آتی زعفران، پیشتاز بازار مشتقه بورس کالا شد

آتی زعفران، پیشتاز بازار مشتقه بورس کالا شد

جریان معاملاتی در عموم نمادهای فعال تابلوی آتی بورس کالا از رشد نرخ تسویه حکایت داشت که موجب شد جریان غالب در بازار آتی افزایشی باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ مجموع حجم دادوستدهای هفتگی در این بازار افزایش قابل توجهی داشته که مهاجرت نقدینگی بین نمادهای گوناگون را نشان می‌دهد. در شرایطی که شاهد راه‌اندازی سررسیدهای جدید برای طلا، نقره و زعفران طی روزهای اخیر بودیم، چشم‌انداز تزریق نقدینگی به این بازار همچنان افزایشی بوده و می‌تواند روزهای امیدبخشی را برای تابلوی آتی به همراه داشته باشد.

 بی‌توجهی اخیر معامله‌گران این بازار به سیگنال‌های کاهشی بازار ارز، از جمله دلایلی است که از بلوغ معاملات آتی خبر می‌دهد؛ چرا که تکانه‌های ارز را تنها متغیر اصلی تعیین‌کننده نرخ تسویه نمی‌دانند و با تکیه بر سایر داده‌های اثرگذار به پیش‌بینی دورنمای بازار اقدام می‌کنند، آن هم در شرایطی که بهای آزاد دلار از صعود بازمانده، افزایشی شدن این بازار می‌تواند شواهد احتمالی ذهنیت ایجاد کف نرخ را در بین معامله‌گران تداعی کند.

  نماد بی‌رمق پسته آتی

شواهد نشان می‌دهد که جریان معاملات نمادهای فعال تابلوی آتی بورس کالا به سیگنال‌های کاهشی که از بازار ارز مخابره می‌شود، توجه چندانی ندارد. بنابراین به نظر می‌رسد ذهنیت کلی اهالی بازار، کف 27 هزار تومانی را برای بهای آزاد دلار منطقی می‌پندارند. از این رو سعی دارند با تکیه بر سایر عوامل اثرگذار بر نرخ تسویه قراردادهای آتی به دادوستد بپردازند. از بین محصولات کشاورزی بورس کالا، زعفران نگین با فاصله قابل توجه از سایر محصولات دادوستد می‌شود. زیره و زعفران رشته‌ای با آرامش نسبی و نوسان اندک قیمتی دادوستد می‌شوند.

این درحالی است که پسته که تنها با یک نماد بر تابلوی آتی بورس کالا حاضر است، طرفدار چندانی برای خرید و فروش ندارد و حتی در برخی از روزهای معاملاتی هفته اخیر مورد معامله قرار نگرفت. روز گذشته نیز این نماد (PSME00) تا لحظه تنظیم این گزارش معامله نشد، اما بهای تسویه این محصول در معاملات 22 شهریورماه 190 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم بود.

  رونق زعفرانی تابلوی آتی بورس کالا

تابلوی معاملات آتی بورس کالا با صدرنشینی زعفران به‌عنوان جذاب‌ترین و پرحجم‌ترین محصول این بازار به معاملات خود ادامه می‌دهد. در جریان معاملات روزهای گذشته استقبال معامله‌گران از گرفتن موقعیت تعهدی برای جدیدترین سررسید راه‌اندازی‌شده این محصول با نماد SAFDY00، به‌وضوح نمایان است؛ چرا که نوسان قیمتی این سررسید به گونه‌ای بود که حتی در برخی از روزها با صف خرید همراه شد. با خروج سررسید شهریور زعفران از تابلوی آتی بورس کالا، در حال حاضر این محصول با دو سررسید آبان و دی قابل معامله است که روز گذشته تا لحظه تنظیم این گزارش با نوسان مثبت قیمتی همراه بود.

 کافی نبودن عرضه یکی از مهم‌ترین دلایلی است که زمینه‌ساز رشد قیمت زعفران نگین شده؛ چرا که این انتظار وجود دارد که به دلیل خشکسالی و افزایش جدی هزینه نهاده‌های تولید، میزان تولید زعفران در سال جاری نسبت به سال گذشته کاهش یابد، در حالی که با بهبود شرایط اقتصادی، تقاضا برای خریدهای داخلی و صادراتی افزایش می‌یابد. بنابراین مجموعه این عوامل دست به دست هم داده و سبب ایجاد تحرکات مثبت قیمتی برای محصول زعفران نگین شده است.

این در حالی است که در دو سال گذشته شاهد شرایطی متفاوتی بودیم. به دلیل شرایط بی‌سابقه پاندمی کرونا، محدودیت‌های حمل‌ونقل و بسته‌بودن مرزها تقاضا برای محصول زعفران به‌شدت کاهش یافته بود، اما در سال جاری علاوه بر آنکه بسیاری از مقاصد صادراتی این محصول نظیر چین که بزرگ‌ترین متقاضی زعفران تولیدی ما به شمار می‌رود، در مقابله با این ویروس موفق عمل کرده، با عمومی شدن واکسیناسیون در اقصی‌نقاط دنیا، مراحل بازیابی اقتصادهای جهان با چشم‌انداز روبه رشد و مثبتی همراه شده است. از این رو این انتظار وجود دارد که تقاضا برای صادرات زعفران افزایشی باشد. اما اینکه محصول سال جدید پاسخگوی نیاز متقاضیان خواهد بود یا خیر، چندان مشخص نیست.

به این ترتیب از سوی اهالی بازار آتی، معامله زعفران نگین به‌ویژه در سررسیدهای دورتر بسیار جذاب تلقی شده که در جریان معاملات روزهای اخیر قابل رویت بود.

  استقبال بازار از زعفران دی‌ماه

نزدیک‌ترین سررسید زعفران نگین که روز 23 آبان از تابلوی آتی خارج می‌شود، روز گذشته در لحظه تنظیم این گزارش با بهای 16 هزار و 350 تومان به ازای هر گرم دادوستد شد.

 این درحالی بود که در این نماد به میزان 50موقعیت خرید و فروش به صورت همزمان باز شد و مجموع موقعیت‌های این نماد را به 51 هزار و 639 رساند.

همچنین سررسید دیگر زعفران نگین که تا تاریخ 19 دی 1400 بر روی تابلو آتی بورس کالا قابل معامله است، روز گذشته با نوسان مثبت قیمت همراه بود و تا لحظه تنظیم این گزارش با قیمت 20 هزار و 820 تومان به ازای هر گرم معامله شد.

باز شدن موقعیت خرید و فروش در هر نماد تازه راه‌اندازی شده طبیعی است، اما در این نماد با استقبال زیادی از سوی معامله‌گران همراه است. گویی علاوه بر مهاجرت نقدینگی از سایر سررسیدهای زعفران به این نماد، شاهد ورود خریداران جدید هستیم که زعفران را محصولی جذاب برای معاملات شناسایی کردند.   این سررسید تازه راه‌اندازی‌شده در حال باز کردن موقعیت‌های تعهدی همزمان است و تاکنون مجموع موقعیت خرید و فروش این نماد به صورت همزمان به میزان 27 هزار و 285 موقعیت ارزیابی می‌شود. طبق ویژگی‌های فنی تابلوی معاملات آتی، بازه نوسان قیمتی برای تمامی قراردادهای این بازار مثبت و منفی 5 درصد در نظر گرفته شده است. نوسان نرخ تسویه روز گذشته زعفران سررسید دی‌ماه تا لحظه تنظیم این گزارش به 32/ 4درصد نیز رسید که پتانسیل ایجاد صف خرید در این نماد را به‌خوبی نشان داد.

  نقره و طلای آتی بی‌توجه به بازار جهانی این دو فلز گرانبها

نقره آتی در حال حاضر با سه نماد فعال در سه سررسید مهر، آبان و آذر روی تابلوی آتی بورس کالا قابل معامله است. برآیند ورود نقدینگی در هر سه نماد به میزان محدودی مثبت ارزیابی می‌شود. روز گذشته نقره در دو سررسید SILME00 و SILAB00 با نوسان مثبت قیمت همراه شد، اما در دورترین سررسید خود یعنی نقره آذرماه با کاهش محدود قیمتی نسبت به روز ماقبل معامله شد.

واحدهای صندوق طلای بازار آتی که تحت سه نماد معامله می‌شوند، روز گذشته رشد نرخ تسویه را در هر سه نماد به ثبت رساندند. جدیدترین سررسید این فلز گرانبها، با نماد ETCAZ00 در بازار آتی معامله می‌شود که روز گذشته با 46 درصد افزایش در موقعیت باز همراه شد، به این معنی که به صورت همزمان 105 موقعیت خرید و فروش با هم به بازار وارد شدند. جریان غالب بازار آتی افزایشی است، اما طلا و نقره در معاملات جهانی روز گذشته کاهشی بودند و هر اونس طلا با نرخ 1787 دلار و اونس نقره با 23 دلار و 57 سنت معامله شد که برآیند نوسان هفتگی و روزانه آنها منفی بود.

local_offerبرچسب‌ها:
1.2 میلیون تن سیمان در بورس کالا عرضه می‌شود

1.2 میلیون تن سیمان در بورس کالا عرضه می‌شود

شرکت‌های سیمانی شنبه و یکشنبه آینده در مجموع با یک میلیون و 235 هزار تن انواع سیمان راهی بورس کالا می‌شوند.

YJC.news/
نحوه عرضه محصولات طی هفته آینده در بورس کالا اعلام شد

نحوه عرضه محصولات طی هفته آینده در بورس کالا اعلام شد

مدیر عملیات عرضه بورس کالا در نامه‌ای به کارگزاران نحوه عرضه محصولات در هفته منتهی به 7 مهر ماه را با توجه به تعطیلی دوشنبه آینده اعلام کرد.

YJC.news/
زیر و بم ورود به بورس کالا

زیر و بم ورود به بورس کالا

هرچند "بورس کالا" نه تنها برای فعالین بازار سرمایه بلکه اخیرا و به دلایل مختلفی از جمله حاشیه های مربوط به افزایش قیمت سیمان برای بسیاری از مردم نام آشناست، اما...

EghtesadOnline.com/
همسویی مجلس و دولت برای تقویت عرضه ها در بورس کالا

همسویی مجلس و دولت برای تقویت عرضه ها در بورس کالا

علی جدی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: از نظر مجلس، برای تامین نیاز تولید به مواد اولیه و کالاهای مهم، بورس کالا بهترین بستر برای عرضه و معامله است و دولت نیز...

EghtesadOnline.com/
برنامه ریزی تولید از مسیر ابزارهای مالی بورس کالا

برنامه ریزی تولید از مسیر ابزارهای مالی بورس کالا

محمد حسنی سعدی سخنگوی شرکت بورس کالای ایران گفت: عرضه مستمر محصولات پتروشیمیایی‌ در بورس کالا به همراه فراهم بودن استفاده فعالان این صنایع از ابزارهای مالی همچون...

EghtesadOnline.com/
ابلاغیه جدید بورس کالا در خصوص تغییر سهمیه بهین یاب

ابلاغیه جدید بورس کالا در خصوص تغییر سهمیه بهین یاب

مدیریت عملیات بازار شرکت بورس کالای ایران در نامه‌ای به کارگزاران تغییر میزان خرید پلی پروپیلن نساجی را اطلاع رسانی کرد.

YJC.news/
بورس کالا، گزارشگر کاهش یا افزایش قیمت کالاهاست

بورس کالا، گزارشگر کاهش یا افزایش قیمت کالاهاست

سید جواد جهرمی معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران با بیان اینکه بورس کالا یک پلتفرم معاملاتی است، گفت: بورس کالا در افزایش یا کاهش قیمت کالاها دخیل...

EghtesadOnline.com/
سیمان صاحب تالار اختصاصی در بورس کالا می‌شود

سیمان صاحب تالار اختصاصی در بورس کالا می‌شود

براساس ابلاغیه مدیر عملیات بازار بورس کالای ایران، تالار اختصاصی سیمان از هفته آینده در بستر معاملات TTS راه اندازی می‌شود.

YJC.news/
معامله 802 هزار و 640 تن سیمان در بورس کالا

معامله 802 هزار و 640 تن سیمان در بورس کالا

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران امروز میزبان معامله 802 هزار و 640 تن سیمان بود.

YJC.news/
امکان خریدهای خرد سیمان در بورس کالا

امکان خریدهای خرد سیمان در بورس کالا

معاون توسعه بازار بورس کالا گفت: تا پایان شهریور گواهی سپرده کالایی سیمان راه‌اندازی می‌شود و خریداران خرد سیمان می‌توانند از این طریق اقدام به خرید کنند.

TejaratNews.com/
امکان شناسایی موجودی کالاها با اطلاعات بورس کالا و سامانه انبارها

امکان شناسایی موجودی کالاها با اطلاعات بورس کالا و سامانه انبارها

مهدی غضنفری می گوید: مکانیزم‌های بازار دارای نوعی پویایی هستند که در پی آن تغییراتی حاصل می‌شود ولی اگر این مکانیزم‌ها را نشناخته و اقدام به هدایت آن نکنیم، با...

EghtesadOnline.com/
آیا مشتریان خرد می‌توانند در بورس کالا سیمان بخرند؟

آیا مشتریان خرد می‌توانند در بورس کالا سیمان بخرند؟

به گفته معاون بورس کالای ایران، معاملات گواهی سپرده سیمان به زودی در این بازار راه‌اندازی می‌شود تا امکان خرید مشتریان خرد سیمان نیز فراهم و تسهیل شود.

TejaratNews.com/

اثر عرضه نقره در بورس کالا / نقره موجب رونق بورس کالا می‌شود؟

معرفی سنگین وزن‌ ها در رینگ معاملاتی بورس کالا

معرفی سنگین وزن‌ ها در رینگ معاملاتی بورس کالا

طی هفته اخیر در تالار محصولات صنعتی و معدنی یک میلیون و 372 هزار تن انواع کالا به ارزش بیش از 3 میلیارد و 800 میلیون تومان معامله شد.

YJC.news/

بورس کالا میزبان انواع ورق فولادی در بورس کالا

لیر ترکیه در قعر تاریخی دستورالعمل اجرایی محیط‌ های آزمون بازار سرمایه کاهش نرخ رسمی یورو و 20 ارز دیگر بورس 5 هزار و 584 واحد رشد کرد شاخص با رشد 5 هزار واحدی همراه است ‌عرضه دو محصول شرکت نفت ایرانول در بورس انرژی عرضه دو محصول شرکت نفت «ایرانول» در بورس انرژی چگونه از کارگزاری‌های بورس شکایت کنیم؟ مصوبه انحصارشکن مجلس؛ ریزش قیمت‌ها پس از موافقت با واردات خودرو منتظر عرضه اولیه جدید باشیم؟ قلاب ماهیگیری را در کدال بیاندازید فهرست آپارتمان‌های 2میلیاردی در تهران یک شرایط ویژه بورسی برای سیمان صورت مالی 9 ماهه " چکاپا " منتشر شد " آبادا " تا 4 روز آینده تعلیق است " واعتبار " ترازنامه 12 ماهه منتشر کرد زمان مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی خلیج فارس اعلام شد بررسی بازدهی 13 عرضه اولیه 1400/ "سپید" با 179 درصد رشد در صدر جدول صورت مالی 12 ماهه حسابرسی نشده "کفرآور" منتشر شد "شبهرن" تصمیمات مجمع را ثبت کرد مجمع صندوق سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری گسترش فردای ایرانیان در هفته آینده صندوق سرمایه گذاری گنجینه آینده روشن به مجمع می رود انتشار صورت مالی میاندوره ای حسابرسی شده "فبیرا" "فزرین" تصمیمات مجمع را ثبت کرد پیش‌بینی بورس امروز 3 مهر 1400 / کدام گروه پیشتاز بازار است؟ با فرآیند شکایت از کارگزاری‌های بورس آشنا شوید سیگنال مهم برجام برای قیمت دلار چرا و چگونه کارگزار بورس خود را تغییر دهیم؟ پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه / پالایشی‌ها پیشتاز بازار می‌شوند نحوه وصول و برگشت زدن چک‌ های جدید سیگنال مهم برجام برای قیمت دلار / بازار ارز شوکه می‌شود؟ هفته آتی هیچ عرضه اولیه ای برگزار نمی شود پلی استیشن 5 پرو در چه تاریخی عرضه می‌شود؟ / قیمت کنسول‌های بازی خانگی هفته چهارم شهریور ماجرای کم واریز شدن سود نقدی شبندر چیست؟ / آیا کارگزاری‌ها اشتباه کردند؟ پیش‌بینی قیمت طلا در هفته اول مهر / طلا گران می‌شود؟ اقامت پنج‌ساله در ایران بدون حتی یک متقاضی! کدام عوامل بورس را منفی کرد؟ / هفته آینده بازار برمی‌گردد؟ 1.2 میلیون تن سیمان در بورس کالا عرضه می‌شود سقوط 5درصدی بیت‌کوین درپی حمله چین پیش‌‌بینی قیمت طلا در کوتاه مدت نیمی از کارشناسان، بورس را مثبت و 40 درصد نوسانی پیش‌بینی می‌کنند پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته اول مهر / ممنوعیت واردات خودرو ادامه دارد؟ واحد مسکونی روستایی در کشور مقاوم‌سازی می‌شود سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟ شاخص‌های مهم بورس جهانی صعود کردند پیش‌فروش 3 خودرو زیرقیمت بازار بدون قرعه‌کشی! نحوه وصول و برگشت زدن چک‌های جدید کاهش 90 درصدی فروش نفت به چین/«باید کالای باارزش را با التماس بفروشیم» ترخیص بیش از 12 میلیون تن کالای اساسی از گمرکات کشور هزینه خانوار‌ها سنگین‌تر شد

در حال بارگیری...