امضاء تفاهمنامه بزرگترین سرمایه‌گذاری در صنعت نفت با گس‌پروم روسیه/ همه می‌دانند نفت ایران حذف‌شدنی نیست

امضاء تفاهمنامه بزرگترین سرمایه‌گذاری در صنعت نفت با گس‌پروم روسیه/ همه می‌دانند نفت ایران حذف‌شدنی نیست

ایلنا: توسعه میدان کیش و پارس جنوبی و با سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری در دستور کار است که براین اساس 100 میلیون متر مکعب تولید گاز خواهیم داشت که توسط گس پروم اجرا...

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، محسن خجسته مهر در مراسم امضای تفاهمنامه با شرکت روسیه گس پروم در جمع خبرنگاران اظهارداشت: همه می‌دانند رشد اقتصادی کشور بر مبنای برنامه های سرمایه گذاری جهت توسعه میادین نفت و گاز و با اولویت میادین مشترک است.

وی افزود: پیش بینی شده که طی مدت هشت سال تا 1408 صد و شصت میلیارد دلار سرمایه گذاری جهت تولید ظرفیت 5.7 میلیون بشکه نفت و 1.5 میلیارد مترمکعب گاز در روز برسیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت با بیان اینکه دولت با یک جهش با اهمیت و قابل مقایسه مواجهه است گفت: یکی از جهت گیری‌ها این است که با شرکت‌های صاحب نام بین المللی قرار داد امضا داشته باشیم و سبد سرمایه گذاری شرکت نفت بزرگتر شده که در این راستا شرکت گس پروم نقش ارزنده‌ای خواهد داشت.

وی افزود: سال گذشته با یک دیپلماسی انرژی فعال با کشور روسیه از جمله شرکت گس پروم مذاکرات فشرده‌ای داشتیم که علاوه بر قرارداد جدید تفاهمنامه‌های جدیدی نیز امضاء شد اواخر سال گذشته دو قرارداد جدید با دو شرکت روسی و 4 تفاهمنامه جهت نهایی سازی قراردادها امضاء شد. از پارسال تا امسال مذاکرات ادامه دارد. به طوری که طی 2 ماه گذشته ملاقات مهمی با میلر مدیرعامل گس پروم داشتیم و به تفاهمات مهمی رسیدیم.

توسعه میدان کیش و پارس‌جنوبی و با سرمایه‌گذاری 10 میلیارد دلاری

خجسته مهر خاطرنشان کرد: توسعه میدان کیش و پارس جنوبی و با سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری در دستور کار است که براین اساس 100 میلیون متر مکعب تولید گاز خواهیم داشت که توسط گس پروم اجرا خواهد  شد.

وی همچنین گفت: توسعه 6 میدان نفتی از جمله میدان منصوری، آب تیمور، کرنج، چنگوله و آذر از جمله آنها خواهد بود.

15 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای فشارافزایی پارس‌جنوبی

وی با بیان اینکه بعد از امضاءتفاهمنامه مذاکرات آغاز می شود افزود: برای فشار افزایی در پارس جنوبی جهت نگهداشت و افزایش تولید یک اقدام حیاتی اتفاق می افتد که ارزش سرمایه گذاری آن 15 میلیارد دلار خواهد بود.

همچنین سوآپ گاز و فرآورده و سرمایه گذاری جهت تکمیل ایران ال ان جی از جمله تفاهماتی بوده که به امضاء‌ رسید.

وی تعریف بسته فناوری و انتقال تکنولوژی با مرکز تحقیقاتی و پژوهشی را از دیگر تفاهمات با شرکت روس عنوان کرد.

امضای بزرگترین سرمایه‌گذاری خارجی در تاریخ صنعت نفت با یک غول نفتی

خجسته مهر با بیان اینکه بزرگترین میزان سرمایه گذاری خارجی در تاریخ صنعت نفت به وقوع خواهد پیوست گفت: این تفاهمنامه با یکی از بزرگترین غول های انرژی دنیا به امضاء رسید.

وی با بیان اینکه ایران و روسیه دارای ذخایر گازی 70 تریلیون متر مکعب هستند که 30 درصد ذخایر گازی جهان را شامل می شود افزود: این حجم گاز نقش مهمی در تامین و پایداری انرژی دنیا ایفا خواهد کرد. اتکاء دنیا به ثبات و پایداری انرژی است که توسط دو کشور ایران  و روسیه شکل می گیرد.

وی با ابراز امیدواری از این که با ادامه روند تحولی و انجام سرمایه گذاری و تولید حداکثری در میادین مشترک بتوانیم نقش بسزایی در ارتقاء حوزه انرژی کشور ایفا کنیم خاطرنشان کرد: این تفاهمنامه در حد چند ده میلیارد دلار است و جزو بی سابقه ترین سرمایه گذاری است.

نگران تحریم احتمالی شرکت روس نیستیم

مدیرعامل شرکت ملی نفت در پاسخ به سوال بهایلنا، درباره به سرانجام رساندن این سرمایه گذاری در صورت احتمال تحریم شرکت روس گفت: ما در حال حاضر و زمانی که هم تحریم بودیم موفق شدیم برای 7 میدان نفتی 4 میلیارد دلار سرمایه گذاری قرارداد امضاء کنیم این روند ادامه دارد و هیچ نگرانی بابت سرمایه گذاری و تزریق این میزان سرمایه نداریم.

وی افزود: این قرارداد نفتی بستگی به حجم سرمایه گذاری ها طی 4 تا 7 سال به طول خواهد انجامید.

خجسته مهر همچنین گفت: این قراردادها در قالب ای پی سی، بیع متقابل و مدل ای پی سی خواهد بود.

جهان به نفت ایران نیاز دارد

وی در پاسخ به دیگر سوال ایلنا، درباره اظهارات اخیر قايم مقام وزارت خارجه آمریکا درباره این که جهان به نفت ایران نیاز دارد  توضیح داد: ما قبلا هم در شرکت ملی نفت ایران اعلام کردیم جهان به نفت ایران نیاز دارد و سهم ایران حذف شدنی نیست. به عبارت دیگر ایران کشوری مطمين و باثبات جهت تامین بخشی از انرژی جهان است و به دلیل موقعیت ژيوپولتیک و ذخایر سرشار بسیار اهمیت دارد.جامعه بین الملل می داند که میزان ذخایر هیدروکربن ایران رتبه اول را بر جهان داراست.

مقام روس: دلار و یوروی مسموم را کنار می‌گذاریم

مقام روس: دلار و یوروی مسموم را کنار می‌گذاریم

معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که این کشور در روابط اقتصادی با شرکای خود، دلار و یورو را کنار خواهد گذاشت.

FarsNews.ir/
قیمت دلار ترمز برید | آخرین گزارش ها از قیمت دلار

قیمت دلار ترمز برید | آخرین گزارش ها از قیمت دلار

دلار آمریکا در مقایسه با ارزهای اصلی جهان قوی تر می شود. در سال 2022 تا به امروز، ارزش دلار به سطوحی رسیده که از اوایل...

MosalasOnline.com/
سرمایه گذاری خارجی، واردات نیست

سرمایه گذاری خارجی، واردات نیست

در بند چهارم مصوبه هیيت وزیران مورخ 1401/05/26 در خصوص آيین نامه اجرایی واردات خودرو آورده شده است: «واردات خودروهای...

Borna.news/
مازیار حسینی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر شد

مازیار حسینی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر شد

مازیار حسینی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر، از هلدینگ‌های مهم اقتصادی و چند رشته‌ای بورسی کشور وابسته به وزارت دفاع...

EghtesadOnline.com/
پاسخ وزارت اقتصاد به «آقای ريیسی! دلار چند؟»

پاسخ وزارت اقتصاد به «آقای ريیسی! دلار چند؟»

« اجرایی شدن طرح برنامه حکمرانی ریال می تواند به ایجاد ثبات در بازار ارز کمک نماید که دولت اراده جدی به اجرای آن...

Bartarinha.ir/
پای کارت‌های اعتباری «میر» روسیه به کره جنوبی باز شد

پای کارت‌های اعتباری «میر» روسیه به کره جنوبی باز شد

روسیه اعلام کرد که از این پس دارندگان کارت‌های «میر» می‌توانند در کنار بسیاری از کشورها در کره جنوبی هم عملیات پرداخت و دریافت پول انجام دهند.

FarsNews.ir/
برابری ارزش یورو با نرخ دلار پس از 20 سال

برابری ارزش یورو با نرخ دلار پس از 20 سال

ارزش یورو در بازار جهانی هم اکنون به پایین‌ترین سطح خود در 20 سال گذشته رسیده است و نرخ برابری آن با دلار تقریبا عدد...

Bartarinha.ir/
​بخشی از بازار معاملاتی دلار تعطیل شد

​بخشی از بازار معاملاتی دلار تعطیل شد

یک کانال جدید به کانال‌های دلاری اضافه شده است؛ کانال دلار توافقی که هر لحظه این نرخ را گزارش می‌دهد.

Gostaresh.news/
انتقال 10 میلیون تن کالای ترانزیتی روسیه از مسیر ایران

انتقال 10 میلیون تن کالای ترانزیتی روسیه از مسیر ایران

ایران و روسیه در سیزدهمین جلسه کمیته کاری حمل‌ونقل مشترک میان دو کشور درباره جزيیات انتقال 10 میلیون کالای ترانزیتی از...

Borna.news/
با صعود دلار، طلا و نقره سقوط کردند

با صعود دلار، طلا و نقره سقوط کردند

قیمت طلا امروز چهارشنبه در معاملات محدود کاهش یافت زیرا تقویت پایدار دلار سرمایه‌گذاران را از شمش با قیمت دلار دور نگه داشت.

Isna.ir/
مسکو: اقتصاد ما در وضعیت سبز است/ انزوای روسیه ممکن نیست

مسکو: اقتصاد ما در وضعیت سبز است/ انزوای روسیه ممکن نیست

نخست وزیر روسیه در حاشیه نمایشگاه بین المللی صنعت اینوپروم تصریح کرد: انزوای روسیه ممکن نیست و اقتصاد این کشور همچنان در وضعیت سبز است.

FarsNews.ir/
قیمت واقعی دلار اعلام شد

قیمت واقعی دلار اعلام شد

دبیرکل کانون صرافان درباره سیاست اخیر بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز گفت: بستگی به روند بازار دارد؛ این‌که چقدر مردم...

Bartarinha.ir/
سیگنال‌ برجامی برای قیمت دلار؛ برای اولین بار نرخ رسمی تعیین کننده جهت بازار شد

سیگنال‌ برجامی برای قیمت دلار؛ برای اولین بار نرخ رسمی تعیین کننده...

پس از انتشار سیگنال‌هایی در زمینه از سرگیری تماس‌های برجامی میان طرفین این قرارداد، از ساعات پایانی روز گذشته نرخ دلار در معاملات آزاد بازار تهران تحرکات کاهشی جدیدی را از خود به ثبت رساند.

Tabnak.ir/
آمریکا واردات طلا از روسیه را تحریم کرد

آمریکا واردات طلا از روسیه را تحریم کرد

وزارت خزانه‌داری آمریکا واردات طلا از روسیه را ممنوع کرد و اعلام کرده که این تحریم شامل تمام محموله‌های طلای مرتبط با بانک مرکزی، صندوق ثروت ملی و وزارت اقتصاد روسیه می‌شود.

FarsNews.ir/
قطار سیاست‌های ضد دلاری روسیه به ایستگاه بلاروس رسید

قطار سیاست‌های ضد دلاری روسیه به ایستگاه بلاروس رسید

دبیر مجلس فدرال روسیه گفت که این کشور و بلاروس قصد دارند رویکردی فعال‌تر در قبال استفاده از ارزهای ملی در معاملات دوجانبه در پیش گیرند.

FarsNews.ir/
خبر مهم درباره شیوه جدید فروش خودروها | نحوه متفاوت فروش خودروهای سایپا و ایران خودرو | خداحافظی با ... بورس قرمز ماند | کاهش 8 هزار و 855 واحدی شاخص کل دوسال گذشته کم آب ترین سال ها/ کاهش 26 درصدی بارندگی در تهران ادعای یک دیپلمات آگاه: قرار است پول ایران در کره جنوبی آزاد شود آیا ایرانی‌ها حاضرند این خودروی بدترکیب را بخرند؟ کاهش 10 درصدی قیمت انواع روغن خوراکی ایران مقتدر مرهون رشادت‌های رزمندگان دفاع مقدس است تایید خبر آزادسازی منابع ارزی مسدودی ایران در رویترز و فایننشال‌تایمز سهام عدالت را وثیقه کن وام بگیر! بیش از 90 درصد چک‌ها وصول شد عرضه خودرو توسط شرکت‌های خودروساز یا بورس کالا در نیمه دوم امسال دامنه نوسان این 11 نماد احتمالا تغییر کند! جدیدترین قیمت طلا و سکه در بازار+ جزيیات( 10 مهر ) وصول بیش از 90 درصد چک‌ها در مرداد 1401 فروش 98 میلیون بشکه نفت توسط عراق در ماه گذشته تخصیص 26 هزار میلیارد تومان سرمایه به بخش گاز گزارش جدید از تحولات بازار مسکن اعلام حقوق گمرکی واردات تجهیزات و ماشین آلات تراز بانک اقتصادنوین در شهریور ماه مثبت بود رشد یک درصدی تولید خودروی سواری مدرسه بانک اقتصادنوین در روستای نايب کندی ماکو افتتاح شد جزییاتی از خبر مبهم آزادسازی پول‌های بلوکه شده 26 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای طرح‌های اولویت‌دار شرکت ملی گاز پیش‌بینی شده است تازه‌ترین جزییات از آزادسازی پول‌های بلوکه شده/ ترمز بازار ارز کشیده می‌شود؟ آخرین قیمت طلا، سکه، دلار / سکه امامی در کانال 15 میلیون تومان آغاز فروش متری مسکن از ماه آینده 7 میلیارد دلار از منابع ارزی بلوکه شده ایران آزاد می‌شود سرمایه‌گذاری خارجی 4 میلیون و 500 هزار دلاری در قم معرفی سه فعالیت اقتصادی پرخطر/ ناامن‌ترین حوزه‌های... کندی اینترنت و مشکلات درمانی بازنشستگان/نسخه الکترونیک غیر قابل دسترسی شده است بانک ها تصمیم گیرنده نهایی برای ارايه تسهیلات با سهام هستند! استفاده 50 درصدی از ظرفیت خطوط لوله انتقال فراورده متوسط قیمت هر متر مسکن به 43 میلیون رسید+ جزيیات قیمت جدید رهن مسکن در تهران + جدول وقتی قدرت ژيوپلتیکی- امنیتی به کمک اقتصاد می آید بریتانیا در بحران ارزی آغاز معاملات توافقی ارز در کانال 30 هزار تومان تورم مسکن در شهریور ماه چه تغییری کرده است؟ جزيیات مهم درباره دریافت سهام عدالت جدید برنامه معاملات بورس کالا تغییر کرد باقر و سیامک نمازی آزاد شدند؛ مبادله زندانیان آمریکایی با 7 میلیارد دلار ایران در کره جنوبی؟ اقتصاد ایالات متحده وارد رکود شد وجود 4 میلیون راس دام سبک مازاد در کشور کاهش نرخ رسمی 18 ارز/ نرخ رسمی 15 ارز افزایش یافت رشد 70 درصدی فروش خودروهای برقی در سال 2023 پروژه چهارخطه شدن کریدور جاده‌ای شمال - جنوب به اتمام رسید پرداخت 27 هزار میلیارد تومان وام آسان/ 485 هزار نفر فقره وام ازدواج گرفتند پروژه چهارخطه شدن کریدور جاده‌ای شمال - جنوب به اتمام رسید همسان سازی حقوق بازنشستگان به ایستگاه آخر رسید | واریز افزایش حقوق بازنشستگان از امشب؟ ماشین خاص جیمز باند فروخته شد + تصاویر و قیمت