روابط عمومی ذوب آهن اصفهان با بیش از نیم قرن تجربه وتلاش

روابط عمومی ذوب آهن اصفهان با بیش از نیم قرن تجربه وتلاش

ذوب آهن اصفهان نیز با آگاهی از تاثیر چشمگیر رسانه‌ها در اطلاع یابی مردم از دستاورد‌های صنعتی و اقتصادی، همواره تعامل و ارتباط بسیار خوبی با رسانه‌های مختلف داشته و در این ارتباط با تبادل خبر وانجام مصاحبه‌های مطبوعاتی ورادیو تلویزیونی با مدیر عامل ودیگر مسوولین شرکت حس اعتماد دوجانبه جاری بوده است.


مجید مرادیان

روابط عمومی قدمت چهار هزار ساله دارد. تاریخ روابط عمومی را می‌توان در امپراطوری‌های باستانی مانند ایران، مصر، هند و چین ردیابی کرد. در صدر اسلام نیز روابط عمومی به اشکال مختلف در جامعه ساری و جاری بود. پیام تاریخی حضرت زینب (س) و افشار گری آن حضرت علیه ظلم و جور حاکمان وقت، و همچنین بخش عظیمی از خطبه‌های حضرت علی (ع) در نهج البلاغه (نحوه برخورد صحیح فرمانروایان با مردم) و. نمونه‌ای از روابط عمومی و نقش آن در جامعه است.


بطور کلی روابط عمومی، محصول ابتکار، اختراع شخص و گروهی خاص نبوده و نمود اولیه‌اش نیز در جای مشخص تجلی نیافته، بلکه ضرورت‌های زندگی از این هنر و فن بهره برده است و سبک زندگی نوین اجتماعی امروز و پیشرفت‌های صنعتی و علمی باعث ایجاد و گسترش و توسعه آن شده است.


 امروزه از حرفه روابط عمومی به عنوان یک «فن» و «هنر» برای تسهیل ارتباط دو سویه بین دولت مردان و آحاد مردم یاد می‌شود و با پیچیده‌تر شدن روزافزون نظام اجتماعی، در ضرورت گسترش و توسعه این حرفه و علم جدید بیش از پیش اتفاق نظر حاصل می‌آید، تا جایی که در عصر حاضر، وجود جایگاه روابط عمومی از ضروریات حیات یک سازمان محسوب می‌گردد.


با این که ریشه‌های روابط عمومی در گذشته دور قرار دارد، می‌توان گفت آغاز دوره روابط عمومی نوین از سال‌های 1900 به بعد و ابتدا در آمریکا شروع و برای اولین بار اصطلاح ((روابط عمومی)) در نوشته‌های اداری اتحادیه راه آهن ایالت متحده بکار برده شد. در دهه اول قرن بیستم، نخستین دفاتر روایط عمومی، در موسسات این کشور ایجاد گردید.


روابط عمومی نوین در ایران

شیوه نوین روابط عمومی در ایران با ملی شدن صنعت نفت همزمان است، سپس وزارتخانه‌ها و سازمان‌های زیادی به منظور نشر اخبار و ارايه عملکرد انجام شده و ارتباط مردمی و تسلط بر افکار عمومی و ایجاد ارتباط با رسانه‌های همگانی نیاز خود را در این زمینه احساس کرده و روابط عمومی را به شکل نخستین آن آغاز کردند. نخستین روابط عمومی به طور رسمی در مردادماه 1332 شمسی در شرکت سابق نفت ایران آغاز به کار کرد و اولین گردانندگان آن ((دکتر نطقی)) استاد علوم ارتباطات و شاعرو نویسنده معاصر مرحوم ((ابوالقاسم حالت)) بودند که سپس استاد ((ابوالفضل مرعشی)) به جمع آن‌ها پیوست.


در بسیاری از سازمان‌ها و ادارات نیز تا سال 1345 اداراتی به نام تبلیغات و انتشار و یا انتشارات و اطلاعات فعالیت می‌کردند که از این تاریخ به بعد نام این ادارات به روابط عمومی تغییر کرد. در سال 1345 مسيولان شرکت ملی نفت ایران، موسسه مطبوعاتی کیهان، دانشگاه تهران و وزارت اطلاعات و جهانگردی وقت به فکر تاسیس یک مرکز آموزش عالی برای رشته روابط عمومی افتادند. این مرکز یک سال بعد افتتاح شد و بیش از صد نفر دانشجو از میان فارغ التحصیلان دوره دبیرستان را جهت تحصیل در دوره لیسانس روابط عمومی پذیرفت. این مرکز در آغاز نام موسسه عالی مطبوعات و روابط عمومی را برای خود برگزید. این موسسه پس از چندی نام (موسسه علوم ارتباطات اجتماعی) را به خود گرفت و بعد‌ها به (دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی) تغییر نام داد.


روابط عمومی ذوب آهن اصفهان و نیم قرن تلاش


شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان درطی یش ازپنجاه سال فعالیت خود به عنوان مادر صنعت فولاد کشور، موجب گسترش و نهادینه شدن فرهنگ صنعتی در جامعه ایران شده و از این طریق زیرساخت‌های لازم را برای دیگر صنایع وتوسعه اقتصادی کشور فراهم نموده است. همجنین وجود این مجتمع عظیم صنعتی موجب تاسیس مراکزاموزشی فنی وصنعتی واز جمله دانشگاه صنعتی شریف شد که امروز قطب عملی صنعت کشور نیز محسوب می‌شود. ضمن اینکه بسیاری از صنایع و کسب و کار‌های شکل گرفته در کشور و منطقه پیرامونی، حاصل تجربه و دانش پیشکسوتان این مجتمع بزرگ صنعتی است. ذوب آهن اصفهان همراه با تولید ودر راستای مسيولیت اجتماعی خود با انجام فعالیت‌های مختلف فرهنگی در توسعه اجتماعی منطقه و استان نیز نقش ارزشمندی را ایفا کرده است.
این مجتع و دانشگاه بزرگ صنعتی یکی از پیشگامان در عرصه روابط عمومی نوین نیز بوده و از همان ابتدای فعالیت خود در دهه 50 با تاسیس واحد مستقل مدیریت روابط عمومی، توجه به فعالیت‌های مختلف ارتباطات درون سازمانی وبرون سازمانی شرکت واز جمله ارتباط وتعامل با رسانه‌ها را مد نظر ویژه قرار داده به طوری که این امر هم در ارتباط با رسانه‌های جمعی کشور نمود یافت و هم منجر به اخذ مجوز وانتشار خبرنامه (ماهنامه) فولاد و بعد از آن هفته نامه آتشکار (به عنوان یکی از اولین نشریات درون سازمانی در صنعت فولاد کشور) با رعایت معیار‌های حرفه‌ای گردید و در این زمینه الگویی شد برای بسیاری از سازمان‌ها و صنایع دیگر.


روابط عمومی ذوب آهن اصفهان هم اکنون با بهره گیری از جایگاه و ساختار مناسب (با 5 اداره و سرپرستی مستقل) برای انجام وطایف محوله واطلاع رسانی درون و برون سازمانی از چند رسانه برخوردار است که هریک زمینه انتشار، مخاطب، اهداف و شرایط خاص خود را دارا می‌باشند. هفته نامه داخلی آتشکار (با عنوان خبر نامه داخلی) که اولین شماره آن در 25 دی ماه 1350 به چاپ رسید و سابقه 49 ساله دارد. مجوز رسمی این نشریه با عنوان "هفته نامه آتشکار (سنمبل یکی ازسخترین مشاغل در ذوب آهن اصفهان) از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 1373 به ثبت رسید و پس از سیر تکاملی آن، هم اکنون در 7 هزار نسخه وهمراه با چند ویژه نامه درسال جهت کارکنان و مسيولین ذوب آهن و همچنین مسيولین و دست اندرکاران صنعت فولاد کشور منتشر و ارسال می‌گردد. ماهنامه تخصصی فولاد نیز با موضوع" علمی، اجتماعی و فرهنگی" (دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 1373)، به صنعت فولاد و دانش متالورژی می‌پردازد و مخاطب خاص خود را دارد. وب سایت ذوب آهن اصفهان به عنوان ویترین این شرکت در فضای وب، از قدمت 18 ساله برخوردار است و در زمره اولین وب سایت‌های سازمانی کشور می‌گردد که مرجع خوبی برای مخاطبین از جمله خبرنگاران جهت دستیابی به جدید‌ترین اطلاعات این شرکت در تمامی حوزه‌های مد نظر می‌باشد. پرتال داخلی شرکت نیز کارکرد درون سازمانی دارد. فصل نامه پیک خانواده از جمله نشریاتی است که به صورت ابتکاری جهت توسعه فضای همدلی در بین خانواده بزرگ ذوب آهن اصفهان منتشر شد و چاپ و انتشار ویژه نامه‌ها ونشریات دیگر از جمله یبهبود ایمنی و مناسبتی….


چنانچه می‌دانیم رسانه‌ها به عنوان یکی از نماد‌های اصلی دنیای مدرن، نقش مهمی در توسعه صنعتی جوامع ایفا نموده اند و به ویژه در کشور‌های در حال توسعه از چنان تاثیری برخوردار شدند که منجر به شکل گیری الگوی روزنامه نگاری توسعه شد. در این الگو، رسانه‌ها به عنوان چشم و گوش مردم، مدام در حال رصد کردن پیشرفت‌های اقتصادی و اجتماعی دولت‌ها هستند و نسبت به کلیه برنامه‌ها و پروژه‌های مهم اقتصادی و صنعتی و ... با دیدگاهی تحلیلی، انتقادی و هچنین حمایتی، اقدام به انتشار گزارش‌ها و تحلیل‌های خود می‌کنند.


دراین زمینه ذوب آهن اصفهان نیز با آگاهی از تاثیر چشمگیر رسانه‌ها در اطلاع یابی مردم از دستاورد‌های صنعتی و اقتصادی، همواره تعامل و ارتباط بسیار خوبی با رسانه‌های مختلف داشته و در این ارتباط با تبادل خبر وانجام مصاحبه‌های مطبوعاتی ورادیو تلویزیونی با مدیر عامل ودیگر مسوولین شرکت حس اعتماد دوجانبه جاری بوده است. ذوب آهن اصفهان همچنین در راستای مسيولیت اجتماعی خود حمایت از رسانه‌ها از جمله رسانه‌های محلی و سراسری را مدنظر داشته و رسانه‌ها نیز در شرایط مختلف با انعکاس دستاورد‌های این صنعت، نقش خود را به خوبی ایفا نموده اند. باپیگیری روابط عمومی شرکت، اصحاب رسانه درسطح استان وکشور نه تنها در انعکاس موفقیت‌ها و دستاورد‌ها بلکه در شرایط بحرانی نیز یار و یاور این صنعت پیشکسوت کشور بوده اند.


با توجه به اینکه در عصر حاضر، تکنولوژی‌های ارتباطی، فرایند‌های مختلف به ویژه روابط عمومی را دستخوش تحول ساخته اند، روابط عمومی ذوب آهن نیز فعالیت گسترده در شبکه‌های اجتماعی و دیگر ابزار‌های وب را مدنظر قرار داده و در راستای توسعه روابط عمومی الکترونیک نیزگام‌های مهمی بر می‌دارد.


نظر به نقشی که روابط عمومی در تبلیغات عمومی وتجاری و برند سازی دارد و با توجه به بازار رقابتی امروز، روابط عمومی ذوب آهن، برنامه ریزی جامعی در خصوص انواع تبلیغات محیطی، نمایشگاهی، اینترنتی، رسانه‌ای و ... شکل داده و این تبلیغات و برند سازی را در سطوح داخل شرکت؛ کشور و سطح بین المللی دنبال می‌کند.
ذوب آهن اصفهان در اغلب فعالیت‌های خود ضمن بهره گیری از متخصصان حوزه‌های مختلف روابط عمومی بر توان داخلی کارکنان این مجموعه تکیه دارد و فعالیت‌های مختلف از جمله تولید محتوای فرهنگی وتبلیغاتی، شرکت در نمایشگاه‌های مختلف داخل وخارج کشور، دعوت واجرای تشریفات برای مقامات بازدید کننده داخلی وخارجی وپذیرش وراهنمایی سایر بازدیدکنندگان تخصصی و عمومی از شرکت؛ برگزاری مراسم مختلف مذهبی؛ فرهنگی وهنری برای کارکنان وخانواده هایشان وسایر ذینفعان، فعالیت در حوزه وب، تهیه فیلم‌ها؛ مستند‌ها وعکس‌های صنعتی؛ ساخت تیزر و کلیپ وهمچنین تهیه؛ ضبط وپخش برنامه‌های متنوع از طریق شبکه داخلی تلویزیونی ورادیویی برای کارکنان را با استفاده از توان همکاران خود ساماندهی واجرا می‌نماید.


روابط عمومی ذوب آهن در راستای مسيولیت اجتماعی واستقرار الگوی دوسویه روابط عمومی، تلاش نموده از طریق شیوه‌های مختلف افکارسنجی از آراء و نظریات ذینفعان خود از جمله کارکنان؛ سهامداران، تامین کنندگان، مشتریان و مردم جامعه اطراف آگاه شده وبا انتقال نتایج به مسيولان مربوطه وپیگیری لازم پاسخ گوی خواسته ها‌ی ذینفعان بوده وا ستراتژی‌های خود را بر این مبنا به روز رسانی نماید. در پایان شایسته است که از مدیران روابط عمومی ذوب آهن اصفهان در طی پنجاه سال گذشته یادکنیم:
زنده یاد مرحوم محمود حجتی از سال 1347 تا 1358- محمود بزم آرا از سال 58 تا 1360- زنده یاد مرحوم حسن فامیل دردشتی از سال 60 تا 1372- سید جمال میر حسینی از سال 72 تا 1374- علیرضا بختیاری از سال 74 تا 1380 (مدیر مسول فعلی روزنامه دنیای اقتصاد). - حمیدرضا قندی از سال 80 تا 1385- علیرضا امیری از 85 تا 1388- مجید رضایی از سال 88 تا 1389- حسن آمهدی از سال 89 تا 1391- محمدرضا کجباف از سال 91 تا 1395- علیرضا امیری از 95 تا کنون

مردم از ساعت 12 تا 18 کمتر برق مصرف کنند سقوط بازار ارز مجازی ادامه دارد پیش‌بینی بورس 31 خرداد / بازار در 2 روز آینده منفی می‌شود؟ سقوط بازار ارز مجازی/ بیت کوین 1200 دلار ریخت واکنش مثبت بازار سرمایه به تحولات سیاسی کشور/ دلالان نمی‌خواهند بورس رشد کند بلیت پرواز تهران - مشهد یک میلیون تومان شد رانا پلاس در آستانه ورود به بازار/ ویژگی‌های محصول جدید ایران خودرو ضبط 24 دستگاه تولید ارز دیجیتال در قزوین مخالفت وزیر صمت با عرضه خودرو در بورس/ طرح جدید قیمت‌گذاری خودرو رشد چشمگیر در سود هر سهم "ونوین" "ودی" به هر سهم 4723 ریال اختصاص داد تغییر مالکیت 1.3 میلیارد اوراق بهادار مالی سود "وصندوق" دو برابر شد هشدار تحلیلگران به ریزش قیمت بیت کوین دولت با افزایش قیمت بلیت هواپیما مخالفت کرد اجاره و فروش مسکن؛ کدام مناطق تهران ارزان شد؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | کاهش نرخ دلار در صرافی ملی قیمت اجاره و خرید مسکن در قم + جدول کارشناس آمریکایی:‌ بانک‌های مرکزی کشورها 10 سال از بازار ارزهای مجازی عقب افتاده‌اند کدام خودرو‌های زیر 400میلیون ارزان شدند؟ امروز 30 خرداد بورس چگونه به پایان رسید؟ تاکید به اعضای ستاد اقتصادی دولت برای ارايه گزارش به ريیس جمهور منتخب بازار مجازی‌ها هم‌چنان منفی/ ریزش قیمت ارزهای مجازی برای سومین روز متوالی "شرانل" در مجمع 5000 ریال تقسیم کرد / پرداخت سود سهام از طریق سامانه سجام طلا و سکه در بازار امروز چند؟ انتقال وجه کارت به کارت از طریق اپلیکیشن دیجی‌پی در بانک رفاه راه اندازی شد شاخص بورس در مدار صعود ساعت‌های قطعی برق در استان تهران رشد 1689 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 13 هزار میلیارد تومان فراتر رفت رشد 1689 واحدی شاخص کل مطالبه فعالان بازار سهام از رییسی بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی در بورس امروز (30خرداد) / روند نوسانی خروج پول ادامه دارد نمای پایانی بورس (30خرداد1400) / شاخص کل با رشد هزار و 700واحدی همراه شد چراغ سبز سهام به دولت جدید؟ ارزش پالایشی یکم 30 خرداد 1400 چقدر کاهش یافت؟ شاخص با رشد 1689 واحدی به کار خود پایان داد ارتباط با سامانه سازمان راهداری کشور در کوتاه‌ترین زمان ممکن عرضه 5هزار میلیارد ریال صکوک مرابحه انتظارات بورسی از دولت جدید عرضه 5 هزار میلیارد ریال صکوک مرابحه کمبود شیرخشک به زودی جبران می‌شود شاخص در لحظات پایانی سبزپوش است بازار سرمایه، شفاف‌ترین سرپناه برای نقدینگی و تامین مالی وزیر صنعت: با عرضه خودرو در بورس مخالفم تحلیل قیمت بیت کوین | آیا سقوط نزدیک است؟ قیمت دلار امروز 30 خرداد 1400 چقدر شد؟ سهامداران در انتظار مشخص شدن برنامه دولت جدید برای بازار سرمایه تحلیل بورس امروز 30 خرداد / بعد از انتخابات چه زمانی وارد بازار سرمایه شویم؟ نمای میانی بورس (30خرداد) / شاخص کل بیش از دو هزار واحد رشد کرد در این لحظات شاخص با رشد 2600 واحدی همراه است

در حال بارگیری...