مانور اتکایی امین در بازار رقابتی/ ترکیب هیات مدیره مشخص شد

مانور اتکایی امین در بازار رقابتی/ ترکیب هیات مدیره مشخص شد

بیمه ای اتکایی امین را باید در زمره شرکتهایی دانست که منابع حاصل از درآمد خود را در سال های اخیر در سرفصل مطلوبی به کار گرفته است؛ سرفصلی به نام افزایش سرمایه.

به گزارش بورس نیوز، بیمه اتکایی امین از جمله شرکت‌هایی است که از سال 1396 روند افزایش سرمایه را همواره در دستور کار داشته و سرمایه خود را اخیرا به 390 میلیارد تومان رسانده است.

هرچند که این سرمایه در مقایسه با مقیاس جهانی و تبدیل آن به دلار سرمایه بااهمیتی به شمار نمی‌رود و بیمه اتکایی امین در میان شرکت‌های بیمه اتکایی رتبه هفتم را دارد، اما نگاه مدیریتی و سهامداران این مجموعه به ضرورت افزایش سرمایه برای گسترش برنامه‌های کسب و کار در راستای برنامه‌های استراتژیک نگاهی عمیق و مثبت به عملکرد این شرکت است.

از سوی دیگر سرمایه این شرکت در میان شرکت‌های بیمه‌ای داخلی نیز به صورت مناسبی ترمیم شده است؛ بنابراین هرچند که رقبای جدیدی در حال تولد در بازار بیمه‌ای کشور در بخش اتکایی هستند، اما به نظر می‌رسد که برنامه افزایش سرمایه که جزء لاینفک برنامه‌های مدیریتی این شرکت در سال‌های اخیر بوده دست بیمه اتکایی امین را برای مانور‌های رقابتی باز بگذارد.


قطعا افزایش سرمایه این شرکت بیمه‌ای می‌تواند سهم نگهداری آن را تحت تاثیر قرار دهد و کسب پرتفوی مناسب تاثیر مستقیم در سرفصل حقوق صاحبان سهام دارد.

نسبت خسارت حدود 16 درصد این شرکت بیمه‌ای نشان می‌دهد در شرایطی که بازار بیمه‌ای کشور از وجود نرخ‌های غیرفنی رنج میبرد و راه علاج آن تاسیس بازار متشکل بیمه‌ای عنوان شده، اما اکچويری و انتخاب صحیح ریسک در این شرکت بیمه‌ای در راس هرم سطح کسب و کار قرار دارد.


از سوی دیگر اتکایی امین از جمله شرکت‌هایی است که از کفایت ذخایر مطلوبی برخوردار بوده و روند ذخایر این شرکت در سال‌های اخیر که به 247 میلیارد تومان رسیده موید این نکته است.

بیمه اتکایی امین در گزارش‌های سه ماهه خود اذعان دارد که ذخایر خود را با IBNR بالغ بر 35درصد لحاظ کرده است.

استراتژی‌های مالی این شرکت که ریسک‌های خود را با دقت انتخاب می‌کند جمع حقوق مالکانه صاحبان سهام را به 689 میلیارد تومان رسانده که بیش از یک برابر سرمایه است.

بازیافت خسارت‌ها در کنار حق بیمه تولیدی که دوبرابر افزایش یافته سبب افزایش سود شناسایی شده در سه ماهه منتهی به آخر آذرماه سال جاری به مبلغ 78میلیارد تومان شده است.

درآمد 938 میلیارد تومانی این شرکت اتکایی از سرمایه گذاری در اوراق بهادار و سپرده بانکی رویداد با اهمیت دیگری در وضعیت درآمدی این شرکت است.

مدیرعامل بیمه اتکایی امین در جلسه مجمع اخیر این شرکت برای بررسی عملکرد سال مالی منتهی به 31 شهریور سال گذشته اذعان کرده که در سال مالی 1399 با انتخاب ریسک‌های مناسب و مشارکت در ریسک‌های ملی، حق بیمه قبولی خود را با رشد 34 درصدی نسبت به سال مالی گذشته محقق کند که این میزان رشد متناسب با رشد حق بیمه صنعت بوده است.

همچنین شرکت نسبت خسارت قابل قبولی معادل 42 درصد را داشته است.

بیمه اتکایی امین هماهنگی کاملی با معاونت اتکایی بیمه مرکزی داشته و در پذیرش ریسک و قرارداد‌هایی که بیمه مرکزی در آن بعنوان لیدر حضور دارد، مشارکت می‌کند.

همچنین شرکت بیمه اتکایی امین از پشتوانه قوی ذخایر خسارت‌های معوق برخوردار بوده و با تايید هیات مدیره و براساس مجوز دریافتی از بیمه مرکزی ج. ا. ا. ذخیره خسارت معوق سال مالی منتهی به 1399/06/31 که بر اساس خسارت‌های معوق به روز شده محاسبه شد و با احتساب IBNR به میزان 35 درصد که بالاترین احتساب IBNR در کل صنعت بیمه بوده را در حساب‌های خود لحاظ کند.


وی اظهار امیدواری کرد که با ریسک پذیری فنی و هماهنگی با بیمه مرکزی و سهامداران بزرگ بیمه‌ای شرکت و ذخاير شرکت که دارای بهترین وضعیت در کل صنعت بیمه کشور (ذخیره خسارت معوق نزدیک به سه برابر حق بیمه قبولی شرکت) بوده، سال آینده نیز این شرکت بتواند رشد و شکوفایی بیشتری داشته باشد.

این شرکت توانست با انتخاب بهترین روش سرمایه گذاری، بدون ایجاد شرکت‌های زیرمجموعه و با به کارگیری حداقل نیرو‌های انسانی (تعداد پرسنل در پایان سال 18 نفر با میانگین سنی 38 سال) بهترین بازدهی سرمایه گذاری به میزان 29 درصد را از تاریخ تاسیس تاکنون بدست آورد.

لازم به ذکر است، سود خالص شرکت 117 درصد (معادل 1، 070، 042 میلیون ریال) نسبت به سال مالی گذشته افزایش داشته است.


گفتنی است، سپرده‌های ارزی با منشاء داخلی شرکت در پایان سال مالی طبق بخشنامه شماره 99/500/115634 مورخ 1399/08/26 بیمه مرکزی با نرخ‌های 110، 000 ریال به ازاء هر دلار و 129، 000 ریال به ازاء هر یورو تسعیر شده است.

شرکت بیمه اتکایی امین فاقد هرگونه بدهی به سازمان تامین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی است.


در خصوص دستور جلسه مصوبات ذیل به اتفاق آرا به تصویب سهامداران رسید.

صورت‌های مالی شرکت برای سال مالی منتهی به 1399/06/31به تصویب رسید.
مبلغ 365 ریال به ازای هر سهم برای سود نقدی سهامداران (85 درصد سود قابل تقسیم) تصویب و مقرر شد براساس قانون تجارت به سهامداران پرداخت شود.

این میزان سود بالاترین میزان تقسیم سود در صنعت بیمه کشور بوده که سود سهامداران حقیقی از تاریخ 1399/11/30 از طریق کلیه شعب بانک ملی قابل پرداخت خواهد بود.

با توجه به اینکه شرکت موظف به رعایت کلیه آیین نامه‌ها و بخشنامه‌های ابلاغی بیمه مرکزی بوده و بند‌های اصلی مندرج در گزارش حسابرس محترم نیز به این موضوع اشاره می‌کند، لذا مجمع تکلیف خاصی مقرر نکرده است.

در پایان کلیه سهامداران حاضر در جلسه و نمایندگان قانونی آنان از عملیات فنی و مالی شرکت در سال مالی منتهی به 1399/06/31 اظهار رضایت کرده و از مدیرعامل، هیات مدیره و کارکنان شرکت قدردانی کردند.

سپس در مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده که ساعت 16 برگزار شد، نسبت به انتخاب اعضای اصلی و علی البدل هیيت مدیره با رای گیری از سهامداران اقدام شد که در نتیجه شرکت‌های سهامی بیمه ایران، توسعه کسب و کار سبا، شرکت بیمه آسیا، شرکت بیمه دانا و سرمایه گذاری‌های خارجی ایران به عنوان اعضای اصلی هیيت مدیره انتخاب شدند.

شرکت‌های بیمه البرز و سرمایه گذاری صبا تامین نیز به عنوان دو عضو علی البدل هیات مدیره انتخاب شدند.

"اتکام" و "میهن" همراه با رشد 2 درصدی

"اتکام" و "میهن" همراه با رشد 2 درصدی

"اتکام" و "میهن" همراه با رشد 2 درصدی

BourseNews.ir/
"اتکام" هیات مدیره را تغییر می‌دهد

"اتکام" هیات مدیره را تغییر می‌دهد

شرکت بیمه اتکایی امین در تاریخ 1399/10/30 مجمع عمومی فوق العاده برگزار می کند.

BourseNews.ir/
آغاز سوددهی "اتکام" به حقیقی‌ها

آغاز سوددهی "اتکام" به حقیقی‌ها

شرکت بیمه اتکایی امین زمان پردداخت سود به سهامدارانش را اعلام کرد.

BourseNews.ir/
تحلیل بورس امروز 8 دی/ چرا شاخص هم‌وزن همچنان منفی است؟

تحلیل بورس امروز 8 دی/ چرا شاخص هم‌وزن همچنان منفی است؟

با شروع معاملات امروز بازار سرمایه، شاخص کل برخلاف روزهای گذشته از محدوده منفی خود گذر کرد و روندی مثبت را در پیش گرفته است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان هفته به محدوده یک میلیون و 550 هزار واحدی وارد شو...

TejaratNews.com/
تحلیل بورس امروز / روندی صعودی شاخص چقدر ماندگار است؟

تحلیل بورس امروز / روندی صعودی شاخص چقدر ماندگار است؟

بازار امروز با فشار عرضه شروع به کار کرد و در ابتدای معاملات فشار عرضه باعث افت شاخص کل شد اما در ادامه تقاضا برای خرید و همچنین ارزندگی سهم‌ها باعث از سرگیری روند صعودی بازار شد.

TejaratNews.com/
افزایش سرمایه "اتکام" در مجمع

افزایش سرمایه "اتکام" در مجمع

شرکت بیمه اتکایی امین در تاریخ 1399/06/18 مجمع عمومی فوق العاده برگزار کرد.

BourseNews.ir/
صدور مجوز افزایش سرمایه "اتکام"

صدور مجوز افزایش سرمایه "اتکام"

مجوز افزایش سرمایه شرکت بیمه اتکایی امین صادر شد.

BourseNews.ir/
اطلاعیه عرضه عمده سهام مدیریتی غیرکنترلی شرکت بیمه اتکایی امین

اطلاعیه عرضه عمده سهام مدیریتی غیرکنترلی شرکت بیمه اتکایی امین

اطلاعیه عرضه عمده سهام مدیریتی غیرکنترلی شرکت بیمه اتکایی امین

BourseNews.ir/
ریسکی بزرگتر از کاهش نرخ ارز در کمین بورس بازدهی منفی بورس در هفته عرضه اولیه اپال / ارزش معاملات نصف شد جدیدترین تغییرات سهمیه بنزین وانت بار‌ها چه خبر از سهام عدالت / سهام عدالت من چقدر می‌ارزد؟ نرخ ارز در صرافی ملی امروز 99/12/7 آزادراه غدیر افتتاح شد خبر مهم برای متقاضیان وام ودیعه مسکن چرا پراید ارزان شد؟ / آخرین قیمت پراید تا پیش از امروز 7 اسفند شرط آزادسازی دارایی‌های ایران در کره جنوبی تغییرات سهمیه‌بندی بنزین خوب یا بد؟ اونس طلا به پایین مرز 1800دلار برگشت همه چیز درباره آزادراه غدیر کاهش بیش از 33 هزارتومانی سهام عدالت جدیدترین مالیات‌ها برای سال 1400 احتمال کاهش قیمت‌ها در بازار مسکن آخرین اخبار مجامع امروز 1399/12/06 آخرین خبرها از تغییر سهمیه بنزین وانت‌بارها / سهمیه بنزین تغییر می‌کند؟ هشدار به مشمولان سهام عدالت سرمایه‌گذار بورس مراقب سیگنال فروشی باشد/ پیروی 10 هزار نفر از سیگنال‌های پسر 12 ساله تداوم نوسان قیمت‌ها در بازار خودرو قیمت گوشت قرمز در بازار چند است؟ عرضه تخم‌مرغ در بورس به کجا رسید؟ / شفافیت برای بورس دردسرساز شد! واحدهای مسکونی کمتر از 3 میلیارد در تهران نزول ارزش سهام عدالت/ سهام عدالت هفته اول اسفند را چگونه پایان داد؟ بررسی قیمت‌ها در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/6 سهمیه بنزین وانت‌بارها تغییر کرد حباب سکه 600 هزار تومان شد / طلا دوباره گران می‌شود؟ نرخ دلار نیمایی امروز 6 اسفند ماه قیمت دلار به کانال 24 هزار تومان بازگشت / آخرین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/6 توضیح کارگزاری مفید درباره عرضه ‌اولیه اپال نرخ ارز به تابلوی صرافی‌ها بازمی‌گردد / امکان خرید و فروش آنلاین ارز پیش‌بینی بورس هفته دوم اسفند ماه / به بازار خوشبین باشیم؟ سرمایه گذاری فولادمبارکه در رفع مشکل35 ساله ساخت و تکمیل ورزشگاه نقش جهان پیام تبریک عظیمیان به مناسبت بزرگداشت روز مهندس فولادمبارکه منشا آثار خیر زیادی برای منطقه و کشور بوده است احتمال کاهش قیمت در بازار مسکن جدیدترین قیمت گوشت قرمز در بازار پرداخت یک میلیارد دلار از بدهی کره جنوبی به ایران در مرحله اول / وضعیت ارز خوب خواهد شد تکذیب دستکاری در سامانه معاملات بورس تهران واکنش به حقوق نجومی کارکنان صنعت نفت عرضه اولیه مجازی در بورس تهران انجام شد/ کشف قیمت 12420 ریالی هر سهم اپال برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور با مشارکت دارندگان سهام عدالت فروش اشتباهی عرضه اولیه به سهامداران! / خسارت سهامداران پرداخت می‌شود؟ یورو گران و دلار ارزان شد / سومین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/6 ارزش پالایشی یکم امروز 4 اسفند 99 ارزش سهام عدالت امروز 6 اسفند 99 فرصت طلایی برای بهترین تجربه خرید بیمه‌های خودرویی (شخص ثالث و بدنه) در اسفند ماه 1399 افزایش نرخ واترپمپ های "خکار" با انعقاد قرارداد با ساپکو آغاز پرداخت بدهی کره‌جنوبی به ایران این هم از رنگ قرمز شاخص در آخرین روز کاری

در حال بارگیری...