سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد قیمت کالاها از جمله مسکن انجامید.

خبرگزاری ایسنا: یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد قیمت کالاها از جمله مسکن انجامید.

حسن محتشم، اظهار کرد: وضعیت بازار مسکن هیچگاه از شرایط اقتصاد کلان جدا نبوده و نخواهد بود. با توجه به سهم حدود 15 درصدی بخش مسکن در اقتصاد کشور هر نوع تحول در وضعیت اقتصاد و سیاست، اثر خود را بر حوزه مسکن ایجاد می کند. وقتی دولت با عرضه پول پرقدرت در بازارها وارد می شود طبیعی است که قیمت کالاها در همه سطوح از جمله مسکن بالا می رود. با این تفاوت که به دلیل سهم بالای این حوزه در اقتصاد، نوسانات بازار مسکن به بخشهای مرتبط نیز سرایت می کند. قریب به اتفاق تولیدات داخلی ما به بخش مسکن وابسته است و طبیعی است که وقتی مسکن فعال باشد کارخانجات، فروشگاهها و بخشهای خدماتی کار می کنند و اشتغال رونق می گیرد.

وی افزود: اینکه توقع داشته باشیم قیمت همه کالاها بالا برود ولی مسکن ثابت بماند غیرمنطقی است. اما به هرحال باید مسکن خانوارها که در قانون اساسی هم به آن تاکید شده تامین شود. درآمدها به هیچ وجه پاسخگوی تامین مسکن برای کارمندان و قشر حقوق بگیر نیست. به همین دلیل معاملات از جانب تقاضای مصرفی به شدت کاهش یافته و اندک خرید و فروشها توسط سرمایه گذاران است. تعدادی دیگر نیز برای تبدیل واحد مسکونی خود اقدام می کنند اما بازار در حالت کلی در رکود به سر می برد.

این کارشناس اقتصاد مسکن، علت رکود تورمی بازار مسکن در سال 1399 را هجوم سرمایه ها از بورس و ارز دانست و گفت: بازارهای ارز و بورس در سال جاری با ثبات و حتی کاهش مواجه شدند اما سوال این است که چرا مسکن در تهران حدود 100 درصد رشد قیمت را نسبت به سال 1398 تجربه کرد؟

محتشم در توضیح این اتفاق گفت: بازار بورس رشد حباب گونه به خود گرفت و دولت اقدامی برای کنترل آن نکرد، به یکباره حباب بورس تخلیه شد. برای بازار ارز نیز نوسان شدیدی اتفاق افتاد به طوری که دلار تا 32 هزار تومان بالا رفت و سپس به محدوده 24 هزار تومان برگشت. بنابراین فعالان بازارهای بورس و ارز سرمایه های خود را از این دو حوزه خارج و اقدام به خرید مسکن کردند. این باعث رشد تقاضای سرمایه ای در بازار مسکن شد و قیمتها افزایش پیدا کرد.

این کارشناس اقتصاد مسکن گفت: دولت می تواند با عرضه دلار، قیمت آن را کنترل کند اما در بخش مسکن چنین امکانی وجود ندارد. بازار مسکن تحت تاثیر بازارهای موازی با رشد مواجه می شود اما افت قیمت بسیار کند خواهد بود و حتی در مواقعی هرگز اتفاق نمی افتد.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران با بیان اینکه تقاضای واقعی مسکن همچنان مخفی مانده است تاکید کرد: دولت برنامه قابل توجهی که بتواند بازار مسکن را کنترل کند ندارد. تنها برنامه دولت طرح اقدام ملی است که به نوعی مسکن مهر سابق محسوب می شود؛ با این تفاوت که قیمت هر متر مسکن مهر 300 هزار تومان بود و مسکن ملی 2.7 میلیون تومان شده که طبیعی است همه چیز حدود 10 برابر شده و قیمت مسکن ملی هم 10 برابر شد. برای مسکن مهر 20 میلیون تومان پیش می گرفتند و برای مسکن ملی 200 میلیون تومان دریافت می کنند. بنابراین این دو برنامه ماهیتا شبیه هم هستند. اما نکته این است که این میزان ساخت و ساز حدود یک سوم تقاضای بازار را پاسخ می دهد و تا دولت بخواهد 30 درصد تقاضا را جوابگو باشد دوباره تقاضای جدید جای آن را پر می کند.

محتشم درباره پیش بینی از وضعیت بازار مسکن در سال 1400 گفت: معتقدم مسکن به دو دلیل با رشد مواجه خواهد بود؛ یکی اینکه سایر بازارها فعال نیستند. دوم اینکه دولت در سال آینده مجبور است کسری بودجه را از عرضه پول پرقدرت جبران کند. بنابراین در سال آینده تورمی را شاهد خواهیم بود. بخصوص با توجه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، بلاتکلیفی در سیاست خارجی همچنان ادامه خواهد داشت و اثرش در اقتصاد و شرایط اجتماعی ایجاد می شود.

وی در تشریح وضعیت ساخت و ساز در سال آینده اظهار کرد: به نظرم ساخت و ساز روال سابق را طی می کند. به هر حال مقداری مسکن اقدام ملی از طرف دولت در اطراف شهرها ساخته می شود. بخش خصوصی نیز همانند گذشته فعالیت خود را خواهد داشت و جمعا بین 300 تا 350 هزار واحد احداث می شود. اما کماکان خلاء برنامه ریزی از سوی دولت حس می شود و نمی توان انتظار داشت به هدف تولید یک میلیون واحد مسکونی دست پیدا کنیم. بنابراین مسکن کماکان از حالت کالایی خارج نخواهد شد و تصور نمی کنم متقاضیان واقعی به این زودی بتوانند وارد بازار مسکن شوند.

مسکن در تهران متری 28.3 میلیون تومان

بنابراین گزارش، بهمن ماه 1399 متوسط قیمت مسکن شهر تهران 28.3 میلیون تومان بوده که نسبت به ماه قبل 3.7 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 97.2 درصد افزایش نشان می دهد. طبق اعلام بانک مرکزی در ماه مذکور تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به 3917 هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل 11.4 درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 70.5 درصد کاهش یافت.

local_offerبرچسب‌ها:
عرضه اولیه فتوسا چقدر نقدینگی می خواهد؟ + فیلم بلومبرگ: ایران خود را برای عرضه نفت آماده می‌کند روابط عمومی قوی، موفقیت سازمان را به همراه دارد صادرات اوپک یک میلیون بشکه افزایش یافت مجلس حامی سایپای نوین و تولید خودرو‌های باکیفیت در داخل است امروز خبری از رشد سنگین قیمت ارزهای مجازی نبود پایان خوشی مدیران فرمایشی درگاه‌های پرداخت صرافی‌های رمز ارز بسته می‌شود؟ رشد 190 درصدی میزان فروش «فتوسا» در سال 99 سونامی افزایش قیمت کالاهای اساسی/ کسی پاسخگوی گرانی‌ها نیست پیش‌بینی بورس 29 اردیبهشت / بازار در کوتاه مدت مثبت می‌شود؟ عملکرد ناموفق برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت سود هر سهم "قمرو" 371 درصد افزایش یافت سود هر سهم "وسبحان" کاهش یافت امهال اقساط دریافت‌کنندگان تسهیلات ارزی و ریالی آسیب‌دیده از کرونا و تحریم‌ها گروه خودرو در راس معاملات تالار شیشه‌ای تغییر مالکیت 965 میلیون اوراق بهادار مالی تعیین سود 5175 ریالی "ساوه" انتقاد آزادگان بر عدم حمایت "خودکفا" از زیرمجموعه‌ها کاهش 1131 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات به 16 هزار میلیارد تومان نزدیک شد راغفر: بورس تبدیل به «کازینو» شده است قیمت سکه افزایش یافت کمتر از یک‌ درصد سهامداران عدالت در انتخابات شرکت کردند/ دولت غیر قانونی عمل کرده است درخواست افزایش 50درصدی قیمت شیرخام درخواست افزایش 50 درصدی قیمت شیرخام فروش اینترنتی گوشت آهو؛ هر کیلو 680هزار تومان ارزش سهام عدالت امروز 28 اردیبهشت یک نماینده: بازار رمزارز‌ها باید مدیریت شود حاشیه‌های بورس 28 اردیبهشت / شاخص کل با افت هزار واحدی به معاملات پایان داد ارزش پالایشی یکم 28 اردیبهشت 1400 چقدر شد؟ تکمیل مسکن مهر تا پایان دولت در هاله‌ای از ابهام ارزش سهام عدالت من (28اردیبهشت ماه) قیمت دلار و یورو در بازار آزاد واردات برق ارتباطی به کمبود آن ندارد/با تمام کشور‌های همسایه تجارت برق داریم انبار نهاده‌های دامی جارو شد؟ قدرتمند شدن اقتصاد کشور، درگرو افزایش تولید داخلی با کیفیت است تداوم روند منفی شاخص بورس تهران چه میزان اعتبار برای مناطق دارای تنش آبی تصویب شد؟ ارزش سهام عدالت و دارایکم در 28 اردیبهشت 1400 چقدر شد؟ تداوم روند منفی شاخص بورس رشد 46 درصدی صادرات در سال 1400 انتشار اوراق مالی اسلامی قانون بودجه 1400 از هفته اول خرداد سهامداران «فملی» بخوانند (28اردیبهشت) / فملی با معاملاتی متعادل سبزپوش شد بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی در بورس امروز (28اردیبهشت) / بی مهری حقیقی ها گریبان برکت را گرفت ویژه سهامداران شستا (28 اردیبهشت) / رشد اندک شستا به روند نزولی این نماد پایان داد آغاز مجدد فروش اوراق برای پوشش کسری بودجه دولت از خرداد ریزش بیش از 1000 واحدی شاخص کل کارت زرد وزیر صمت از مجلس / علت افزایش قیمت فولاد شرح داده شد اقتصاد ژاپن بیش از 5 درصد کوچک شد نمای پایانی بورس (28اردیبهشت1400) / شاخص کل با افت هزار واحدی به معاملات پایان داد

در حال بارگیری...