توافق تجارت ترجیحی ایران و بنگلادش کلید خورد

توافق تجارت ترجیحی ایران و بنگلادش کلید خورد

ريیس اتاق بازرگانی ایران گفت: برای هموار کردن راه تجارت ایران و بنگلادش، لازم است توافق تجارت ترجیحی که پیش از این نیز...

منصور چاوشی، سفیر جدید ایران در داکا، پایتخت بنگلادش در آستانه عزیمت به محل ماموریت خود در داکا، با حضور در اتاق ایران با غلامحسین شافعی دیدار کرده و دو طرف راهکارهای تقویت تجارت و افزایش حجم مبادلات ایران و بنگلادش را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

در این دیدار غلامحسین شافعی ريیس اتاق بازرگانی ایران، با اشاره به رشد بالای اقتصادی بنگلادش و آغاز رویکردهای توسعه محور طی سال‌های گذشته در این کشور، چشم‌انداز آینده اقتصادی بنگلادش را مثبت ارزیابی و بر لزوم تقویت زیرساخت‌های تجاری ایران با کشور بنگلادش برای توسعه همکاری‌های دو کشور تاکید کرد.

وی ادامه داد: با توجه به برنامه‌های توسعه زیرساختی در بنگلادش، ظرفیت‌های همکاری مختلفی از جمله تامین مصالح و فناوری‌های راه‌سازی و ساخت‌وساز مثل قیر و سیمان، سوخت، همکاری در بخش ناوگان حمل‌ونقل و ساخت اتوبوس، سرمایه‌گذاری و توسعه همکاری‌ها در صنایع مختلف از جمله پوشاک و همچنین حوزه‌های کشاورزی، داروهای گیاهی و تجهیزات پزشکی، و بسیاری از زمینه‌های دیگر وجود دارد.

ريیس اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: در زمینه تجارت با بنگلادش دو موضوع موانع تعرفه‌ای و مشکلات حمل‌ونقل سایه افکنده که نیاز است این چالش‌ها تسهیل شود.

شافعی افزود: کشور بنگلادش با برخی کشورها و همچنین اتحادیه اروپا معافیت‌های تعرفه‌ای برقرار کرده و لذا برای هموار کردن راه تجارت دو کشور لازم است توافق تجارت ترجیحی که پیش از این نیز تصویب شده عملیاتی شود.

وی با اشاره به سفر اخیر هیات اعزامی اتاق ایران به داکا برای شرکت در اجلاس اتاق‌های بازرگانی عضو سازمان دی 8 گفت: این هیات در خصوص برنامه‌های همکاری از جمله کاهش تعرفه‌های تجاری و لغو روادید تجاری بین اعضای این سازمان به رایزنی پرداخت. همچنین اعلام آمادگی برای برگزاری دور بعدی اجلاس اتاق‌های بازرگانی هشت کشور اسلامی در حال توسعه در تهران صورت گرفت و از سوی اتاق‌های دیگر نیز از این موضوع استقبال شد.

کمیته مشترک ایران- بنگلادش به زودی تشکیل خواهد شد

شافعی ادامه داد: اتاق بازرگانی بوشهر اتاق معین و مسيول هماهنگی و تنظیم همکاری‌های دو کشور ایران و بنگلادش است. با این حال یکی از اقداماتی که اتاق ایران در دستور کار داشت، تشکیل کمیته مشترک بازرگانی ایران و بنگلادش بود که خوشبختانه در هفته جاری توسط هیات ريیسه اتاق ایران مورد تصویب قرار گرفت و به زودی این کمیته شکل خواهد گرفت.

وی افزود: همچنین بر اساس رایزنی‌هایی که در سفر اخیر در بنگلادش صورت گرفته، فدراسیون اتاق‌های بازرگانی بنگلادش نیز قول تشکیل کمیته متناظری در بنگلادش پس از تشکیل کمیته در ایران را داده است.

شافعی تاکید کرد: نیاز است شناخت بیشتری از بازارهای دو کشور برای فعالان اقتصادی ایرانی و بنگلادشی ایجاد شود. همچنین مقدمات برگزاری رویدادهای اعزام و پذیرش هیات‌های تجاری نیز با همکاری سفارت ایران در بنگلادش در حال انجام است که با فعال شدن کمیته مشترک بازرگانی این برنامه‌ها نیز تقویت خواهد شد.

در ادامه، منصور چاوشی، سفیر جدید ایران در داکا نیز با تاکید بر اهمیت روابط ایران و بنگلادش، به ظرفیت‌ها و مزیت‌های گسترده‌ای که کشور ایران می‌تواند در همکاری با این کشور از آن بهره‌مند شود اشاره کرده و ادامه داد: یکی از نقاط اتکا در همکاری با بنگلادش این موضوع است که مردم این کشور اقبال بسیار خوبی نسبت به ایران و فعالان اقتصادی و همچنین کالای ایرانی دارند و این استقبال می‌تواند برای توسعه مناسبات و همکاری‌های دو کشور مورد استفاده قرار گیرد و تقویت شود. زمینه‌های همکاری در حوزه‌های ساخت‌وساز، تامین مصالح، صنایع دستی، آی‌تی و بسیاری زمینه‌های دیگر وجود دارد.

وی با تاکید بر لزوم آشنایی فعالان اقتصادی ایرانی با بازار بنگلادش و شناخت میدانی و ملاقات حضوری تجاری، حضور موثر فعالان ایرانی در نمایشگاه سالانه بنگلادش و همچنین اعزام هیات تجاری به این کشور را دو زمینه مهم برای تقویت همکاری و ارتقای حجم تجارت برشمرد و در این زمینه مقرر شد همکاری مستمری بین اتاق ایران و نمایندگی ایران در کشور بنگلادش برقرار شود.

در این نشست همچنین خورشید گزدرازی، ريیس اتاق بوشهر و مسيول اتاق معین بنگلادش نیز با اشاره به اقدامات و برنامه‌های همکاری با بنگلادش در مورد زمینه‌های مشترک کاری میان دو کشور گفت: ایران آمادگی دارد در تامین اقلام مورد نیاز بنگلادش، در تمامی زمینه‌ها همکاری کند.

 

رشد 6517 واحدی شاخص بورس تهران

رشد 6517 واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش 6517 واحد همراه شد.

FarsNews.ir/
تجارت ایران و چین چقدر رشد داشته است؟

تجارت ایران و چین چقدر رشد داشته است؟

گمرک چین از رشد 18 درصدی تجارت این کشور با ایران در 5 ماهه نخست سال جاری میلادی و عبور ارزش مبادلات دو کشور از 6...

Gostaresh.news/

رشد 2 برابری تولید گاز طبیعی ایران نسبت به متوسط جهانی

رشد 3 برابری تجارت ایران و روسیه

رشد درآمد ارزی کشور چگونه محقق می‌شود

رشد درآمد ارزی کشور چگونه محقق می‌شود

افزایش صادرات غیرنفتی نیازمند نقشه راه برای توسعه روابط تجاری با کشور‌ها است و در این راستا دستگاه‌های متولی تجارت خارجی باید ‌با به‌کاربستن دیپلماسی اقتصادی مناسب، تعامل اقتصادی با کشور‌های دیگر و اس...

FarsNews.ir/
رشد اقتصادی چین در کدام مسیر است؟

رشد اقتصادی چین در کدام مسیر است؟

نخست‌وزیر چین می‌گوید که اقتصاد چین در حال بهبود است اما اساس آن مستحکم نیست.

Isna.ir/
لغو الزام درج قیمت تولیدکننده در سامانه جامع تجارت

لغو الزام درج قیمت تولیدکننده در سامانه جامع تجارت

ريیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: تولیدکنندگان تا اطلاع ثانوی الزامی به درج قیمت تولیدکننده در سامانه جامع تجارت نخواهند داشت.

MehrNews.com/
2 عامل ‌امیدوارکننده در صعود بورس/ رشد بازار سهام از سایر بازارها عقب است

2 عامل ‌امیدوارکننده در صعود بورس/ رشد بازار سهام از سایر بازارها ...

بازار سرمایه برای سومین روز متوالی با رشد همراه بود تا بخشی از ریزش در ابتدای هفته به واسطه سبزپوشی پالایشی‌ها جبران شود.

FarsNews.ir/
رشد 14.4 درصدی «تشکیل سرمایه ثابت» در دولت سیزدهم پس از نزول 30 درصدی در دولت گذشته

رشد 14.4 درصدی «تشکیل سرمایه ثابت» در دولت سیزدهم پس از نزول 30 در...

میزان «تشکیل سرمایه ثابت» از نیمه دوم سال 92 تا نیمه اول سال 1400 در مجموع 30.6 درصد نسبت کاهش یافت، اما براساس گزارش بانک مرکزی در فصل زمستان پارسال، میزان تشکیل سرمایه 14.4 درصد رشد داشته است.

Borna.news/
رشد هزار واحدی بورس امروز 14 تیرماه

رشد هزار واحدی بورس امروز 14 تیرماه

شاخص کل بورس در 75 دقیقه ابتدای معاملات امروز _سه‌شنبه چهاردهم تیرماه_ با رشد 1769.40 واحدی به 1,508,926.94 واحد رسید.

Borna.news/
جزيیات جدید از علت کاهش رشد پایه پولی طی دو ماه اول امسال

جزيیات جدید از علت کاهش رشد پایه پولی طی دو ماه اول امسال

رشد پایه پولی طی دو ماه اول سال 1401 (در پایان اردیبهشت 1401 نسبت به پایان سال قبل) معادل 6.5 درصد بود که نسبت به رقم آن در دوره مشابه سال قبل (7.4 درصد) حدود 0.9 واحد درصد کاهش نشان می دهد.

MehrNews.com/
رشد 103 درصدی تجارت ایران با ازبکستان

رشد 103 درصدی تجارت ایران با ازبکستان

سخنگوی گمرک گفت: در سال گذشته، 776 هزار و 137تن کالای غیر نفتی به ارزش 517 میلیون دلار بین ایران و ازبکستان تبادل شد که نسبت به مدت مشابه 103 درصد رشد داشته است.

MehrNews.com/
حجم تجارت مصر و عمان از نیم میلیارد دلار عبور کرد

حجم تجارت مصر و عمان از نیم میلیارد دلار عبور کرد

ایلنا: حجم مبادلات تجاری بین مصر و عمان در پایان سال گذشته به حدود 205.8 میلیون ریال عمانی (535.5 میلیون دلار) رسید. این رقم در پایان سال 2020 میلادی 97.7 میلیون...

Ilna.ir/
بلوکه شدن 13 میلیارد دلار از دارایی‌های روسیه در اتحادیه اروپا

بلوکه شدن 13 میلیارد دلار از دارایی‌های روسیه در اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا حداکثر 13.8 میلیارد دلار از دارایی‌های روسیه را از زمان آغاز جنگ در اوکراین، بلوکه کرده است.

Isna.ir/
کاهش رشد اقتصادی یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان

کاهش رشد اقتصادی یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان

ژاپن پیش‌بینی رشد اقتصادی سال مالی خود را کاهش داد.

Borna.news/
هایلوکس از این قوی تر نداریم + عکس پاداش پایان خدمات بازنشستگان کی واریز می‌شود؟ بازنشستگان بخوانند/ پاداش پایان خدمات بازنشستگان چه... سرمایه‌ گذاری در رمزارز بهتر است یا مسکن؟ رسوایی‌های بزرگ صنعت خودرو که جهان را متحیر کرد/عکس چطور مصرف سوخت خودرو را کاهش دهیم؟ زمان راه اندازی متروی پرند اعلام شد این 8 خودروی چینی به ایران می‌آیند؟ هشدار تولیدکنندگان آلمانی نسبت به کمبود مواد غذایی دنا جهش کرد، کوییک ریخت/ آخرین قیمت تیبا، دنا، رانا... نتیجه آزمون حذف رانت خودرو چه بود؟/ دست دلالان از بازار خودرو کوتاه شد؟ اکنون زمان خریدن طلا و سکه است؟ زمان تعیین تکلیف وضعیت جاماندگان سهام عدالت رشد 55 درصدی پرداخت وام ازدواج در سال جاری رشد قابل توجه وام ازدواج+ جزيیات نرخ تورم در شهریورماه چقدر بود؟ لیر ترکیه در بازار تهران و جهان سقوط کرد لیر ترکیه در بازار تهران و جهان سقوط کرد رشد نرخ تورم در شهریورماه/ تورم خوراکی‌ها و دخانیات به 75 درصد رسید کلنگی های بازار مسکن چند؟ + جدول قیمت خبر خوب درباره پذیرش 6 کالا در بورس کالا جدیدترین قیمت کارخانه‌ای محصولات ایران خودرو دلیل کمیابی روغن موتور در بازار چیست؟/ افزایش حضور روغن های تقلبی اولین اتومبیل را چه کسی و چه سالی وارد ایران کرد؟ + تصاویر دلار یورو را زمین زد/ اتحادیه اروپا در حلقه عذاب عکس | شاهکار جدید مرسدس بنز؛ تلفیق زیبایی و قدرت زمان احتمالی واردات خودرو به کشور اعلام شد قانون‌گریزی با قراردادهای موقت کار / «قراردادهای دايم» احیا می‌شود؟ پیشتازی تورم شهریورماه در این اقلام شناور شدن قیمت تاکسی در تهران/ تغییر نرخ کرایه در زمان ترافیک بازگشت تورم به زیر 50 درصد پس از سه ماه عکس | جدیدیترین محدودیت برای اینستاگرام و واتساپ در ایران! پاسخ به ادعاهای وزارت نیرو پس از 3 ماه متوالی تورم به زیر 50 درصد رسید ثبت بیش از 3هزار میلیارد تومان درخواست وام در فاز آزمایشی زمان واریز پاداش پایان خدمت بازنشستگان کشف معدن سرشار از طلا و مس در مدینه افزایش 7 برابری قیمت گاز در یک کشور اروپایی زمان واریز پاداش پایان خدمت بازنشستگان اعلام شد ایران فرآورده‌های نفتی رایگان به لبنان نمی دهد توافق با ازبکستان برای افزایش تجارت فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی چقدر ارز در سامانه نیما فروخته شد؟ امسال باید 1.6 میلیون دستگاه خودرو تولید شود تولید «دنا» در روسیه با یک اسم جدید!/ همکاری ایرانخودرو با کمپانی معروف روسی سقوط 82 درصدی صادرات گاز روسیه به اروپا زايران پیاده امام رضا (ع) تحت پوشش بیمه سینا قرار می گیرند تاسیس نخستین صندوق املاک و مستغلات کشور چالش ارزی تولیدکنندگان پلی یورتان/ با نصف ظرفیت کار می کنیم سقوط لیر ادامه‌دار است؟ هشدار درباره ارزش پول ملی ترکیه/ سقوط لیر ادامه دار است؟