چشم انداز طلای جهانی در میانه نگرانی‌های رکودی و تورم بی‌سابقه

چشم انداز طلای جهانی در میانه نگرانی‌های رکودی و تورم بی‌سابقه

قیمت طلا در گرو بازدهی بالاتر اوراق قرضه و دلار قوی تر است که بر قیمت طلا اثر منفی دارند. اگر چنین فرض کنیم که انتظارات بازار در خصوص شدت برخورد انقباضی فدرال رزرو در قیمت ها لحاظ شده باشد، ممکن است فضایی برای رشد قیمت باز کند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)؛ قیمت طلا در بازارهای جهانی بالاخره پس از پنج هفته نزولی توانست یک رشد 2 درصدی را ثبت کند و قدری خود را مدار نزولی که از نیمه آوریل دچار آن بود، رها کند ولی همچنان با توجه به رکوردهای بالای شاخص دلار که در اوج بیست ساله اش قرار گرفته، خریداران شمش جانب احتیاط را نگه داشته اند.

شاخص دلار که ارزش این ارز را در برابر سبدی از شش ارز اصلی دیگر می‌سنجد، معمولا رابطه منفی با طلا دارد. این شاخص هفته قبل اولین کاهش هفتگی اش را بعد از شش هفته ثبت نمود و از سقف بالای 105 واحد به حدود 103.23 رسید. یکی از محرک های اصلی فروشندگان دلار برای پایین کشیدن آن از قله ی دو دهه اخیر، کاهش نرخ بازدهی اوراق قرضه می تواند باشد. اوراق ده ساله از اوج 3.2 درصدی اش به 2.79 برگشت. البته که سیاست های انقباضی و انتظارات بازار از فدرال رزرو برای برداشتن گام های محکم در خصوص مهار تورم موجب شده در وهله اول موجب فشار فروش در اوراق قرضه و کاهش قیمت اوراق شد و به تبع آن نرخ های بازدهی افزایش یافتند.

می توان چنین عنوان کرد که قیمت طلا در گرو بازدهی بالاتر اوراق قرضه و دلار قوی‌تر است که بر قیمت طلا اثر منفی دارند. اگر چنین فرض کنیم که انتظارات بازار در خصوص شدت برخورد انقباضی فدرال رزرو در قیمت‌ها لحاظ شده باشد، ممکن است فضایی برای رشد قیمت باز کند. این نکته می تواند قابل توجه باشد که اکنون 50 واحد اساسی افزایش نرخ بهره در هر دو نشست ماه ژوين و ژولای محتمل تر از افزایش 75 واحدی بنظر می‌رسد که کاسته شدن از شدت عمل فدرال رزرو را در نگاه بازار مجسم می‌کند. این نظریه می‌تواند به طلا کمک کند تا از میانگین متحرک 200 روزه‌ خود در حوالی 1855 دلار به بالا عبور کند و 1877 دلار را در حوالی میانگین 100 روزه هدف بگیرد. اگر حرکت نزولی از 1998 دلار تا 1786 دلار را در نظر بگیریم، در این بین، 1867 دلار در سطح اصلاحی 38.2 درصدی می‌تواند یک سطح پیوت قابل ملاحظه در نظر گرفته شود.

می‌دانیم که فدرال رزرو بر افزایش نرخ بهره مصر است و بازارها خود را برای یک سلسله افزایش‌های نرخ بهره در ادامه سال آماده کرده‌اند. با این حال صورتجلسه فدرال رزرو که این هفته منتشر می‌شود، می‌تواند در ارزیابی لحن این بانک در خصوص افزایش نرخ بهره و ادامه کاهش ترازنامه بسیار روشنگر باشد. هرگونه احتمال افزایش 75 واحدی یا بیشتر در نشست های آتی می تواند سودهای طلا را محدود کند.

اما گذشته از این، عامل دیگری که این هفته تعیین کننده خواهد بود، میزان نگرانی ها از نزدیک بود رکود اقتصادی است. در شرایطی که در کنار سیاست های انقباضی پولی، هشدار منحنی تفاضل بازدهی اوراق کوتاه و بلند مدت قبلا به گوش رسیده بود، ادامه تورم و کاهش رشد اقتصادی بازارها را گوش به زنگ نگه داشته است. شاخص S&P500 از اول سال 2022 حدود 19 درصد ریزش داشته و شاخص نزدک از قله نوامبر نزدیک به 30 درصد فرود آمده است. در این شرایط گزارش رشد اقتصادی ایالات متحده برای سه ماهه اول این هفته منتشر خواهد شد که می‌تواند تاییدی بر رشد منفی 1.4 درصدی در اعلام اولیه باشد. هشدارهای رکودی می ‌تواند طلا را بعنوان یک دارایی امن دوباره مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار دهد.

به دنبال تشدید مومنتوم صعودی با برگشت RSI و استوکستیک از منطقه اشباع فروش، برای ادامه حرکت صعودی خریداران نیاز دارند که قیمت را بالاتر از 1855 دلار تثبیت کنند. در غیر اینصورت، اگر آنها توفیقی در شکستن میانگین متحرک 200 روزه نداشته باشند، آزمایش دوباره 1836 دلار و حتی برگشت به سطح روانی 1800 دلار هم ممکن است.

علی مرتضوی- مدیر تحلیل شرکت بین المللی اینوسلو

عضو انجمن تحلیل گران تکنیکال بریتانیا

local_offerبرچسب‌ها:
پرداخت مطالبات گندم‌کاران از فردا آغاز می‌شود وضعیت سبد سهام عدالت در 12 تیر ساماندهی جاماندگان سهام عدالت تا پایان شهریور انجام می‌شود هشدار وزیر اقتصاد آلمان درباره تداوم توقف گاز از روسیه احتمال افزایش قیمت‌های فروش نفت‌ عربستان به آسیا در ماه اوت بورس در دومین روز کاری هفته به روند مثبت بازگشت احتمال کاهش 8 درصدی تولید نفت نروژ در پی اعتصاب کارکنان 590 هزار هکتار مبارزه با بیماری‌های گندم انجام شد دستورالعمل وام‌‌ ازدواج و فرزندآوری تکمیل شود/ راه دور زدن دستور ريیس‌جمهور همچنان باز است وعده‌های دولت سیزدهم و تبعات رویگردانی از علم اقتصاد مطالبات گندم‌کاران از فردا پرداخت می‌شود بدترین ماه برای بازار رمزارز ثبت شد/ سقوط آزاد قیمت‌ها... اخبار مهم کدال یکشنبه 12 تیر 1401 |فخوز شفاف سازی می کند! پیشرفت صنعت و تجارت تاثیر چشمگیری در اشتغال‌زایی و درآمد سرانه دارد ظرفیت انتقال روزانه گاز کشور به بیش از 880 میلیون مترمکعب می‌رسد تکه تکه کردن خودروهای لوکس قاچاق! تخلیه 5.7 میلیون تنی کالای اساسی در بنادر کشور تا پایان خرداد 20 درصد از امتیاز پتروشیمی خمین متعلق به سهامداران شرکت توسعه عمران درآمد نفتی ایران در سال 2022 معادل 36 میلیارد دلار خواهد بود ابلاغ آیین‌نامه‌ تسهیل پرداخت وام ازدواج از سوی دولت نشست ارايه فرصت‌های سرمایه‌پذیری و نحوه مشارکت‌ بانک‌ها در طرح‌های بالادست نفت برگزار شد هوشمندسازی تجارت با کمک دیتا ماینینگ‌ها/ اتصال پلتفرم های تجاری داخلی به پلتفرم های بین المللی قانون سهام عدالت در 16 سال گذشته به درستی اجرا نشد نقطه‌زنی دولت برای مهار تورم/ رشد ترازنامه بانک‌ها بین 1.5 تا 2.5 درصد محدود شد آب 9 مشترک پرمصرف در تهران قطع شد/ 5 شهر در محدوده قرمز آبی وضعیت عجیب قیمت گذاری در صنعت داروسازی اعطای سهام عدالت به 4 میلیون بازمانده/ شناسایی 185 هزار میلیارد تومان منابع دولت ارزانترین و گرانترین مناطق تهران کدامند؟ بحران غذایی، کشورهای عربی را به دردسر انداخت عقد قرارداد 200 هزار نفردر طرح برق رایگان با شرکت توانیر متقاضیان دریافت وام فرزندآوری و ازدواج بخوانند نرخ مصوب انواع میوه و سبزی اعلام شد/ گیلاس کیلویی 56... حمایت قاطع سازمان برنامه و بودجه از گندمکاران/15 هزار میلیارد تومان دیگر تضمین شد 50 درصد ظرفیت سدهای کشور خالی است دومین پرژوه رمزارزی فیس بوک متوقف شد واردات گوشی‌های بالای 600دلار متوقف شد؟ 3 دلیل کاهش 0.2 درصدی حجم نقدینگی در فروردین‌ 1401 + جدول آخرین موضع همتی درباره روش تامین مالی دولت درخواست شرکت برق از مشترکان تجاری پایتخت بارندگی در 50 سال اخیر به 236 میلیمتر کاهش پیدا کرده است/ پنج شهر اکنون در وضعیت قرمز آبی هستند فارس من| رایزنی ایران خودرو با سازمان استاندارد برای رفع مشکل شماره‌گذاری سمند چرا باید به بیت کوین امیدوار بود؟ وام ازدواج آسان شد مدیران عامل مناطق آزاد، ريیس شورای تامین همان منطقه شدند این کیف رمزارزی به زودی تعطیل می شود کاهش نرخ بلیت پروازهای رفت و برگشت عرفه به زیر 7 میلیون تومان سود شرکت‌های غیربورسی سهام عدالت تا شهریور واریز می‌شود کاهش دما در شرق و شمال‌ شرق‌/ میانگین بارندگی‌ کشور تاکنون 161‌ میلی‌متر ایران 70 درصد بنزین مصرفی افغانستان را تامین می‌... نرخ این سود رکورد زد