اپال به صف فروش نشست، پایان ماه عسل عرضه اولیه ها؟

اپال به صف فروش نشست، پایان ماه عسل عرضه اولیه ها؟

در حالی که در ابتدای سال جاری و با توجه به شرایط بازار، عرضه اولیه‌ها تا مدت‌ها صف خرید بودند و بازدهی بیش از 50 درصدی را داشتند، حالا اپال در کمتر از یک هفته به صف فروش نشست!

به گزارش نبض بورس، در 5 ماه ابتدایی سال جاری اوضاع بورس با هجوم پول حقیقی به بازار بسیار عالی بود و کسانی که وارد بازار سرمایه می‌شدند در ابتدا پیگیر عرضه اولیه‌ها بودند چرا که هم سود تضمین شده حداقل 50 درصدی داشتند و هم نقدینگی زیادی برای خرید نیاز نداشتند و حتی با ده هزار تومان هم می‌شد در عرضه اولیه‌ها مشارکت داشت.  

با استقبالی که مردم از عرضه اولیه‌ها داشتند در همان ابتدای سال از سوی مسيولین اعلام شد که هر هفته شاهد یک عرضه اولیه خواهیم بود. این کار می‌توانست که به بازار عمق ببخشد.

در همان شش ماهه ابتدایی میزان مشارکت‌ها در عرضه اولیه‌ها به طرز باور نکردنی رکورد می‌شکست و در عرضه اولیه بپیوند که در شهریور ماه 99 انجام شد رکورد مشارکت با حضور 5 میلیون و 570 هزار و 981 کد بورسی شکسته شد.  

با بر هم ریختن اوضاع بازار و در راستای کاهش فشار فروش، ترمز عرضه اولیه‌ها در نیمه دوم سال کشیده شد و تا اینجای کار تنها 6 نماد عرضه اولیه شده اند که آخرین نماد مربوط به اپال بود که یک بار عرضه اولیه آن در آذر ماه سال جاری لغو شد، اما در نهایت در 6 اسفندماه و با کاهش قیمت عرضه اولیه، این عرضه اولیه انجام شد.  

اپال در حالی عرضه اولیه شد که سهامداران از وضعیت بازار ناراضی بودند و به همین علت کمپین‌هایی را برای عدم مشارکت در این عرضه اولیه به راه انداختند.  

با عرضه اولیه اپال و کاهش شدید مشارکت پیش بینی می‌شد که این نماد دیگر به مانند عرضه اولیه‌های دیگر بازدهی لازم را نداشته باشد. (در همین رابطه بیشتر بخوانید: چند نکته مثبت و منفی درباره اپال)

حالا تنها یک هفته بعد از آغاز معاملات ثانویه اپال و بازدهی که بر خلاف سایر عرضه اولیه‌ها به 50 درصد هم نرسید، این نماد در روز شنبه 16 اسفند 99 در صف فروش قفل شده است و صف فروش آن تا لحظه نگارش این متن 105 میلیونی می‌باشد.  

 

به نظر می‌رسد که ماه عسل عرضه اولیه‌ها در بورس هم به پایان رسیده است و دیگر خبری از بازدهی‌های بیش از 50 درصد و حتی 100 درصد در عرضه اولیه‌ها نیست. این شرایط نشان می‌دهد که اعتماد سهامداران حقیقی به شدت خدشه دار شده است و با کوچکترین پالس منفی هر سهمی به سمت صف فروش حرکت خواهد کرد و حتی اگر آن سهم به تازگی عرضه اولیه شده باشد. (در همین رابطه بیشتر بخوانید: سرانجام اپال چه خواهد شد؟)

شاید تجربه اپال، یک تجربه خوبی برای حآفرین بود که قرار بود در چهارشنبه هفته گذشته عرضه اولیه آن انجام شود و خوشبختانه لغو شد. 

به نظر می‌رسد با وضعیت فعلی بورس، در سال جاری دیگر شاهد عرضه اولیه نمادی نباشیم و عرضه اولیه‌ها به سال 1400 منتقل شوند.  

local_offerبرچسب‌ها:
اولین عملکرد عرضه اولیه اپال چگونه بود؟

اولین عملکرد عرضه اولیه اپال چگونه بود؟

در نخستین روز معاملاتی نماد اپال که در روز چهارشنبه ششم اسفند عرضه اولیه شد چه گذشت؟

TejaratNews.com/

عرضه اولیه اپال چگونه پایان یافت؟ / به هر متقاضی چقدر رسید؟

تحولات بورس در هفته‌ای که گذشت/ استقبال کم سهامداران از عرضه اولیه اپال

تحولات بورس در هفته‌ای که گذشت/ استقبال کم سهامداران از عرضه اولیه...

بورس در هفته اول اسفند روند نزولی داشت و ارزش معاملات نشان می دهد تقاضای کمی برای انجام معامله در بازار وجود دارد.

FarsNews.ir/
عرضه اولیه اپال چگونه پایان یافت؟ / به هر متقاضی چقدر رسید؟

عرضه اولیه اپال چگونه پایان یافت؟ / به هر متقاضی چقدر رسید؟

اواخر آذر ماه امسال بود که عرضه اولیه اپال ناگهان لغو شد. آن زمان یکی از علل این اتفاق عدم استقبال احتمالی عنوان می‌شد اما حال که در اسفند ماه این عرضه اولیه انجام شد میزان مشارکت به پایین‌ترین حد ممک...

TejaratNews.com/

توضیح کارگزاری مفید درباره عرضه ‌اولیه اپال

زمان خرید عرضه اولیه اپال اعلام شد / فرصت خرید تا کی است؟

آغاز خرید عرضه اولیه اپال تا دقایقی دیگر

آنچه باید درباره عرضه اولیه اپال بدانید!

کاهش 16 درصدی سقف قیمت عرضه اولیه «اپال»

کاهش 16 درصدی سقف قیمت عرضه اولیه «اپال»

میزان درآمدی که فرآوری معدنی اپال کانی پارس در دی‌ماه اعلام کرده نسبت به ماه گذشته 130 درصد افزایش درآمد را توانسته از خود بر جای بگذارد.

BourseNews.ir/
عرضه اولیه اپال چقدر نقدینگی نیاز دارد؟

عرضه اولیه اپال چقدر نقدینگی نیاز دارد؟

در پاییز سال جاری بود که اپال تا یک قدمی عرضه اولیه پیش رفت، اما بنا به دلایلی عرضه اولیه آن انجام نشد. حالا قرار است چهارشنبه 6 اسفند 99 دوباره عرضه اولیه اپال انجام شود.

NabzeBourse.ir/
زمان خرید عرضه اولیه اپال اعلام شد / فرصت خرید تا کی است؟

زمان خرید عرضه اولیه اپال اعلام شد / فرصت خرید تا کی است؟

طبق اعلامیه کارگزاری‌ها ساعت ثبت سفارش عرضه اولیه اپال مشخص شد.

TejaratNews.com/

آغاز خرید آفلاین عرضه اولیه اپال / مهلت خرید تا کی است؟

علت لغو عرضه اولیه اپال چه بود؟

علت لغو عرضه اولیه اپال چه بود؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد سقوط روز گذشته و دور از انتظار 54 هزار واحدی شاخص و درخواست برخی فعالان به لغو عرضه سنگین شرکت فرآوری معدنی اپال کانی‌پارس و ادعای گران‌فروشی این سهم در تصمیم مدیران بورس، موثر بو...

TejaratNews.com/
رکورد منفی بورس در روز لغو عرضه اولیه اپال / ارزش معاملات بورس نصف شد

رکورد منفی بورس در روز لغو عرضه اولیه اپال / ارزش معاملات بورس نصف...

در پایان معاملات امروز بازار سهام، شاخص کل بورس با بیش از 3٫7 درصد افت به سطح یک میلیون و 428 هزار واحدی رسید. ارزش معاملات نیز با افتی 50 درصدی 7 هزار میلیارد تومان ثبت شد.

TejaratNews.com/
آیا بانک‌ها با تعطیلی دو هفته‌ای، تعطیل می‌شوند؟ یخچال فریزر‌های کمتر از 30 میلیون در بازار قیمت روز خودرو در 21 فروردین 1400 افزایش قیمت هر تن سیمان به 360 هزار تومان ایران و عراق، نیروی کار تبادل می‌کنند ریزش نرخ ارز، ترمز گرانی بازار خودرو را نکشید باقیمانده سود سهام عدالت کی واریز می‌شود؟ خودروهای داخلی در سال 99 چقدر گران شدند؟ احتمال افزایش دوباره قیمت مرغ، قوت گرفت قیمت مسکن ارزان می‌شود؟ توضیحی درباره یک شایعه مهم بورسی مقاومت برخی مغازه‌ها در برابر کاهش قیمت مرغ/ وجود صف خرید در برخی مناطق پاسخ روابط عمومی سازمان به انتشار یک شایعه افزایش 77درصدی حقوق ‎بازنشستگان در سال 99 تولید 130 هزار دستگاه خودرو بیشتر از سال گذشته/ کراس اوور جدید به زودی رونمایی می‌شود ایران پارسال 3میلیارد دلار بنزین صادر کرد برنج در بازار چند؟ پیش‌بینی بورس فردا 22 فروردین / صف‌های فروش ادامه دارد؟ تداوم فروش اجباری کالا همراه با روغن جدیدترین قیمت دلار/ چهارمین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/21 آخرین وضعیت بازار گوشت سه اصل مورد نیاز طرح جامع فولاد تشریح شد چرا بازار بدهی رقیب بازار سهام نیست؟ قیمت روز خودرو‌های نو و کار کرده ایران سال 99 چقدر بنزین صادر کرد؟ احتمال نقش‌آفرینی کره جنوبی در بازار ارز / مذاکرات ارزهای بلوکه را آزاد کرده است؟ سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت واریز می شود/ سهام داران سجامی شوند صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس عرضه می‌شود طلا این هفته به زیر یک میلیون تومان می‌رسد؟/ دو اتفاق تعیین کننده در بازار طلا خروج سیمان از نرخ‌گذاری دستوری جدیدترین قیمت دلار / سومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/21 ماسه 30 درصد گران شد / جزيیاتی از افشای اطلاعات 2 نماد بورسی راه اندازی و تولید خط موتور‌های یورو 6 در شرکت تیوان اقدام قابل تحسین است حاشیه‌های بورس امروز 21 فروردین / شیب زیاد در حرکت نزولی شاخص اگر سهام فولاد دارید، بخوانید (21فروردین)/ صف فروش فولاد مبارکه سنگین شد ذوب آهن اصفهان، معادن زغال سنگ البرز مرکزی را توسعه می‌دهد مبلغ کارت اعتباری برای انواع سهام عدالت تکلیف سهام عدالت متوفیان در برگزاری مجامع شرکت‌ها مشخص شد تکلیف سهام عدالت متوفیان در برگزاری مجامع شرکت‌ها مشخص شد پشتیبانی از واحد های تولیدی از برنامه های اصلی بانک رفاه کارگران است اگر سهام فملی دارید، بخوانید (21فروردین)/ ملی‌ صنایع‌ مس‌ ایران‌ همچنان در مسیر افت توقف یک ماهه ثبت‌سفارش نهاده‌های دامی برنج مازندران چگونه وارد بازار بورس می‌شود؟ کتاب «مدیریت معامله: نکات، ایده‌ها و تکنیک‌ها برای معامله‌گران بازارسرمایه» به کتابخانه سازمان بورس ... قرمزپوشی شاخص بورس در نخستین روز معاملاتی هفته تغییر مالکیت 763 میلیون اوراق بهادار مالی یک میلیارد و 476 برگه اوراق بهادار دست به دست شد سهام عدالت 120 هزار متوفی تعیین تکلیف شده است 18 اردیبهشت؛ بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور برگزار خواهد شد لوازم خانگی قاچاق با گارانتی! / گارانتی ساید بای ساید نیم میلیون تومان

در حال بارگیری...