جزيیات تسهیلات 20 هزار میلیارد تومانی دولت به مرغداران و دامداران / هر تولیدکننده چقدر وام می گیرد؟

جزيیات تسهیلات 20 هزار میلیارد تومانی دولت به مرغداران و دامداران / هر تولیدکننده چقدر وام می گیرد؟

معاون وزیر جهاد کشاورزی از اعطای 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت به دامداران و مرغداران کشور خبر داد و گفت: این وام باید به سرعت و سهل الوصول در اختیار تولیدکنندگان قرار بگیرد.

حسین دماوندی نژاد، معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به طرح جدید دولت برای حمایت از دامداران و مرغداران کشور گفت: اجرای طرح مردمی سازی یارانه‌ها و حذف ارز 4200 تومانی یکی از بزرگترین تغییر رویکردهایاقتصادی دولت بوده چرا که تقریبا صاحنظران اقتصادی به این جمع بندی و تایید رسیده بودند که سیاست ارز 4200 تومانی خاصیتش را از دست داده و علاوه بر اینکه قیمت کالاهایی که به دست مصرف کننده نهایی می‌رسید متناسب با یارانه داده شده نبود، شاهد افزایش شدید قاچاق کالاهای اساسی از کشور نیز بودیم.

وی تصریح کرد: شرایط به صورتی شده بود که ما به جای تامین یارانه 85 میلیون نفر، یارانه 150 میلیون را تامین می‌کردیم. چرا که بخش عمده‌ای از کالاها شامل جوجه یک روزه، تخم مرغ، محصولات لبنی، گندم و روغن به کشورهای اطراف قاچاق می‌شد و به عبارتی ما به مردمان این کشورها یارانه اعطا می‌کردیم.

دماوندی نژاد توضیح داد که صادرات رسمی کالاهایی که با ارز 4200 تومانی تولید می‌شدند امکانپذیر نبود و برای این کار باید تعرفه روی آن اعمال می‌شد که اعمال تعرفه نیز قیمت را بالا می‌برد و انگیزه را برای قاچاق افزایش می‌داد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی توضیح داد که طرح مردمی سازی یارانه‌ها قرار بود در آذرماه 1400 اجرا شود اما به دلایلی این مسيله به اردیبهشت 1401 منتقل شد. ضمن اینکه در زمان اجرای این طرح، کشور از نظر تولید و وفور کالا در شرایط امن و مطمينی قرار داشت.

اعطای 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت برای دامداران و مرغداران کشور

دماوندی نژاد در بخش دیگری از سخنان خود اجرای طرح جدید دولت برای حمایت از مرغداران و دامداران کشور را مورد اشاره قرار داد و گفت: از ابتدای هفته جاری ابلاغ شده که 20 هزار میلیارد تومان برای بخش دام و طیور کشور اختصاص پیدا کند که بخشی از این تسهیلات ارزان قیمت با بهره 10 درصد، بخشی با بهره 12 درصد و بخش دیگری از آن با بهره 15 درصد به تولیدکنندگان اعطا می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه ما می‌دانستیم که تولید کنندگان در تامین وثایق دچار مشکل خواهند شد اضافه کرد: بر این اساس به بانک کشاورزی ابلاغ شده که اعطای این تسهیلات به صورت سهل الوصول باشد. به عبارتی تولیدکننده هر وثیقه ای را که بتواند بدون زحمت تامین کند بانک باید آن را بپذیرد.

تولیدکنندگان نیاز به 3 ضامن ندارند

وی به این پرسش خبرنگار مهر که برخی از تولید کنندگان عنوان می‌کنند برای دریافت این تسهیلات از بانک کشاورزی نیاز به 3 ضامن است که فراهم کردن آن برای تولید کنندگان بسیار دشوار است پاسخ داد: چنین مسيله‌ای نمی تواند صحت داشته باشد. چون ترتیبی اتخاذ شده تاضمانت در این طرح یا به صورت زنجیره‌ای توسط تولید کنندگان صورت گیرد و یا اینکه تولیدکننده می‌تواند با بانک چک و سفته تضمین رابه بانک بسپارد.

دماوندی نژاد اضافه کرد که در حال حاضر اقای دکترمحمد قربانی معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی به عنوان نماینده ویژه آقای وزیر در بانک کشاورزی مستقر شده تا بر سرعت و سهولت اعطای تسهیلات به تولید کنندگان نظارت داشته باشد، ضمن اینکه روسای جهاد کشاورزی استان‌ها نیز در ارتباط مستمر با نماینده وزارت جهاد کشاورزی دربانک مذکورهستند و معاونت امورتولیدات دامی نیز به صورت لحظه‌ای مسايل مربوط به این طرح را رصد و اطلاعات آن را دریافت می‌کنیم و در اختیار وزیرمحترم جهاد کشاورزی قرار می‌دهیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: دستور ویژه و اکید وزیر جهاد کشاورزی این بوده که هر مدیر بانکی در اعطای این تسهیلات کوتاهی کند به جد با او برخورد و آن شخص از مقام خود جابجا شود.

دماوندی نژاد با اشاره به اینکه پیش از اجرای این طرح قرار بود 200 میلیون تومان تسهیلات تحت عنوان دامدارکارت در اختیار تولیدکنندگان قرار بگیرد اضافه کرد: با توجه به اینکه عدد طرح جدید (20 هزار میلیارد تومان) رقم بسیار بزرگی است طرح قبلی نیز در این طرح ادغام شده چرا که تولیدکنندگان عنوان می‌کردند رقم 200 میلیون تومان برای تامین نقدینگی آنها کافی نیست.

جزيیات اعطای تسهیلات به مرغداران و دامداران

وی توضیح داد: بر اساس این طرح به ازای هر قطعه مرغ گوشتی، تولیدکننده 35 هزار تومان تسهیلات دریافت می‌کند. همچنین به اعضای هر قطعه مرغ تخم گذار نیز 22 هزار تومان به تولیدکنندگان تسهیلات اعطا می‌شود.

دماوندی نژاد تصریح کرد: به ازای هر راس دام روستایی سنگین نیز 2 میلیون و 100 هزار تومان، دام صنعتی سنگین 2 میلیون و 500 هزار تومان و دام سبک (گوسفند و بز) 390 هزار تومان تسهیلات اعطا می‌شود.

این مقام مسيول در وزارت جهاد کشاورزی توضیح داد: 60 تا 65 درصد قیمت تمام شده تولید مرغ متاثر از خوراک آن و باقی شامل، سایر هزینه ها برق و انرژی و ... است. در حال حاضر تولیدکنندگان می توانند از محل منابع خود حدود 30 درصد نقدینگی مورد نیازشان را تامین می‌کند و 50 درصد آن نیز توسط وزارت جهاد کشاورزی تامین می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به این پرسش که از زمان مراجعه یک تولیدکننده به بانک تا زمانی که وام را دریافت کند چقدر طول می‌کشد گفت: متقاضیان توسط سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها به بانک کشاورزی معرفی می‌شوند و بانک نیز بر اساس دسته بندی انجام شده (تولیدکننده مرغ، تخم مرغ و یا دامدار) متقاضی را برای دریافت تسهیلات به شعب مربوطه معرفی می‌کند. همچنین در حال حاضر برای انجام این کار در شعب بانک کشاورزی یک میز خدمت در نظر گرفته شده است.

دماوندی نژاد تاکید کرد: زمانی که یک تولیدکننده بعد از معرفی بانک برای اولین بار به شعبه مراجعه می‌کند باید تمام کارهای او به سرعت در همان مراجعه انجام شود تا او بتواند در حداقل زمان ممکن وام مورد نیاز خود را دریافت کند.

590 هزار هکتار مبارزه با بیماری‌های گندم انجام شد دستورالعمل وام‌‌ ازدواج و فرزندآوری تکمیل شود/ راه دور زدن دستور ريیس‌جمهور همچنان باز است وعده‌های دولت سیزدهم و تبعات رویگردانی از علم اقتصاد مطالبات گندم‌کاران از فردا پرداخت می‌شود بدترین ماه برای بازار رمزارز ثبت شد/ سقوط آزاد قیمت‌ها... اخبار مهم کدال یکشنبه 12 تیر 1401 |فخوز شفاف سازی می کند! پیشرفت صنعت و تجارت تاثیر چشمگیری در اشتغال‌زایی و درآمد سرانه دارد ظرفیت انتقال روزانه گاز کشور به بیش از 880 میلیون مترمکعب می‌رسد تکه تکه کردن خودروهای لوکس قاچاق! تخلیه 5.7 میلیون تنی کالای اساسی در بنادر کشور تا پایان خرداد 20 درصد از امتیاز پتروشیمی خمین متعلق به سهامداران شرکت توسعه عمران درآمد نفتی ایران در سال 2022 معادل 36 میلیارد دلار خواهد بود ابلاغ آیین‌نامه‌ تسهیل پرداخت وام ازدواج از سوی دولت نشست ارايه فرصت‌های سرمایه‌پذیری و نحوه مشارکت‌ بانک‌ها در طرح‌های بالادست نفت برگزار شد هوشمندسازی تجارت با کمک دیتا ماینینگ‌ها/ اتصال پلتفرم های تجاری داخلی به پلتفرم های بین المللی قانون سهام عدالت در 16 سال گذشته به درستی اجرا نشد نقطه‌زنی دولت برای مهار تورم/ رشد ترازنامه بانک‌ها بین 1.5 تا 2.5 درصد محدود شد آب 9 مشترک پرمصرف در تهران قطع شد/ 5 شهر در محدوده قرمز آبی وضعیت عجیب قیمت گذاری در صنعت داروسازی اعطای سهام عدالت به 4 میلیون بازمانده/ شناسایی 185 هزار میلیارد تومان منابع دولت ارزانترین و گرانترین مناطق تهران کدامند؟ بحران غذایی، کشورهای عربی را به دردسر انداخت عقد قرارداد 200 هزار نفردر طرح برق رایگان با شرکت توانیر متقاضیان دریافت وام فرزندآوری و ازدواج بخوانند نرخ مصوب انواع میوه و سبزی اعلام شد/ گیلاس کیلویی 56... حمایت قاطع سازمان برنامه و بودجه از گندمکاران/15 هزار میلیارد تومان دیگر تضمین شد 50 درصد ظرفیت سدهای کشور خالی است دومین پرژوه رمزارزی فیس بوک متوقف شد واردات گوشی‌های بالای 600دلار متوقف شد؟ 3 دلیل کاهش 0.2 درصدی حجم نقدینگی در فروردین‌ 1401 + جدول آخرین موضع همتی درباره روش تامین مالی دولت درخواست شرکت برق از مشترکان تجاری پایتخت بارندگی در 50 سال اخیر به 236 میلیمتر کاهش پیدا کرده است/ پنج شهر اکنون در وضعیت قرمز آبی هستند فارس من| رایزنی ایران خودرو با سازمان استاندارد برای رفع مشکل شماره‌گذاری سمند چرا باید به بیت کوین امیدوار بود؟ وام ازدواج آسان شد مدیران عامل مناطق آزاد، ريیس شورای تامین همان منطقه شدند این کیف رمزارزی به زودی تعطیل می شود کاهش نرخ بلیت پروازهای رفت و برگشت عرفه به زیر 7 میلیون تومان سود شرکت‌های غیربورسی سهام عدالت تا شهریور واریز می‌شود کاهش دما در شرق و شمال‌ شرق‌/ میانگین بارندگی‌ کشور تاکنون 161‌ میلی‌متر ایران 70 درصد بنزین مصرفی افغانستان را تامین می‌... نرخ این سود رکورد زد دلال بازی بلای جان مستاجران / مسکن مهر خیانت بود! خرید بیت کوین با یارانه شما را میلیارد می کرد پس از 36 سال ب‌ام‌و M3 تورینگ معرفی شد + تصاویر جدیدترین برآورد اوپک: رتبه سوم ایران در جهان از نظر ذخایر اثبات شده نفت کاهش تولید نفت اکوادور در پی اعتراض‌ها خبر خوش یک مقام مسيول به صنعتگران مازندران اختصاص 15 هزار میلیارد تومان دیگر برای خرید تضمینی گندم