تاثیر مذاکرات جدید بر نرخ ارز / نرخ ایده‌آل دلار چقدر است؟

تاثیر مذاکرات جدید بر نرخ ارز / نرخ ایده‌آل دلار چقدر است؟

به اعتقاد مهدی سوری حتی اگر برجام بتواند تاثیر چشم‌گیری هم داشته باشد و نرخ ارز را دچار ریزش شدید کند، این ریزش اکنون به نفع اقتصاد نیست. او می‌گوید: نرخ ایده‌آل دلار اکنون 20 تا 22 هزار تومان است؛ بیشتر از آن به معیشت مردم و کمتر از آن به کسب و کارها آسیب وارد می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، نرخ دلار صرافی ملی در هفته‌ای که گذشت مجموعا 744 تومان کاهش یافت و درواقع سه درصد ارزان‌تر شد. این روزها با بیشتر شنیده شدن زمزمه‌های برجام به نظر می‌رسد دوباره معامله‌گران در بازار ارز بیشتر بر مبنای اخبار موقعیت خرید و فروش خود را تعیین می‌کنند. با این حال به باور فعالان بازار ارز این بار از خوش‌بینی‌های سابق خبری نیست و معامله‌گران اگرچه دست به عصا جلو می‌روند اما اجازه نمی‌دهند سیگنال‌های هیجانی برجام مسیر معاملات آنان را منحرف کند.

همین هم باعث شده با وجود برگزاری جلسات نشست برجامی در هفته گذشته، نرخ ارز در بازار آزاد در مسیر سابق خود حرکت کند و ریزشی در کار نباشد.

امیدها نسبت به نتیجه‌بخش بودن گفتگوهای برجام این بار کمرنگ‌تر از همیشه هستند. تقابل درخواست رفع همه تحریم‌ها از سوی ایران در برابر بازگشت گام به گام آمریکا یکی از دلایل آن است. با توجه به این که به نظر می‌رسد همه چیز احتمالا به توان اروپا در میانجی‌گری مناسب و یافتن نقطه تعادل در این میان بستگی داشته باشد، معامله‌گران ارزی هم با توجه به میزان خوش‌بینی نسبت به این میانجی‌گری، دست به خرید یا فروش می‌زنند.

در طرف دیگر ماجرا اما کارشناسانی از جمله بهاءالدین حسینی‌هاشمی و داوود سوری قرار دارند که معتقدند خوش‌بینی به تاثیر برجام، حتی در صورت بازگشت طرفین به آن، واهی است چرا که وضعیت قرمز برخی شاخص‌های اقتصادی از جمله رشد افسارگسیخته نقدینگی به سرعت تاثیر برجام را خنثی می‌کند. بنابراین چند روز پس از بازگشت احتمالی به برجام و فروکش کردن هیجات در بازار ارز آش همان است و کاسه همان.

حالا مهدی سوری، کارشناس بازارهای مالی، در گفتگو با تجارت‌نیوز از بعد دیگری از ماجرا می‌گوید. به باور او حتی اگر برجام بتواند تاثیر چشم‌گیری هم داشته باشد و نرخ ارز را دچار ریزش شدید کند، این ریزش اکنون به نفع اقتصاد نیست.

اجازه کاهش بیش از حد دلار داده نشود

این کارشناس معتقد است مادامی که تولید نقدینگی شتاب بیشتری از رشد اقتصادی ما دارد، تورم جز لاینفک اقتصاد ماست. با این حال بهبود روابط تجاری و اقتصادی کشور در پی برجام می‌تواند از یکسو رشد اقتصادی ما را به بهبود ببخشد و از طرف دیگر با افزایش درآمدهای ارزی دولت، کسری بودجه کم و تولید نقدینگی محدودتر می‌شود.

او می‌افزاید: البته مهم‌تر از توافق این است که ما بتوانیم از آن به شکل بهینه استفاده کنیم. متاسفانه ما در فرصت قبلی برجام نتوانستیم از آن خوب استفاده کنیم. نکته دیگر آن است که افزایش نرخ ارز و جهش‌های ارزی منشا بسیاری از فسادها، پایین آمدن قدرت خرید مردم و کاهش رفاه عمومی بوده اما در شرایط فعلی کاهش شدید نرخ ارز هم به علت ساختار اقتصادی‌مان به کسب و کارها آسیب می‌زند.

سوری ادامه می‌دهد: مثلا وقتی کارخانه‌ای مواد اولیه‌اش را با دلار 25 هزار تومانی خریده، فروش محصولاتش با دلار کمتر از 20 هزار تومانی امکان ندارد و باعث ورشکستگی کسب و کار می‌شود. بنابراین در اقتصاد ما نرخ ارز باید ثبات داشته داشته باشد، کسب وکارهای ما برای ادامه فعالیت متاسفانه به مقدار کمی تورم نیاز دارند و تا زمانی که ساختار این وضعیت در اقتصاد ما اصلاح نشود، به اجبار باید ادامه یابد.

این کارشناس تاکید دارد که حتی اگر با برجام مسيله نقدینگی ما بهبود پیدا کند، بهترین تصمیم این است که اجازه کاهش بیش از حد دلار هم داده نشود، چون از نظر رفاه عمومی هم دست آخر تفاوتی به ‌حال مردم نمی‌کند؛ بارها شاهد بودیم اجناسی که با بالا رفتن دلار بالا رفتند با پایین آمدن دلار ارزان نشدند.

قیمت ایده‌آل دلار

سوری در پاسخ به این سوال که اصلا آیا با وجود نقدینگی بیش از سه هزارهزارمیلیارد تومانی امکان ریزش شدید دلار با برجام وجود دارد؟ می‌گوید: در اقتصادی که توسط دولت اداره می‌شود، توازن قدرت در آن برقرار نیست و یک تصمیم سیاسی می‌تواند معادلات اقتصادی را تغییر دهد، امکان همه چیز هست‌ اما شرایط مثبت و بهینه‌ای وجود ندارد و افرادی که قرار است این تصمیم را بگیرند انگیزه برای این کار ندارند.

او با یادآوری نقش دولت در تعیین نرخ ارز ادامه می‌دهد: بزرگترین تولید کننده و مصرف‌کننده ارز در کشور ما دولت است. ما در ریزش قبلی قیمت دلارهم شاهد بودیم که صرافی‌های بانکی شروع به خرید دلار کردند و از کاهش بیشتر نرخ ارز جلوگیری کردند وگرنه دلار می‌توانست بین 20 تا 22 هزار تومان پایین بیاید.

این کارشناس در نهایت تاکید می‌کند که قیمت 20 تا 22 هزار تومان برای دلار در شرایط فعلی ما بسیار ایده‌آل است. لازم است توجه شود که کم‌تر از این قیمت به کسب و کارها و بیشتر از آن به معیشت مردم آسیب وارد می‌کند.

مطالعه بیشتر: برجام باعث سقوط قیمت ارز می‌شود؟/ تاثیر برجام بر وضعیت اقتصادی

 

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی امروز 25 شهریور 1400

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی امروز 25 شهریور 1400

قیمت فروش دلار آمریکا امروز در صرافی ملی 26 هزار و 660 تومان اعلام شد که نسبت به روز گذشته کاهش داشته است.

TejaratNews.com/

کاهش انتظارات افزایشی در بازار دلار / پیش‌بینی‌ها از قیمت دلار چیست؟

قیمت‌ها در بازار طلا و سکه دوباره کاهشی شد / قیمت دلار و یورو امروز 1400/6/24

قیمت‌ها در بازار طلا و سکه دوباره کاهشی شد / قیمت دلار و یورو امرو...

قیمت طلا و سکه امروز بر خلاف ثبات بهای طلای جهانی و با پیروی از افت نرخ ارز، کاهش یافت که بر این اساس قیمت سکه طرح جدید به 11 میلیون و 934 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی امروز 24 شهریور 1400

قیمت دلار امروز 24 شهریور چقدر شد؟

قیمت دلار امروز 24 شهریور چقدر شد؟

قیمت دلار در بازار آزاد امروز تغییرات زیادی را نداشت و در نرخ 27هزار و 400 تومان به فروش می‌رسد. نرخ ارز در صرافی ملی امروز با کمی کاهش 26761 تومان ثبت شد.

TejaratNews.com/

اصلاح قیمتی دلار طبیعی بود؟ / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 24 شهریور

خریداران دلار احتیاط کنند / سیگنال مهم وین برای قیمت دلار

خریداران دلار احتیاط کنند / سیگنال مهم وین برای قیمت دلار

هرچند قیمت دلار مجددا صعوده شده و تا 27650 تومان افزایش یافته اما با اخبار جدید از وین به نظر می‌رسد ممکن است مجددا متاثر از اخبار سیاسی یک روند نزولی به خود بگیرد.

TejaratNews.com/
قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 1400/6/23

قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 1400/6/...

قیمت طلا و سکه امروز بر خلاف رشد بهای طلای جهانی و با پیروی از رشد نرخ ارز، افزایش یافت که بر این اساس قیمت سکه طرح جدید به 12 میلیون و 2 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/

بازگشت دلار به کانال 27 هزار تومان / قیمت دلار امروز 23 شهریور

سیگنال مهم دبی برای دلار تهران / پیش‌بینی دلار پس از تحریم امارات

سیگنال مهم دبی برای دلار تهران / پیش‌بینی دلار پس از تحریم امارات

امارات هم ایران را تحریم کرد. اما چرا این خبر می‌تواند برای بازار ارز ایران مهم باشد؟ سهم امارات از کل درآمدهای ارزی مربوط به بخش صدور کالا چقدر است؟

TejaratNews.com/
قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی امروز 23 شهریور 1400

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی امروز 23 شهریور 1400

صرافی ملی امروز قیمت فروش دلار آمریکا را 24 هزار و 541 تومان اعلام کرد که نسبت به روز گذشته افزایش حدود 100 تومانی را ثبت کرد.

TejaratNews.com/

کاهش قیمت دلار با سیگنال مثبت برجامی

اخبار سیاسی مهم برای قیمت دلار / خریداران دلار بخوانند

اخبار سیاسی مهم برای قیمت دلار / خریداران دلار بخوانند

روز گذشته همه بازارها روندی نزولی به خود گرفتند و قیمت دلار تا 27 هزار تومان ارزان شد. مهمترین اتفاق به نظر می‌رسد توافق هسته‌ای موقت ایران باشد. اما در ادامه چه اخبار سیاسی مهم دیگری منتشر شده است؟

TejaratNews.com/
شرط دلار برای کاهش بیش‌تر چیست؟ / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 23 شهریور

شرط دلار برای کاهش بیش‌تر چیست؟ / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 23 شهری...

در سومین روز هفته، سومین افت متوالی دلار رقم خورد. روز دوشنبه، قیمت دلار 350 تومان از ارزش خود را از دست داد و در محدوده 27 هزار و 150 تومان قرار گرفت.

TejaratNews.com/
قیمت سکه طرح جدید به کانال 11 میلیون تومانی بازگشت / قیمت دلار و یورو امروز 1400/6/22

قیمت سکه طرح جدید به کانال 11 میلیون تومانی بازگشت / قیمت دلار و ی...

قیمت طلا و سکه امروز بر خلاف رشد بهای طلای جهانی، کاهش یافت که بر این اساس قیمت سکه طرح جدید به 11 میلیون و 892 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
پرواز‌های اربعین ایرلاین عراقی لغو شد شاخص کل به جای رشد عقب نشست؛ علت چه بود؟ کوچ دلالان مسکن از شمال تهران به ترکیه پیش‌بینی بورس هفته آخر شهریور / برجام تاثیری روی بورس نمی‌گذارد شاخص کل برای رسیدن به تراز 1/7 میلیون واحد، نیاز به استراحت دارد! 10 هزار واحد مسکونی برای محرمان ساخته می شود سهمیه سوخت چه تغییری می‌کند؟ / «بنزین بهانه‌ای برای افزایش قیمت‌ها» روش‌های انتخاب صندوق سرمایه‌گذاری مناسب را بیاموزید قیمت دلار و یورو در بازار آزاد آیا سهام می‌تواند جایگزین سکه در مهریه شود؟ احتمال افزایش دوباره قیمت تلفن‌همراه قیمت طلا و سکه در بازار امروز افشای فهرست زمین و ساختمان شرکت‌های بورسی، بر سود و قیمت‌ سهام تاثیری ندارد به جای سکه، سهام مهریه کنید بررسی روند سهام عدالت در هفته گذشته / افت 3 درصدی سبد 532 هزار تومانی سهام عدالت هنوز طرفدار دارد شانه تخم مرغ 55 هزار تومان شد؟ عرضه 183میلیون دلار در سامانه نیما نرخ رسمی یورو و 19 ارز کاهش یافت بی‌ اثر بودن افشای فهرست زمین و ساختمان شرکت‌های بورسی، بر سود و قیمت‌ سهام انتقاد یک روزنامه از گرانی تخم‌مرغ قسط وام جدید مسکن چقدر است؟ افت 2٫5 درصدی شاخص کل/ بازار هفته آینده نوسانی است افت و خیز شاخص کل بورس در هفته‌ای که گذشت شستا 17 شرکت را تا سال آینده عرضه اولیه می‌کند / ستاره خلیج فارس زمستان می‌آید جلسه هیات مدیره " غشوکو " با موضوع افزایش سرمایه نرخ رسمی یورو و 19 ارز کاهش یافت قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی امروز 25 شهریور 1400 تغییر ترکیب هیات مدیره " فنوال " افزایش قیمت 13 درصدی سه محصول "کاسپین" زمستان 1400 با کمبود 200میلیون متر مکعب گاز سهام " دلقما " فقط یک خریدار داشت " فالوم " برنده فروش سیم به شرکت عراقی افزایش‌سرمایه 166درصدی از سودانباشته "غدام" قبض‌های نجومی برق بررسی می‌شوند افزایش ظرفیت کیفی و کمی پالایشگاه‌های کشور خرید وام 480 میلیونی مسکن چقدر پول می خواهد؟ توتو بازی دلاری‌ها دلیل صدور قبض‌های نجومی چیست؟/«یک ماه خانه نبودیم و دوبرابر هزینه دادیم!» با همکاری وزارت صمت اجازه آشفتگی بازار را نمی‌دهیم کاهش انتظارات افزایشی در بازار دلار / پیش‌بینی‌ها از قیمت دلار چیست؟ فولاد مبارکه تولیدکننده است نه توزیع کننده تفاوت بازار اول با دوم بورس چیست؟ / چه شرکت‌های در تابلوی اصلی بورس هستند؟ ارزش دارایی‌های بلوکه‌شده فولاد مبارکه به 160 میلیون یورو می‌رسد فهرست املاک کمتر از یک میلیارد تومان در تهران سیگنال اروپا برای قیمت دلار تهران / تهدید جدید در بازار ارز ایرانی‌ها چقدر «پول زیر تشک» دارند؟ کاهش 30 تا 50درصدی قیمت خودرو‌ در راه است؟ قیمت گوشی‌های جدید شیايومی در ایران جزيیات طرح تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار

در حال بارگیری...