بازارهای مالی بعد از انتخابات 1400/ دلار در دولت بعدی گران می‌شود؟

بازارهای مالی بعد از انتخابات 1400/ دلار در دولت بعدی گران می‌شود؟

عبدالله مشکانی، کارشناس اقتصادی، در گفتگوی زنده اینستاگرامی با تجارت‌نیوز نرخ تعادلی دلار در سال 1400 را 24 هزار تومان ارزیابی می‌کند و معتقد است تغییر دولت احتمالا مسیر پیش روی بازار ارز را دشوارتر می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، چیزی به انتخابات نمانده و با آغاز تب‌وتاب رقابت نگرانی درباره وضعیت آینده اقتصاد و شرایط بازارها رو به افزایش است. یکی از سوالاتی که به نظر می‌رسد بیش از پیش مردم را درگیر خود کرده این است که بازارها چه تاثیری از انتخابات 1400 می‌گیرند؟

عبدالله مشکانی، کارشناس اقتصادی در گفتگوی زنده اینستاگرامی با تجارت‌نیوز به طور مفصل به پاسخ‌گویی به این سوال پرداخته که در ادامه گزیده‌ای از آن را می‌خوانید.

انتظارات معکوس شده!

در میان دوره‌های انتخابات فقط در سال 92 بوده که روند قیمتی اسکناس آمریکایی نزولی شده، در سایر سال‌های انتخابات این نرخ افزایش تجربه کرده برای مثال در سال 96 دلار حدود 30 درصد افزایش داشت. اما امسال وضعیت مشابه کدام سال خواهد بود؟

از نگاه مشکانی شرایط ما با سال 92 متفاوت است. آن سال انتظارات این بود که با تغییر دولت روند مذاکرات و ارتباطات بین‌المللی بهبود پیدا می‌کند اما امسال با توجه به فضایی که شکل گرفته و جناحی که احتمالا پیروز می‍شوند، شرایط معکوس است.

این کارشناس توضیح می‌دهد: از حرف‌های این جناح در چند سال اخیر مشخص است که احتمالا فرایند مذاکرات آن طور که سال 92 انتظار می‌رفت پیش‌برود، پیش‌ نمی‌رود. سال 92 انتظارات درباره فروش نفت و افزایش دسترسی به ارز مثبت بود اما حالا شرایط معکوس و حتی برخی انتظارات درباره تمدید مذاکرات برجامی منفی است.

او ادامه می‌دهد: در پس نهایی شدن انتخاب کاندیدایی که تقریبا همه می‌دانیم در انتخابات موفق می‌شود، فروش نفت کمی کاهش پیدا می‌کند و روند مذاکرات نیز ممکن است با مشکل مواجه شود.

شرط ارزپاشی در دولت جدید

به باور مشکانی اطرافیان آقایان ريیسی و جلیلی معتقدند نرخ دلار باید حدود 10،12 هزار تومان باشد پس اگر دلار نفتی در دست داشته باشند، حتما به دنبال ارزپاشی می‌روند چون ایديولوژی آن‌ها این است به هر صورت دلار را پایین نگه دارند. اما با توجه وضعی که شکل می‌گیرد، ما اصلا به ارزهایمان دسترسی نداریم که بخواهیم ارزپاشی کنیم.

بر اساس گفته‌های این کارشناس احتمالا با روی کار آمدن دولت جدید، با برخی نگاه‌های پوپولیستی دستورالعمل‌های اقتصادی کوتاه مدتی در پیش است. به این شکل که مثلا برای یکسال همه چیز خوب است و بعد از آن کسری بودجه و ناترازی‌ها خود را نشان می‌دهد.

او می‌گوید: مثلا ممکن است تقاضا را سرکوب ‌کنند تا با یک عرضه کوچک بتوان قیمت را کنترل کرد، در نتیجه مسلما بخشی از تجارت آسیب می‌بیند ولی قیمت کالاها در این شرایط پایین نمی‌آید. بنابراین بعید می‌دانم این دولت بتواند چهار سال را به راحتی پشت سر بگذارد. اگر زمستان امسال با مشکل روبرو نشود قطعا در یکی دو سال بعد به مشکل می‌خورد.

البته او معتقد است اگر روحانی بتواند پیش از تحویل دولت برجام را احیا کند و تعهدات هم موقتی نباشد، می‌توان فروش نفت را افزایش داد اما اگر تعهدات برجامی موقت باشد، برجام یقینا در دولت بعد کنار می‌رود و این یعنی در نهایت دلارگران می‌شود.

نرخ تعادلی دلار در 1400

مشکانی نرخ تعادلی دلار را در سال 1400، 24 تا 25 هزار تومان ارزیابی می‌کند و می‌گوید: حتی در مقطعی ممکن است این نرخ به 32 هزار تومان هم برسد، پس این که اکنون حرف دلار 15 هزار تومانی را می‌زنند منطقی نیست که هیچ خنده‌دار هم است. تابستان سال گذشته برآورد بانک مرکزی از دلار 17 هزار تومان بوده اگر تورم این یکسال را به این نرخ اضافه کنیم، چطور قرار است به نرخ 15 هزار تومان برسیم؟

او در ادامه تاکید می‌کند: دلار را شاید بشود با یک شوک سیاسی به طور کوتاه مدت تا 18، 20 هزار تومان هم پایین آورد اما دلار 15 هزار تومانی خیلی بعید است. ضمنا اگر تا این نرخ‌ها هم برسد بیش از شش ماه ممکن نیست در این قیمت‌ها بماند، فقط فنر نرخ را فشرده می‌کند و یکدفعه ممکن است دلار به 40 هزار تومان هم برسد که بعد به سختی میتوان آن را تا 30 هزار تومان رساند.

پیش‌بینی رشد طلا

آنطور که مشکانی می‌گوید طلای جهانی هنوز سطوحی که باید را رد نکرده‌ و احتمالا در چند سال آینده با رد کردن برخی سطوح مقاومتی تحولات به نفع طلا رقم می‌خورد. با این حال اگر قیمت طلای جهانی را ثابت فرض کنیم با در نظر گرفتن نرخ تعادلی دلار (24 هزار تومان) سکه حدود 12٫5 میلیون تومان و طلا هم یک میلیون و 100 تا 200 هزار تومان محتمل است. پس در بازه یک تا چند ساله طلا احتمالا صعودی باشد.

آینده مسکن و خودرو

این کارشناس همچنین پیش‌بینی می‌کند که قیمت مسکن تا 20 درصد احتمال کاهش داشته باشد. در ادامه نیز قیمت خودروی خارجی را مشروط به برجام می‌داند و عنوان می‌کند که در صورت احیای برجام ممکن است این نوع خودرو تا 30 درصد هم ریزش قیمت را تجربه کند در حالی که خودروی داخلی تحت هیچ شرایطی امکان ریزش قیمتی ندارد.

مطالعه بیشتر: میانگین قیمت دلار در 1400 / رکود در انتظار کدام بازارها است؟
مسیر قیمت دلار بعد از انتخابات 1400/ پیش‌بینی 5 کارشناس از آینده بازار ارز

مسیر قیمت دلار بعد از انتخابات 1400/ پیش‌بینی 5 کارشناس از آینده ب...

رای‌گیری برای انتخابات 1400 به ساعات پایانی رسیده است اما بازار ارز فردا چگونه به رییس‌جمور کابینه سیزدهم واکنش نشان می‌دهد؟

TejaratNews.com/
واکنش نايب‌ريیس مجلس به نامزدی در انتخابات 1400/ ضرورت تشکیل شورای عالی مسکن

واکنش نايب‌ريیس مجلس به نامزدی در انتخابات 1400/ ضرورت تشکیل شورای...

نایب ريیس مجلس گفت: امیدوارم در اسرع وقت شورای نگهبان، مصوبات مجلس درباره طرح جهش تولید مسکن را تایید کند و این طرح تبدیل به قانون شود.

TejaratNews.com/
بورس تا انتخابات ریاست جمهوری 1400 مثبت است؟

بورس تا انتخابات ریاست جمهوری 1400 مثبت است؟

تنها چند ماه به انتخابات ریاست جمهوری 1400 باقی مانده است و پرسش بسیاری از سهامداران این است که این انتخابات چه تاثیری بر روی بورس خواهد داشت؟ آیا بورس در ماه‌های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری مثبت و...

NabzeBourse.ir/
انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بعد نیست!

انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بع...

روند بورس در سال 1400 با اتفاقات و متغیرهای سیاسی زیادی از جمله انتخابات و مذاکره ایران و آمریکا عجین شده است. اما انتخابات چه تاثیری بر بورس دارد؟

TejaratNews.com/

بعد از انتخابات 1400، آینده بورس چه خواهد شد؟

شمس الدین حسینی برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد

شمس الدین حسینی برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد

شمس الدین حسینی برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد

BourseNews.ir/
آخرین قیمت طلا در شب عید / اخبار سیاسی مهم برای آینده طلا

آخرین قیمت طلا در شب عید / اخبار سیاسی مهم برای آینده طلا

با وجود نوساناتی که این هفته قیمت دلار داشت اما قیمت طلا متاثر از بازار جهانی روزهای نزولی را هم به خود دید. در ادامه ممکن است متاثر از کدام اخبار سیاسی این بازار شاهد تغییراتی باشد؟

TejaratNews.com/
مهم‌ترین سیگنال‌های بورسی امروز 31 خرداد ادامه روزهای سیاه ارزهای دیجیتالی کشف سومین الماس بزرگ جهان در آفریقا بازار مسکن بر مدار کاهش قرار گرفت فروش روزانه نفت ایران به چین چقدر است؟ نقص فنی نیروگاه اتمی بوشهر را خاموش کرد توقف تولید برق نیروگاه اتمی بوشهر رمزارزها نصف برق تهران را مصرف می‌کنند! در بازار خودرو پس از انتخابات چه می‌گذرد؟ عرضه اولیه روز چهارشنبه 2 تیر / «لطیف» چقدر نقدینگی نیاز دارد؟ کشف 188هزار ماینر غیرمجاز در کشور با 400 میلیون تومان چه خودروهای صفری می‌توان خرید؟ / دنا پلاس 310 میلیون در مجمع دتوزیع چقدر سود توزیع شد؟ آیا شرکت سهمی در خصوص واردات واکسن کرونا دارد؟ سهام عدالت امروز 30 خرداد 1400 چقدر می‌ارزد؟ قطع برق 57 سازمان پرمصرف در تهران تحلیل تکنیکال و بنیادی یک نماد خودرویی | خودرو به مسیر صعودی باز خواهد گشت؟ اخبار بورس فردا دوشنبه 31 خرداد 1400 | آخرین سیگنال‌ها برای بورس فردا چیست؟ + فیلم قیمت سکه تمام طرح جدید به 10300000 تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز 1400/3/30 پیش بینی بورس فردا دوشنبه 31 خرداد 1400 چگونه وام ودیعه مسکن بگیریم؟ کاهش هیجانات در بازار طلا چرا تخم‌‌مرغ گران شد؟ وام ودیعه مسکن 1400 را چگونه بگیریم؟ ورود غول ها به رینگ، ممنوع! مردم از ساعت 12 تا 18 کمتر برق مصرف کنند رانت و دلالی در توزیع ارز/ ماجرای ارايه رانت به 15 صرافی سقوط بازار ارز مجازی ادامه دارد پیش‌بینی بورس 31 خرداد / بازار در 2 روز آینده منفی می‌شود؟ چرا بازار بیت‌کوین و ارزهای مجازی در 2 ساعت گذشته سقوط کرد؟ سقوط بازار ارز مجازی/ بیت کوین 1200 دلار ریخت واکنش مثبت بازار سرمایه به تحولات سیاسی کشور/ دلالان نمی‌خواهند بورس رشد کند بلیت پرواز تهران - مشهد یک میلیون تومان شد رانا پلاس در آستانه ورود به بازار/ ویژگی‌های محصول جدید ایران خودرو قیمت مسکن در قم / اجاره در قم ماهی چند میلیون؟ ضبط 24 دستگاه تولید ارز دیجیتال در قزوین مخالفت وزیر صمت با عرضه خودرو در بورس/ طرح جدید قیمت‌گذاری خودرو رشد چشمگیر در سود هر سهم "ونوین" "ودی" به هر سهم 4723 ریال اختصاص داد تغییر مالکیت 1.3 میلیارد اوراق بهادار مالی سود "وصندوق" دو برابر شد سرنوشت سه بازار مهم در دولت ريیسی هشدار تحلیلگران به ریزش قیمت بیت کوین دولت با افزایش قیمت بلیت هواپیما مخالفت کرد اجاره و فروش مسکن؛ کدام مناطق تهران ارزان شد؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | کاهش نرخ دلار در صرافی ملی قیمت اجاره و خرید مسکن در قم + جدول کارشناس آمریکایی:‌ بانک‌های مرکزی کشورها 10 سال از بازار ارزهای مجازی عقب افتاده‌اند کدام خودرو‌های زیر 400میلیون ارزان شدند؟ امروز 30 خرداد بورس چگونه به پایان رسید؟ تاکید به اعضای ستاد اقتصادی دولت برای ارايه گزارش به ريیس جمهور منتخب

در حال بارگیری...