مسکن با دلار 30هزار تومانی یا 19هزار تومانی؟

مسکن با دلار 30هزار تومانی یا 19هزار تومانی؟

دفاتر املاک از روز گذشته کرکره‌های خود را بالا کشیدند تا شاید مسکن از خواب سنگینی که رفته، بیدار شود. البته اگر دلیل رکود این‌روزهای مسکن تنها محدودیت‌های کرونایی باشد. فعالان بازار مسکن از نیمه دوم سال گذشته از رکود معاملات در این بازار خبر می‌دهند؛ رکودی که با محدودیت‌های کرونایی شدت می‌گیرد و بعد از بازشدن مشاغل، تا به جریان افتادن خرید و فروش و مشاهده تاثیر آن در بازار، دوباره با شدت گرفتن کرونا عمیق‌تر می‌شود.

همدلی: دفاتر املاک از روز گذشته کرکره‌های خود را بالا کشیدند تا شاید مسکن از خواب سنگینی که رفته، بیدار شود. البته اگر دلیل رکود این‌روزهای مسکن تنها محدودیت‌های کرونایی باشد. فعالان بازار مسکن از نیمه دوم سال گذشته از رکود معاملات در این بازار خبر می‌دهند؛ رکودی که با محدودیت‌های کرونایی شدت می‌گیرد و بعد از بازشدن مشاغل، تا به جریان افتادن خرید و فروش و مشاهده تاثیر آن در بازار، دوباره با شدت گرفتن کرونا عمیق‌تر می‌شود.

آن‌طور که گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد فعلا معامله‌گران مسکن به دلیل روند نزولی دلار، قرارگیری در آستانه تحولات سیاسی و حتی کاهش انتظارات تورمی دست از خرید و فروش برداشته‌اند. یکی از فعالان مسکن، درباره آخرین وضعیت این بازار می‌گوید:«بازار مسکن شمیران از حدود یک‌سال قبل به دلیل نوسانات قیمتی وارد رکود شده، دو ماه بعد از تعطیلات کرونا که شاهد بازگشایی مشاغل بودیم، حجم تقاضا در بازار مسکن افزایش یافت، اما حالا به دلیل کاهش انتظارات تورمی، مقداری فروکش کرده».

یکی دیگر از فعالان این بازار می‌گوید: «احتمالا مسیر تقاضای خرید به زودی بیشتر به سمت حاشیه تهران خواهد رفت که این امر موجب عمیق‌تر شدن رکود مسکن در تهران خواهد شد». دیگر فعال این بازار می‌گوید: «با جذاب‌تر شدن حاشیه پایتخت، در حال حاضر هوشمندانه‌ترین کار توسعه سیستم حمل و نقل همگانی است». در این میان برخی از دست‌اندرکاران بازار نیز معتقدند که بازار از سال 90 وارد رکود شده و اولین بخشی که تحت تاثیر این خواب قرار گرفت همین بازار مسکن بود که کم‌کم به دیگر بخش‌های اقتصادی نیز سرایت کرد و حالا با قرارگیری در آستانه تحولات سیاسی و البته وضعیت نوسانی نرخ دلار نه ‌‌‌این‌که قیمت‌ها را کاهش دهد، بلکه باعث رکود تورمی در این بخش شده. البته این را با نگاهی به صحبت‌های کارشناسان مسکن نیز به خوبی می‌توان فهمید.

سایه رکوردهای گذشته دلار بر بازار

به باور کارشناسان، از چند عاملی که بر رشد قیمت مسکن اثر دارد، یکی افت قیمت ارز و دیگری مذاکرات وین است. بی‌شک با کاهش نرخ دلار انتظارات تورمی نیز افت می‌کند و طبیعتا باید قیمت هر متر مربع واحد مسکونی هم کاهش یابد. اما این تمام ماجرا نیست، صحبت با فعالان و دست‌اندرکاران بازار مسکن نشان از این دارد که سازندگان مسکن در سال‌های اخیر و با رکوردهای عجیب دلار، هزینه بیشتری برای ساخت‌وساز کرده‌اند. بر اساس آماری که در سال‌های اخیر منتشر شده، بازار مصالح در تمام این‌سال‌ها با رکوردهای عجیبی مواجه شده؛ به‌طوری که سال گذشته، این بازار در شهر تهران با رکورد تورم سه رقمی شاخص قیمت مواجه شد. بهمن سال گذشته بود که مرکز آمار گزارش قابل‌توجهی در این زمینه منتشر کرد. تغییرات شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی در پاییز سال گذشته نشان می‌دهد که در حدود هفت ماه گذشته، بازار مصالح ساختمانی به‌عنوان یکی از دو جزء اصلی هزینه‌بر ساخت‌وسازها با یک ابر جهش قیمتی مواجه شده و شاخص قیمت در این بازار نسبت به پاییز سال قبل بیش از 100درصد رشد کرده است.

به باور آگاهان اقتصادی تاثیرات این جهش‌ها در بازار مسکن در طولانی مدت خود را نشان می‌دهد؛ مثل اتفاقی که حالا بعد از چند ماه افتاده و بازار مسکن را با رکود تورمی همراه کرده. البته ناگفته نماند که این جهش قیمت در حوزه مصالح ساختمانی درست در مقطع زمانی ابررکود ساختمانی به وقوع پیوست؛ یعنی در شرایطی که بازار ساخت و ساز برای حدود پنج سال و چند ماه متوالی اخیر، در شرایط رکودی قرار دارد و این رکود به دلیل افزایش عمق رکود در بازار معاملات خرید و فروش مسکن و نبود تقاضا برای خرید واحدهای مسکونی آماده عرضه سازنده‌ها، تشدید شده است.

این رکود حالا با کاهش قیمت ارز و تحولاتی که به دلیل نشست وین در راه است، حتی بیشتر هم شده. چرا که همزمان دلار به کانال 19هزار تومانی رسیده، اما در نقطه مقابل این ریزش، جهش‌های ارزی و تاثیر آن بر قیمت مصالح ساختمانی در پاییز سال گذشته، وجود دارد. در واقع آنچه در پاییز سال گذشته، منجر به رشد حدود 102درصدی شاخص قیمت مصالح ساختمانی در شهر تهران در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل شد، جهش‌ها و نوسانات نرخ ارز بود. بر اساس تجربه سال‌های گذشته، همواره جهش‌های ارزی در تغییرات و نوسانات قیمت مصالح ساختمانی موثر بوده است و هر زمان که بازار ارز با شوک قیمتی مواجه شده است بازار مصالح و تجهیزات ساختمانی یکی از بازارهای اثرپذیر از این تغییرات بوده است.

بر همین اساس، اطلاعات ارايه شده از سوی مرکز آمار ایران درخصوص تغییرات شاخص قیمت مصالح ساختمانی شهر تهران در نیمه دوم سال گذشته نشان می‌دهد عدد این شاخص در پاییز 99، در مقایسه تابستان99 با رشد نزدیک به 22درصدی همراه شد. تورم 22درصدی شاخص قیمت مصالح ساختمانی تنها به فاصله یک فصل نیز به منزله ثبت تورم بالا در این بازار است و نشان از اثر شوک‌های ارزی بر قیمت مصالح ساختمانی در فصل پاییز دارد. بر همین اساس قیمت خانه‌هایی که در پاییز و زمستان سال گذشته ساخته شدند یا حتی در مراحل نهایی پایان کار بودند متوجه تاثیر قابل توجهی از این جهش ارزی، شد. کاهش نرخ ارز در بازار مسکن درست مانند دیگر کالاهای اساسی عمل می‌کند، آنجا که فعالان بازار در پاسخ به ‌‌‌این‌که چرا با وجود ریزش ارز، قیمت‌ها کاهش نیافته، می‌گویند، خریدهای ما با دلار 30هزار تومانی انجام شده، نه 19هزاری.

انتظارت افزایشی به جای کاهش قیمت

دفاتر مشاور املاک در حالی از دیروز فعالیت دوباره خود را پس از 28روز تعطیلی از سرگرفتند که انتظارات افزایشی جای خود را به چشم‌انداز کاهشی در بازار مسکن شهر تهران داده است. از طرف دیگر رگه‌های از جایگزین شدن تقاضای واقعی به جای معاملات سرمایه‌گذارانه دیده می‌شود. فروردین پارسال سهم واحدهای کمتر از 70متر از کل معاملات تهران 36درصد بود که این رقم در اولین ماه از سال جاری به 46 درصد رسیده است. بر اساس آماری که ایسنا روز گذشته منتشر کرد، فروردین سال قبل 54درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت شهر تهران معامله شده‌اند. این عدد در فروردین سال جاری 61 درصد بوده است. همچنین با وجود آنکه متوسط هر متر قیمت مسکن در تهران 29.3 میلیون تومان است 50.3 درصد معاملات در محدوده قیمتی کمتر از 25 میلیون تومان در هر متر مربع منعقد شده است. 34.1درصد قراردادها نیز به خانه‌های با قیمت کمتر از متری 20 میلیون تومان اختصاص یافت. سهم منطقه یک به عنوان کانون خرید و فروش های سرمایه‌ای از رتبه پنجم در سال گذشته به رتبه نهم در سال جاری رسیده است. رتبه منطقه 3 هم از جمع 10منطقه‌ پرتقاضا به جمع 12منطقه کم‌تقاضا تنزل پیدا کرد.

منطقه 6 که فروردین سال گذشته هفتمین منطقه پرفروش تهران محسوب می‌شد در اولین ماه از سال 1400 بین 12 منطقه کم‌تقاضا جای گرفت. افت شدید توزیع آپارتمان‌های معامله شده بر اساس عمر بنا نیز می‌تواند نمایه دیگری از کاهش قدرت خرید و در عین حال ورود تقاضای مصرفی به بازار باشد. فروردین سال‌های 98 و 99سهم واحدهای بالای 5 سال از کل معاملات تهران به ترتیب 60 و 58 درصد بود که فروردین امسال به 65 درصد رسیده است. اولین ماه از سال 1394 سهم واحدهای بالای 5 سال از کل معاملات 45 درصد بود. فروردین امسال بیشترین تعداد معاملات مسکن تهران در منطقه 5، بیشترین معاملات بر اساس قیمت هر متر مربع به واحدهای 15 تا 25میلیون تومان با سهم 32.4درصد، بیشترین فراوانی برحسب ارزش هر واحد مسکونی به خانه‌های 500 میلیون تا یک میلیارد تومان با سهم 22.5درصد و بالاترین فروش از نظر مساحت به واحدهای 60 تا 70 متر با سهم 15.7درصد تعلق داشت. به طور کلی فروردین امسال آپارتمان‌های 40 تا 70 متر با سهم 42درصد از کل معاملات، کانون خرید و فروش بر اساس متراژ بودند. گزارش‌های میدانی و بررسی سایت‌های فروش ملک نشان می‌دهد که تمایل برای فروش مسکن در شهر تهران به طور چشمگیری نسبت به اواخر سال گذشته افزایش یافته است.

هفته اول فروردین ماه 1400 تعداد آگهی‌های فروش در سامانه‌های ملکی با رشد قابل توجهی مواجه شده که البته پس از تعطیلی دفاتر املاک به دلیل موج چهارم کرونا در روز 21 فروردین آگهی‌ها نیز کاهش یافت. اما انتظار می‌رود از در روزهای پیش‌رو و با بازگشایی دفاتر بازگشایی، حجم عرضه و تقاضا در بازار مسکن نیز رشد کند. اما کارشناسان معتقدند افت قیمت ارز، مذاکرات ثمربخش وین، افت انتظارات تورمی و کاهش توان متقاضیان به عنوان چهار وزنه سنگین اجازه رشد قیمت‌ها را از بازار مسکن گرفته است.

باید دید این‌بار کاهش قیمت ارز مسکن را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد؟ هر چند همانطور که گفته شد، به دلیل ‌‌‌این‌که تعداد زیادی از واحدهای مسکونی همزمان با رشد دلار ساخته شده‌اند، این انتظار دور از ذهن است. حمید، یکی از سازندگان مسکن که از تابستان سال گذشته در یکی از مناطق غربی تهران شروع به کار کرده می‌گوید: «من مصالح ساختمانی را همزمان با جهش ارزی و تاثیر این رکورد قیمتی بر بازار خریداری کردم، بنابراین بدون توجه به قیمت این‌روزهای دلار که در مسیر کاهشی قرار گرفته، واحدهای خود را به بازار عرضه خواهم کرد».

local_offerبرچسب‌ها:
وضعیت بازار مسکن در سال 99 چگونه بود؟ + نمودار

وضعیت بازار مسکن در سال 99 چگونه بود؟ + نمودار

برای بسیاری از مردم تحلیل و بررسی وضعیت بازار مسکن در سال 99 می‌تواند مهم باشد. اینکه بازار مسکن از کجا به کجا رسیده و چه رفتاری را از خود نشان داده است.

TejaratNews.com/
رکود بازار مسکن عمیق‌تر شد/ کاهش 65 درصدی معاملات در اردیبهشت 1400

رکود بازار مسکن عمیق‌تر شد/ کاهش 65 درصدی معاملات در اردیبهشت 1400

بررسی جدیدترین گزارش بانک مرکزی حاکی از کاهش 65 درصدی معاملات مسکن در تهران طی اردیبهشت 1400 است؛ مساله‌ای که نشان می‌دهد رکود این بخش عمیق‌تر شده است.

TejaratNews.com/

بازار مسکن آرام است

حال و هوای بازار مسکن در شب عید

حال و هوای بازار مسکن در شب عید

مشاوران املاک در برخی مناطق شهر تهران عنوان می‌کنند: بازار مسکن در شب عید امسال، رمق سال‌های گذشته را ندارد.

Bartarinha.ir/
دماسنج بازار مسکن تهران در بهمن‌ماه

دماسنج بازار مسکن تهران در بهمن‌ماه

بررسی واحدهای مسکونی فروخته شده در بهمن ماه در تهران نشان می دهد قیمت ها در یکی دو منطقه با افزایش مواجه شده و در بیشتر مناطق نیز نسبت به ماه قبل از آن، کاهشی بوده است.

Bartarinha.ir/
بازار مسکن در سه‌راهی

بازار مسکن در سه‌راهی

«دنیای اقتصاد» مسیر معاملات ملک با تغییر وضعیت «ریسک غیراقتصادی» را بررسی می‌کند.

Bartarinha.ir/

رکود بازار مسکن در موج چهارم کرونا

بازار مسکن در کل کشور راکد است

آثار مالیات خانه‌های خالی بر بازار مسکن

آثار مالیات خانه‌های خالی بر بازار مسکن

یک کارشناس بازار مسکن معتقد است که جریمه‌های مالیاتی برای واحد‌های خالی از سکنه ممکن است در کوتاه مدت منجر به عرضه این واحد‌ها و کنترل نسبی قیمت‌ها شود، اما در بلندمدت تاثیر منفی بر حوزه ساخت و ساز دا...

Bartarinha.ir/
بازگشت فایل‌های سبز به بازار مسکن

بازگشت فایل‌های سبز به بازار مسکن

بررسی فایل املاک عرضه‌شده به بازار مسکن پایتخت نشان می‌دهد برخی از مالکان برای فروش ملک خود به ارايه قیمت‌های پیشنهادی مناسب‌تر و پایین‌تر از قیمت میانگین منطقه روی آورده‌اند. از همین رو تعداد فایل‌ها...

Bartarinha.ir/
منتظر رکود 4 تا 6ساله در بازار مسکن باشیم

منتظر رکود 4 تا 6ساله در بازار مسکن باشیم

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه فقط در بخش مسکن لوکس با مقداری افت قیمت مواجه شده و کاهش قیمت در حالت کلی نداشته ایم گفت: اگر انتظارات تورمی و نگرانی از کاهش ارزش پول ملی ایجاد نشود باید منتظر رک...

Bartarinha.ir/
طرح ريیسی درباره بازار مسکن رونمایی شد

طرح ريیسی درباره بازار مسکن رونمایی شد

عضو سابق شورای عالی مسکن از تدوین طرح ویژه مسکن در برنامه اقتصادی آیت اله ريیسی با پژوهش 7 ماهه یک تیم تخصصی خبر داد و گفت: در این طرح ساخت 4 میلیون مسکن با آورده اولیه صفر ، زمین رایگان و وام ارزان ب...

Bartarinha.ir/
پیش‌بینی وضعیت بازار مسکن پس از انتخابات

پیش‌بینی وضعیت بازار مسکن پس از انتخابات

نایب ريیس کانون عالی انجمنهای صنفی کارگران ساختمانی با پیش بینی وضعیت بازار مسکن بر ضرورت کنترل بازار و قیمت کالاهای اساسی و توجه به وضع معیشت آحاد جامعه به خصوص کارگران تاکید کرد.

Bartarinha.ir/
اثرات هجوم یک‌باره سرمایه سرگردان به بازار مسکن

اثرات هجوم یک‌باره سرمایه سرگردان به بازار مسکن

عضو هیيت مدیره انجمن انبوه سازان گفت: افزایش تسهیلات ساخت مسکن به 450 میلیون تومان خوب است، اما شروطی که برای 10 درصد رسوب ته حساب سازندگان گذاشته شده استفاده از آن را محدود کرده است.

Bartarinha.ir/
رد گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن از سوی اتحادیه املاک

رد گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن از سوی اتحادیه املاک

در حالی بانک مرکزی از کاهش 3.1 درصدی قیمت مسکن در تهران خبر داده که ريیس اتحادیه املاک گفت: گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن را قبول نداریم.

TejaratNews.com/
آب جیره‌بندی نمی‌شود، نگران نباشید ادامه ریزش قیمت جهانی طلا در هفته جاری مهم‌ترین سیگنال‌های بورسی پس از انتخابات کلاهبرداران رمزارزی در کمین مردم پیش‌بینی‌ بورس امروز 29 خرداد اجاره‌های تا 5میلیون در بازار املاک مسکونی ال‌جی فروشنده آیفون می‌شود؟ پیش‌بینی هفته آخر خرداد 1400 از نگاه تحلیلگران بازار سرمایه مدیرعامل گروه سایپا رای خود را به صندوق انداخت قیمت خودرو چه تغییری کرد؟ کرونا بنادر جنوب چین را از کار انداخت مسیر قیمت دلار بعد از انتخابات 1400/ پیش‌بینی 5 کارشناس از آینده بازار ارز جدیدترین قیمت کنسول‌های بازی و لوازم جانبی دلار به کانال 23 هزارتومانی باز می‌گردد؟ گرانی رینگ خودرو؛ قیمت‌ها 4 تا 8برابر شد! مدل 2022 سریع‌ترین پورشه جهان رونمایی شد پیش‌‌بینی قیمت طلا در هفته اول تیر/ ریزش بهای جهانی طلا چین در یک قدمی ارز دیجیتال ملی قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت رقابت داغ برای خرید بنزین در بورس انرژی فهرست پروازهای خارجی ایران اعلام شد پیش‌بینی بورس شنبه 29 خرداد / بازار نوسانی و رنج خواهد بود آغاز رسمی فروش خودرو شاسی بلند فیدلیتی تاب‌آوری اقتصاد ایران در وضعیت نامطلوب حال و هوای بازار مسکن در جنوب پایتخت + قیمت پیش‌بینی قیمت خودو در هفته اول تیر / افزایش تقاضا برای خرید خودرو ورق قیمت‌ها در بازار سکه و طلا برگشت قیمت گوشت قرمز در بازار بورس در هفته‌ای که گذشت/ سهامداران منتظر مشخص شدن نتایح انتخابات تهدید جدی صادرات گاز ایران/ بازار عراق از دست می‌رود؟ یک هفته با صنایع بورسی سیمان زنجان و سیمان سفید نی ریز هم بورس کالایی شدند 3 قطعه زمین به زودی روی تابلوی بورس کالا می‌رود یک هفته با بورس کالا کارنامه تجارت خارجی ایران در سال 99 منتشر شد اگر روحانی نبود| قیمت‌گذاری دستوری بلای جان بازار سرمایه/ ریسکی که دولت به شرکت‌های بورسی تحمیل می‌ک... رشد شانه‌ به شانه دلار و سکه/ بورس از رقابت پا پس کشید! بورس، گزینه‌ای معقول برای سرمایه‌گذاری در سال 1400 آخرین قیمت طلا پیش از امروز 28 خرداد / بازار طلا در روز انتخابات چگونه است؟ آخرین قیمت دلار پیش از امروز 28 خرداد / دلار در روز انتخابات چگونه است؟ روند هفتگی صندوق‌های دولتی هفته آخر خرداد 1400 عرضه مرغ بالاتر از قیمت مصوب/ دستگاه‌های ناظر پاسخگو باشند معرفی 4 واحد متخلف تولید فراورده‎‌های گوشتی + اسامی ابلاغ آیین‌نامه اجرایی طرح ملی مسکن/ وام ساخت چقدر است؟ عینک هم‌قیمت ربع سکه شد / گرانی، تعمیر عینک را زیاد کرد رستوران هات‌پات چینی با ظرفیت 7200مشتری آغاز فروش فوق‌العاده 4 محصول زامیاد از شنبه اعلام جزيیات فروش نقدی خودرو فیدلیتی + جدول خبر خوش در مجمع/ "شپترو" از زیان‌دهی و ماده 141 خارج شد بررسی بازارها نسبت به انتخابات سال 96 / کدام بازار 1300 درصد رشد کرده است؟

در حال بارگیری...