دولت یا بانک مرکزی؛ بزرگ‌ترین بدهکار کیست؟

دولت یا بانک مرکزی؛ بزرگ‌ترین بدهکار کیست؟

بانک مرکزی ادعای بدهکاری به دولت را با استناد به ترازنامه و قدرت خلق پول خود رد می‌کند و معتقد است اگر این بدهکاری درست ‌بود،
خبرگزاری ایسنا: بانک مرکزی ادعای بدهکاری به دولت را با استناد به ترازنامه و قدرت خلق پول خود رد می‌کند و معتقد است اگر این بدهکاری درست ‌بود، اکنون تورم در اقتصاد مهار شده بود. در این زمینه یک تحلیلگر اقتصادی می‌گوید: خلق پول، تورم و رشد نقدینگی در دو سال اخیر حاکی از کسری بودجه دولت است که در این رابطه از بانک مرکزی انتظار می‌رفت مقابل تکالیفی که می‌داند منتهی به تورم می‌شود، مقاومت بیشتری کند. همچنین، وزیر اقتصاد و ريیس سازمان برنامه و بودجه نیز باید این واقعیت را بپذیرند که برای تامین کسری بودجه دولت پول چاپ شده است.
 
مناقشه بین دولت و بانک مرکزی درباره کسری بودجه و تامین منابع آن از محل بانک مرکزی، چاپ پول و تبعات ناشی از آن تمامی ندارد و هر بار ابهامات بیشتری را مطرح می کند. این بار دولت مدعی شده که بانک مرکزی بزرگترین بدهکار به آن بوده و از عوامل کسری بودجه است. این در حالی است که به اذعان دولتی ها و البته آمار رسمی، دولت بزرگترین بدهکار بانکی است. این اواخر اختلافات دولت و بانک مرکزی بر سر چاپ پول و بدهی‌ها شدت گرفته است و ريیس کل بانک مرکزی از استقراض دولت از این بانک و چاپ پول در دو سال گذشته می‌گوید اما وزیر اقتصاد ضمن تکذیب این گفته، تاکید می‌کند که نه تنها دولت یک ریال از بانک مرکزی قرض نگرفته بلکه از محل اوراق و خصوصی سازی کسری بودجه را نیز تامین کرده است. 
 
 به تازگی نیز ريیس سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی را بزرگترین بدهکار دولت و عامل کسری بودجه به دلیل تاخیر در تبدیل ارز به ریال دانسته است، درحالیکه آمار نشان از بدهی هنگفت دولت به بانک‌ها دارد؛ به طوری که تا پایان آذر پارسال بخش دولتی بیش از 526 هزار میلیارد تومان به سیستم بانکی بدهکار بوده که نسبت به دوره قبل 30 درصد افزایش داشته و از این رقم 477 هزار میلیارد تومان مربوط به بدهی دولت به سیستم بانکی و مابقی برای شرکت‌ها و موسسات دولتی است. 
 
پس از آن، همتی در واکنش به اظهارات نوبخت با تاکید براینکه بانک مرکزی هیچگاه به دولت بدهکار نبوده و نخواهد شد، گفت: کافی است که به ترازنامه بانک مرکزی نگاه شود تا بدهکار مشخص شود.
 
وی همچنین، علت مقاومت بانک مرکزی مقابل تبدیل منابع ارزی مسدودی به ریال را جلوگیری از رشد بیشتر در پایه پولی، نقدینگی و کاهش بیشتر ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم اعلام کرد.
 
علاوه براین، بانک مرکزی درباره حواشی ایجاد شده بین بانک مرکزی و دولت، اینگونه پاسخ داد که وقتی درآمدهای نفتی حاصل شود، بلافاصله حساب خزانه از سوی بانک مرکزی شارژ و هر هفته نیز ارزهای ناشی از فروش نفت تسویه می‌شود که نامه این فرآیند از سمت بانک مرکزی به وزارت اقتصاد ارسال و سهم صندوق توسعه ملی، وزارت نفت و دیوان محاسبات واریز می‌شود.
 
 در چه صورت بدهکاری بانک مرکزی به دولت صحت دارد؟ 
 
در ادامه توضیحات این بانک آمده است: از آنجا که بانک مرکزی خود قدرت خلق پول دارد و ارزهایی که غیرقابل دسترس بوده را نیز در اختیار صندوق قرار داده است، نمی‌توان آن را بدهکار دولت دانست زیرا، تنها زمانی این بانک را می‌توان بدهکار تلقی کرد که قدرت خلق پول نداشته باشد. 
 
همچنین، رشدهای قابل ملاحظه متغیرهایی چون پایه پولی، تورم و نقدینگی در سال‌های 1398 و 1399 حاکی از کسری بودجه دولت و تبدیل ارز به ریال به پشتوانه ارزهای مسدودی است، زیرا اگر بدهکاری بانک مرکزی به دولت درست می‌بود، تورم در اقتصاد مهار شده بود. 
 
ثبت تورم بالا در دو سال اخیر نشان از خلق پول دارد 
 
با ابهامات ایجاد شده، برای بررسی و نقد عملکرد بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه در زمینه تامین کسری بودجه، مدیریت نقدینگی و تورم، کامران ندری_ کارشناس اقتصادی_ در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: تورم و رشد نقدینگی بالا نشان دهنده این است که در سال‌های 98 و 99 خلق پول قابل ملاحظه‌ای صورت گرفته و عامل اصلی این خلق پول، کسری بودجه دولت در این دو سال بوده است. دولت به طور مستقیم از بانک مرکزی قرض نگرفته اما از آن طرف مشخص است منابعی که در ازای آن ریال از بانک مرکزی گرفته شده، منابع مسدود شده است؛ بنابراین ریالی که در ازای دارایی ارزی از بانک مرکزی دریافت شده، به معنای چاپ پول است. 
 
وی افزود: اظهارات وزیر اقتصاد و ريیس سازمان برنامه و بودجه فرافکنی است و همه می‌دانیم که دریافت ریال از بانک مرکزی تبعات تورمی داشته و باید این امر از سوی آن‌ها نیز پذیرفته شود. همچنین، آنها باید واقعیت‌ها را بپذیرند تا مسايل و مشکلات اقتصادی برطرف شود. این عدم پذیرش برای خود دولت هم از این نظر که این اختلاف‌ها بیانگر وجود نا هماهنگی در داخل دولت است، مشکل ایجاد می‌کند.
 
فروش سهام و اوراق هم چاپ پول است 
 
این کارشناس اقتصادی ادامه داد: اگر تورمی در اقتصاد کشور وجود دارد به عنوان یک کل واحد است؛ در این زمینه نباید گفت که مسيولیت وزارت اقتصاد از بانک مرکزی کمتر بوده است یا برعکس. بنابراین واضح است که کسری بودجه در سال‌های 98 و 99 با چاپ پول تامین شده و سایر درآمدها چون فروش سهام که وزارت اقتصاد مدعی آن است نیز، دست کمی از چاپ پول ندارد. 
 
ندری با بیان اینکه تورم بالای 50 درصدی نقطه به نقطه دستاورد یکساله دولت است و همه نهادها در ایجاد آن نقش داشته‌اند، گفت: درست است که بانک مرکزی در مقابل قانون موظف است پول چاپ کند اما از بانک مرکزی انتظار می‌رود مقابل تکالیفی که می‌داند منتهی به تورم می‌شود، مقاومت کند و نباید به سادگی استفاده از ریال متکی بر ارزهای غیر قابل استفاده صندوق توسعه ملی را بپذیرد. 
 
اگر دولت ارز دارد، خودش آن را به ریال تبدیل کند
 
این تحلیلگر اقتصادی افزود: با اظهارنظر اخیر سازمان برنامه و بودجه که بانک مرکزی را بزرگترین بدهکار دولت می‌داند، وضعیت اقتصادی بدتر می‌شود. در این راستا خیلی ساده می‌شود به ريیس سازمان برنامه و بودجه گفت اگر شما ارز قابل استفاده دارید، خود دولت آن را بفروشد و تبدیل ریال کند که دیگر نیازی به بانک مرکزی هم نباشد. 
 
وی با تاکید براینکه کشور ارزی ندارد و اگر داشته باشد هم در دسترس نیست، گفت: کاش مسيولان بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه به جای این اظهارات، واقعیت‌های اقتصادی را می‌پذیرفتند و تلاش می‌کردند که مشکلات را برطرف کنند. اگر این افراد مشکلات اقتصادی را درک می‌کردند، قطعا وضعیت اقتصادی به سختی حال حاضر نبود درحالیکه وضعیت فعلی نشان از نبود اتفاق نظر و همکاری بین این سه نهاد کشور برای حل مشکلات اقتصادی دارد. 
local_offerبرچسب‌ها:
فروش حدود 11 هزار میلیارد تومان اوراق مالی دولت در روزهای منفی بورس

فروش حدود 11 هزار میلیارد تومان اوراق مالی دولت در روزهای منفی بور...

در هفته منتهی به 30 شهریور بالغ بر 10 هزار و 890 میلیارد تومان از اوراق دولت به فروش رسید.

JameJamOnline.ir/
توضیح بانک مرکزی درباره محدودیت تراکنش‌ها

توضیح بانک مرکزی درباره محدودیت تراکنش‌ها

بر اساس بخشنامه ابلاغی بانک مرکزی، شبکه بانکی کشور موظف شده است برای تعداد تراکنش‌های واریزی به کارت هر شخص حقیقی، سقف تعیین شده را اعمال کند.

Bartarinha.ir/
محدودیت جدید بانک مرکزی برای کارت به کارت

محدودیت جدید بانک مرکزی برای کارت به کارت

معاونت فناوری‌های نوین بانک مرکزی در راستای مقابله با قمار، بخشنامه‌ای به بانک‌ها ابلاغ کرده است که در پی آن هر فرد روزانه می‌تواند فقط 20 تراکنش واریزی داشته باشد.

Bartarinha.ir/
گزینه احتمالی ريیسی برای ریاست بانک مرکزی

گزینه احتمالی ريیسی برای ریاست بانک مرکزی

یک منبع آگاه از احتمال معرفی علی طیب نیا به عنوان ريیس کل بانک مرکزی خبر داد.

Bartarinha.ir/
مجوز برگزاری مجمع بانک پارسیان از سوی بانک مرکزی صادر شد

مجوز برگزاری مجمع بانک پارسیان از سوی بانک مرکزی صادر شد

مجوز برگزاری مجمع بانک پارسیان به عنوان یک بانک حاضر در بورس از سوی بانک مرکزی صادر شد.

FarsNews.ir/
واکنش دولت به خبر ترخیص کالا‌های «بوش»

واکنش دولت به خبر ترخیص کالا‌های «بوش»

وزارت اقتصاد اعلام کرد: هیچگونه دستوری از سوی این وزارتخانه مبنی بر ترخیص کالا‌های شرکت بوش سرویس (کاسپین کالا دریا) به گمرک صادر نشده است.

Bartarinha.ir/
موافقت دولت با واردات تخم مرغ نطفه‌دار گوشتی

موافقت دولت با واردات تخم مرغ نطفه‌دار گوشتی

با توجه به اهمیت جوجه یک روزه به عنوان اصلی‌ترین نهاده تولید گوشت مرغ در کشور که هرگونه کمبود آن می‌تواند موجب کاهش تولید و نهایتا افزایش قیمت گوشت مرغ برای مصرف کنندگان شود، هیيت وزیران با صدور مجوز ...

Bartarinha.ir/
معرفی ريیس بانک مرکزی؛ به زودی

معرفی ريیس بانک مرکزی؛ به زودی

وزیر اقتصاد گفت: به زودی ريیس کل بانک مرکزی به هیيت دولت معرفی خواهد شد.

Irinn.ir/
تکذیب کاهش حقوق کارکنان دولت

تکذیب کاهش حقوق کارکنان دولت

سازمان برنامه و بودجه کشور در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: اخبار و مطالبی که در مورد کاهش حقوق کارمندان و کارکنان دولت در برخی از شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، کذب محض است.

Irinn.ir/
حقوق کارکنان دولت کم شد؟

حقوق کارکنان دولت کم شد؟

در پی انتشار اخباری مبنی بر کاهش حقوق کارکنان دولت، سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام کرد که کاهش حقوق کارکنان دولت کذب محض است.

Bartarinha.ir/
نخستین مصوبه بورسی دولت سیزدهم

نخستین مصوبه بورسی دولت سیزدهم

همزمان با نخستین حضور وزیر اقتصاد دولت سیزدهم در جلسه شورای عالی بورس مقرر شد سهام عرضه‌شده توسط دولت در بازار سرمایه، بازارگردانی شوند.

Bartarinha.ir/
سهام عرضه شده دولت در بورس بازارگردانی می‌شود

سهام عرضه شده دولت در بورس بازارگردانی می‌شود

در نخستین حضور وزیر جدید اقتصاد در جلسه شورای عالی بورس، مصوب شد تا از این پس، سهامی که توسط دولت در بورس عرضه می‌شود، توسط صندوق توسعه بازار بازارگردانی شود.

FarsNews.ir/
وعده‌های اقتصادی دولت ريیسی، دلار را گران می‌کند؟

وعده‌های اقتصادی دولت ريیسی، دلار را گران می‌کند؟

حسینی‌هاشمی معتقد است وعده‌ووعیدهای مختلف اعضای تیم اقتصادی ريیسی درباره مسکن، اشتغال، یارانه و...، که بسیار بعید به نظر می‌رسد، وقتی عملی نشود، سریعا موجی از بی‌اعتمادی را در مردم و بازیگران بازار ار...

TejaratNews.com/
امضای تفاهم‌نامه تبادل اطلاعات بین قوه قضايیه و بانک مرکزی

امضای تفاهم‌نامه تبادل اطلاعات بین قوه قضايیه و بانک مرکزی

تفاهم‌نامه تبادل اطلاعات مابین قوه قضايیه و بانک مرکزی در 8 بند به امضای اکبر کمیجانی، ريیس کل بانک مرکزی و محمد مصدق، معاون اول قوه قضايیه رسید.

Irinn.ir/
درخواست وزیر اقتصاد از بانک مرکزی

درخواست وزیر اقتصاد از بانک مرکزی

وزیر امور اقتصادی و دارایی از ريیس کل بانک مرکزی خواست انتقال داده‌های مربوط به تخصیص ارز برای ترخیص کالا‌ها به سرعت و برخط انجام شود.

Irinn.ir/
لیر ترکیه در قعر تاریخی دستورالعمل اجرایی محیط‌ های آزمون بازار سرمایه رشد 21 هزار واحدی شاخص با گذشت حدود 20 دقیقه از بازار کاهش نرخ رسمی یورو و 20 ارز دیگر بورس 5 هزار و 584 واحد رشد کرد شاخص با رشد 5 هزار واحدی همراه است ‌عرضه دو محصول شرکت نفت ایرانول در بورس انرژی عرضه دو محصول شرکت نفت «ایرانول» در بورس انرژی چگونه از کارگزاری‌های بورس شکایت کنیم؟ مصوبه انحصارشکن مجلس؛ ریزش قیمت‌ها پس از موافقت با واردات خودرو منتظر عرضه اولیه جدید باشیم؟ قلاب ماهیگیری را در کدال بیاندازید فهرست آپارتمان‌های 2میلیاردی در تهران یک شرایط ویژه بورسی برای سیمان صورت مالی 9 ماهه " چکاپا " منتشر شد " آبادا " تا 4 روز آینده تعلیق است " واعتبار " ترازنامه 12 ماهه منتشر کرد زمان مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی خلیج فارس اعلام شد بررسی بازدهی 13 عرضه اولیه 1400/ "سپید" با 179 درصد رشد در صدر جدول صورت مالی 12 ماهه حسابرسی نشده "کفرآور" منتشر شد "شبهرن" تصمیمات مجمع را ثبت کرد مجمع صندوق سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری گسترش فردای ایرانیان در هفته آینده صندوق سرمایه گذاری گنجینه آینده روشن به مجمع می رود انتشار صورت مالی میاندوره ای حسابرسی شده "فبیرا" "فزرین" تصمیمات مجمع را ثبت کرد پیش‌بینی بورس امروز 3 مهر 1400 / کدام گروه پیشتاز بازار است؟ با فرآیند شکایت از کارگزاری‌های بورس آشنا شوید سیگنال مهم برجام برای قیمت دلار چرا و چگونه کارگزار بورس خود را تغییر دهیم؟ پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه / پالایشی‌ها پیشتاز بازار می‌شوند نحوه وصول و برگشت زدن چک‌ های جدید سیگنال مهم برجام برای قیمت دلار / بازار ارز شوکه می‌شود؟ هفته آتی هیچ عرضه اولیه ای برگزار نمی شود پلی استیشن 5 پرو در چه تاریخی عرضه می‌شود؟ / قیمت کنسول‌های بازی خانگی هفته چهارم شهریور ماجرای کم واریز شدن سود نقدی شبندر چیست؟ / آیا کارگزاری‌ها اشتباه کردند؟ پیش‌بینی قیمت طلا در هفته اول مهر / طلا گران می‌شود؟ اقامت پنج‌ساله در ایران بدون حتی یک متقاضی! کدام عوامل بورس را منفی کرد؟ / هفته آینده بازار برمی‌گردد؟ 1.2 میلیون تن سیمان در بورس کالا عرضه می‌شود سقوط 5درصدی بیت‌کوین درپی حمله چین پیش‌‌بینی قیمت طلا در کوتاه مدت نیمی از کارشناسان، بورس را مثبت و 40 درصد نوسانی پیش‌بینی می‌کنند پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته اول مهر / ممنوعیت واردات خودرو ادامه دارد؟ واحد مسکونی روستایی در کشور مقاوم‌سازی می‌شود سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟ شاخص‌های مهم بورس جهانی صعود کردند پیش‌فروش 3 خودرو زیرقیمت بازار بدون قرعه‌کشی! نحوه وصول و برگشت زدن چک‌های جدید کاهش 90 درصدی فروش نفت به چین/«باید کالای باارزش را با التماس بفروشیم» ترخیص بیش از 12 میلیون تن کالای اساسی از گمرکات کشور

در حال بارگیری...