادامه دار نخواهد بود و قطعا زمانی بازار با قاطعیت از این قیمت ها عبور خواهد کرد.

به نظر می‌رسد در چرخه احساسی معامله‌گران، (که یک چرخه ثابت شده در تمام بازارهای مالی است) در حال حاضر بازار در قعر آن یعنی  در فاز  capitulation قرار داشته باشد. آگاهی از این چرخه به معامله‌گران کمک می کند که از recency bias فاصله بگیرند و باور داشته باشند که این فاز از چرخه هم دیر یا زود به پایان خواهد رسید.

 
پیش‌بینی بازار فردا:
 
 

امروز شاخص کل محدوده حمایت مینور 1340 هزار واحد را با کندل ماربوزو از دست داد و فعلا انتظار داریم که شاخص کل تا محدوده 1270 هزار واحد تا 1310 هزار واحد که حمایت بعدی است ریزش را داشته باشد. البته با توجه به گام نزولی شدید که در چارت دیده می‌شود رسیدن شاخص کل به کف کانال نزولی دور از ذهن نیست.  بنابراین برای فردا پیش بینی می‌کنیم که بازار منفی شروع شود ولی امیدواریم نیمه دوم کمی از شدت آن کاسته شده و بازار متعادل‌تری را داشته باشیم.

  • پیش بینی بورس هر روز ساعت 16 در صفحه پیش بینی نبض بورس منتشر می‌شود.
درآمد دستفروشی هم از کارگری بیشتر است! | افزایش نگرانی درباره تامین نیروی کار واحدهای تولیدی خودرو پس از توافق وین گران می‌شود یا ارزان؟ برنامه‌ریزی ایران‌خودرو در تامین و تولید 75 هزار دستگاه تارا برای سال آینده تفاهم‌نامه تشکیل مرکز داوری مشترک میان ایران و عراق امضا شد ارز دیجیتال ستاره لیگ برتری را به خاک سیاه نشاند تردد در محورهای کوهستانی و برف‌خیز فقط با زنجیرچرخ/ امروز 54 جاده مسدود است‌ بهانه عجیب ایران خودرو برای باز نشدن کیسه هوای خودرو وضعیت بورس فرابحرانی است / زنگ خطر برای بازارهای مالی به صدا درآمد؟ تاکید بیش از 100 نماینده مجلس بر رویکرد حمایتی لایحه بودجه 1401 از بازار سرمایه بودجه دولت چقدر در معیشت طلاب موثر است؟ شاخص کل بورس با سر به زمین خورد سرانه مصرف شیر در کشور چقدر است؟ هزینه رهن و اجاره خانه در نبرد جنوبی +جدول در یکشنبه‌ با نماینده‌ها و شبکه فروش بیمه رازی مطرح شد؛ اقدامات مدیریت بر عملکرد نماینده‌ها تاثیر مس... بیت‌کوین چقدر قیمت خورد؟ کاهش ارزش سهام عدالت برای امروز بیش از 50 درصد بار شبکه برق کنترل پذیر می‌شود/ برگزاری مناقصه 3 میلیون کنتور هوشمند امضای تفاهمنامه بین شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران و گازوست رومانی مجلس به حذف یکباره ارز ترجیحی رای نمی دهد پروازهای فرودگاه مهرآباد از سر گرفته شد اینفوگرافی / مدیرعاملی با کیف انگلیسی بدهی خارجی ایران چقدر است؟ یخبندان و کولاک در 24 استان/ هشدار لغزندگی جاده‌ها و احتمال لغو پروازها‌ بحران لیر بازار رمزارز را داغ کرد وحشت در بازار رمز ارزها / بیت کوین سقوط کرد مالیات‌های تنظیمی ابزار مهم کنترل بازار مسکن عربستان به سهمیه تولید اوپک‌پلاس پایبند است قیمت سبد نفتی اوپک از 86 دلار گذشت برگشت میوه‌های صادراتی ناراحتی ندارد! بنیانگذار صرافی بایننس در جمع پولدارترین ها خبر مهم بنزینی برای این رانندگان فوری/ پروازهای مهرآباد متوقف شد پیش بینی بورس فردا چهارشنبه 29 دی | بورس از منفی به مثبت می‌رود؟ قیمت رهن و اجاره مسکن در منطقه نبرد جنوبی تهران با این اتفاق پرداخت یارانه جدید قطعی می شود سرانه مصرف شیر 86 لیتر‌/ ثروتمندان 6 برابر بیشتر شیر می‌خورند شاخص کل بورس 30 هزار و 540 واحد افت کرد زلزله در بازار رمزارز/ بیت کوین چقدر قیمت خورد؟ اعتبار؛ جایگزین ضامن در گرفتن وام بانک گردشگری بیش از 1400 میلیارد ریال وام ازدواج پرداخت کرد صید فیل ماهی 210 کیلویی توسط صیادان مازندران ساخت 25 مدرسه در مناطق محروم کشور/ تحصیل 3000 دانش آموز در مدارس بانک گردشگری 5 دستور ريیس‌جمهوری به نظام بانکی تولید سالانه 115 هزار تن عسل در کشور قیمت گوشت در 28 دی1400 (فهرست قیمت) کارگران، دستفروشی را ترجیح می‌دهند! دو روز دیگر؛ آخرین مهلت تعیین تکلیف دستگاه های کا... ممنوعیت جدید برای واردات خودرو و موبایل با تیک قیمتی در بورس آشنا شوید قیمت انواع مرغ در 28 دی 1400