جزيیات بازگشت درآمدهای مالیاتی به استان محل فعالیت

جزيیات بازگشت درآمدهای مالیاتی به استان محل فعالیت

طبق آمار، مالیات ابرازی عملکرد شرکت‌های استانی سال قبل 4.5 هزار میلیارد تومان و جمع مالیات و عوارض ارزش افزوده آنها 6.5 هزار میلیارد تومان بوده که این مبلغ به حساب خزانه استان واریز می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت اقتصادی و دارایی، وزیر اقتصاد در آخرین سفر استانی دور نخست دولت سیزدهم که به مقصد استان کرمان انجام شده بود از اجرایی شدن وعده بازگشت مالیات و عوارض ارزش افزوده شرکت‌ها به استان‌ها خبر داد و اعلام کرد که بر این اساس منابع 3500 شرکت با بیش از 6.5 هزار میلیارد تومان به مردم و شهرداری‌های همان استان باز می‌گردد.

شرکت‌های مورد اشاره وزیر اقتصاد از سوی سازمان امور مالیاتی بر مبنای تکلیف قانونی که بر عهده داشته در سال گذشته و سه ماه نخست امسال شناسایی شده و پرونده مالیاتی آنها به استان محل فعالیتشان انتقال داده می‌شود. با انتقال پرونده‌های مالیاتی به استان محل فعالیت جمع مالیات و عوارض ارزش افزوده آنها به حساب خزانه استان مادر واریز خواهد شد و به این شکل استان‌ها از عواید صنایع مستقر بهره‌مند می‌شوند.

در همین مورد محمد جهانی کیامدیر کل دفتر امور مودیان و خدمات مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور گفت: انتقال پرونده‌های مالیاتی واحدهای تولیدی یا خدماتی با شخصیت حقیقی یا حقوقی به محل استقرار آن واحد (محل فعالیت اصلی شرکت) در حال انجام است.

به گفته وی سازمان امور مالیاتی مکلف است پرونده‌های واحدهای تولیدی و خدماتی با شخصیت حقیقی یا حقوقی دارای یک محل فعالیت را که محل استقرار واحد تولیدی یا خدماتی آنها در استان محل استقرار دفتر مرکزی آنها نیست به اداره کل امور مالیاتی استان محل استقرار واحد تولیدی و خدماتی ارسال کند؛ و مالیات و عوارض بر ارزش افزوده واحدهای خدماتی ملی نسبت به سهم هر استان از جمعیت کشور، به حساب خزانه استان ذیربط واریز می‌شود.

مدیر کل دفتر امور مودیان و خدمات مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور اظهار داشت: در اجرای جزء (2) بند (د) تبصره 6 قانون بودجه سنوات 1400 و 1401 تعداد بیش از 3603 پرونده به محل فعالیت اصلی شرکت‌ها منتقل شد. از این تعداد 2315 مورد در سال 1400 و 1293 پرونده در سه ماهه اول 1401 جابجا شده است.

بر اساس جزء (2) بند (د) تبصره 6 قانون بودجه سال گذشته و امسال، مالیات و عوارض ارزش افزوده دریافتی از واحدهای تولیدی و پیمانکاران طرح‌های واقع در استان به حساب استان محل استقرار منظور می‌شود.

بر این اساس سازمان امور مالیاتی مکلف است پرونده‌های واحدهای تولیدی و خدماتی با شخصیت حقیقی یا حقوقی دارای یک محل فعالیت را که محل استقرار واحد تولیدی یا خدماتی آنها در استان محل استقرار دفتر مرکزی آنها نیست به اداره کل امور مالیاتی استان محل استقرار واحد تولیدی و خدماتی ارسال کند و در عین حال مالیات و عوارض بر ارزش افزوده واحدهای خدماتی ملی به نسبت سهم هر استان از جمعیت کشور، به حساب خزانه استان ذی‌ربط واریز می‌شود.

مدیر کل دفتر امور مودیان و خدمات مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به این بند از قانون بودجه گفت: مالیات و عوارض ارزش افزوده دریافتی از واحدهای تولیدی و پیمانکاران طرح (پروژه) های واقع در هر استان به حساب استان محل استقرار واحد تولیدی با رعایت جزء (2) ماده 38 و ماده 39 قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1400.3.2 منظور می‌شود.

جهانی کیا، افزود: در اجرای این بند از قانون بودجه و همچنین به منظور رعایت مقررات ماده 110 قانون مالیات‌های مستقیم، فهرست شرکت‌های مشمول، توسط ادارات کل ذیربط شناسایی و جهت انجام هماهنگی‌های لازم به سازمان اعلام می‌شود که در سال 1400 مشخصات (2400) شرکت از ادارات کل دریافت شده و با پیگیری‌های صورت گرفته تعداد (2315) پرونده معادل (97) درصد به ادارات مورد درخواست منتقل و جابه جایی مابقی نیز در مراحل نهایی کار است که پس از پایان مهلت رسیدگی به پرونده‌های اشخاص حقوقی، وضعیت این پرونده‌ها نیز تعیین تکلیف خواهد شد.

مدیرکل دفتر امور مودیان و خدمات مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور در ادامه عنوان داشت: در سه ماهه نخست سال جاری فهرست، 1527 شرکت، احصاء شده است که از این تعداد بالغ بر 1293 فقره در سه ماهه اول منتقل شده است.

سازمان امور مالیاتی بر اساس قانون مکلف است تا پرونده‌های مالیاتی شرکت‌هایی که محل مالیات پردازی آنها با محل فعالیتشان متفاوت است را شناسایی و پرونده آنها را به محل فعالیت ارجاع دهد و برای اجرای این قانون، ادارت کل امور مالیاتی استان‌ها مکلف شده‌اند تا شرکت‌هایی که پرونده آنها در استان محل فعالیت وجود ندارد را شناسایی و به اداره کل مبدا، درخواست انتقال پرونده آن شرکت را ارايه دهد و اداره کل مالیاتی مبدا در صورت تشخیص به انتقال پرونده این مودی مالیاتی، با انتقال آن به اداره کل مالیاتی استان جدید موافقت خواهد کرد.

چرا وعده وزیر اقتصاد برای بخشودگی جرايم مالیاتی در اداره مالیات بر ارزش افزوده تهران اجرا نمی‌شود؟

چرا وعده وزیر اقتصاد برای بخشودگی جرايم مالیاتی در اداره مالیات بر...

وزیر امور اقتصادی و دارایی در روز‌های پایانی مردادماه از معافیت‌های مالیاتی صد درصدی بمناسبت هفته دولت خبر داد. اما این خبر خوش در یکی از بخش‌های مالیاتی، همچنان اجرا نمی‌شود و با گلایه مودیان روبرو ش...

Tabnak.ir/
اطلاعیه سازمان امور مالیاتی در خصوص واحدهای مسکونی خالی

اطلاعیه سازمان امور مالیاتی در خصوص واحدهای مسکونی خالی

سازمان امور مالیاتی کشور در مورد مالیات بر واحدهای مسکونی خالی اطلاعیه‌ای صادر کرد.

MehrNews.com/
جزییات جدید درباره مالیات از تراکنش‌های بانکی/ معیار سازمان امور مالیاتی برای دریافت مالیات از اصناف

جزییات جدید درباره مالیات از تراکنش‌های بانکی/ معیار سازمان امور م...

اقتصاد کلانتجارت‌نیوز نوشت: در حالی که مودیان مالیاتی تا نیمه ماه جاری برای ارايه اظهارنامه مالیاتی مهلت دارند، مذاکرات اتاق اصناف ایران با اتحادیه‌های صنفی در خصوص اصلاح ضرایب مالیات اصناف همچنان ادا...

KhabarOnline.ir/
اطلاعیه سازمان امور مالیاتی درباره وجوه واریزی به حساب بانکی‌ها

اطلاعیه سازمان امور مالیاتی درباره وجوه واریزی به حساب بانکی‌ها

ایلنا: تمام وجوه واریزی به حساب‌های بانکی تجاری از تمام طرق از جمله درگاه‌های الکترونیکی پرداخت، دستگاه‌های کارتخوان، کارت به کارت، ساتنا، پایا به عنوان فروش تلقی...

Ilna.ir/
اطلاعیه سازمان امور مالیاتی کشور درخصوص وجوه واریزی به حساب های بانکی تجاری

اطلاعیه سازمان امور مالیاتی کشور درخصوص وجوه واریزی به حساب های با...

تمام وجوه واریزی به حساب های بانکی تجاری از تمام طرق از جمله درگاه های الکترونیکی پرداخت، دستگاه های کارتخوان، کارت به کارت، ساتنا، پایا به عنوان فروش تلقی شده و مبنای محاسبات مالیاتی است.

MehrNews.com/
ارایه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده فصل بهار به روال قبل

ارایه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده فصل بهار به روال قبل

ایلنا: معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد: به موجب ماده (13) قانون دايمی مالیات بر ارزش افزوده، تا زمان راه اندازی سامانه مودیان، نحوه ارایه...

Ilna.ir/

مهلت ارايه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده تمدید شد

آقای خاندوزی؛ از تجربه مالیات بر ارزش افزوده درس بگیرید/ مصايب تولید و حجم اقتصاد زیرزمینی بیشتر نشود

آقای خاندوزی؛ از تجربه مالیات بر ارزش افزوده درس بگیرید/ مصايب تول...

کارشناس مسايل مالیاتی گفت: اصولا وقتی شما قرار است یک پایه مالیاتی را اضافه کنید یا نحوه اخذ آن را تغییر بدهید، باید با مطالعه رفتار بازار این کار را انجام دهید. رفتار بازاریان امین حضور و عقب‌نشینی م...

Tabnak.ir/
تمدید مهلت اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده فصل بهار تا 26 تیرماه

تمدید مهلت اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده فصل بهار تا 26 تیرماه

سازمان امور مالیاتی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد مهلت اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده فصل بهار تا 26 تیرماه تمدید شد.

MehrNews.com/

ارايه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده بهار 1401؛ حداکثر تا تاریخ 26 تیر

جزيیات انتقال 6 هزار میلیارد تومان درآمدهای مالیاتی به استان‌ها

جزيیات انتقال 6 هزار میلیارد تومان درآمدهای مالیاتی به استان‌ها

مدیرکل امور مودیان سازمان امور مالیاتی جزيیات انتقال پرونده مالیاتی شرکت هایی که محل فعالیت آنها غیر از مرکز است را، به استان محل فعالیت تشریح کرد.

MehrNews.com/