انتقال آب از خلیج فارس به صنایع اجرایی می شود/ شروط رشد تولید

انتقال آب از خلیج فارس به صنایع اجرایی می شود/ شروط رشد تولید

قايم مقام وزیر صمت گفت: انتقال آب از خلیج فارس با هدف تامین آب شرب مناطق کمتر برخودار و آب بخش صنعت در نیمه مرکزی، نیمه جنوبی و نیمه شرقی کشور اجرایی می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی نیازی با بیان اینکه امسال شرایط تولید در مقایسه با سال گذشته بسیار مطلوب بود، اظهار کرد: در نیمه نخست سال همه شاخص‌هایی که توسط مراجع رسمی کشور مانند مرکز آمار، بانک مرکزی، مراکز پژوهشی، مرکز پژوهش‌های مجلس و مراکز پژوهشی بانک مرکزی منتشر شد، نشان دهنده رشد همزمان و متوازن در کل بخش‌های تولید بود.

قايم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در حوزه صادرات و تجارت خارجی هم شرایط بسیاری خوبی را طی کردیم با وجود اینکه چالش‌های بسیار زیادی در داخل و خارج وجود داشت. فرماندهان و افسران جنگ اقتصادی در این مدت توانستند نتایج بسیار درخشانی را به جای گذارند که البته در دیدار اخیر تولید کنندگان با مقام معظم رهبری، رهبری از تولیدکنندگان تقدیر کرد و نمایشگاهی هم که در حاشیه این دیدار برگزار شد و گوشه‌ای از اتفاقات و محصولات مهمی که با رویکرد فناوری و نوآوری و تعمیق عمق ساخت داخل و حرکت به سمت استقلال صنعتی کشور تولید شده بود توسط تولیدکنندگان در این نمایشگاه به استحضار ایشان رسید و مورد اقبال قرار گرفت.

نیازی با بیان اینکه استمرار این روش، نیازمند الزاماتی است، گفت: تامین زیرساخت‌ها شاید مهم‌ترین مساله باشد به لحاظ برنامه راهبردی برای رشته فعالیت‌ها برنامه مشخص شده که در حوزه‌های مختلف چه اهدافی تولیدی را بتوانند برنامه ریزی و محقق کنند که توسط بخش‌های مختلف وزارت خانه با همکاری بخش خصوصی و فعالان این حوزه تهیه و تنظیم شد.

وی اضافه کرد: مانع زدایی از فعالیت‌های تولیدی و صادراتی که از مهم‌ترین مسايلی است که در فرمایشات اخیر و دیدار اخیر مقام معظم رهبری روی این موضوع اذعان جدی شد بحث تامین زیرساخت‌ها که در حوزه انرژی اعم از آب، برق و گاز است؛ موضوع مهمی است که باید در اختیار بخش تولید قرار بگیرد این موضوع هم برای استمرار تولید و هم برای سرمایه گذاری آتی که این هم مورد تاکید قرار گرفت یکی از الزامات بسیار مهم و حیاتی است و ما اگر در تامین این زیرساخت‌ها دچار خلا بشویم قاعدتا هم بحث تولید فعلی هم بحث سرمایه گذاری‌ها با چالش مواجه است.

تولید 14 هزار مگاوات برق توسط صنایع بزرگ

نیازی در پاسخ به این سوال که آیا برنامه ریزی شده که برای سال آینده قطعی برق نداشته باشیم؟ گفت: بخش زیرساخت متولی خودش را دارد، وزارت نیرو، وزارت نفت در این حوزه مسيولیت دارند، وزارت راه و شهرسازی در حوزه زیرساخت‌های حمل و نقل مسيولیت دارد ما به عنوان مسيول مستقیم این کار نیستیم ما به عنوان مطالبه گر بخش تولید در بخش دولتی این موضوعات را دنبال می‌کنیم تا این موضوعات پیگیری شود به اضافه اینکه خود ما هم و بنگاه‌های بزرگ بخش تولید کمک‌هایی را در این حوزه انجام می‌دهند.

نیازی افزود: مثلا در حوزه برق و آب حدود 12 میلیارد دلار برنامه سرمایه گذاری تعریف کردیم که در سال گذشته بحث برق آن آغاز شده بود حدود 14 هزار مگاوات برق توسط بنگاه‌های بزرگ صنعتی در حال احداث نیروگاه است، حدود 7 میلیارد دلار سرمایه گذاری دارد؛ با توجه به عدم سرمایه گذاری‌هایی که در سال‌های گذشته در حوزه تولید برق اتفاق افتاد و آسیب آن هم متوجه بخش تولید شد، بخش تولید آستین بالا زد با کمک وزارتخانه و پشتیبانی وزارت صمت و حمایت‌های وزارت نیرو بحث تولید 14 هزار مگاوات برق را در دستور کار قرار داد.

وی اضافه کرد: همچنین در موضوع آب و انتقال آن از خلیج فارس با هدایت دولت، این طرح‌ها توسط بنگاه‌های بخش خصوصی، بنگاه‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی اجرایی می‌شود که امیدواریم هم آب شرب مناطق کمتر برخودار و هم آب بخش صنعت در نیمه مرکزی، نیمه جنوبی و نیمه شرقی از طریق این موضوع تامین شود.

نیازی با بیان اینکه بحث زیرساخت، موضوع بسیار مهمی است، افزود: موضوع بعدی که شاید در حال حاضر یکی از چالش‌های اساسی است بحث تامین مالی هم برای تولید و هم برای سرمایه گذاری است قاعدتا موضوع تامین مالی بخش تولید یکی از مسايل اصلی است؛ موضوعات دیگری مانند مالیات و بیمه که چالش‌هایی را برای تولید کنندگان ایجاد کرده‌اند وجود دارد از این حیث جای تامل دارد و رفع موانع تولید به مفهوم عام و در کلام بهبود فضای کسب و کار شاید مهم‌ترین مساله برای استمرار تولید باشد که با وجود همه این محدودیت‌ها تولیدکنندگان توانستند ظرفیت‌ها را فعال کنند و با توجه به اینکه فشار بین المللی هم بود خوشبختانه این فشار مانع نشد و تولید کنندگان در شرایط فعلی شرایط خوبی را به جا گذاشتند وظیفه ما این است که این زمینه و بستر را فراهم کنیم تا استمرار تولید و افزایش تولید برقرار باشد

وی در مورد الزامات تولید و رشد اقتصادی گفت: رهبر انقلاب 9 اقدام را برای الزامات رشد برشمردند که یکی از موضوعات، بحث بهبود فضای کسب و کار بود که در این حوزه محورهایی را بیان کردند که مداخلات سلیقه‌ای دستگاه‌ها رفع شود، فرایندهای اداری باید بهبود پیدا کند، تصمیمات متناقض متوقف شود و موضوعاتی از این جنس تاکیدی بود که در فرمایشات ایشان مطرح شد.

نیازی افزود: کارگروه‌هایی در سطح دولت وجود داشت و قاعدتا این کارگروه‌ها باید تقویت بشوند حسب تاکیدی که رهبری داشتند، معاون اول تدبیر می‌کنند و این کار گروه‌ها اگر نیاز به ترمیم داشته باشند ترمیم می‌شود و اگر نیاز به کارگروه جدیدی باشد حتما دنبال می‌شود، اما بعضا کارگروه‌هایی از قبل داشتیم که این کارگروه‌ها شاید به صورت جدی در دولت و حاکمیت مصوبات شان اجرا نمی‌شد به طور مثال کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید که برای آن قانونی هم وجود دارد بنده هم مدتی دبیر این ستاد بودم، اما در بحث اجرای مصوبات و تاکیداتی که در این ستاد می‌شود بعضا دستگاه‌های اجرایی آن مصوباتش را اجرا نمی‌کنند و شاید ضمانت اجرای قوی در قانون برای این کار پیش بینی نشده که البته باید تقویت شود قطعا با تاکیدی که ایشان داشتند کارگروهای جدیدی ایجاد می‌شود.

قايم مقام وزیر صمت در مورد حمایت از مالکیت در کشور گفت: به نظرم جمهوری اسلامی ایران، قوانین بسیار محکم و متغنی برای حفظ و حمایت از مالکیت اعم از مالکیت معنوی، مالکیت صنعتی و موضوعاتی از این جنس دارد و حتی ما در حوزه سرمایه گذاری خارجی هم قوانین بسیار محکم و مستحکمی داریم، اما بعضا ممکن است موضوعاتی در قالب پرونده‌های قضايی پیش بیاید که خود دوستان در مجموعه قوه قضايیه قاعدتا مبتنی بر قوانین تصمیماتی می‌گیرند ممکن است به صورت مصداقی و موردی مسايلی وجود داشته باشد، اما به صورت عمومی همواره وجود دارد.

وی افزود: در وزارت صنعت هم که به عنوان متولی و حامی تولید شناخته می‌شود قطعا این موضوع به عنوان یکی از مسايل اصلی است و دوستان در حوزه وزارت خانه ما و حتی ممکن است در سطح دولت مشکلی نداشته باشند این موضوع ممکن است در قوه‌های دیگر یک مقداری نیاز به حمایت بیشتر باشد که دنبال می‌شود.

فروش بلیت قطارهای نیمه دوم فروردین فردا آغاز می‌شود «دولت دخالت نکند، قیمت سهام بالا می‌رود» هزینه 240 میلیارد دلاری چین برای تحقق پروژه «یک کمربند، یک جاده» پرونده مسکن مهر تا تابستان امسال بسته خواهد شد عکس| درخواست جالب یک شهروند در روزنامه: پارتی لازم دارم! قیمت ارزانترین و گرانترین گوشی آیفون در بازار بورس در آستانه فتح قله تاریخی سال 99/ بازار سرمایه می‌تواند ضربه‌گیر تورم باشد آمادگی کامل ناوگان امدادی ایران خودرو در هفته دوم نوروز اعطای سهام عدالت به جاماندگان سرانجام عملیاتی خواهد شد؟ ریل‌گذاری صنعت آب و برق برای توسعه اقتصاد کشور تثبیت جایگاه ایران در رتبه هشتم تولید سیمان جهان آمادگی کامل ناوگان امدادی ایران خودرو در هفته دوم نوروز چرا پول انصرافی‌های خرید خودرو آزاد نمی شود؟ حضور بیش از 3 هزار و 500 اکیپ امدادی فعال در سراسر ایران درآمد نفتی سال 1401 ایران، معادل سود یک ماه شرکت عربستانی بدهی بانک ها به بانک مرکزی در 10ماه بیش از 2برابر شد! / رکورد 11ساله با رشد 77.2درصدی در آذر ماه شکس... فعالان عرصه تولید کشور نگران تامین برق پایدار نباشند شرایط عمومی قراردادهای واگذاری (فاکتورینگ) ابلاغ شد خیز برداشتن قیمت میوه در بازار/ میوه گران می شود؟ تثبیت جایگاه ایران در رتبه هشتم تولید سیمان جهان رشد 34 هزار واحدی شاخص بورس در آخرین روز هفته روایت اکونومیست از سقوط ریال؛ در طول یک دهه ریال 94 درصد سقوط کرد! فعالان عرصه تولید کشور نگران تامین برق پایدار نباشند آبگیری سدهای «کهیر» و «شهری کور» سیستان و بلوچستان در آینده نزدیک تورم وارد عصر جدیدی شده است/ مسگری: دستیابی به تورم 20 تا 30 درصدی در حد آرزو می‌ماند آریا و فروش عالی 3.241 میلیارد تومانی رشد 34 هزار واحدی شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته «گرانی»کام مسافران نوروزی را تلخ کرد/دشواری اسکان در سرما و باران بورس به سقف تاریخی نزدیک شد آخرین وضعیت بدهی‌‎های خارجی ایران به دلار و یورو واکنش سازمان برنامه به تاخیر در پرداخت حقوق شب عید معلمان/ هزینه‌ها از سقف قانونی عبور کرده بود/ 24 ... مجارستان بی‌اعتنا به تحریم‌ها، مراودات با روسیه را تقویت می‌کند علت تاخیر در پرداخت حقوق شب عید معلمان مشخص شد رشد پول به بیش از 70درصد رسید! / چرا رشد نقدینگی کم اما تورم زیاد شد؟ صعود 34 هزار واحدی شاخص بورس هزینه زندگی چطور با یک همبرگر اندازه‌گیری می‌شود؟ رشد 11.6 درصدی بخش صنعت در پاییز 1401/ بالاترین نرخ رشد فصلی صنعت در 5 سال گذشته ثبت شد شاخ و شانه کشیدن مرسدس بنز برای تسلا/ عکس افزایش صادرات و واردات گمرکی هیچگونه اختلالی در سامانه های خدمات دهی بیمه سلامت وجود ندارد/ رصد و نظارت لحظه ای وزارت بهداشت بر ا... موافقت‌نامه و شرایط عمومی قرارداد‌های واگذاری (فاکتورینگ) ابلاغ شد انتقاد از امضای یک مصوبه غیرقانونی/ تلاش کارگران برای ابطال دستمزد 1402 هشدار سطح قرمز برای کاهش شدید دما و خسارت به صنعت کشاورزی ریل‌گذاری صنعت آب و برق برای توسعه اقتصاد کشور ملاک ابقاء یا حذف مدیران در سال جدید رضایتمندی عمومی است اعلام متوسط نرخ دلار در دی ماه سال گذشته پاسخ ارسالی نماینده سهامداران شرکت پدیده در هیات مدیره "گشان" به انتشار یک گزارش نرخ دلار و یورو در مرکز مبادلات ارزی افزایش 2.7 واحد درصدی پایه پولی و کاهش 5.7 واحد درصدی نقدینگی در دی ماه 1401 جهشی دیگر در بازار سهام/ بورس به سقف تاریخی نزدیک شد