ولخرجی دولت با دلارهای بلوکه / «به جای طلبمان واکسن بدهند»

ولخرجی دولت با دلارهای بلوکه / «به جای طلبمان واکسن بدهند»

با وجود مدت‌ها هیاهو برای آزادسازی منابع بلوکه ایران، هنوز جز سخنان خوشبینانه مسيولان خبری از آن نیست. در چنین شرایطی ريیس کل بانک مرکزی هم اعلام کرده که دولت به پشتوانه همین دلارهای آزاد نشده دست به چاپ ریال و افزایش تورم زده!

به گزارش تجارت‌نیوز، از وقتی مذاکرات برجامی در وین آغاز شد موضوع آزادسازی پول‌های بلوکه ایران برای چندین بار باز هم مطرح شد. پس از آن هم سفر نخست وزیر کره جنوبی به ایران و آزاد سازی کشتی این کشور از سوی ایران امیدها به آزادسازی پول ایران حداقل در کره را قوت بخشید.

البته ظاهرا این بار نیز مثل دفعات گذشته، هنوز جز حرف و وعده هیچ خبری از ارزها نیست. تنها کشوری که حاضر به آزادسازی پول ایران شده عمان بوده که حدود دو میلیارد دلار پول را آزاد کرده تا ایران با این پول دارو بخرد. بنابراین حتی کشوری مثل چین که ادعای همکاری با ایران را دارد هم حاضر به آزادسازی پول‌های ما نشده است.

تجارت‌نیوز، در این مدت با توجه به اخبار مختلفی که از وضعیت پول‌های بلوکه و احتمال آزادسازی آن می‌رسید، چندین گزارش تهیه کرد که واکنش‌‌های گوناگون مخاطبان را به دنبال آورد. در ادامه تعدادی از نظرات مردم در این باره آمده است:

« ایران بایستی فورا عضو fatf بشه که انتقال دلارها از طریق بانک انجام بشه »

« اگه چین حسن نیت داره با طلب های ما واکسن برامون تهیه کنه که اقلا زنده بمونیم کالاهاشونو مصرف کنیم»

«آیا چین با این اوصاف لیاقت و شرایط این را دارد که ما به عنوان یک شریک راهبردی روی آن حساب کنیم؟! الان چه فرقی بین آمریکا و چین هست؟ آمریکا مارا تحریم کرده و چین دارد از منافع این تحریم سوءاستفاده می‌کند»

« اقلا بگید چین به جای بدهی واکسن تهیه کنه بفرسته. تا زنده بمونیم صادراتشونو مصرف کنیم. اقتصادش بچرخه»

چه فرقی به حال ما دارد؟

در میان نظرات آنچه توجه را جلب می‌کند اتفاق نظر تعداد زیادی از مخاطبان درباره نرسیدن منافع ارزهای بلوکه به مردم است . در زیر چند نمونه از این نوع نظرات نیز آمده:
« اگه میخواد صرف اختلاس بشه و تفاوتی در قیمت ارز نداشته باشه همون بهتر که آزاد نشه»

« خوب که چی؟؟؟؟؟؟ مهم نیست هیچ وقت آزاد نشه، وقتی فرقی به حال ما نمی کنه...»

« ازاد نشه بهتره. رانت پشت رانت اعصاب مردم رو خراب نکنید»

« الان آزاد بشه هیچ سود و فایده ای برای کشور و ملت نداره!»

«همون بهتر که آزاد نشه وقتی حاضر نیستند واکسن بخرند معلومه چقدر به فکر مردم هستند»

« کاش ارزها میومد و یه اتفاق خوب می‌فتاد چون امدن یا نیومدنش فرقی به حال ما نداره.

گفتنی است ريیس کل بانک مرکزی در واکنش به ادعای ريیس سازمان برنامه و بودجه که بانک مرکزی را بدهکار دولت خوانده بود، اعلام کرد که علت تورم، تبدیل منابع ارزی مسدود و غیرقابل دسترس ایران به ریال بوده. این یعنی چاپ پول با اتکا به دلارهایی که هنوز آزاد نشده‌اند. با این کار دیگر آزادسازی ارزهای بلوکه شده هم مشکل را حل نمی‌کند.

مطالعه بیشتر: یک قدمی آزادسازی منابع ایران / ارزهای آزاد شده عمان چه شد؟
کدام کشور‌ها پایین‌ترین نرخ تورم در جهان را دارند؟

کدام کشور‌ها پایین‌ترین نرخ تورم در جهان را دارند؟

نرخ تورم ده کشوری که نام آن‌ها در صدر این فهرست آمده است منفی تخمین زده شده است همان طور که نرخ تورم در ایران طی سال‌های 1324، 1325 و 1329 منفی بوده است.

Bartarinha.ir/
کاهش 1.5 درصدی نرخ تورم مسکن در اسفند 99

کاهش 1.5 درصدی نرخ تورم مسکن در اسفند 99

نرخ تورم ماهانه خرید مسکن تهران در اسفندماه به عدد 3.2 درصد رسیده که در مقایسه با بهمن‌ماه 1.5 واحد درصد کاهش داشته است.

Bartarinha.ir/
غرضی: ريیس‌جمهور شوم نرخ تورم صفر می‌شود

غرضی: ريیس‌جمهور شوم نرخ تورم صفر می‌شود

وزیر اسبق نفت و پست و تلگراف و تلفن با بیان اینکه ريیس‌جمهور شوم نرخ تورم را به صفر می‌رسانم گفت: من در مدیریت خود توانسته ام که این اتفاق را رقم بزنم که برعکس مسیر تورم عمل کنم.

Bartarinha.ir/
تورم به نفع کدام دهک‌ها در جامعه است؟

تورم به نفع کدام دهک‌ها در جامعه است؟

در همه جای دنیا زمانی که تورم رخ می‌دهد بار تورمی بر دوش ثروتمندان است و این سه نظام کلیدی (نظام بانکی، مالیاتی و یارانه‌ای) به درستی عمل می‌کنند، اما در ایران بار تورم بر دوش دهک‌های کم درآمد جامعه ا...

Bartarinha.ir/
نرخ تورم خوراکی‌ها به 41درصد رسید

نرخ تورم خوراکی‌ها به 41درصد رسید

مرکز آمار ایران اعلام کرد: محدوده تغییرات تورم 12 ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین 36.5 درصد برای دهک دهم تا 41.2 درصد برای دهک دوم است.

Bartarinha.ir/

تورم نقطه به نقطه فروردین ماه به 50درصد رسید

سرمایه‌گذاری در بورس برای جلوگیری از تورم بوده است

سرمایه‌گذاری در بورس برای جلوگیری از تورم بوده است

سخنگوی دولت ضمن تاکید بر حمایت دولت از توسعه کمی و کیفی بازار بورس ذکر این نکته را ضروری دانست که افراد برای حضور در این بازار باید مدیریت ریسک و دانش کافی داشته باشند. به گفته او، سرمایه‌گذاری در بور...

TejaratNews.com/
تورم به نرخ سرویس بهداشتی رسید!

تورم به نرخ سرویس بهداشتی رسید!

تصویری (احتمالا) از یک سرویس بهداشتی بین راهی در فضای مجازی بازنشر شد که در آن نوشته شده: «برای استفاده از سرویس بهداشتی هر نفر 10 هزار تومان.» کاربران به این تصویر واکنش نشان دادند.

Bartarinha.ir/
چاپ پول با اقتصاد کشور چه کرد؟

چاپ پول با اقتصاد کشور چه کرد؟

قنبری با تاکید بر اینکه چاپ پول بدترین روشی است که می‌توان برای جبران کسری بودجه دولت در نظر گرفت، یادآور شد: در این رابطه راه‌های گوناگونی وجود دارد که می‌توان آن‌ها را به کار برد و از تبعاتی که چاپ ...

Bartarinha.ir/
تورم در کشور عمان، منفی شد

تورم در کشور عمان، منفی شد

شکبه خبری بلومبرگ در گزارشی پیش بینی کرد که کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس شاهد شدید‌ترین تورم منفی جهان خواهند بود چراکه شیوع ویروس کرونا باعث کاهش قیمت‌ها در این کشور‌ها شده است.

Bartarinha.ir/
تورم عجیب و دست‌هایی که به سفره نمی‌رسد

تورم عجیب و دست‌هایی که به سفره نمی‌رسد

بررسی قیمت 30 قلم از اقلام عمده سفره خانوار در سال 99 نشان می‌دهد طی اول فروردین تا پایان اسفندماه سال 99 قیمت این 30 قلم به‌طور میانگین 80 درصد رشد داشته است.

Bartarinha.ir/
بورس چگونه سپر تورم شد؟

بورس چگونه سپر تورم شد؟

بازار سرمایه که روزهای پرفراز و نشیبی را پشت سر می گذارد، به باور کارشناسان و مسيولان کشور را از تورم عظیمی نجات داده است؛ موضوعی که یک کارشناس بازار سرمایه ضمن تشریح آن، به بررسی راهکاری برای احیای ا...

Bartarinha.ir/
یک روزنامه «سلطان تورم» را شناسایی کرد

یک روزنامه «سلطان تورم» را شناسایی کرد

روزنامه فرهیختگان در تیتر یک امروزش با «سلطان تورم» به روحانی، بابت گرانی‌های متعدد کنایه زده.

Bartarinha.ir/
غیرممکن است رییس کل بانک مرکزی گفته باشد نرخ سود را به خاطر بورس بالا نبردیم/ وقتی کسی تورم را 22درصد هدف‌گذاری می‌کند نمی‌تواند نرخ سود بالای 22درصد تعیین کند

غیرممکن است رییس کل بانک مرکزی گفته باشد نرخ سود را به خاطر بورس ب...

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به تعلل دولت در گرفتن مالیات از خانه‌ و خودروی لوکس،‌ گفت: منابع باید به سمت بازارهای مطلوب هدایت شود و نه بازارهای مزاحم،...

EghtesadOnline.com/
مجلس حامی سایپای نوین و تولید خودرو‌های باکیفیت در داخل است درگاه‌های پرداخت صرافی‌های رمز ارز بسته می‌شود؟ رشد 190 درصدی میزان فروش «فتوسا» در سال 99 سونامی افزایش قیمت کالاهای اساسی/ کسی پاسخگوی گرانی‌ها نیست پیش‌بینی بورس 29 اردیبهشت / بازار در کوتاه مدت مثبت می‌شود؟ عملکرد ناموفق برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت سود هر سهم "قمرو" 371 درصد افزایش یافت سود هر سهم "وسبحان" کاهش یافت امهال اقساط دریافت‌کنندگان تسهیلات ارزی و ریالی آسیب‌دیده از کرونا و تحریم‌ها گروه خودرو در راس معاملات تالار شیشه‌ای تغییر مالکیت 965 میلیون اوراق بهادار مالی تعیین سود 5175 ریالی "ساوه" انتقاد آزادگان بر عدم حمایت "خودکفا" از زیرمجموعه‌ها کاهش 1131 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات به 16 هزار میلیارد تومان نزدیک شد راغفر: بورس تبدیل به «کازینو» شده است قیمت سکه افزایش یافت کمتر از یک‌ درصد سهامداران عدالت در انتخابات شرکت کردند/ دولت غیر قانونی عمل کرده است درخواست افزایش 50درصدی قیمت شیرخام درخواست افزایش 50 درصدی قیمت شیرخام فروش اینترنتی گوشت آهو؛ هر کیلو 680هزار تومان ارزش سهام عدالت امروز 28 اردیبهشت یک نماینده: بازار رمزارز‌ها باید مدیریت شود حاشیه‌های بورس 28 اردیبهشت / شاخص کل با افت هزار واحدی به معاملات پایان داد ارزش پالایشی یکم 28 اردیبهشت 1400 چقدر شد؟ تکمیل مسکن مهر تا پایان دولت در هاله‌ای از ابهام قیمت دلار و یورو در بازار آزاد واردات برق ارتباطی به کمبود آن ندارد/با تمام کشور‌های همسایه تجارت برق داریم انبار نهاده‌های دامی جارو شد؟ قدرتمند شدن اقتصاد کشور، درگرو افزایش تولید داخلی با کیفیت است تداوم روند منفی شاخص بورس تهران چه میزان اعتبار برای مناطق دارای تنش آبی تصویب شد؟ ارزش سهام عدالت و دارایکم در 28 اردیبهشت 1400 چقدر شد؟ تداوم روند منفی شاخص بورس رشد 46 درصدی صادرات در سال 1400 انتشار اوراق مالی اسلامی قانون بودجه 1400 از هفته اول خرداد سهامداران «فملی» بخوانند (28اردیبهشت) / فملی با معاملاتی متعادل سبزپوش شد بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی در بورس امروز (28اردیبهشت) / بی مهری حقیقی ها گریبان برکت را گرفت ویژه سهامداران شستا (28 اردیبهشت) / رشد اندک شستا به روند نزولی این نماد پایان داد آغاز مجدد فروش اوراق برای پوشش کسری بودجه دولت از خرداد ریزش بیش از 1000 واحدی شاخص کل کارت زرد وزیر صمت از مجلس / علت افزایش قیمت فولاد شرح داده شد اقتصاد ژاپن بیش از 5 درصد کوچک شد نمای پایانی بورس (28اردیبهشت1400) / شاخص کل با افت هزار واحدی به معاملات پایان داد افت 1000 واحدی شاخص کل رشد نفت در بازارهای جهانی ادامه دار شد وزیر نیرو: نگران تامین آب آشامیدنی هستیم 3 طرح پتروشیمی هفته جاری به بهره‌برداری می‌رسد قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه / چشم انداز دلار از نگاه افزایشی و کاهشی بی تفاوتی بورس به فاز حمایتی بازار بدهی؛ مهجور در اقتصاد

در حال بارگیری...