جزيیات بسته جدید سیاست ارزی بانک مرکزی

جزيیات بسته جدید سیاست ارزی بانک مرکزی

ريیس کنفدراسیون صادرات ضمن تشریح بسته سیاست ارز حاصل از صادرات بانک مرکزی، گفت: دارندگان تعهد ارزی سال98 و99 رفع تعهد کنند تا از استرداد مالیات‌برارزش‌افزوده و معافیت مالیاتی برخوردار شوند.
مهر: محمد لاهوتی با اشاره به ابلاغیه جدید بانک مرکزی در خصوص روش‌های بازگشت ارز صادراتی 1400، اظهار داشت: از سال 97 موضوع تعهد ارزی صادرکنندگان به یک چالش جدی بین دولت و فعالان اقتصادی در عرصه صادرات و صادرکنندگان تبدیل شده و چندین و چند بخشنامه پی در پی از سوی بانک مرکزی صادر شد که به دلیل ناکارآمدی با بخشنامه‌های جدیدی جایگزین شده است.
 
ريیس کنفدراسیون صادرات ایران افزود: در نهایت این اتفاقات باعث دستور ريیس‌جمهور به معاون اقتصادی شد که منتج به ابلاغیه 177 ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در آبان ماه سال 99 گردید. در این زمان به نظر فعالان اقتصادی و اتاق بازرگانی ایران، این ابلاغیه یکی از موضوعات مهمی بود که رفع بسیاری از مشکلات صادرکنندگان در آن دیده شده بود، اگرچه همچنان ابهاماتی نیز در پی داشت که عملا اجرای این ابلاغیه را بلااثر می‌کرد.
 
وی تصریح کرد: بر این اساس موضوعاتی باید در این ابلاغیه مورد اصلاح قرار می‌گرفت تا صادرکنندگان بتوانند یک بار برای همیشه، تکلیف خود در بازگشت ارز صادراتی را بدانند؛ اما در نهایت با توجه به اختیاری که ستاد هماهنگی اقتصادی دولت برای موضوع صادرات و واردات کالا از محل ارز صادرات به وزارت صنعت، معدن و تجارت داده بود، موضوع اصلاح این ابلاغیه در کمیته اقدام ارزی سازمان توسعه تجارت ایران در دستور کار قرار گرفت.
 
به گفته لاهوتی، برگزاری جلسات متعدد در قالب کمیته اقدام ارزی منجر به ارايه پیشنهادات 13 بندی از سوی این کمیته به ستاد هماهنگی اقتصادی دولت شد که البته این پیشنهادات، به امضای همه اعضای کارگروه از جمله سازمان امور مالیاتی، گمرک ایران، سازمان توسعه تجارت، معاونت امور صنایع وزارت صمت و نمایندگان هر سه اتاق رسید؛ اما متاسفانه بررسی آن، 4 ماه معطل ماند و در نهایت با مکاتبه‌ای که روسای سه اتاق بازرگانی، تعاون و اصناف با ريیس جمهور صورت گرفت، موضوع در معاونت اقتصادی ریاست جمهوری مورد بحث قرار گرفت و در نهایت، در بند 15 ابلاغیه که مکملی بر ابلاغیه 177 بود، کمیته ماده 2 مکلف شد که ظرف مدت یک هفته پیشنهادات اتاق‌ها را بررسی کند.
 
جزيیات بسته جدید بانک مرکزی
 
وی اظهار داشت: روز گذشته بسته سیاستی ارز حاصل از صادرات از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد و از آنجایی که مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی بوده، تمام شرایط برگشت ارز صادراتی از سال 97 تا 1400 در آن دیده شده است.
 
لاهوتی با بیان اینکه موضوعات مهمی در ابلاغیه جدید بانک مرکزی برای برگشت ارز صادراتی مورد توجه قرار گرفته، اظهار داشت: افرادی که فروش ریالی تا 16 مرداد 97 داشته و به هر دلیلی در سامانه طراحی شده از سوی بانک مرکزی امکان رفع تعهد ارزی نیافته‌اند، فرصت یافتند تا آخر خرداد 1400 نسبت به ثبت فروش ریالی کالای صادراتی خود در سامانه جامع تجارت اقدام کرده و رفع تعهد انجام دهند.
 
وی افزود: صادرکنندگانی که در سال 98 کالا صادر کرده، مجدد فرصت یافته‌اند تا 31 تیرماه امسال و صادرکنندگان سال 99 نیز تا پایان شهریورماه 1400 فرصت خواهند داشت که تعهد ارزی خود را ایفا کرده و رفع تعهد کنند؛ ضمن اینکه روش‌های بازگشت ارز نیز موضوعی بسیار حايز اهمیت است که در وهله اول باید 90 درصد ارزش پروانه‌های صادراتی به عنوان تعهد صادرکنندگان رفع شود.
 
حل مشکلات صادرکنندگان در افغانستان و سی‌آی‌اس
 
لاهوتی گفت: موضوعاتی که همواره مورد نگرانی صادرکنندگان بوده هزینه‌هایی بود که به آن‌ها تحمیل می‌شد که خوشبختانه اینجا پذیرفته شده و روش‌های اعلامی بازگشت ارز نیز شامل «فروش ارز به سامانه نیما»، «واردات در مقابل صادرات خود»، «واگذاری ارز حاصل از صادرات به غیر»، «تسویه بدهی ارزی در قالب دریافت وام از صندوق توسعه ملی، فاینانس» و نیز «فروش ارز به صورت اسکناس به بانک‌ها و صرافی‌ها با نرخ سنا» است که خیلی از مشکلات برخی از صادرکنندگان در افغانستان و سی آی اس را حل می‌کند.
 
وی افزود: در مورد خدمات فنی و مهندسی نیز تعیین تکلیف صورت گرفته که با 10 درصد اعتبارسنجی در سقف تعیین شده وزارت صمت، صادرکنندگان می‌توانند رفع تعهد ارزی کنند؛ ضمن اینکه مرزنشینی و سهمیه تعیین شده برای پیله وران نیز تعیین تکلیف شده؛ همچنین در صورت عدم بازگشت ارز در موعد مقرر عدم امکان استفاده از امکانات دولتی همچون تسهیلات، اخذ و تمدید کارت بازرگانی، مشوق‌های صادراتی و معافیت‌های مالیاتی وجود دارد.
 
لاهوتی گفت: موضوعی که مهم است این است که به هر حال در یک جایی فعالان اقتصادی بخش خصوصی و نمایندگان اتاق به تعامل رسیدند و موضوعات را از سال 97 تا پایان 1400 تعیین تکلیف کردند و حسن این است که در فروردین ماه 1400 این ابلاغیه صادر شده و تا پایان سال 1400 نیز اعتبار دارد.
 
وی افزود: کسانی که به هر دلیلی رفع تعهد ارزی نکرده‌اند تعیین تکلیف شده‌اند و از همه مهمتر دارندگان تعهد ارزی در سال‌های 97 و 98 می‌توانند به روش‌های اعلامی رفع تعهد کرده و از استرداد مالیات بر ارزش افزوده و معافیت‌های مالیاتی برخوردار شوند.
 
به گفته ريیس کنفدراسیون صادرات ایران، مدت زمان بازگشت ارز کماکان 4 ماه است و مگر اینکه وزارت صمت تشخیص دهد که در برخی از رشته‌های کالایی باید این مدت افزایش یابد و با اعلام به بانک مرکزی عملا فرصت به صادرکنندگان آن گروه کالایی داده خواهد شد تا بیش از 4 ماه رفع تعهد ارزی کنند.
local_offerبرچسب‌ها:
دولت یا بانک مرکزی؛ بزرگ‌ترین بدهکار کیست؟

دولت یا بانک مرکزی؛ بزرگ‌ترین بدهکار کیست؟

بانک مرکزی ادعای بدهکاری به دولت را با استناد به ترازنامه و قدرت خلق پول خود رد می‌کند و معتقد است اگر این بدهکاری درست ‌بود،

Bartarinha.ir/
ريیس بانک مرکزی: اینستکس فیک بود

ريیس بانک مرکزی: اینستکس فیک بود

ريیس کل بانک مرکزی گفت: اینستکس یک موضوع فیک بود که حتی کسانی هم که عضو اینستکس بودند به آن باور نداشتند.

Bartarinha.ir/
توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار سرمایه

توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار سرمایه

توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار سرمایه

BourseNews.ir/
واکنش ريیس کل بانک مرکزی به اظهارات نوبخت

واکنش ريیس کل بانک مرکزی به اظهارات نوبخت

عبدالناصر همتی، ريیس کل بانک مرکزی در یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: اخیرا به نقل از ريیس محترم سازمان برنامه و بودجه مطلبی در رسانه ها منتشر شده است، مبنی بر این که، بانک مرکزی بزرگترین بدهکار...

Bartarinha.ir/
هشدار بانک مرکزی به سفته‌بازان در روز گرانی دلار صرافی ملی

هشدار بانک مرکزی به سفته‌بازان در روز گرانی دلار صرافی ملی

در حالی که دلار صرافی ملی امروز 1٫5 درصد گران شده بانک مرکزی به سفته‌بازان و معامله‌گران فردایی هشدار داده که نسبت به جوسازی‌ها برای فروش دلار در نرخ‌های بالا واکنش مناسب نشان می‌دهد.

TejaratNews.com/
اعتراف رییس کل بانک مرکزی به چاپ پول

اعتراف رییس کل بانک مرکزی به چاپ پول

ريیس کل بانک مرکزی بر این موضوع تاکید دارد و اذعان می‌کند که فروش ارز‌های صندوق توسعه ملی و چاپ پول توسط این بانک که قانون آن را مکلف کرده بوده، عامل اثرگذار بر تورم بوده است.

Bartarinha.ir/

جلسه گروه 24 به ریاست رییس کل بانک مرکزی ایران برگزار می‌شود

دژپسند: یک ریال هم از بانک مرکزی استقراض نشد

دژپسند: یک ریال هم از بانک مرکزی استقراض نشد

وزیرامور اقتصادی و دارایی گفت: صاحب نظران سال گذشته می‌گفتند دولت 120 هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض خواهد کرد درصورتیکه حتی یک ریال هم از بانک مرکزی استقراض نشد.

Bartarinha.ir/
تلاش بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی علیرغم شوک ارزی و شیوع کرونا

تلاش بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی علیرغم شوک ارزی و شیوع کرونا

رییس کل بانک مرکزی از تلاش حداکثری این بانک برای کنترل نقدینگی علیرغم شوک ارزی و شیوع کرونا خبر داد.

Borna.news/
ارسال پرونده ريیس سابق بانک مرکزی به دادگاه

ارسال پرونده ريیس سابق بانک مرکزی به دادگاه

دادستان تهران از ارسال پرونده مداخلات ارزی 30 میلیارد دلاری و 60 تن طلا به دادگاه خبر داد.

Bartarinha.ir/
پیشنهاد کارشناسان برای اصلاح بورس/یادآوری جایگاه بانک مرکزی در حمایت از بازار سرمایه

پیشنهاد کارشناسان برای اصلاح بورس/یادآوری جایگاه بانک مرکزی در حما...

جمعی از کارشناسان بازار سرمایه در نامه‌ای به نقش و جایگاه بانک مرکزی در حمایت از بازار سرمایه به عنوان ثروت ملی تاکید کردند و پیشنهادهایی برای اصلاح روند بورس ارايه کردند.

FarsNews.ir/
نامه ريیس سازمان بورس به بانک مرکزی در مورد نرخ تسعیر ارز/ یورو 12900 و دلار 11 هزار تومان تعیین شد

نامه ريیس سازمان بورس به بانک مرکزی در مورد نرخ تسعیر ارز/ یورو 12...

ريیس سازمان بورس در نامه‌ای به ريیس کل بانک مرکزی در مورد نرخ تسعیر ارز در سال گذشته اعلام کرد،‌ تسعیر برای نرخ یورو 12 هزار و نهصد تومان و برای دلار 11 هزار تومان تعیین شد.

FarsNews.ir/
قیمت دلار امروز چهارشنبه 27 اسفند 99/ نرخ رسمی انواع ارز در بانک مرکزی

قیمت دلار امروز چهارشنبه 27 اسفند 99/ نرخ رسمی انواع ارز در بانک م...

نرخ ارز در پنجمین روز هفته با عدم تغییر قابل توجه همراه شده است. به گونه ای که شاخص ارزی با اندکی کاهش نسبت به روز قبل، قرار دارد.

NabzeBourse.ir/
جزيیات تازه از مالیات خریداران سکه از بانک مرکزی

جزيیات تازه از مالیات خریداران سکه از بانک مرکزی

در خصوص مودیانی که امکان پرداخت مالیات مقطوع خرید سکه از بانک مرکزی در سال 1399 را به صورت کامل تا پایان خردادماه سال 1400 ندارند، مالیات مقطوع تعیین شده حداکثر تاچهار ماه به صورت مساوی تقسیط می‌شود.

TejaratNews.com/
در گروه بیمه "اتکای" و "ما" معاملات مثبت دارند معاملات منفی همراه با افت 2 درصدی در "لوتوس"، "امید"، "کالا"، "بورس" و "تملت" معاملات "ثفارس"، "ثمسکن" و" ثرود" همراه با افت 3 درصدی معاملات منفی "سپیدار" و "رافزا" با افت 3 درصدی "سپ" در صفر تابلو سبز است "تمحرکه" و "خپارس" قرارداد منعقد کردند شاخص کل بورس امروز 19 اردیبهشت / بازار یک‌دست قرمز شد سه‌قفل شدن «سود» و «صف‌های فروش» بورس کاهش 15درصدی قیمت خودرو‌های خارجی احتمال بازگشت خارجی‌ها به آزادراه تهران - شمال شاخص بورس به زیر یک میلیون واحد می‌رسد؟/ تاثیر احیای برجام بر بازار سرمایه پیش‌گشایش بورس امروز 19 اردیبهشت / خودرویی‌ها در صف فروش پیش‌بینی تعیین تکلیف معاملات بورس از هفته نخست خردادماه سود سهام عدالت شب عید فطر واریز می‌شود خصوصی‌سازی نافرجام؛ هفت‌تپه آزاد شد شرایط مشابه بازار امروز با روزهای گذشته فایل‌های رهن و اجاره مسکن آب رفت مسکن با دلار 30هزار تومانی یا 19هزار تومانی؟ سیگنال‌های مهم بورس امروز یکشنبه 19 اردیبهشت / اخبار احتمالا اثر گذار بر بازار سرمایه جشن کارگران هفت تپه به مناسبت خلع ید هشدار پلیس نسبت به کلاهبرداری صرافان تقلبی شرایط پیش‌فروش جدید محصولات سایپا اعلام شد نوسان قیمت‌ها در بازار خودرو 4 عامل رشد قیمت مسکن تامین 100 درصد نهاده دامی از بازار آزاد قیمت خودروهای کارکرده زیر 200 میلیون تومان جزيیات استخدام شرکت خودروسازی مدیران‌خودرو ارزش بازار فرابورس به یک میلیون و 175 هزار میلیارد تومان رسید ارز دیجیتال شیبا اینو همچنان در حال صعود/ نقشه بازار ارزهای دیجیتالی چگونه بود؟ قیمت‌های بازار طلا و سکه در آغاز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 1400/2/18 بازار خودرو در انتظار کاهش قیمت/شورای رقابت وکیل مدافع خودروسازان شد؟ مالیات‌ گرفته شده توسط دولت برای خود بورس خرج می‌شود؟ پیش بینی بورس فردا 19 اردیبهشت 1400/ صف های فروش برچیده می شود؟ عرضه طلاهای خانگی به بازار/ سکه به هشت میلیون تومان می‌رسد؟ چند درصد شاغلان در بخش خصوصی فعالند؟ تلاش خودروسازان برای آزادسازی قیمت‌ها پرواز صفرها، معجزه ای دیگر در بازار سرمایه انتخابات مجامع استانی سهام عدالت باید ابطال شود کشف 277 ماینر از یک خانه عطش عجیب ایرانی‎‌ها برای خرید ملک در ترکیه/ خریداران 10 برابر شدند پیش‌بینی بورس یکشنبه 19 اردیبهشت 1400 / از بازار خروج کنیم یا نکنیم؟ قاچاق انبه با هواپیما؛ هر عدد 60هزار تومان شد! ظریف به دخالت میدان در دیپلماسی معترض است آگهی افزایش سرمایه این دو نماد بر روی کدال رفت! نرخ فروش مسکن در تهران / محلات ارزان تهران کجاست؟ عدم رضایت خودروسازان از تصمیمات شورای رقابت/ نامه‌نگاری برای آزادسازی قیمت‌‌‌ها سه نماد دست به افشای اطلاعات زدند/ یک نماد خودرویی از انعقاد قرارداد مهم خبر داد شاخص بورس افت کرد بانک ملت سود تسعیر ارز را چگونه محاسبه کرد؟ برنامه های آتی غگیلا چیست؟/ علت کاهش مبلغ افزایش سرمایه چه بود؟

در حال بارگیری...