آیا با دستمزد 4 میلیون تومانی می‌توان زندگی کرد؟

آیا با دستمزد 4 میلیون تومانی می‌توان زندگی کرد؟

فعالان کارگری نگران تورم هستند؛ پدیده‌ای خارج از ید اختیار طبقه‌ی کارگر که می‌تواند خیلی سریع افزایش قلیل دستمزد 1400 را بی‌اثر سازد.
ایلنا: تا آخرین ماه سال قبل، نمودار تورم، نموداری صعودی بوده است. شوک‌درمانی اقتصاد که از ابتدای سال 97 آغاز شده تا آخرین ماه از سال 99 با شتاب بسیار به پیش تاخته و هزینه‌های حداقلی زندگی را به شدت افزایش داده است. در چنین شرایطی است که بانک مرکزی تورم هدف اعلام می‌کند: نرخ تورم 22 درصدی برای سال 1400. در خردادماه 99، بانک مرکزی طی بیانیه‌ای، چارچوب هدف‌گذاری نرخ تورم را اعلام و هدف نرخ تورم را برای یک‌سال آینده 22 درصد، با دامنه مثبت و منفی دو واحد درصد تعیین کرد. سوال اینجاست که آیا نرخ تورم 20 تا 24 درصدی در سال جاری برآورده می‌شود؛ داده‌ها نشان می‌دهد که خیر اینگونه نیست. در پاسخ این سوال باید خیلی ساده گفت "سالی که نکوست از بهارش پیداست".
 
داده‌های رسمی تورمی در اسفند 99، نشان‌دهنده رشد قیمت‌هاست و داده‌های میدانی و غیررسمی فروردین 1400 نشان می‌دهد که روند رو به رشد تورم همچنان تداوم دارد.
 
آمار‌های تورمی اسفند
 
مرکز آمار، گزارش رسمی تغییرات شاخص قیمت کالا و خدمات در اسفند 1399 را در سه بازه ماهانه، متوسط 12 ماهه و نقطه به نقطه اعلام کرد. گزارش این مرکز نشان می‌دهد نرخ تورم ماهانه اسفند 1399 در مقایسه با بهمن سال قبل به 1,8 درصد رسیده است. یعنی ظرف یک ماه قیمت کالا‌ها و خدمات به این میزان رشد کرده است.
 
بر اساس گزارش این مرکز، نرخ متوسط در پایان اسفند بیش از 36 درصد بوده، اما فشار تورم در پایان اسفند در مقایسه با اسفند سال قبل نزدیک به 50 درصد بوده است. به بیان دقیق‌تر نرخ تورم نقطه‌ای در اسفند ماه 1399 به عدد 48,7 درصد رسیده است؛ یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین 48.7 درصد بیشتر از اسفند 1398 برای خرید یک «مجموعه کالا‌ها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند. متوسط نرخ تورم نیز که تغییرات قیمت در 12 ماهه گذشته به دوره مشابه را نشان می‌دهد به 36.4 درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 2.2 درصد افزایش نشان می‌دهد.
 
داده‌های تورمی فروردین
 
از این داده‌های رسمی اسفند که بگذریم، در فروردین نیز شاخص‌های تورمی غیررسمی نشان از افزایش دوباره قیمت‌ها دارد. کافیست به چند نمونه گذرا اشاره کنیم. از قیمت‌های دولتی و عمومی‌تر شروع می‌کنیم؛ نوزدهم فروردین ماه، نایب‌ريیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه از افزایش 25 درصدی قیمت بلیت مترو در تهران خبر داد و گفت: این نرخ‌ها از ابتدای اردیبهشت 1400 اعمال می‌شود. 
 
این در حالیست که قیمت تاکسی حتی از این هم بیشتر افزایش یافته است. کرایه تاکسی در شهر‌های مختلف براساس مصوبات شورای شهر مربوطه بین 25 تا 35 درصد گران شده است. برای نمونه، در مشهد این افزایش نرخ بیشتر از 35 درصد بوده است. 24 فررودین، ريیس سازمان تاکسیرانی شهرداری مشهد در این رابطه با بیان اینکه افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها به تصویب رسیده و اجرا شده، بیان کرد: از ابتدای امسال به طور میانگین 35.2 درصد افزایش نرخ کرایه تاکسی اعمال شده است که البته این میزان با توجه به نوع خودرو متفاوت خواهد بود.
 
پس می‌توان ادعا کرد هزینه‌های حمل و نقل در 1400 به طور متوسط 30 درصد افزایش یافته است. در ارتباط با هزینه اقلام خوراکی نیز در همین فرودین ماه شاهد افزایش حداقل 25 درصدی برخی اقلام اساسی بوده‌ایم برای نمونه، قرارگاه ساماندهی بازار مرغ در فروردین ماه قیمت مصوب مرغ را از 20 هزار و 400 تومان به 24 هزار و 900 تومان افزایش داد یعنی حدود 25 درصد گرانی بیشتر.
 
در این شرایط است که باید پرسید آیا افزایش 39 درصدی حداقل دستمزد که دستمزد کارگران حداقل‌بگیر را خوشبیانه و با فرض پرداخت همه مزایای مزدی، در فروردین یا اردیبهشت به 4 میلیون و با احتساب حق اولاد به 4 میلیون و 200 هزار تومان می‌رساند، برای تامین هزینه‌های زندگی کافیست؟ آیا کارگران با توجه به روند فعلی نرخ تورم، چشم‌انداز روشن‌تری به نسبت سال 99 در پیش رو دارند و آیا می‌توان به بهبود معیشت حداقل به اندازه سر سوزنی امیدوار بود؟!
 
چشم‌انداز معیشت در 1400 کارگران: روشن نیست!
 
عبدالله وطنخواه (فعال کارگری مستقل) در ارتباط با چشم‌انداز معیشتی پیش رو به ایلنا می‌گوید: در بهترین حالت، یک میلیون تومان به دستمزد هر کارگر قرار است اضافه شود؛ به این یک میلیون تومان نمی‌شود دل خوش کرد. واقعیت این است که در همین دو هفته بعد از تعطیلات نوروز، همه اقلام سبد معیشت گران شده‌اند. هر زمان مثلا 20 درصد به حقوق اضافه می‌شود، تورم موجود 40 درصد می‌شود و کارگران باز 20 درصد عقب می‌مانند. به همین دلیل هیچ‌زمان کارگران نتوانسته‌اند بعد از افزایش مزد، نفسی از سر آسودگی بکشند و کمی خیال‌شان راحت شود.
 
وی اضافه می‌کند: با توجه به افسارگسیختگی تورم ایجادی که حتی در آمار‌های تلطیف شده مراجع رسمی هم خود را نشان می‌دهد، افزایش دستمزد بازهم منجر به «ارزان‌سازی نیروی کار» و سرکوب و فریز مزدی می‌شود؛ از سوی دیگر، مدیران دولتی هیچ زمان این دلهره‌ها را ندارند، چون همیشه حقوق‌شان چند برابر نرخ تورم افزایش می‌یابد و نجومی‌بگیر هستند؛ حتی مدیران سازمانی مانند تامین اجتماعی، که درواقع مدیران سازمانی متعلق به کارگران هستند و باید در حد دستمزد کارگران حقوق بگیرند، حقوق‌های چند ده میلیون تومانی و نجومی دارند؛ کسانی که از قبل بازوی ما کارگران نان می‌خورند، چندین برابر ما حقوق دارند! بنابراین همه مولفه‌های اقتصاد جوری کنار هم چیده شده که کارگر جماعت هیچ زمان نتواند به بهبود معیشت امیدوار باشد و بگوید "چه خوب امسال زندگی‌ام بهتر از سال قبل یا سال‌های قبل‌تر خواهد بود"!
 
مدیران هر سال سقف حقوقی‌شان بالاتر می‌رود؛ کسی که حقوق رسمی‌اش 25 یا 30 میلیون تومان است، دیگر دغدغه 25 درصد افزایش نرخ تاکسی یا 5 هزار تومان مرغ گران‌تر ندارد. همیشه همه مایحتاج زندگی‌اش با بالاترین کیفیت مهیاست، اما این کارگران هستند که باید همیشه چرتکه بیندازند و دو دوتا چهارتا کنند که افزایش مزد چقدر است و صعود تورم چقدر!
 
خسرو زرگریان (فعال صنفی کارگران ساوه) نیز در ارتباط با چشم‌انداز معیشتی 1400 به ایلنا می‌گوید: واقعیت این است که مهم‌ترین مساله برای کارگران، «تورم» است؛ کارگران روز و شب درگیر تورم هستند و دلواپس گران شدن قیمت‌ها؛ در سه سال اخیر، همه چیز به ضرر کارگران بوده؛ قیمت هر جنسی را از ابتدای 97 تا امروز اگر بررسی کنیم می‌بینیم حداقل 5 برابر تا ده برابر رشد داشته است. من کارگر وقتی می‌روم خرید، این گرانی‌ها را با تمام وجود می‌فهمم، چون هر روز زنبیلم خالی‌تر می‌شود. با این حداقل حقوق‌ها کارگری که سه چهار سر عایله دارد، برای زندگی کردن باید بتواند معجزه کند!
 
او معتقد است که کارگران برای تامین معاش باید حتما شغل دوم و سوم داشته باشند: «در منطقه ساوه بسیاری از کارگران پیشینه روستایی دارند و در روستاهایشان صاحب زمین کشاورزی هستند؛ یعنی فقط با حقوق تنها زندگی نمی‌کنند؛ بخشی از درآمدشان از کشاورزی یا باغداری است؛ وگرنه حقوق هیچ تناسبی با هزینه‌ها ندارد و به نظر می‌رسد که همه قیمت‌ها همچنان در حال افزایش است. شما همین کرایه تاکسی را ملاک قرار بدهید ببینید چقدر همه چیز گران شده یا قرار است گران شود؛ وقتی خود دولتی‌ها مجوز 25 تا 30 درصد گرانی را در ماه اول سال می‌دهند، دیگر از بقالی سر گذر یا آرایشگر محل چه انتظاری می‌توان داشت؟!»
 
همین که افزایش مزد به ثمر می‌رسد، «تورم» از شیار‌های موازی اقتصاد بر سر مزدبگیران شروع به فروبارش می‌کند؛ حمل و نقل از یکسو، کرایه خانه از سوی دیگر و گران شدن مواد غذایی نیز از جایی دیگر سربرمی‌آورد؛ در این شرایط است که وقتی قرار نیست گرانی‌ها کنترل شود، اعداد و درصد‌های افزایش مزد بیشتر شبیه به یک بازی کودکانه است. غول بزرگی به نام تورم در همان اولین مرحله این بازی گوشه‌ای مخفی شده و تا افزایش مزد به بازی ورود می‌کند، این غول تنوره می‌کشد و او را به همراه تمام ملحقاتش می‌بلعد؛ اینجاست که همه چیز تمام می‌شود و کارگران بازی را می‌بازند
local_offerبرچسب‌ها:
کدام کشور‌ها پایین‌ترین نرخ تورم در جهان را دارند؟

کدام کشور‌ها پایین‌ترین نرخ تورم در جهان را دارند؟

نرخ تورم ده کشوری که نام آن‌ها در صدر این فهرست آمده است منفی تخمین زده شده است همان طور که نرخ تورم در ایران طی سال‌های 1324، 1325 و 1329 منفی بوده است.

Bartarinha.ir/
کاهش 1.5 درصدی نرخ تورم مسکن در اسفند 99

کاهش 1.5 درصدی نرخ تورم مسکن در اسفند 99

نرخ تورم ماهانه خرید مسکن تهران در اسفندماه به عدد 3.2 درصد رسیده که در مقایسه با بهمن‌ماه 1.5 واحد درصد کاهش داشته است.

Bartarinha.ir/
غرضی: ريیس‌جمهور شوم نرخ تورم صفر می‌شود

غرضی: ريیس‌جمهور شوم نرخ تورم صفر می‌شود

وزیر اسبق نفت و پست و تلگراف و تلفن با بیان اینکه ريیس‌جمهور شوم نرخ تورم را به صفر می‌رسانم گفت: من در مدیریت خود توانسته ام که این اتفاق را رقم بزنم که برعکس مسیر تورم عمل کنم.

Bartarinha.ir/
تورم به نفع کدام دهک‌ها در جامعه است؟

تورم به نفع کدام دهک‌ها در جامعه است؟

در همه جای دنیا زمانی که تورم رخ می‌دهد بار تورمی بر دوش ثروتمندان است و این سه نظام کلیدی (نظام بانکی، مالیاتی و یارانه‌ای) به درستی عمل می‌کنند، اما در ایران بار تورم بر دوش دهک‌های کم درآمد جامعه ا...

Bartarinha.ir/
نرخ تورم خوراکی‌ها به 41درصد رسید

نرخ تورم خوراکی‌ها به 41درصد رسید

مرکز آمار ایران اعلام کرد: محدوده تغییرات تورم 12 ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین 36.5 درصد برای دهک دهم تا 41.2 درصد برای دهک دوم است.

Bartarinha.ir/

تورم نقطه به نقطه فروردین ماه به 50درصد رسید

سرمایه‌گذاری در بورس برای جلوگیری از تورم بوده است

سرمایه‌گذاری در بورس برای جلوگیری از تورم بوده است

سخنگوی دولت ضمن تاکید بر حمایت دولت از توسعه کمی و کیفی بازار بورس ذکر این نکته را ضروری دانست که افراد برای حضور در این بازار باید مدیریت ریسک و دانش کافی داشته باشند. به گفته او، سرمایه‌گذاری در بور...

TejaratNews.com/
تورم به نرخ سرویس بهداشتی رسید!

تورم به نرخ سرویس بهداشتی رسید!

تصویری (احتمالا) از یک سرویس بهداشتی بین راهی در فضای مجازی بازنشر شد که در آن نوشته شده: «برای استفاده از سرویس بهداشتی هر نفر 10 هزار تومان.» کاربران به این تصویر واکنش نشان دادند.

Bartarinha.ir/
تورم در کشور عمان، منفی شد

تورم در کشور عمان، منفی شد

شکبه خبری بلومبرگ در گزارشی پیش بینی کرد که کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس شاهد شدید‌ترین تورم منفی جهان خواهند بود چراکه شیوع ویروس کرونا باعث کاهش قیمت‌ها در این کشور‌ها شده است.

Bartarinha.ir/
تورم عجیب و دست‌هایی که به سفره نمی‌رسد

تورم عجیب و دست‌هایی که به سفره نمی‌رسد

بررسی قیمت 30 قلم از اقلام عمده سفره خانوار در سال 99 نشان می‌دهد طی اول فروردین تا پایان اسفندماه سال 99 قیمت این 30 قلم به‌طور میانگین 80 درصد رشد داشته است.

Bartarinha.ir/
بورس چگونه سپر تورم شد؟

بورس چگونه سپر تورم شد؟

بازار سرمایه که روزهای پرفراز و نشیبی را پشت سر می گذارد، به باور کارشناسان و مسيولان کشور را از تورم عظیمی نجات داده است؛ موضوعی که یک کارشناس بازار سرمایه ضمن تشریح آن، به بررسی راهکاری برای احیای ا...

Bartarinha.ir/
یک روزنامه «سلطان تورم» را شناسایی کرد

یک روزنامه «سلطان تورم» را شناسایی کرد

روزنامه فرهیختگان در تیتر یک امروزش با «سلطان تورم» به روحانی، بابت گرانی‌های متعدد کنایه زده.

Bartarinha.ir/
غیرممکن است رییس کل بانک مرکزی گفته باشد نرخ سود را به خاطر بورس بالا نبردیم/ وقتی کسی تورم را 22درصد هدف‌گذاری می‌کند نمی‌تواند نرخ سود بالای 22درصد تعیین کند

غیرممکن است رییس کل بانک مرکزی گفته باشد نرخ سود را به خاطر بورس ب...

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به تعلل دولت در گرفتن مالیات از خانه‌ و خودروی لوکس،‌ گفت: منابع باید به سمت بازارهای مطلوب هدایت شود و نه بازارهای مزاحم،...

EghtesadOnline.com/
تزریق اعتبار بانکی برای خرید سهام موجب تشدید سوداگری و تورم می‌شود

تزریق اعتبار بانکی برای خرید سهام موجب تشدید سوداگری و تورم می‌شود

یک اقتصاددان گفت: حمایت از تولیدکننده و بخش حقیقی اقتصاد بر بازار سرمایه که تامین سرمایه واقعی در آن انجام نمی‌شود اولویت دارد و لذا وقتی که بخش حقیقی اقتصاد کشور با کمبود منابع روبروست، تزریق نقدینگی...

FarsNews.ir/
مجلس حامی سایپای نوین و تولید خودرو‌های باکیفیت در داخل است درگاه‌های پرداخت صرافی‌های رمز ارز بسته می‌شود؟ رشد 190 درصدی میزان فروش «فتوسا» در سال 99 سونامی افزایش قیمت کالاهای اساسی/ کسی پاسخگوی گرانی‌ها نیست پیش‌بینی بورس 29 اردیبهشت / بازار در کوتاه مدت مثبت می‌شود؟ عملکرد ناموفق برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت سود هر سهم "قمرو" 371 درصد افزایش یافت سود هر سهم "وسبحان" کاهش یافت امهال اقساط دریافت‌کنندگان تسهیلات ارزی و ریالی آسیب‌دیده از کرونا و تحریم‌ها گروه خودرو در راس معاملات تالار شیشه‌ای تغییر مالکیت 965 میلیون اوراق بهادار مالی تعیین سود 5175 ریالی "ساوه" انتقاد آزادگان بر عدم حمایت "خودکفا" از زیرمجموعه‌ها کاهش 1131 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات به 16 هزار میلیارد تومان نزدیک شد راغفر: بورس تبدیل به «کازینو» شده است قیمت سکه افزایش یافت کمتر از یک‌ درصد سهامداران عدالت در انتخابات شرکت کردند/ دولت غیر قانونی عمل کرده است درخواست افزایش 50درصدی قیمت شیرخام درخواست افزایش 50 درصدی قیمت شیرخام فروش اینترنتی گوشت آهو؛ هر کیلو 680هزار تومان ارزش سهام عدالت امروز 28 اردیبهشت یک نماینده: بازار رمزارز‌ها باید مدیریت شود حاشیه‌های بورس 28 اردیبهشت / شاخص کل با افت هزار واحدی به معاملات پایان داد ارزش پالایشی یکم 28 اردیبهشت 1400 چقدر شد؟ تکمیل مسکن مهر تا پایان دولت در هاله‌ای از ابهام قیمت دلار و یورو در بازار آزاد واردات برق ارتباطی به کمبود آن ندارد/با تمام کشور‌های همسایه تجارت برق داریم انبار نهاده‌های دامی جارو شد؟ قدرتمند شدن اقتصاد کشور، درگرو افزایش تولید داخلی با کیفیت است تداوم روند منفی شاخص بورس تهران چه میزان اعتبار برای مناطق دارای تنش آبی تصویب شد؟ ارزش سهام عدالت و دارایکم در 28 اردیبهشت 1400 چقدر شد؟ تداوم روند منفی شاخص بورس رشد 46 درصدی صادرات در سال 1400 انتشار اوراق مالی اسلامی قانون بودجه 1400 از هفته اول خرداد سهامداران «فملی» بخوانند (28اردیبهشت) / فملی با معاملاتی متعادل سبزپوش شد بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی در بورس امروز (28اردیبهشت) / بی مهری حقیقی ها گریبان برکت را گرفت ویژه سهامداران شستا (28 اردیبهشت) / رشد اندک شستا به روند نزولی این نماد پایان داد آغاز مجدد فروش اوراق برای پوشش کسری بودجه دولت از خرداد ریزش بیش از 1000 واحدی شاخص کل کارت زرد وزیر صمت از مجلس / علت افزایش قیمت فولاد شرح داده شد اقتصاد ژاپن بیش از 5 درصد کوچک شد نمای پایانی بورس (28اردیبهشت1400) / شاخص کل با افت هزار واحدی به معاملات پایان داد افت 1000 واحدی شاخص کل رشد نفت در بازارهای جهانی ادامه دار شد وزیر نیرو: نگران تامین آب آشامیدنی هستیم 3 طرح پتروشیمی هفته جاری به بهره‌برداری می‌رسد قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه / چشم انداز دلار از نگاه افزایشی و کاهشی بی تفاوتی بورس به فاز حمایتی بازار بدهی؛ مهجور در اقتصاد

در حال بارگیری...