عراق: به ایران بدهی نداریم

عراق: به ایران بدهی نداریم

سرپرست وزارت برق عراق با بیان اینکه انتظار می‌رود روند صادرات گاز ایران به عراق بهبود یابد تاکید کرد که این کشور تمامی...

ایسنا: سرپرست وزارت برق عراق با بیان اینکه انتظار می‌رود روند صادرات گاز ایران به عراق بهبود یابد تاکید کرد که این کشور تمامی بدهی‌های قبلی خود به ایران در خصوص واردات گاز را پرداخت کرده است.

عادل کریم، سرپرست وزارت برق این کشور در اظهاراتی با اشاره به افزایش تولید برق در این کشور گفت که با توجه به توافقات انجام شده با وزیر نیرو ایران انتظار می‌رود که روند صادرات گاز ایران به عراق بهتر شود.

وی با بیان اینکه شهروند عراقی امروز احساس می‌کند که وضعیت برق بهبود یافته است تاکید کرد: یک میلیارد و 649 میلیون دلار به عنوان بدهی گازی به ایران پرداخت کردیم.

کریم خاطرنشان کرد که تمام بدهی‌های قبلی ما به ایران پرداخت شد و اکنون پول واردات گاز از ایران را به طور ماهیانه به این کشور پرداخت می‌کنیم.

سرپرست وزارت برق عراق همچنین گفت که ایران روزانه 240 متر مکعب گاز به عراق صادر می‌کند.

پیش از این نیز احمد موسی، سخنگوی وزارت برق عراق در اظهاراتی گفت: میزان تولید انرژی در عراق اکنون تقریبا روزانه 20 هزار مگاوات است و این میزان همچنان نیاز‌های عراق را برآورده نمی‌کند و ما همچنان منظر افزایش واردات گاز برای افزایش تولید هستیم. عراق تمام مبلغ بدهی‌های معوقه را به ایران پرداخت کرد و به طرف ایرانی اعلام کردیم که ما روزانه به 50 الی 55 میلیون متر مکعب گاز نیاز داریم، اما میزان رسیده به ما اکنون 40 میلیون متر مکعب است و به محض این که واردات گاز افزایش یابد وارد مدار نیروگاه‌های تولید برق خواهد شد و تولید ما بالا خواهد رفت.

سخنگوی برق عراق خاطرنشان کرد: اگر ایران روزانه بالاتر از 50 میلیون متر مکعب گاز به ما بدهد تولید ما روزانه به 24 هزار مگا وات خواهد رسید و ما منتظر این امر هستیم، ما تماس‌های مداومی با وزارت انرژی ایران در این زمینه داریم.

احمد موسی همچنین اعلام کرده بود: وزارت برق عراق تماس‌هایی در خصوص افزایش صادارت گاز ایران به این کشور به منظور فعال کردن نیروگاه‌های تولید انرژی با طرف ایرانی دارد و اکنون میزان صادرات افزایش یافته است و به روزانه 40 میلیون متر مکعب رسیده است. عراق رایزنی‌هایی با طرف ایرانی در راستای افزایش تدریجی صادرات گاز دارد و طرف ایرانی نیاز عراق را درک می‌کند. ما اکنون به 50 تا 55 متر مکعب گاز ایرانی نیاز داریم و امیدواریم که از طریق تماس و رایزنی با ایران به این میزان برسیم.

براساس این گزارش، علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت نیز در صفحه شخصی خود در تويیتر اعلام کرده بود: کل دریافتی از صادرات گاز به عراق و ترکیه در سال 99 مجموعا 1میلیارد دلار بود که با کار جهادی وزارت نفت دولت سیزدهم نه‌تن‌ها درآمد صادرات گاز به عراق به‌روز وصول می‌شود، بلکه فقط در یک فقره بدهی قدیمی 1.6میلیارد دلاری هم وصول شد.

علی بهادری جهرمی در ادامه نوشت که ‌این اتفاق از برکات منتظر تصمیم دیگران نماندن و دیپلماسی فعال انرژی است.

پ

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد