تاثیر انتخابات 1400 بر بازار ارز سال آینده / دلار سال بعد چه می‌شود؟

تاثیر انتخابات 1400 بر بازار ارز سال آینده / دلار سال بعد چه می‌شود؟

پیش‌بینی می‌شود عوامل مختلفی در وضعیت بازار ارز سال آینده اثر گذار باشند که احتمالا یکی از مهم‌ترین‌ آن‌ها انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 است. همچنین اجرای بخش عمده‌ای از بودجه‌ دولت دوازدهم بر عهده دولت بعد خواهد بود، دولتی که نگاهش به مسايل بین‌المللی در شرایط فعلی، برای بازار ارز بسیار تعیین‌کننده خواهد بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، هفته گذشته کلیات لایحه بودجه 1400 در مجلس شورای اسلامی رد شد و درحال حاضر تکلیف بودجه سال آینده همچنان نامعلوم است.

بودجه 1400 و مساله نرخ ارز در آن امسال جنجال بسیاری ایجاد کرد؛ از یکسو دولت نرخ 11 هزار و 500 تومان را برای ارز در این لایحه در نظر گرفته و اظهار می‌کند چون این مساله حتما روی نرخ بازار هم تاثیر می‌گذارد باید بر مبنای سیاستگذاری پیش برود، از سوی دیگر مجلسی‌ها کمر بسته‌اند که نرخ ارز در بودجه را به 17 هزار و 500 تومان برسانند.

درجلسه علنی صحن مجلس، تعداد زیادی از نمایندگان نسبت به سیاست‌های ارزی لایحه بودجه سال آینده صراحتا انتقاد کرده‌اند. از جمله روح‌الله ایزدخواه، نماینده مردم تهران که گفت: «از بودجه سال 1398، بحران بنزین درآمد، از بودجه سال 1399 بحران بورس درآمد و از بودجه سال 1400 می‌خواهند بحران ارز دربیاورند».

مطالعه بیشتر: کلیات لایحه بودجه 1400 رد شد/ حاشیه‌های ارزی امروز مجلس

پرونده بودجه سال آینده به هر شکلی که بسته شود، این آخرین بودجه مشترک میان دولت و مجلس فعلی است و از سال آینده احتمالا وضعیت متفاوت خواهد بود.

احمد مجتهد، ريیس سابق پژوهشکده پولی و بانکی، در گفتگوی مفصل با تجارت‌نیوز به بررسی عوامل موثر در نرخ ارز سال 1400 پرداخته است، یکی از این عوامل، تاثیر روی کار آمدن دولت جدید و نحوه تعاملش با مجلس فعلی است.

مجتهد درباره تاثیر انتخابات ریاست‌جمهوری بر مسیر نرخ ارز سال آینده می‌گوید:« طبیعتا در بازار ارز همواره هم عوامل سیاسی دخالت دارد هم اقتصادی. شکی نیست انتخابات 1400 در ایران عاملی بسیار مهمی است، چون در حال حاضر دیدگاه فردی که انتخاب می‌شود، نسبت به مسايل اقتصادی و به ویژه بین‌المللی ما اهمیت ویژه دارد. اگر دیدگاه او مبنی بر تعامل بیشتر با اقتصاد جهانی باشد، بازار ارز در اثر انتظارات مثبت از ثبات بیشتری برخوردار می‌شود اما اگر فردی باشد که دیدگاهی منفی به تعاملات داشته باشد یا این مساله را در شرایط فعلی در اولویت خود نگذارد، پیش‌بینی می‌شود ما با کاهش ارزش ریال مواجه شویم».

او تاکید می‌کند:« این که چه کسی با چه دیدگاهی ريیس‌جمهور باشد، روی انتظارات مردم اثر دارد و انتظارات مردم هم روی عرضه و تقاضا تاثیر مستقیم می‌گذارد».

هشدار درباره کنترل نااطمینانی‌های سیاسی

سال جاری در بازار ارز گاه با نااطمینانی‌هایی از سوی معامله‌گران روبرو شدیم که موجب بی‌ثباتی در نرخ شد. به باور کارشناسان این شرایط غالبا ریشه در وضعیت سیاسی کشور داشته نه بحران‌های اقتصادی. نمونه آن هم اختلاف نظر فعلی دولت و مجلس بر سر بودجه 1400 است که در چند هفته اخیر بر نگاه منفی فعالان به آینده بازار ارز دامن زده است.

اگر در دولت بعدی این تفاوت نگاه دولت با مجلس، کمتر یا تشدید شود، تاثیر آن در وضعیت بازار چگونه خواهد بود؟

ريیس سابق‌ پژوهشکده پولی و بانکی در پاسخ می‌گوید:« اگر اختلاف نظرات کمتر شود، می‌تواند اثر مثبت داشته باشد اما مساله این است که دیدگاه مجلس فعلی یک دیدگاه درونگرا است و این درونگرایی یعنی بحث تعامل با اقتصاد جهانی اولویت اولشان نیست و به این موضوع اهمیت چندانی نمی‌دهند.

اگر نگاه مجلس این باشد و ريیس جمهوری هم با همین دیدگاه انتخاب شود، مسلما در نهایت انتظارات مثبتی در رابطه با نرخ ارز در سال آینده نمی‌توانیم داشته باشیم اما اگر مجلس کمی تغییر روش بدهد و با دید مثبت‌تروی به تعاملات بین‌المللی نگاه کند، ريیس جمهوری هم که انتخاب می‌شود تعامل با دنیا را در اولویت بگذارد، انتظار ثبات نرخ ارز را داریم».

مطالعه بیشتر: واکنش بازار ارز به وعده ارزانی / دلار 15 هزار تومانی روحانی بر باد رفت؟
بازارهای مالی بعد از انتخابات 1400/ دلار در دولت بعدی گران می‌شود؟

بازارهای مالی بعد از انتخابات 1400/ دلار در دولت بعدی گران می‌شود؟

عبدالله مشکانی، کارشناس اقتصادی، در گفتگوی زنده اینستاگرامی با تجارت‌نیوز نرخ تعادلی دلار در سال 1400 را 24 هزار تومان ارزیابی می‌کند و معتقد است تغییر دولت احتمالا مسیر پیش روی بازار ارز را دشوارتر م...

TejaratNews.com/
مسیر قیمت دلار بعد از انتخابات 1400/ پیش‌بینی 5 کارشناس از آینده بازار ارز

مسیر قیمت دلار بعد از انتخابات 1400/ پیش‌بینی 5 کارشناس از آینده ب...

رای‌گیری برای انتخابات 1400 به ساعات پایانی رسیده است اما بازار ارز فردا چگونه به رییس‌جمور کابینه سیزدهم واکنش نشان می‌دهد؟

TejaratNews.com/
واکنش نايب‌ريیس مجلس به نامزدی در انتخابات 1400/ ضرورت تشکیل شورای عالی مسکن

واکنش نايب‌ريیس مجلس به نامزدی در انتخابات 1400/ ضرورت تشکیل شورای...

نایب ريیس مجلس گفت: امیدوارم در اسرع وقت شورای نگهبان، مصوبات مجلس درباره طرح جهش تولید مسکن را تایید کند و این طرح تبدیل به قانون شود.

TejaratNews.com/
بورس تا انتخابات ریاست جمهوری 1400 مثبت است؟

بورس تا انتخابات ریاست جمهوری 1400 مثبت است؟

تنها چند ماه به انتخابات ریاست جمهوری 1400 باقی مانده است و پرسش بسیاری از سهامداران این است که این انتخابات چه تاثیری بر روی بورس خواهد داشت؟ آیا بورس در ماه‌های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری مثبت و...

NabzeBourse.ir/
انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بعد نیست!

انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بع...

روند بورس در سال 1400 با اتفاقات و متغیرهای سیاسی زیادی از جمله انتخابات و مذاکره ایران و آمریکا عجین شده است. اما انتخابات چه تاثیری بر بورس دارد؟

TejaratNews.com/

بعد از انتخابات 1400، آینده بورس چه خواهد شد؟

شمس الدین حسینی برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد

شمس الدین حسینی برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد

شمس الدین حسینی برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد

BourseNews.ir/
سهمیه بنزین تیر ماه امشب واریز می‌شود پولبک به سهم‌های صف‌فروش، پشت ایست "مقاومت" مهم‌ترین سیگنال‌های بورسی امروز 31 خرداد پیش‌بینی بورس امروز 31 خرداد 1400 ادامه روزهای سیاه ارزهای دیجیتالی کشف سومین الماس بزرگ جهان در آفریقا بازار مسکن بر مدار کاهش قرار گرفت فروش روزانه نفت ایران به چین چقدر است؟ نقص فنی نیروگاه اتمی بوشهر را خاموش کرد توقف تولید برق نیروگاه اتمی بوشهر رمزارزها نصف برق تهران را مصرف می‌کنند! در بازار خودرو پس از انتخابات چه می‌گذرد؟ عرضه اولیه روز چهارشنبه 2 تیر / «لطیف» چقدر نقدینگی نیاز دارد؟ کشف 188هزار ماینر غیرمجاز در کشور با 400 میلیون تومان چه خودروهای صفری می‌توان خرید؟ / دنا پلاس 310 میلیون در مجمع دتوزیع چقدر سود توزیع شد؟ آیا شرکت سهمی در خصوص واردات واکسن کرونا دارد؟ سهام عدالت امروز 30 خرداد 1400 چقدر می‌ارزد؟ قطع برق 57 سازمان پرمصرف در تهران تحلیل تکنیکال و بنیادی یک نماد خودرویی | خودرو به مسیر صعودی باز خواهد گشت؟ اخبار بورس فردا دوشنبه 31 خرداد 1400 | آخرین سیگنال‌ها برای بورس فردا چیست؟ + فیلم قیمت سکه تمام طرح جدید به 10300000 تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز 1400/3/30 پیش بینی بورس فردا دوشنبه 31 خرداد 1400 چگونه وام ودیعه مسکن بگیریم؟ کاهش هیجانات در بازار طلا چرا تخم‌‌مرغ گران شد؟ وام ودیعه مسکن 1400 را چگونه بگیریم؟ ورود غول ها به رینگ، ممنوع! مردم از ساعت 12 تا 18 کمتر برق مصرف کنند رانت و دلالی در توزیع ارز/ ماجرای ارايه رانت به 15 صرافی سقوط بازار ارز مجازی ادامه دارد پیش‌بینی بورس 31 خرداد / بازار در 2 روز آینده منفی می‌شود؟ چرا بازار بیت‌کوین و ارزهای مجازی در 2 ساعت گذشته سقوط کرد؟ سقوط بازار ارز مجازی/ بیت کوین 1200 دلار ریخت واکنش مثبت بازار سرمایه به تحولات سیاسی کشور/ دلالان نمی‌خواهند بورس رشد کند بلیت پرواز تهران - مشهد یک میلیون تومان شد رانا پلاس در آستانه ورود به بازار/ ویژگی‌های محصول جدید ایران خودرو قیمت مسکن در قم / اجاره در قم ماهی چند میلیون؟ ضبط 24 دستگاه تولید ارز دیجیتال در قزوین مخالفت وزیر صمت با عرضه خودرو در بورس/ طرح جدید قیمت‌گذاری خودرو رشد چشمگیر در سود هر سهم "ونوین" "ودی" به هر سهم 4723 ریال اختصاص داد تغییر مالکیت 1.3 میلیارد اوراق بهادار مالی سود "وصندوق" دو برابر شد سرنوشت سه بازار مهم در دولت ريیسی هشدار تحلیلگران به ریزش قیمت بیت کوین دولت با افزایش قیمت بلیت هواپیما مخالفت کرد اجاره و فروش مسکن؛ کدام مناطق تهران ارزان شد؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | کاهش نرخ دلار در صرافی ملی قیمت اجاره و خرید مسکن در قم + جدول کارشناس آمریکایی:‌ بانک‌های مرکزی کشورها 10 سال از بازار ارزهای مجازی عقب افتاده‌اند

در حال بارگیری...