عرضه اولیه با روش ترکیبی به یک شرط

عرضه اولیه با روش ترکیبی به یک شرط

کارشناس بازارسرمایه گفت: می‌توان به صندوق‌های سرمایه‌گذاری هم امکان مشارکت در عرضه‌های اولیه را داد، بی‌آنکه دسترسی ویژه‌ای برای آن‌ها فراهم شود و اصول رقابت آزاد را زیر سوال برد یا رانتی ایجاد کرد.

به گزارش بورس نیوز، عرضه اولیه با روش ترکیبی، انتقاد سهامداران خرد را به دنبال داشته است.

مهدی افنانی عضو هیات مدیره کارگزاری اردیبهشت ایرانیان در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: به‌هرحال عرضه اولیه با روش بوک بیلدینگ اشکالاتی دارد. از جمله احتمال اختلال سیستم معاملات به سبب فشار تقاضا، افزایش قیمت سهام بعد از عرضه و صف خرید و... به همین دلیل هم در سال‌های اخیر سهامداران عمده متعهد می‌شدند بعد از عرضه اولیه، حجم بیشتری عرضه داشته باشند تا سهم متعادل شود. معتقدم این روش، جای اصلاح داشت.

وی ادامه داد: مثلا می‌شد به صندوق‌های سرمایه‌گذاری هم امکان مشارکت داد، بی‌آنکه دسترسی ویژه‌ای برای آن‌ها فراهم کرد و اصول رقابت آزاد را زیر سوال برد یا رانتی ایجاد کرد. در نظر گرفتن تسهیلات ویژه برای صندوق‌ها (که در روش ترکیبی هم این‌طور هست) نشان می‌دهد کماکان تفکرات رانتی وجود دارد. با افزایش عرضه‌ها به‌راحتی‌ می‌شد مشکلات عرضه اولیه با روش بوک بیلدینگ را مرتفع کرد.

این کارشناس بازارسرمایه افزود: از سوی دیگر، روش ترکیبی هم ایراداتی دارد، اما ظاهرا این روش هم در مرحله تست و امتحان است و اشکالات این روش به تدریج برطرف شده یا کلا تغییر می‌کند. به نظر می‌رسد سازمان بورس و اوراق بهادار به‌شدت در تلاش است تا جذابیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری را برای سهامداران خرد افزایش دهد و بازار سرمایه کم‌کم‌ از رفتارهای جمعی به رفتارهای عقلایی حرکت کند.

افنانی تصریح کرد: این هدف، به‌خودی‌خود هدف مطلوبی است، ولی باید هم تعداد عرضه‌های اولیه را افزایش داد و هم‌حجم عرضه‌های اولیه در انتخاب روش عرضه اولیه لحاظ گردد.

این کارشناس بازار سرمایه ضمن تاکید بر اینکه تا زمان افزایش دامنه نوسان معاملات، می‌توان از روش عرضه اولیه ترکیبی به‌شرط بهبود مستمر بهره برد، اظهار کرد: با ایجاد محدودیت و رانت مخالف هستم، ولی با توجه به شرایط بازار سرمایه، اندازه عرضه‌های اولیه و میزان نقدینگی موردنیاز و... می‌توان از روش ترکیبی هم استفاده کرد تا جذابیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای سهامداران خرد افزایش یابد. موافق تفکیک سهم‌های بورس و فرابورس نیستم و معتقدم روش ترکیبی را باید در سهم‌های بزرگی که نقدینگی بیشتری جذب می‌کنند، استفاده کرد.

وی در رابطه با راهکارهای افزایش جذابیت عرضه اولیه و جذب سرمایه‌گذاران جدید به این بازار اظهار کرد: در نظر داشته باشید که عرضه‌های اولیه بزرگ همچون "شستا" سرمایه‌گذاران جدیدی را به سمت بازار سرمایه کشاند و نقدینگی زیادی هم جذب کرد. اما بعد از ورود این شرکت به بازار، نوسان قیمت "شستا" تاثیر با اهمیتی بر نوسان شاخص کل بورس داشته و روند بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار داده است‌. عرضه اولیه شرکت‌هایی با این حجم از طریق روش ترکیبی اتفاقا هم برای سرمایه‌گذاران خرد منفعت بیشتری دارد و می‌تواند آن‌ها را به سمت سرمایه‌گذاری غیرمستقیم هدایت کند و هم‌روند بازار سرمایه را دستخوش رفتارهای هیجانی تازه سهامداران خرد‌ نخواهد کرد.

افنانی در خاتمه اظهارکرد: در مقابل می‌توان عرضه اولیه شرکت‌های کوچک‌تر را با روش بوک بیلدینگ انجام داد و با افزایش تعهد سهامدار عمده، از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کرد. در شرایط فعلی، می‌توان از دو روش برای عرضه اولیه استفاده کرد و به تدریج این دو روش را بهبود بخشید و به هم نزدیک کرد.

مروری بر جزییات روش جدید عرضه اولیه در بازار سرمایه

مروری بر جزییات روش جدید عرضه اولیه در بازار سرمایه

عرضه‌های اولیه بازار سرمایه، در بسیاری از موارد با حواشی زیادی همراه بوده است. این موضوع به ویژه در یکی دو سال اخیر و با توجه به افزایش تعداد فعالان بازار بیش از...

EghtesadOnline.com/
بررسی بازدهی 4 عرضه اولیه اخیر بورس و فرابورس

بررسی بازدهی 4 عرضه اولیه اخیر بورس و فرابورس

کارشناس بازار سرمایه گفت: شناسایی سود، مهم‌ترین دلیل فروش عرضه های اولیه بعد از چند روز و کسب بازدهی حداقلی است.

YJC.news/
چه زمانی سهام عرضه اولیه را بفروشیم؟

چه زمانی سهام عرضه اولیه را بفروشیم؟

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: زمانی که عرضه اولیه به تعادل می‌رسد، سهامداران کم تجربه سهام خودشان را می‌فروشند که روش منطقی نیست.

YJC.news/
بررسی بازدهی 13 عرضه اولیه 1400/ "سپید" با 179 درصد رشد در صدر جدول

بررسی بازدهی 13 عرضه اولیه 1400/ "سپید" با 179 درصد رشد در صدر جدو...

کارشناس بازار سرمایه گفت: در شش ماهه اول امسال 13 مورد عرضه اولیه سهام داشتیم که به عموم مردم فروخته شده است.

YJC.news/
هفته آتی هیچ عرضه اولیه ای برگزار نمی شود

هفته آتی هیچ عرضه اولیه ای برگزار نمی شود

علیاری از در دستور کار نبودن عرضه اولیه طی هفته پیش رو خبر داد.

YJC.news/
یک عرضه اولیه دیگر فقط برای صندوق های بورسی

یک عرضه اولیه دیگر فقط برای صندوق های بورسی

امروز سه شنبه مورخ 1400/06/30 تعداد 90 میلیون سهم شرکت صنایع شیمیایی کیمیاگران به سرمایه گذاران واجد شرایط (صندوق‌های سرمایه‌گذاری) عرضه می‌شود.

YJC.news/
عرضه اولیه سهام شرکت صنایع شیمیایی کیمیاگران در نماد شکام

عرضه اولیه سهام شرکت صنایع شیمیایی کیمیاگران در نماد شکام

عرضه اولیه سهام شرکت صنایع شیمیایی کیمیاگران (سهامی عام) به روش ثبت سفارش در روز سه شنبه عرضه می‌شود.

YJC.news/
کاهش تخلفات در بورس با اجرای عرضه اولیه به «روش ترکیبی»

کاهش تخلفات در بورس با اجرای عرضه اولیه به «روش ترکیبی»

ريیس سازمان بورس گفت: قرار گرفتن یک شرکت کوچک با شناوری پایین در پرتفوی سهامداران، زمینه ایجاد تخلفاتی از نوع دستکاری قیمت را فراهم می‌کند.

YJC.news/
جزییات عرضه اولیه سهام شرکت صنایع شیمیایی کیمیاگران امروز

جزییات عرضه اولیه سهام شرکت صنایع شیمیایی کیمیاگران امروز

سهام شرکت صنایع شیمیایی کیمیاگران امروز (سهامی عام)، سه‌شنبه (30 شهریورماه) عرضه اولیه خواهد شد.

EghtesadOnline.com/
اطلاعیه عرضه اولیه "شکام" آمد

اطلاعیه عرضه اولیه "شکام" آمد

اطلاعیه عرضه اولیه سهام شرکت صنایع شیمیایی کیمیاگران امروز (سهامی عام) به روش ثبت سفارش در نماد معاملاتی

BourseNews.ir/
کاهش تخلفات با عرضه اولیه به «روش ترکیبی»

کاهش تخلفات با عرضه اولیه به «روش ترکیبی»

به گفته ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار، اجرای عرضه اولیه به روش ترکیبی، باعث کاهش اغواگری در بازار سرمایه می‌شود.

TejaratNews.com/

عرضه اولیه جدید به ضرر سهامداران خرد است؟ / سه‌شنبه «شکام» عرضه می‌شود

شستا 17 شرکت را تا سال آینده عرضه اولیه می‌کند / ستاره خلیج فارس زمستان می‌آید

شستا 17 شرکت را تا سال آینده عرضه اولیه می‌کند / ستاره خلیج فارس ز...

بر اساس اعلام شستا، تا بهار 1400 این شرکت 17 نماد را برای عرضه اولیه روانه بازار سرمایه خواهد کرد.

TejaratNews.com/
مشارکت 2.9 میلیون نفر در عرضه اولیه بورس

مشارکت 2.9 میلیون نفر در عرضه اولیه بورس

تعداد 600 میلیون سهم معادل 15 درصد سهام شرکت "پارس فولاد سبزوار" امروز در بورس تهران عرضه اولیه و کشف قیمت شد.

FarsNews.ir/
تخم مرغ ارزان شد؟ زیان 1٫9 هزار میلیارد تومانی دارا یکم در 6 ماه / بازدهی دارا یکم در نیمه اول امسال چقدر بود؟ حذف قیمت‌گذاری دستوری خودرو پیگیری می‌شود نرخ جدید مرغ اعلام شد هزینه خانوار‌ها در مهرماه کاهش یافت درج یک شرکت ساختمانی در فرابورس ایران برنامه‌ریزی خوب سایپا در تولید و برنامه‌ریزی مالی ارزش سهام عدالت امروز 1 آبان چرا بورس امروز منفی شد؟ کودکان چگونه می‌توانند درآمد کسب کنند؟ چه کسانی مشمول وام 12 میلیونی هستند؟ رشد حجم و ارزش معاملات در بورس کالای ایران مسکن نیمی از هزینه‌های خانوار‌ها را می‌بلعد! راه اندازی صندوق املاک و مستغلات در گام آخر قیمت مسکن حمایتی چقدر است؟ ساختمانی‌ها توان رشد ندارند! رشد حجم و ارزش معاملات در بورس کالای ایران مجلس در انتظار بررسی تغییر قیمت‌گذاری دلاری پتروشیمی‌ها شاخص کل بورس در اولین روز آبان 28 هزار واحد ریخت ورود چین به پروژه‌های مسکن در ایران تايید شد صندوق‌های بورسی املاک و مستغلات، در آستانه راه‌اندازی تاریخ واریز سود شستا افزایش قیمت طلا و سکه افت شاخص بورس در نخستین روز آبان‌ماه شاخص در آستانه از دست دادن کانال 1٫4 میلیون واحدی / بورس کی مثبت می‌شود؟ اصلاح ابلاغیه شرایط موسسین یا سهامداران نهادهای مالی بانک ملت کنفرانس اطلاع رسانی برگزار کند " وبملت " تا نیمه آبان تعلیق شد/فردا، بازگشایی "کلوند"، "خمهر" و "دانا" آتش‌سوزی بزرگ در بندرعباس و قطع برق چندین محله یک گام تا راه‌اندازی صندوق املاک و مستغلات در بازار سرمایه بانک رفاه کارگران، مسابقات دوره ای "هوش حفاظتی" برگزار می کند وضعیت سبد سهام عدالت در اولین روز آبان ماه آیفکس قرمز ماند 7 میلیارد برگه بهادار دست‌به‌دست شد ریزش 28 هزار واحدی شاخص کل بورس در اولین روز هفته زمان واریز سود سهامداران شستا هشدار درباره احتمال تبدیل ایران به واردکننده گاز! آخرین وضعیت جاماندگان سهام عدالت ربات ها را خاموش کنید تا بورس نفس بکشد ریزش 28688 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات دو بازار از 15.5 هزار میلیارد تومان فراتر رفت تصمیمی جدی برای تغییر فرمول محاسبه پتروشیمی‌ ها اعلام نشده است نمای پایانی بورس(1 آبان1400) / شاخص کل با افت 28هزار واحدی معاملات را به پایان برد جزییات تغییر فرمول قیمت‌ گذاری محصولات پتروشیمی «صندوق پروژه‌ها» روش مناسب سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن قرمزی شاخص کل در نخستین روز آبان ماه صندوق املاک و مستغلات در آستانه راه اندازی اطلاع‌رسانی ابعاد تغییر فرمول قیمت‌گذاری محصولات پتروشیمی؛ به زودی خبری برای پر مصرف‌های تهرانی چینی‌ها در ایران خانه می‌سازند؟ سازمان بورس بانک ملت را ملزم به برگزاری کنفرانس اطلاع‌ رسانی کرد