خبری جدید درباره انتخابات سهام عدالت

خبری جدید درباره انتخابات سهام عدالت

معاون وزیر اقتصاد اظهار داشت: 30 میلیون نفر سهامدار غیرمستقیم شرکت‌های سهام عدالت در 31 استان دارای 380 هزار میلیارد تومان سرمایه هستند و حق آنهاست که بخواهند درباره سرنوشت سرمایه خود تصمیم بگیرند.

به گزارش تجارت‌نیوز، علی عسکری، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد از برگزاری انتخابات تعیین هیات‌مدیره شرکت‌های سهام عدالت در استان‌ها در روزهای آینده خبر داد و گفت: تا پایان سال گذشته قرار بود انتخابات شرکت‌های سهامی عدالت در استان‌ها انجام شود اما به دلیل اینکه استعلام شرایط عمومی و همچنین احراز شرایط تخصصی و حرفه‌ای برخی از کاندیداها کسب نشده بود و به صورت کامل انجام نشد، برگزاری انتخابات به تعویق افتاد.

وی ادامه داد: این انتخابات برای یک فرصت مناسب در تاریخ دیگر به تعویق افتاد و قرار نبود که انتخابات به صورت کامل حذف یا لغو شود و برنامه ریزی شده تا در اردیبهشت‌ماه انتخابات به اجرا می‌رسد.

عسکری تاکید کرد: شورای عالی بورس در آ‌خرین جلسه سال 99 و اولین جلسه 1400 مقرر کرد که سازمان بورس برنامه زمان‌بندی برای انتخابات شرکت‌های سهام عدالت در استان‌ها را ارايه دهد و برخی از این شرکت‌ها که در سال گذشته مرحله اول انتخابات را برگزار کرده بودند، مرحله دوم مجمع و انتخابات را امسال برگزار می‌کنند و شرکت‌هایی که مجمع و مرحله اول انتخابات آ‌نها برگزار نشده هر دو مرحله را طی اردیبهشت ماه به اجرا می‌رسانند.

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه افراد برای اعلام کاندیداتوری خود تا 28 فروردین ماه مهلت ثبت نام در سایت ستان را دارند گفت: برگزاری مجامع برای شرکت‌ها از اواسط اردیبهشت ماه تا نیمه اول خردادماه انجام می‌شود.

عسکری با تاکید بر اینکه مقام‌های رسمی کشور این نیاز را دیدند تا در شرکت‌های سهام عدالت و نحوه مدیریت این شرکت‌ها بازنگری صورت بگیرد، اظهار داشت: از زمانی که شرکت‌های سهام عدالت شکل گرفتند تا به امروز که 10 سال از آن می‌گذرد اعضای هیات مدیره تغییری نکردند بنابراین بازنگری در این مجموعه‌ها ضروری است تا این شرکت‌ها بتوانند در چارچوب قواعد شرکت‌داری اداره شوند.

معاون وزیر اقتصاد افزود: بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری این شرکت‌ها باید در بورس پذیرفته شوند تا علاوه بر ظهور شفافیت کامل در عملکرد این شرکت‌ها، امکان خرید و فروش سهام برای سهامداران و اعضا فراهم شود و تمام این اقدامات باید در یک شرایط رقابتی شکل بگیرد که لازمه آن پذیرش شرکت‌ها در بورس است.

عسکری با تاکید بر اینکه شرکت‌ها باید در فرآیند بورس فعالیت کنند گفت: پذیره‌نویسی و ثبت این شرکت‌ها در بورس سال گذشته انجام شد و پس از انتخابات و برگزاری مجامع فوق‌العاده، این شرکت‌ها به عنوان شرکت‌های بورسی فعال خواهند بود و اعضای هیات‌مدیره آنها از این پس بر اساس صلاحیت حرفه‌ای و تخصص انتخاب می‌شوند و هر فردی برای اینکه عضو هیات مدیره این شرکت‌ها باشد باید صلاحیت فنی در زمینه شرکت‌داری را داشته باشد.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد تاکید کرد: مدیران شرکت‌های سهام عدالت در استان‌ها باید پاسخگوی عملکرد خود به سازمان بورس باشند بنابراین از این جهت، انتخابات پیش رو بسیار مهم است و اعضای هیات مدیره این شرکت‌ها باید در شرایط رقابتی انتخاب شوند.

وی با اشاره به اینکه شرایط افراد برای شرکت در انتخابات و ورود به هیات‌مدیره این شرکت‌ها گفت: مهمترین مووضوع این است که شرایط حرفه‌ای، فنی و تخصصی و عمومی کاندیداها احراز شود و هر کسی که سهامدار شرکت‌های سهام عدالت باشند و این شرایط را داشته باشند می‌توانند در انتخابات شرکت کنند.

عسکری افزود: طبق مصوبه سال گذشته شورای عالی بورس افراد می‌توانند وارد خرید و فروش سهام عدالت شوند و در بازه زمانی که آزادسازی سهام عدالت صورت گرفت هر کسی می‌توانست سهامدار این شرکت‌ها باشد.

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به شرکت‌هایی که تا کنون مجمع آنها برگزار نشده بود گفت: 16 شرکت مرحله اول مجمع را برگزار کردند و در حال برگزاری مرحله دوم هستند. مرحله دوم بر اساس قانون تجارت می‌تـواند انجام شود. برای دیگر شرکت‌ها نیز باید برگزاری مجامع با رعایت شرایط قانونی و آیین‌نامه آزادسازی سهام انجام خواهد پذیرفت.

وی تاکید کرد: مجامع و انتخابات هیات‌مدیره شرکت‌ها باید تا 15 خرداد انجام شود و اگر شرکتی به هر دلیل نتوانست این مراحل را پشت سر بگذارد انتخابات آن بعد از انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

عسکری با تاکید براینکه در حال حاضر ارزش روز دارایی‌های سهامداران غیرمستقیم شرکت‌های سهام عدالت در استان‌ها حدود 380 هزار میلیارد تومان است گفت: 30 میلیون نفر سهامدار غیرمستقیم شرکت‌های سهام عدالت در 31 استان دارای 380 هزار میلیارد تومان سرمایه هستند و حق آنهاست که بخواهند درباره سرنوشت سرمایه خود تصمیم بگیرند.

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به ایرادات مدیریت شرکت‌ها در هیات‌مدیره‌های 10سال گذشته گفت: پس از شکل‌گیری شرکت‌های سهام عدالت چه استانی و چه شهرستانی تا به امروز هیچ انتخاباتی برای تعیین هیات مدیره‌ها برگزار نشده است و 10 سال است که این شرکت‌ها با همان هیات‌مدیره اولیه اداره می‌شوند که این موضوع با چارچوب قانون تجارت سنخیت ندارد.

وی با بیان اینکه انتخابات باید در دوره های زمانی مشخص برگزار شوند و اعضای هیات مدیره توسط سهامداران تعیین شود گفت: این شرکت‌ها باید بورسی شوند و سالانه عملیات حسابرسی آنها به اجرا برسد و کاملا شفاف عمل کنند اما متاسفانه این رویه در 10 سال گذشته متداول نبوده و به همین دلیل درخواست مقامات کشور بورسی شدن این شرکت‌ها و شفاف شدن فعالیت آنها است.

عسکری تاکید کرد:‌ از این پس تمام شرکت‌های سهام عدالت استانی باید مانند هر شرکت بورسی دیگر گزارش‌های مالی لازم را در مقاطع تعیین شده در سال به سازمان بورس ارايه دهد و سازمان بورس نماد این شرکت‌ها را کنترل کند.

وی تاکید کرد: انتخابات برای تعیین هیات مدیره شرکت‌های سهام عدالت حقی است که به مردم داده شده تا درباره سرنوشت دارایی خود تصمیم بگیرند و از مدیران درباره چگونگی اداره آن مطالبه‌گری کنند.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد ادامه داد: در این دوره خود سهامداران اعضای هیات‌مدیره را انتخاب می‌کنند.

وی با اشاره به مقاومتی که برخی از اعضای هیات مدیره فعلی برای برگزاری این انتخابات دارند گفت:‌ مهمترین دلیل این است که اعضای فعلی در هیات‌مدیره که صلاحیت حرفه‌ای و تخصصی ندارند و در چارچوب ضوابط بورس نمی‌گنجند، باید جابجا و حذف شوند.

عسکری تاکید کرد: ما به عنوان مسيول باید این حق را به مرم بدهیم که در مورد دارایی و سرمایه خود و سرنوشت آن در آینده تصمیم بگیرند و نهادهای تخصصی فعالیت این شرکت‌ها را نظارت کنند و بدانند که سرمایه مردم در مسیر درست به کار گرفته شده یا نه.

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه برگزاری انتخابات همچنان اینترنتی و الکترونیکی خواهد بود گفت: سهامداران بسیار پراکنده هستند همچنین شرایط کرونا هم اجازه نمی‌دهد که همه سهامداران را در یک نقطه جمع کنیم تا انتخابات برگزار شود و به خاطر اینکه حقوق تمام سهامداران محفوظ شود نسبت به برگزاری انتخابات الکترونیکی اقدام می‌کنیم.

وی با بیان اینکه شرط شرکت در انتخابات سجامی شدن است گفت:‌ هم اکنون به صورت میانگین بیش از 60 درصد از سهامداران غیرمستقیم سهام عدالت در کل کشور سجامی شدند و فقط دو استان جمعیت سجامی زیر 51 درصد دارد و در استان‌هایی هم این جمعیت به بیش از 70 درصد رسیده است.

عسکری گفت: تاکنون 1500 نفر در سراسر کشور برای کاندیداتوری انتخابات هیات‌مدیره شرکت‌ها ثبت نام کردند که سازمان بورس تا پایان فروردین ماه استعلامات افرادی که مدارکشان کامل است را انجام می‌دهد و احراز شرایط آنها را اعلام خواهد کرد.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد همچنین درباره جداسازی شرکت سهام عدالت استان تهران با استان البرز اظهار داشت: قبلا البرز و تهران یک شرکت بودند که مراحل تفکیک آنها در حال انجام است و گزارش‌های حسابرسی و صورت‌های مالی آنها تفکیک شده و اقدامات پذیره نویسی آنها در حال انجام است.

مطالعه بیشتر: آخرین زمان واریز سود سهام عدالت کی است؟

 

منبع: ایلنا

تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخابات

تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخ...

بورستهران- ایرنا- سخنگوی آزادسازی سهام عدالت گفت: از 19 میلیون نفر مشمول روش مستقیم، حدود سه میلیون و 200 هزار نفر سهام خود را فروخته‌اند، سود سهام سهامدارانی که سهام عدالت را به فروش نرساندند پرداخت ...

Irna.ir/
سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت واریز می شود/ سهام داران سجامی شوند

سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت واریز می شود/ سهام داران سج...

مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت از شرکت‌های سرمایه‌پذیر به حساب مشمولان واریز می‌شود.

FarsNews.ir/
آغاز صدور کارت اعتباری خرید با وثیقه سهام عدالت یا یارانه

آغاز صدور کارت اعتباری خرید با وثیقه سهام عدالت یا یارانه

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آغاز صدور کارت اعتباری خرید با وثیقه سهام عدالت یا یارانه خبر داد.

TejaratNews.com/
مردم 8میلیارد برگه سهام عدالت خود را فروختند

مردم 8میلیارد برگه سهام عدالت خود را فروختند

وزارت اقتصاد می‌گوید 3 میلیون و 250 هزار نفر از سهامداران عدالت، بیش از 8 میلیارد برگه سهام متعلق به خود به ارزش 13.6 هزار میلیاردتومان را فروختند تا فشار معیشتی ناشی از کرونا را جبران کنند.

Bartarinha.ir/
نصف سود سهام عدالت واریز شد

نصف سود سهام عدالت واریز شد

شرکت سپرده گذاری در اطلاعیه ای اعلام کرد: در مرحله نخست 50 درصد از سود متعلق به هر سهامدار در هر دو روش مستقیم و غیرمستقیم در آستانه سال نو پرداخت شد.

Bartarinha.ir/
هر مشمول سهام عدالت چقدر سود می‌گیرد؟

هر مشمول سهام عدالت چقدر سود می‌گیرد؟

فرایند واریز سود مشمولان سهام عدالت در حالی امروز(پنج‌شنبه، 28 اسفند) صورت می‌گیرد که میزان سودی که مشمولان دریافت می‌کنند با توجه به ارزش اولیه سهام آن‌ها و همچنین بسته به این‌که سهام خود را فروخته‌ا...

Bartarinha.ir/

3 میلیون نفر سهام عدالت‌شان را فروختند/ چقدر سود سهام عدالت به خانوارها رسید؟

50درصد از سود سهام عدالت پرداخت شد

50درصد از سود سهام عدالت پرداخت شد

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سهامی عام)‌ روز پنجشنبه در اطلاعیه ای اعلام کرد: در مرحله نخست 50 درصد از سود متعلق به هر سهامدار در هر دو روش...

EghtesadOnline.com/

پرداخت مرحله دوم واریز سود سهام عدالت پس از تعطیلات نوروز

50 درصد از سود سهام عدالت پرداخت شد

50درصد از سود سهام عدالت فردا واریز می‌شود

50درصد از سود سهام عدالت فردا واریز می‌شود

مشاور اجرایی سهام عدالت در شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: فردا بخشی از سود سهام عدالت (50 درصد) واریز می‌شود.

Bartarinha.ir/
ارزش سهام عدالت امروز 26 اسفند 99

ارزش سهام عدالت امروز 26 اسفند 99

در پایان معاملات امروز بازار بورس ارزش سهام عدالت بیش از 370 هزار تومان افزایش یافت.

Borna.news/
سهام عدالت 120هزار متوفی به وراث واگذار شد

سهام عدالت 120هزار متوفی به وراث واگذار شد

سخنگوی ستاد سهام عدالت گفت: تا کنون سهام عدالت 120هزار نفر از اموات به وراث منتقل شده است.

Bartarinha.ir/
یک هفته با صنایع بورسی رودخانه‌ای در ولز پر از شیر شد چرا یارانه رمضان کم واریز شد؟ حذف تعدادی از موانع توسعه در بازار سرمایه قیمت خودرو امروز 26 فروردین 1400 اقدام غیرمنتظره هیوندای در معرفی کانسپت جدید احتمال حذف محدودیت خرید سهام از سوی کارگزاری‌ها و پرسنل آنها هدایت نقدینگی به بخش تولید و تامین مواد اولیه از مسیر بورس خرمای رطب 11.5 هزار تومانی چگونه 35 هزار تومان به مردم فروخته می‌شود؟ فورد ماستنگ پرفروش‌ترین خودروی اسپرت دنیا شد منابع ارزی ایران 115میلیارد دلار اعلام شد توزیع 922 تن مرغ در تهران قیمت دلار امروز پنجشنبه 26 فروردین 1400/ شاخص ارزی به کانال 23 هزار تومان رسید "غپاذر" از سهامداران دعوت کرد صادرات تخم‌مرغ آزاد می‌شود / شرط عجیب دولت برای آزادسازی صادرات فریب سود کلان بانک‌ها را نخورید در مجمع "ونیکی" 320 ریال تقسیم شد سود 1900ریالی نصیب سهامداران "شوینده" قیمت خرما به بسته‌ای 50هزار تومان رسید رمزارزهای با ریسک کم در بازار کریپتو رکورد منفی دیگری برای بورس به ثبت رسید تحلیل تکنیکال شاخص کل، صعود یا سقوط؟ بازار رمزارز‌ها برای همیشه صعودی باقی نخواهد ماند! کاهش 25 درصدی ارزش معاملات بورس مازندران کرونا و مرخصی‌های اجباری بدون حقوق! قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/26 صعود بی‌سابقه بیت‌کوین ممنوعیت رمزارز مانند خاموش کردن اینترنت است پذیرش "وسرمد" در فرابورس راه‌اندازی خط تولید کاشی و سرامیک در "کصدف" قیمت انواع خودرو تا پیش از امروز 26 فروردین 1400 شرکت‌های سهام عدالت به عنوان بال‌های توسعه اقتصادی استان‌ها عمل کنند قیمت میوه‌های نوبرانه اعلام شد آیا شوینده برنامه‌ای برای افزایش سرمایه دارد؟/ عرضه اولیه مروارید هامون و آلی شیمی قم به کجا رسید؟ کاهش شتاب افت شاخص بورس در هفته‌ای که گذشت زنگ خطر یک وابستگی خطرناک پیش‌بینی قیمت طلا امروز 26 فروردین 1400 پیش‌بینی قیمت دلار امروز 26 فروردین 1400 آخرین قیمت طلا و سکه تا پیش از امروز 26 فروردین 1400 آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 26 فروردین چقدر بود؟ قطعه‌بندی گوشت مرغ رفع ممنوعیت شد حذف تعدادی از موانع توسعه در بازار سرمایه دستورالعمل صدور مجوز فعالیت استخراج رمزارزها آخربن وضعیت نان آوران این روزها رو ببینید!‌ واکنش ريیس کل بانک مرکزی به اظهارات نوبخت در صورت موافقت شورای عالی بورس محقق می شود؛ حذف محدودیت خرید شرکت های کارگزاری ها و پرسنل آنها توضیحات اینستاگرامی واعظی در مورد ستاد کرونا عرضه توکن سهام شرکت تسلا در صرافی بایننس خودروی سیتروين C5 X معرفی شد مجوز انتشار اوراق اجاره شرکت صبا تامین صادر شد

در حال بارگیری...