تامین اجتماعی، بانک و مالیات بزرگترین مشکلات تولید/ قیمت سیمان در بورس کالا کاهشی است/ اجازه واردات به ماشین آلاتی که ظرفیت ساخت داخل ندارند

تامین اجتماعی، بانک و مالیات بزرگترین مشکلات تولید/ قیمت سیمان در بورس کالا کاهشی است/ اجازه واردات به ماشین آلاتی که ظرفیت ساخت داخل ندارند

وزیر صمت تاکید کرد: از تولید داخلی حمایت می‌کنیم و حمایت ما از برخی جا‌ها نباید به تولیدات دیگر ضربه بزند. حمایت از تولید را شبکه‌ای می‌بینم نه نقطه ای، لذا به ماشین آلاتی که ظرفیت ساخت داخل ندارند اجازه واردات می‌دهیم و به آن‌ها که ساخت داخل دارند 50 درصد اجازه واردات می‌دهیم.

به گزارش تابناک اقتصادی؛ سیدرضا فاطمی امین وزیر صمت در جمع فعالان اقتصادی استان کرمان حاضر شد و به مشکلات و مسايل آنان گوش داد.

از جمله مسايل مطرح شده در این جلسه نحوه محاسبه حقوق دولتی معادن و ضرورت تفاوت های آن برای معادن بزرگ و کوچک یا معادن به سود رسیده با معادنی که در ابتدای سرمایه گذاری هستند، بود که وزیر صمت در این زمینه گفت که این پیشنهادها را بررسی می کند.

فاطمی امین همچنین درباره مشکلات معادن در تهیه ماشین آلات نیز افزود: از تولید داخلی حمایت می کنیم و حمایت ما از برخی جاها نباید به تولیدات دیگر ضربه بزند.

وی افزود: حمایت از تولید را شبکه ای می بینم نه نقطه ای، لذا به ماشین آلاتی که ظرفیت ساخت داخل ندارند اجازه واردات می دهیم و به آنها که ساخت داخل دارند 50 درصد اجازه واردات می دهیم.

فاطمی امین یادآور شد: طی هفت ماه ابتدای امسال معادل کل سال گذشته تخصیص واردات ماشین آلات معدنی داده شده است درحالی که ماشین آلات معدنی 100 درصد رشد تولید داشتند.

امیدها برای حل مشکل تامین اجتماعی صنایع

وزیر صمت همچنین با بیان اینکه یک مصوبه برای رفع مشکل تامین اجتماعی صنایع در حال اجراست گفت: پیشنهاد تفکیک حقوق دولتی معادن بزرگ و کوچک ایده ای قابل تامل است که روی آن وقت می گذاریم.

وی در ادامه با اشاره به مشکل ذوب آهن اصفهان در سودآوری و خرید زغال‌سنگ کرمان با قیمت پایین گفت: سودهای شرکت های فولادی کشور کم نشده بلکه متعادل شده است.

فاطمی امین اظهارداشت: سودآوری شدید در نقطه ای تعادل را از بین می برد لذا دولت به حوزه قیمت گذاری فولاد ورود و آن را متعادل کرده است.

به جز مدیریت مصرف گاز کاری نمی توانیم انجام دهیم

وی همچنین با اشاره به مشکل قطع برق و گاز برخی واحدهای تولیدی اظهار داشت: سرمایه گذاری ها در این حوزه‌ها آغاز شده اما به سرانجام نرسیده است.

باید سالانه سه هزار مگاوات سرمایه‌گذاری در حوزه برق کشور می‌شده که این طرح ها به پایان نرسیده است؛ در حوزه گاز برنامه 80 میلیارد دلار سرمایه گذاری داشتیم که انجام نشد لذا به جز مدیریت مصرف کاری نمی توانیم انجام دهیم.

وزیر صمت گفت: باید سالانه سه هزار مگاوات سرمایه‌گذاری در حوزه برق کشور می‌شده که این طرح ها به پایان نرسیده است؛ در حوزه گاز برنامه 80 میلیارد دلار سرمایه گذاری داشتیم که انجام نشد لذا به جز مدیریت مصرف کاری نمی توانیم انجام دهیم.

وی اظهار داشت: تابستان امسال در دوره کسری برق، میزان 20 درصد بیش از مدت مشابه سال قبل برق به صنعت داده شد.

فاطمی امین افزود: همکاری خوبی بین با وزارت نفت در حوزه تامین گاز وجود دارد لذا تخصیص گاز باید به گونه ای باشد که تولید با مصرف برابر باشد و با اجرای طرح های جدید و اقدامات و سرمایه گذاری های اخیر این مشکل رفع می شود.

وی با اشاره به فعالیت صندوق ضمانت صنایع کوچک در کشور گفت: یکی از مشکلات واحدهای تولیدی وثیقه است که رفع آن یکی از برنامه های ما در سال 1402 خواهد بود و در این زمینه می توانیم بخشی از مشکلات را حل کنیم.

تامین اجتماعی، بانک و مالیات بزرگترین مشکلات تولید
مشکلات مرتبط با تامین اجتماعی، بانک و مالیات با فاصله معناداری از مهمترین مشکلات تولید کشور است

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه مشکلات مرتبط با تامین اجتماعی، بانک و مالیات با فاصله معناداری از مهمترین مشکلات تولید کشور است عنوان کرد: مشکل بانکی واحدهای تولیدی را با همکاری بانک مرکزی در روش های نرم افزاری و تامین مالی پیش می بریم.

فاطمی امین افزود: برگشت ارز حاصل از صادرات از قوانین مجلس شورای اسلامی است که امسال ابلاغ شد و طی توافقاتی با بانک مرکزی در کاهش 3 درصدی آن توافق کردیم زیرا به هزینه های بازاریابی و سرمایه گذاری توجه داشتیم.

وی تصریح کرد: تراز تجاری استان کرمان در مجموع مثبت شده و صادرات کشور از مواد خام در حال تبدیل به فناوری بالاتر است.

وزیر صنعت معدن و تجارت در پایان و با توجه به محدودیت زمان جلسه به مشکلات مربوط به زغال سنگ پرداخت و گفت: مخاطرات صنعت زغال سنگ در بخش ایمنی و سختی کار در نشستی جداگانه بررسی می شود.

گرانی سیمان شایعه است

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنیندرباره گرانی سیمان، در گفتگویی اظهار داشت: در روزهای گذشته فضایی ایجاد شد مبنی بر اینکه با فرارسیدن زمستان، گاز واحدهای تولیدکننده سیمان قطع و قیمت‌ها افزایشی می‌شود در حالیکه این موضوع کاملا شایعه است زیرا خودم آن را پیگیری کردم.

وی افزود: حتی قیمت سیمان در بورس کالا که بها به صورت پایه تعیین می‌شود، کاهش نیز داشته یعنی یک پاکت سیمان 50 کیلویی که پیش از 35 هزار تومان بوده اکنون به کمتر از این عدد رسیده است.

عضو کابینه سیزدهم با بیان اینکه در هفته گذشته عرضه سیمان از تقاضا بیشتر بوده بنابراین در کلان ناترازی نداریم، ادامه داد: در خرده فروشی نیز قیمت تا 50 هزار تومان معقول است؛ پس از اینکه خبر افزایش بهای سیمان را شنیدم به چند نفر از همکارانم گفتم و آن‌ها موضوع را در چند شهر پیگیری کردند که مشخص شد قیمت حدود 50 هزار تومان است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: افراد سیمان را با قیمت 35 هزار تومان به صورت عمده از بورس خریداری می‌کنند البته باید به این عدد ارزش افزده نیز اضافه شود.

عضو کابینه سیزدهم درباره گرانی یونولیت نیز توضیح داد: ریشه این موضوع به ماده‌ای به نام استایرن باز می‌گردد؛ مهرماه شرکتی به نام پتروشیمی پارس در تولید این ماده دچار خلل شد و اکنون تولید آن به دلیل مباحث فنی متوقف است بنابراین از آنجاکه استایرن ماده اولیه پلی استایرن، زرین و فوم است، کمبود تولید اتفاق افتاد که برای رفع این مشکل با وزارت نفت هماهنگی‌های لازم به منظور واردات و جبران در حال انجام است.

در روزهای تعطیل از این شعب کشیک ،دلار و یورو سهمیه ای بگیرید رشد 107 برابری ظرفیت کانتینری بنادر تجاری کشور پس از انقلاب برچسب های سلامتی روی مواد غذایی چگونه چاقی را کم می کند؟ رونمایی از سامانه هوشمند مولدسازی در 22 بهمن/‌ قربان‌زاده: هدف مولدسازی تحقق اقتصاد مردمی است حمایت مالی صنعت برق از دانش بنیان ها کاهش قیمت گوشت؛ شاید شب عید قیمت نفت در مسیر ثبت دومین هفته کاهشی گزارش فايو از کاهش قیمت مواد غذایی در جهان کرملین: تحریم فرآورده‌های نفتی روسیه بازار انرژی را بی‌ثبات‌تر می‌کند خسارات تداوم اشغالگری آمریکا در سوریه به 140 میلیارد دلار رسید ساخت دو شهرک مسکونی جدید در تهران ! آیا تهران هنوز ظرفیت شهرک سازی دارد؟ دلار ریخت، طلا بالا رفت لاکچری ترین نژادهای گربه را بشناسید + فیلم رفع نارسایی و تنش آبی مناطق مختلف کشور در دستور کار است خبری بد برای بازار طلا یک عامل طلا و سکه را گران کرد جزيیات نرخ سود جدید تسهیلات بانکی تسلا قیمت برخی از مدل‌های خودرو خود را در کره جنوبی کاهش داد تعرفه پیاز چند درصد شد؟ کنایه تند و تیز بیل گیتس به ایلان ماسک جزيیات نرخ سود جدید تسهیلات بانکی ارزآوری 172 میلیون دلاری طلای سرخ/ ترکیه ارزان‌ترین مشتری! آیا امسال هم تلاش جریان‌های پشت پرده برای حذف مالیات سیگار به نتیجه می‌رسد؟ قیمت طلای جهانی به بالاترین حد 9 ماه گذشته رسید قیمت جدید آپارتمان‌های نقلی در تهران آیا در طرح کالابرگ یارانه نقدی برخیاز افراد کم می شود؟ تغییر مسیر بازار سکه و طلا/ کاهش حباب سکه افزایش سرما در نیمه شرقی و شمال‌ کشور/ بارش در برخی شهرها و سرمای زیر صفر در تهران‌ قیمت خیره‌کنندە سکه‌ای که اشتباه ضرب شده بود! نشستن سرما بر جان اقتصاد ایران واردات خودروهای دست دوم از مناطق آزاد چقدر درآمد عاید دولت می‌کند؟ چالش‌های پیش‌روی خصوصی‌سازی در سال آینده بهبود 3 پله‌ای جایگاه ایران در رده بندی جهانی فساد اداری ممنوعیت اعمال تعرفه بر صادرات محصولات کشاورزی حسن روحانی در مهار تورم موفق بود یا ابراهیم رییسی؟ / آمارها چه می‌گویند؟ قیمت نفت در بازار‌های جهانی کاهشی بود واردات گوشت قرمز تا کی ادامه دارد اکونومیست :قیمت‌گذاری دستوری، سیاستی از دوره قبل از میلاد مسیح است! رونمایی از فاز اول سایت مولدسازی در 22 بهمن افزایش حق اولاد کارمندان در سال آینده/ مردمی سازی شعار دولت است تکمیل ذخیره سازی میوه شب عید/ عرضه به قیمت منصفانه پیشنهاد هند به روسیه برای دور زدن تحریم‌های غرب؛ «بیمه مشترک و ساخت نفتکش» با ترسناک‌ترین شغل‌های دنیا آشنا شوید. تحریم‌ها علیه نفت روسیه کاملا شکست خورده است واردات گوشت تا اردیبهشت 1402/ ذخیره‌سازی 14.5 هزار تن میوه شب عید بازتعریف مسیر توسعه پتروشیمی کلید خورد روسیه: قصدی برای کاهش پالایش نفت و کم‌کردن تولید فرآورده‌های نفتی ‌نداریم اعلام شعب بانکی فروشنده ارز در امروز و فردا افزایش چشمگیر حق اولاد در سال آینده ترجمه متن تصاویر راحت‌تر می‌شود