«عرضه خودرو در بورس» آغاز شد/ افتتاح تالار بورس املاک، به زودی

«عرضه خودرو در بورس» آغاز شد/ افتتاح تالار بورس املاک، به زودی

وزیر اقتصاد در مراسم افتتاح عرضه خودرو در بورس کالا گفت: تالار املاک و مستغلات در ماه‌های آینده راه اندازی می شود تا زمینه را برای نوع دیگری از تعاملات اقتصادی ایجاد کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بورس کالا، سید احسان خاندوزی امروز چهارشنبه 26 مرداد در آيین افتتاح عرضه خودرو در بورس کالا گفت: برخلاف برخی تحلیل‌ها و فضاسازی‌هایی که در عرصه رسانه‌ای کشور در خصوص بی برنامه بودن دولت در عرصه اقتصادی صورت می‌گیرد، سلسله اقداماتی در ماه‌های گذشته صورت گرفت و همه این‌ها نخ تسبیحی است که عمل سیاست گذاری اقتصادی را نشان می‌دهد و به این سمت حرکت می‌کنیم که رانت را از تجارت و توزیع پاک کنیم.

خاندوزی با بیان اینکه سیاست اصلاح رایانه‌ای که در اردیبهشت صورت گرفت، در این مسیر معنا می‌شود عنوان کرد: در موضوع خودرو جریان‌های متعددی خوش نداشتند و ندارند که فرآیند تجارت و توزیع این دست از کالاها را به شکل کاملا شفاف و رقابتی ادامه دهیم، اما با فراز و نشیبی موفق شدیم به عنوان دستور کار عملی محقق کنیم و از این منظر خیلی خوشحالم که امروز این اتفاق مبارک رخ داده است.

وی عنوان کرد: علی رغم اینکه بورس کالا را به عنوان یکی از بسترهای رکنی و نه تشریفاتی و تزيینی نظام تجارت و توزیع باور داریم، اما به این قايلم که این بورس کالا نیازمند عناصر نهادی مکملی است که بتوانیم بخشی از تصمیم‌های دستوری یک سویه مقامات رسمی وزارتی کشور را در قالب تنظیم گری‌های سازگار با بازار در کنار ساز و کار بورس کالا در نظر بگیریم.

خاندوزی گفت: از این جهت بورس کالا به نسبت سال‌های گذشته مسیر رشد را طی می‌کند؛ به طوری که در حال حاضرمحصول‌هایی همچون سنگ آهن، شیشه، سیمان و زعفران در بورس کالا معامله می‌شود و این بورس کالا منطق شفافیت ساز خود را تعمیم می‌دهد و در جریانات مقاومکننده داخلی غلبه می‌کند.

وی اظهار کرد: صنعت خودرو جزو صنایعی است که متاسفانه در دهه 90 در مورد آن اهمال جدی صورت گرفت و خروجی‌های این صنعت هم از جهت شاخص‌های صنعت و هم از جهت رضایت اجتماعی وضعیت نامناسبی داشته که با ورود خودرو به بورس کالا یکی از این قفل‌ها تا حدی شکسته شده است.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه امروز مدیران خودروسازی، مشتریان، مسيولان و نمایندگان از وضعیت صنعت خودرو گریانند و امیدوارم که این دست از اقدامات کمک کند که راه برون رفت از این وضعیت شکل بگیرد عنوان کرد: علی رغم اینکه الزام قانونی برای مطرح شدن عرضه خودرو در شورای عالی بورس وجود نداشت، ولی جمع بندی شورا به این سمت رفت که این گام برداشته شود رانت گسترده‌ای که به نام مردم در قرعه کشی‌های کذایی در حال توزیع بود و نصیب دلال‌ها می‌شد به حداقل ممکن برسانیم.

دو خودروساز بزرگ کشور 120 هزار میلیارد تومان زیان انباشته دارند

وی تصریح کرد: امیدواریم این منطق کمک کند زیان 120 هزار میلیارد تومانی دو خودروساز ایرانی در سال‌های پیش رو کمتر شود و خطاهای سیاست گذاری نیز تکرار نشود.

خاندوزی تصریح کرد: در این بین فقط خریداران و سهامداران نبود که متضرر شدند، بلکه این زیان خودش را به نهاد تامین مالی کشور همچون بانک‌ها نیز تسری داد و تحمیل کرد و از خلال فشاری که به شبکه بانکی وارد شد بخش زیادی از مردم دارند تاوان این سیاست غلط دهه 90 راهم می‌پردازند.

وی ادامه داد: همچنین عرضه خودرو در بورس کالا منافع متعددی برای مصرف کنندگان دارد، زیرا این گمان وجود داشت مبنی بر اینکه ورود خودرو به بورس کالا فشار بیشتری به مصرف کنندگان وارد می‌کند و با قیمت‌های بالاتر روزهای سخت برای مردم شکل بگیرد شود، اما عرضه خودرو در بورس کالا نشان داد که این امر صورت نمی‌گیرد. این زمانی تکمیل می‌شود که بتوانیم تنظیم گری‌های لازم در حوزه توزیع و تجارت راهم رسما به ساز و کار بورس کالا متصل کنیم.

وزیر اقتصاد و دارایی به معافیت مالیاتی گواهی سپرده کالایی اشاره کرد و گفت: با پیگیری وزارت اقتصاد و سازمان مالیاتی و سازمان بورس و اوراق بهادار بخشنامه اخیر تصویب و مسيله مالیات بر ارزش افزوده گواهی سپرده کالایی حل شد و الان توپ در زمین بازار سرمایه است که ظرفیت‌های این بخشنامه با سرعت بالاتری برای محصول‌های معدنی و صنعتی و بازارهای پر مخاطب پیش روی فعالان اقتصاد در بورس کالا ایجاد کند.

وی ادامه داد: همچنین پیگیری‌های لازم در حال انجام است، در ماه‌های آینده تالار املاک و مستغلات راه اندازی شود که این امر می‌تواند که رانت و توزیع در اقتصاد را کاهش دهد و شفاف کند و زمینه را برای نوع دیگری از تعاملات اقتصادی ایجاد کند و شهرداری تهران هم پیش قدم شده از ظرفیت بورس کالا برای این بخش استفاده کند، لذا مولدسازی دارایی‌های دولت در حال انجام است و تا پایان امسال رسما کلید زده می‌شود.

بیش از یک میلیون تن سیمان به بورس کالا آمد

بیش از یک میلیون تن سیمان به بورس کالا آمد

عرضه های هفته جاری سیمانی ها یکشنبه 30 مرداد و دوشنبه 31 مرداد انجام می شود. در عرضه های امروز، 66 شرکت سیمانی در...

EghtesadOnline.com/
رونق معاملات خودرو در دستور کار بورس کالا

رونق معاملات خودرو در دستور کار بورس کالا

بورستهران- ایرنا- مدیرعامل بورس کالا گفت: رونق معاملات خودرو، تعمیق بازار فروش املاک و مستغلات و ایجاد زیرساخت الکترونیک معاملات صادراتی در راستای تعاملات با گمرک و بانک مرکزی از جمله برنامه‌های امسال...

Irna.ir/
دخالت‌ صمت در بورس کالا؛ به سود واسطه‌ها، به زیان تولیدکنندگان سیمان

دخالت‌ صمت در بورس کالا؛ به سود واسطه‌ها، به زیان تولیدکنندگان سیم...

کارشناس بازار سرمایه گفت: وزارت صمت با دستکاری در قوانین باعث اخلال در سیستم عرضه و تقاضای سیمان در بورس کالا شده که موجب به‌ هم ریختن بازار این محصول می‌گردد. این دستکاری به زیان تولیدکننده و سهام‌دا...

YJC.news/

وزارت صمت برای ابطال معاملات به بورس کالا فشار وارد می کند

عرضه خودرو در بورس کالا با هماهنگی وزارت صمت تصویب شد

لزوم بررسی طرح تنظیم بازار بورس کالا در کمیسیون اقتصادی

لزوم بررسی طرح تنظیم بازار بورس کالا در کمیسیون اقتصادی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت:طرح تنظیم بازار کالاهای مشمول الزام عرضه در بورس کالا نیاز به بررسی همه جانبه داشته و باید در کمیسیون اقتصادی بررسی شود.

MehrNews.com/
عرضه بیش از 253 هزار تن محصول در بورس کالا

عرضه بیش از 253 هزار تن محصول در بورس کالا

بورس کالای ایران امروز (سه شنبه) میزبان عرضه 253 هزار و 330 تن انواع محصول در تالارهای مختلف بود.

MehrNews.com/

عرضه 319 هزار تن انواع محصول در بورس کالا

معامله 61 میلیون تن سیمان در بورس کالا/ پول متقاضیان خودرو در بورس کالا در حساب‌شان آزاد شد

آماده باش برای عرضه خودرو در بورس

آماده باش برای عرضه خودرو در بورس

معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالا، از بررسی عرضه خودرو در بورس در شورای عالی بورس خبر داد و گفت در صورت موافقت...

Gostaresh.news/

جزيیات عرضه خودرو در بورس کالای ایران

دستاوردهای مهم بورس کالا با چند رکورد جدید

دستاوردهای مهم بورس کالا با چند رکورد جدید

مدیرعامل بورس کالا با اعلام دستاوردهای مهم سال قبل که همراه با چند رکورد جدید و آمارهای جالب بود، برنامه های سال جاری...

Gostaresh.news/
مهندسی تقاضای خریداران سیمان در بورس کالا

مهندسی تقاضای خریداران سیمان در بورس کالا

صنعتناکارآمدی روش‌های معامله در بازارهای سنتی در بخش‌های عرضه و تقاضا و عدم شفافیت در فرآیند کشف قیمت، باعث ناتوانی نهادهای ذیربط در نظارت دقیق بر قیمت‌ها و جلوگیری از تضییع حقوق تولیدکننده و مصرف‌کنن...

KhabarOnline.ir/
فروش اموال مازاد دولتی در بورس کالا و سامانه ستاد ابلاغ شد

فروش اموال مازاد دولتی در بورس کالا و سامانه ستاد ابلاغ شد

اقتصاد کلانتهران- ایرنا- اجرای جزء یک بند ب تبصره 18 قانون بودجه سال 1401 توسط وزیر اقتصاد ابلاغ شد که بر اساس آن، فروش اموال مازاد دولتی از طریق بورس کالا و سامانه ستاد انجام می‌شود.

Irna.ir/
هایلوکس از این قوی تر نداریم + عکس پاداش پایان خدمات بازنشستگان کی واریز می‌شود؟ بازنشستگان بخوانند/ پاداش پایان خدمات بازنشستگان چه... سرمایه‌ گذاری در رمزارز بهتر است یا مسکن؟ رسوایی‌های بزرگ صنعت خودرو که جهان را متحیر کرد/عکس چطور مصرف سوخت خودرو را کاهش دهیم؟ زمان راه اندازی متروی پرند اعلام شد این 8 خودروی چینی به ایران می‌آیند؟ هشدار تولیدکنندگان آلمانی نسبت به کمبود مواد غذایی دنا جهش کرد، کوییک ریخت/ آخرین قیمت تیبا، دنا، رانا... نتیجه آزمون حذف رانت خودرو چه بود؟/ دست دلالان از بازار خودرو کوتاه شد؟ اکنون زمان خریدن طلا و سکه است؟ زمان تعیین تکلیف وضعیت جاماندگان سهام عدالت رشد 55 درصدی پرداخت وام ازدواج در سال جاری رشد قابل توجه وام ازدواج+ جزيیات نرخ تورم در شهریورماه چقدر بود؟ لیر ترکیه در بازار تهران و جهان سقوط کرد لیر ترکیه در بازار تهران و جهان سقوط کرد رشد نرخ تورم در شهریورماه/ تورم خوراکی‌ها و دخانیات به 75 درصد رسید کلنگی های بازار مسکن چند؟ + جدول قیمت خبر خوب درباره پذیرش 6 کالا در بورس کالا جدیدترین قیمت کارخانه‌ای محصولات ایران خودرو دلیل کمیابی روغن موتور در بازار چیست؟/ افزایش حضور روغن های تقلبی اولین اتومبیل را چه کسی و چه سالی وارد ایران کرد؟ + تصاویر دلار یورو را زمین زد/ اتحادیه اروپا در حلقه عذاب عکس | شاهکار جدید مرسدس بنز؛ تلفیق زیبایی و قدرت زمان احتمالی واردات خودرو به کشور اعلام شد قانون‌گریزی با قراردادهای موقت کار / «قراردادهای دايم» احیا می‌شود؟ پیشتازی تورم شهریورماه در این اقلام شناور شدن قیمت تاکسی در تهران/ تغییر نرخ کرایه در زمان ترافیک بازگشت تورم به زیر 50 درصد پس از سه ماه عکس | جدیدیترین محدودیت برای اینستاگرام و واتساپ در ایران! پاسخ به ادعاهای وزارت نیرو پس از 3 ماه متوالی تورم به زیر 50 درصد رسید ثبت بیش از 3هزار میلیارد تومان درخواست وام در فاز آزمایشی زمان واریز پاداش پایان خدمت بازنشستگان کشف معدن سرشار از طلا و مس در مدینه افزایش 7 برابری قیمت گاز در یک کشور اروپایی زمان واریز پاداش پایان خدمت بازنشستگان اعلام شد ایران فرآورده‌های نفتی رایگان به لبنان نمی دهد توافق با ازبکستان برای افزایش تجارت فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی چقدر ارز در سامانه نیما فروخته شد؟ امسال باید 1.6 میلیون دستگاه خودرو تولید شود تولید «دنا» در روسیه با یک اسم جدید!/ همکاری ایرانخودرو با کمپانی معروف روسی سقوط 82 درصدی صادرات گاز روسیه به اروپا زايران پیاده امام رضا (ع) تحت پوشش بیمه سینا قرار می گیرند تاسیس نخستین صندوق املاک و مستغلات کشور چالش ارزی تولیدکنندگان پلی یورتان/ با نصف ظرفیت کار می کنیم سقوط لیر ادامه‌دار است؟ هشدار درباره ارزش پول ملی ترکیه/ سقوط لیر ادامه دار است؟