80 درصد کالاها برای صادرات مشکل دارند/ خبر خوش به صادرکنندگان

80 درصد کالاها برای صادرات مشکل دارند/ خبر خوش به صادرکنندگان

معاون وزیر صمت گفت: از اول شهریور تا آخر آبان 4 گروه کالایی صادراتی به قطر که یکی از آنها خشکبار است، تنها 70 درصد تعهد ارزی خواهند داشت و مدت بازگشت ارز نیز 6 ماه است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان توسعه تجارت، علیرضا پیمان پاک در دیدار با اعضای اتحادیه صادرکنندگان خشکبار و صادرکنندگان صنعت پسته از پیگیری این سازمان برای حل مشکلات بر سر راه صادرات پسته خبر داد و اظهار کرد: هر کاری از دستمان بر بیاید برای حل مشکلات انجام می‌دهیم، نه فقط پسته که 80 درصد کالاهای صادراتی ما همین مشکلات را دارند.

وی افزود: ایران کشوری نیست که تولید محصولش به قصد صادرات انجام شود و این موضوع در کنار بخشنامه‌های متعددی که دستگاه‌های مختلف صادر می‌کنند، از جمله مشکلات اصلی بر سر راه صادرات محسوب می‌شود.

پیمان پاک با بیان اینکه این سازمان تلاش خود را برای تنقیح قوانین و بخشنامه‌های موجود انجام می‌دهد، گفت: به‌جد پیگیر حل مشکلات ارزی و ایجاد یک راهکار هستیم، اما این راهکار برای اجرایی شدن بیشتر از 2 ماه زمان لازم دارد.

به دنبال این هستیم که کالاهای مصرفی دیگر ارز نیمایی نگیرند

وی خاطرنشان‌کرد: موضوع واردات در برابر صادرات را برای گروه‌های کالایی بیشتری در حال برنامه‌ریزی هستیم تا کالاهای مصرفی دیگر ارز نیمایی نگیرند و ارز خود را از کالاهای خاص صادراتی تامین کنند. همچنین در حال تهیه مشوق‌های صادراتی و بازاریابی هستیم تا در نقاط مقصد، برای صادرکنندگان ساز و کارهای ویژه ایجاد کند.

خبر خوش برای صادرکنندگان در جام جهانی قطر

معاون وزیر صمت در ادامه گفت: مصوب شده تا از اول شهریور تا آخر آبان (پایان جام جهانی) چهار گروه کالایی صادراتی به قطر که یکی از آنها خشکبار است، تنها 70 درصد تعهد ارزی داشته و 30 درصد تعهد ارزی نداشته باشند و مدت بازگشت ارز نیز 6 ماه باشد.

وی درباره صادرات به اوراسیا اظهار داشت: مصوب شده تا امکان رفع تعهد ارزی همه کالاهای صادراتی به کشورهای روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان از طریق کوتاژ به واردکنندگان کالا از روسیه فراهم شود.

پیمان پاک با اشاره به فعال شدن پلتفرم‌های B2B و B2C برای فروش محصولات و بازاریابی و برقراری ارتباط تجار ایرانی با کشورهای دیگر، تصریح‌کرد: این پلتفرم‌ها روی سایت «آمازون» دیده شده و کار مشترکی نیز با چین، روسیه، برخی کشورهای اروپا و دوبی انجام شده است تا محصولات از جمله خشکبار با ارزش افزوده بیشتر عرضه شود.

وی اظهار داشت: در موضوع خشکبار و به‌طور مشخص پسته، همه موضوعات مرتبط با صادرات احصا و در یک جلسه با معاونت اقتصادی ريیس جمهور مطرح شود و با توجه به خروجی جلسه مصوباتی را از ستاد هماهنگی اقتصادی با حضور ريیس جمهور بگیریم. این موضوع درباره گروه‌های کالایی دیگر نیز در حال اجراست و نخستین گروه را محصولات دانش بنیان قرار دادیم که مشکلاتی مشابه دارد.

ريیس سازمان توسعه تجارت ایران همچنین با اشاره به اینکه دولت هم از توسعه صادرات نفع می‌برد و دنبال چوب لای چرخ صادرکننده گذاشتن نیست، افزود: باید به عنوان یک تیم کار گروهی داشته باشیم. امروز یکی از مشکلات ما در دولت و سازمان توسعه تجارت این است که نمی‌توانیم به علت فقدان دسترسی به همه صادرکنندگان، مصوبات و تصمیمات اتخاذ شده را به آنان اطلاع دهیم.

وی با بیان اینکه همه باید از فرصت‌های ایجاد شدهبهره مند شوند، تاکید کرد: با کمک اتحادیه‌ها باید سازوکاری طراحی شود که این مشکل برطرف شود.

صادرات کمتر از 100 هزار تنی پسته

در این جلسه همچنین ريیس اتحادیه صادرکنندگان پسته با اشاره به مشکلات موجود بر سر راه صادرات پسته، اظهار داشت: رقیب بزرگی به نام آمریکا داریم که در صادرات پسته از ما پیشی گرفته است و زیر قیمت ما، محصول خود را می‌فروشد.

وی به اختلاف قیمت ارز آزاد و نیمایی اشاره و خاطرنشان کرد: دو نرخی بودن ارز موجب شده تا صادرکننده با قیمت ارز آزاد پسته را از تولیدکننده بخرد و پس از صادر کردن، ارز حاصل شده را با نرخ نیمایی به فروش برساند، همین موضوع موجب می‌شود صادرات سودی نداشته باشد.

همچنین ريیس انجمن ملی پسته ایران نیز با تقدیر از اقدامات ريیس سازمان توسعه تجارت در دوره جدید، گفت: تعهد ارزی فعلی، صدمه جدی به صادرات پسته می‌زند.

وی ادامه‌داد: اختلاف قیمت ارز آزاد و نیمایی و همین‌طور بخشنامه‌های مختلف موجب شده تا صادرات پسته از 230 هزار تن در سال 99 به زیر 100 هزار تن در سال 1400 برسد.

آماده‌سازی بنادر جنوبی برای جام جهانی قطر

آماده‌سازی بنادر جنوبی برای جام جهانی قطر

در شرایطی که چند ماه تا آغاز جام جهانی فوتبال 2022 قطر باقی مانده...

Isna.ir/
ابرپروژه آب غدیر 52 درصد از جمعیت خوزستان را تحت پوشش قرار می دهد/رشد 50 درصدی صادرات غیرنفتی استان

ابرپروژه آب غدیر 52 درصد از جمعیت خوزستان را تحت پوشش قرار می دهد/...

ایلنا: استاندار خوزستان با اشاره به لزوم بهره‌مندی از ظرفیت‌های بزرگ در صنایع نفت و گاز خوزستان، اظهار کرد: همه سفرهای یکسال اخیر اوجی به خوزستان در مسیر توسعه و...

Ilna.ir/
‌‌وضعیت تجارت خارجی در یک سال فعالیت دولت‌/ صادرات غیرنفتی 28 درصد رشد کرد

‌‌وضعیت تجارت خارجی در یک سال فعالیت دولت‌/ صادرات غیرنفتی 28 درصد...

در یک سال فعالیت دولت سیزدهم از مرداد 1400 تا مرداد 1401 صادرات غیرنفتی کشور به بیش از 47 میلیارد دلار رسید که براین اساس صادرات غیرنفتی کشور رشد 28 درصدی داشته است.

FarsNews.ir/

جزيیات تجارت خارجی/ صادرات غیرنفتی 21 درصد افزایش یافت

صادرات غیرنفتی 40 درصد افزایش یافت/ تراز تجازی مثبت شد

صادرات غیرنفتی 40 درصد افزایش یافت/ تراز تجازی مثبت شد

ريیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از افزایش 40 درصدی صادرات غیرنفتی در بهار امسال خبر داد و گفت: تراز تجاری 600 میلیون دلار مثبت شد.

MehrNews.com/
سفرهای دریایی جام جهانی قطر انجام می‌شود؟

سفرهای دریایی جام جهانی قطر انجام می‌شود؟

سرپرست اداره کل امور دریایی از آمادگی برای سفرهای دریایی جام جهانی...

Isna.ir/
سهم کمتر از یک درصدی فرش و صنایع دستی از صادرات غیرنفتی

سهم کمتر از یک درصدی فرش و صنایع دستی از صادرات غیرنفتی

سهم فرش و صنایع دستی با 700 تن صادرات به ارزش بیش از 15 میلیون دلار در فروردین امسال، از کل ارزش صادرات غیرنفتی فقط 0.4 درصد بوده و نکته جالب اینکه با وجود کاهش وزن صادرات این محصولات، ارزش آن افزایش ...

Isna.ir/

افزایش 26 درصدی صادرات غیرنفتی عربستان

اولین کشتی کروز مسافری 1700 نفره جام جهانی قطر وارد بندر بوشهر شد

اولین کشتی کروز مسافری 1700 نفره جام جهانی قطر وارد بندر بوشهر شد

مدیرکل دفتر گردشگری داخلی وزارت گردشگری گفت: طی چند روز آینده با حضور وزیر گردشگری نخستین کروز کشور خریداری شده از فرانسه در آب‌های خلیج فارس از مقصد بوشهر با ظرفیت 1700 نفر رونمایی می‌شود.

MehrNews.com/
کاهش 33 درصدی صادرات پسته در 1400

کاهش 33 درصدی صادرات پسته در 1400

سخنگوی گمرک ایران گفت: به دلیل خشکسالی و آسیب به محصول پسته، صادرات انواع پسته در سال 1400 نسبت به سال 1399 کاهش 33 درصدی را در وزن و ارزش به همراه داشته است.

MehrNews.com/
افزایش 40 درصدی صادرات غیرنفتی جمهوری آذربایجان

افزایش 40 درصدی صادرات غیرنفتی جمهوری آذربایجان

ایلنا: صادرات غیرنفتی آذربایجان برای دومین سال متوالی 40 درصد افزایش یافته است.

Ilna.news/
مراقب تورهای جعلی جام جهانی قطر باشید!

مراقب تورهای جعلی جام جهانی قطر باشید!

هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران نسبت به تبلیغ برخی از تورهای جام جهانی قطر هشدار و اعلام کرد هیچ پروازی برای جام جهانی قطر از سوی این شرکت به دفتر خدمات مسافرتی "یابکس" واگذار نشده و تبلیغ این تور با پر...

Isna.ir/
جزییات پروازهای جام جهانی قطر/ تعیین قیمت بلیت هواپیما

جزییات پروازهای جام جهانی قطر/ تعیین قیمت بلیت هواپیما

رییس سازمان هواپیمایی جزییات پروازهای مسافری و باری به مقصد دوحه را...

Isna.ir/
سهم ناچیز فرش و صنایع دستی از صادرات غیرنفتی

سهم ناچیز فرش و صنایع دستی از صادرات غیرنفتی

سهم فرش و صنایع دستی با 17 هزار تن صادرات به ارزش 178 میلیون دلار در 11 ماهه سال قبل، از کل ارزش صادرات غیرنفتی فقط 0.4 بوده است.

Isna.ir/
آخرین قیمت طلا، سکه، دلار / سکه امامی در کانال 15 میلیون تومان استفاده 50 درصدی از ظرفیت خطوط لوله انتقال فراورده وقتی قدرت ژيوپلتیکی- امنیتی به کمک اقتصاد می آید بریتانیا در بحران ارزی پروژه چهارخطه شدن کریدور جاده‌ای شمال - جنوب به اتمام رسید فدرال رزرو دنبال کاهش نرخ تورم تا پایان سال جاری بررسی درخواست انتشار «اوراق اختیار فروش تبعی» حداکثر طی 2 روز رشد 135 میلیونی قیمت خودرو KMC K7 از سوی کرمان موتور وام فوری 100 میلیونی با سود کم برای سربازان | پرداخت وام فوری ريیسی برای این سربازان واریز 500 میلیارد تومان به صندوق تثبیت بازار سرمایه رویکرد جدید برای افزایش جذب گردشگر / گران شدن... رفع موانع همسان سازی حقوق بازنشستگان به دست... تعرفه واردات دانه‌های روغنی صفر شد نقدینگی دولت از طریق انتشار اوراق نقدی منفی شد آزادسازی 7 میلیارد دلار از منابع ارزی مسدود شده در کره جنوبی واریز 500 میلیارد تومانی به حساب صندوق تثبیت بازار سرمایه موفقیت ایران در احراز سمت کلیدی در مجمع کشورهای صادرکننده گاز خانوارهای هر کشور با چند سال پس‌انداز درآمدشان خانه‌دار می‌شوند؟ آغاز به کار معاملات توافقی دلار در محدوده 31 هزار تومان برنج را از این قیمت بالاتر نخرید! افزایش تقاضا برای خرید و فروش مسکن شفافیت صنعت نفت در دولت سیزدهم کلید خورد منتظر انفجار قیمت این رمزارز باشید موفقیت ایران در احراز سمت کلیدی در مجمع کشورهای صادرکننده گاز جابه‌جایی رکورد درآمدزایی "شکام" احتمال ورود غول شگفت انگیز تویوتا به ایران ارزیابی عملکرد شش ماهه سه شرکت گروه مالی دی با حضور مدیرعامل بانک دی بانک دی پویش «نامه‌ای به امام مهربان» را برگزار می‌کند روند حرکت مثبت بانک نباید متوقف شود لایحه بودجه 1402 تا آذرماه نهایی می‌شود روند کاهشی در بازار ارزهای دیجیتال بازگشایی منفی و متعادل بورس امروز؛ واریز 500 میلیارد تومان به صندوق تثبیت بازار سرمایه فقط معادل 218 میلیون یورو معامله شد کاهش 15.2 درصدی تردد در محور‌های برون‌شهری واکنش بازار خودرو به دلار 33 هزار تومان آریا بهتر از همیشه وعده آزادسازی 7 میلیارد پول بلوکه شده ایران تاخیر تحویل خودرو به خریداران در بورس کالا عرضه اولیه جدید بازار سرمایه سه شنبه 12 مهرماه |جزییات و میزان نقدینگی عرضه اولیه وطوبی فروش فوق الاده محصولات ایران خودرو با شرایط باورنکردنی آغاز شد | سورپرایز ایران خودرو با وام 300 میل... سهم 3 دهم درصدی ایران از بازار لبنان/ باید امکان انتقالات پولی با بیروت فراهم باشد/ روابط سیاسی الزا... افت 392 واحدی شاخص کل دلیل تاخیر در پرداخت تسهیلات خرد جزيیاتی از آزادسازی پول های بلوکه شده ایران/ آزادسازی 7 میلیارد دلار دیگر از پول های بلوکه شده خبر مهم وزیر اقتصاد درباره سهام عدالت | جاماندگان سهام عدالت بخوانند غول شگفت‌انگیز و میلیاردی تویوتا در تهران؟ بورس هر روز آب می رود؛ روزی 18 هزار میلیارد تومان! توقف خط تولید خودروهای مشمول قیمت‌گذاری/ صنعت خودروسازی ایران گرفتار تفکر پرایدساز است دانش‌بنیان‌ها در هزارتوی بروکراسی