خرید شهاب سنگ‌ها به شرط آزمایشگاه، گرمی چند میلیارد؟

خرید شهاب سنگ‌ها به شرط آزمایشگاه، گرمی چند میلیارد؟

اقتصاد کلانهمشهری آنلاین‌ نوشت:خرید و فروش کالا در سایت‌های اینترنتی حسابی باب شده است و شهروندان قبل از خرید محصول مورد نظرشان حتما به این سایت‌ها که از شیرمرغ تا جان آدمیزاد در آن یافت می‌شود، سر می‌زنند، اما آگهی‌های فروش میلیاردی شهاب سنگ در برخی سایت‌ها در نوع خودش بی‌بدیل و تعجب‌آور است.

کلمه شهاب‌سنگ را در نوار جست‌وجوگر سرچ می‌کنم، طولی نمی‌کشد که فهرست بلند و بالایی از شهاب سنگ‌ها با ویژگی‌های متفاوت جلو رویم ظاهر می‌شود،اما نکته مشترک میان اغلب این آگهی‌ها، ادعای صاحبانش است که این شهاب‌سنگ‌ها مریخی هستند.

شهاب سنگ 45 میلیاردی

مهم‌ترین سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که مگر در طول سال چند شهاب سنگ از کهکشان راه‌شیری جای‌ جای ایران کهن را برای سقوطشان انتخاب می‌کنند که هر روز آگهی فروششان بیشتر از قبل است. رصد این سایت نشان می‌دهد که بیشتر این شهاب‌سنگ‌ها از طرف چند فروشنده مشخص در محدوده غرب و جنوب پایتخت آگهی شده‌اند. به‌عنوان خریدار با صاحب آگهی شهاب سنگ 40 میلیاردی قرار می‌گذارم. بادیدن شهاب سنگ در نگاه نخست، به یاد سنگ‌های کنار رودخانه می‌افتم. سنگی کج و ماوج با اضلاع نابرابر که هر سمت و سویش یک رنگ و شکل است.

صاحبش برای بازار گرمی، حسابی از ویژگی‌های سنگ می‌گوید. کمی وارد جزيیات می‌شویم و از او می‌پرسیم، سنگ تاییدیه یا شناسنامه دارد یا نه؟ از کجا کشف شده؟ ایرانی است یا خارجی و خاصیت مغناطیسی آن چقدر است؟ می‌گوید: «تاییدیه کتبی ندارم. چون گمشده و باید دوباره آن را بگیریم. کشش خیلی کمی هم به آهن‌ربا دارد.»

جالب است که نمی‌داند این تاییدیه و شناسنامه را باید از کجا گرفت و برای توضیحات بیشتر هم به گفتن جرم و چگالی سنگ بسنده می‌کند. وقتی متوجه می‌شود درباره شهاب‌سنگ مطلع هستم و تیرش به سنگ خورده است، می‌گوید: «بگذارید من شناسنامه‌اش را پیدا کنم یا بگیرم، بعد سر قیمت با هم به توافق می‌رسیم.»

انرژی ماورایی در یک تکه سنگ

در آگهی شهاب سنگ بعدی، کمی می‌توان متفاوت بودن «سنگ» را از نزدیک دید و تشخیص داد، اما فروشنده اطلاعات تماس ندارد و فقط از طریق چت سایت اینترنتی ارتباط برقرار می‌کند. در چت‌ها او هم حسابی از شهاب سنگ‌اش تعریف و تمجید می‌کند و می‌گوید: «اگر دلال‌ آزمایشگاهی هستید در ازای گرفتن 5 میلیون سنگ را ببرید، آزمایش کنید، اگر شهاب بود خرید کنید، الکی مزاحم نشوید و وقت خودم وخودتان را نگیرید. این سنگ ارزشمند و کم‌نظیر از نوع مریخی است. داخلش از تکه‌های طلا خالص پرشده، یک‌درصد جذب آهن‌ربا دارد و وزن آن 2300 گرم است.»

فروشنده ساکن استان‌های جنوبی کشور است و اصرار دارد وقتی سنگ را در دستتان می‌گیرید انرژی ماورایی را احساس خواهید کرد. فروشنده دیگری می‌گوید شهاب سنگ الماسی دارد و قیمت آن، 20 میلیارد تومان است و دیگری قیمت را یک میلیارد و 500 میلیون تومان اعلام می‌کند و می‌گوید شهاب سنگ بدون شناسنامه است. برخی می‌گویند شهاب‌سنگ آنها آهنی است و قدرت جذب آهن دارد و همین دلیل اصل بودن آن است. برخی از فروشندگان ادعا می‌کنند شهاب سنگ را با ضمانت اصل بودن و داشتن شناسنامه می‌فروشند.

همه آگهی‌ها کلاهبرداری است

سنگ‌های بسیاری به‌عنوان شهاب‌سنگ در سایت‌ها فروش اینترنتی فروخته می‌شود که به اعتقاد «حجت کمالی» پژوهشگر و مدیر موزه شهاب‌سنگ‌ایران، هیچ‌کدام اصل نبوده و فروش آنها هیچ‌گونه اعتباری ندارد. کمالی به قیمت‌های نجومی، عجیب و غیرواقعی این کالا در سایت‌ها عجیب اشاره می‌کند و می‌گوید: «برخی از شهاب‌سنگ‌ها در آگهی‌ها با قیمت‌های‌میلیاردی معامله می‌شوند که اغلب فروشنده‌های آنها اعتقاد دارند این شهاب‌سنگ‌ها مریخی یا شهاب‌سنگ‌های کره‌ماه هستند.»

کمالی این آگهی‌ها را کلاهبرداری می‌داند و برای اینکه شهروندان در این دام گرفتار نشوند، می‌گوید: «درواقع شهاب سنگ‌ها اجرام آسمانی هستند که از مکانی ناشناخته مانند سیارک‌ها یا ستاره‌های دنباله‌دار مهمان زمین می‌شوند.این اجرام آسمانی پیش از برخورد به زمین شهاب‌واره نام دارند. شهاب‌واره‌ها در حین عبور از جو زمین تحت فشار و اصطکاک زیادی قرار می‌گیرند. علاوه بر آن واکنش‌های شیمیایی با گازهای اتمسفری نیز بر آنها تاثیرگذار است. در نتیجه این اجرام آسمانی به شکل یک گلوله آتشین با زمین برخورد کرده و معمولا به قطعات کوچک تقسیم می‌شود. شهاب‌سنگ‌ها از همه مناطق کوهستانی، دشت‌ها و کویر ایران کشف می‌شوند، اما نه این تعداد که در سایت‌های اینترنتی می‌بینیم. شهروندان فکر نکنند هرسنگی که در کویر دیدند یا خاصیت آهنربایی داشته باشد، شهاب‌سنگ است. برای تایید کردن اینکه سنگ مورد نظر شهاب‌سنگ است، باید پروسه زمانبری سپری شود و برروی سنگ مطالعات بسیاری انجام شود که در داخل ایران چنین مرکز معتبری که زیر نظر انجمن شهاب‌سنگ‌شناسی جهان باشد وجود ندارد کتا شناسنامه برای سنگ صادر کند. برای تاییدیه گرفتن مرکز بین‌المللی به نام «بولتن جهانی شهاب‌سنگ‌ها» وجود دارد و زیر نظر عده‌ای شهاب‌سنگ‌شناس که از استادان خبره و خیلی قدیمی تشکیل شده است.

همه شهاب‌سنگ‌هایی که در سراسر دنیا، از هر جایی که کشف می‌شود در آن بولتن ثبت می‌شود و کلیه دانشگاه‌های سراسر جهان می‌توانند این نمونه‌ها را بررسی کنند. این سنگ‌ها درصورت اصل بودن به چند دلیل ارزشمند محسوب می‌شوند. چون می‌توان حتی در بعضی از شهاب‌سنگ‌ها عناصر تشکیل‌دهنده حیات را پیدا کرد. هنوز دسترسی به سیارات همچون مریخ و غیره امکان‌پذیر نیست، اگر این شهاب سنگ مربوط به آن سیاره باشد، اطلاعات مهمی از طریق شهاب‌سنگ به دست می‌آید. در واقع فرم اولیه شکل‌گیری منظومه شمسی درون آنهاست. همچنین از برخی از آنها به‌عنوان جواهر استفاده می‌شود. این موضوعات باعث می‌شود تا دلالان و سودجویان طمع کرده و با این عناوین کلاهبرداری کنند.»

فریب آگهی‌ها را نخورید

سودجویان و دلالان با کمی جمع‌آوری اطلاعات در اینترنت خود را کارشناس شهاب سنگ معرفی و از مردم مبالغ 5، 10، 20 میلیون دریافت می‌کنند. متاسفانه این سودجویی دامنگیر یکسری از افراد دانشگاهی هم شده که هیچ تخصصی ندارند و با مدرک دکترای زمین‌شناسی، برای خیلی از سنگ‌ها شناسنامه صادر می‌کنند. سنگ مریخی و ماه اصلا به این سادگی پیدا شدنی نیستند که هر شخصی بگوید که من سنگ ماه یا مریخ دارم. همچنین بافت شهاب‌سنگ‌های مریخ و ماه کاملا شبیه سنگ‌های زمینی است که فقط از طریق آزمایش که آن هم بیش از یک و سال نیم زمان می‌برد تا در آزمایشگاه آی‌سی‌تی و یکسری آزمایشات طول موج، وجود گازهای مریخی بررسی شود. شهاب‌سنگ‌های مریخی‌ زیر یک‌درصد از شهاب‌سنگ‌ها را تشکیل می‌دهند و تعدادشان بسیار اندک است. پس شهروندان آگاه باشند و در فریب افراد سودجو را نخورند. این آگهی‌ها همه کذب و سنگ‌ها تقلبی است.»

220 46

local_offerبرچسب‌ها:
هایلوکس از این قوی تر نداریم + عکس پاداش پایان خدمات بازنشستگان کی واریز می‌شود؟ بازنشستگان بخوانند/ پاداش پایان خدمات بازنشستگان چه... سرمایه‌ گذاری در رمزارز بهتر است یا مسکن؟ رسوایی‌های بزرگ صنعت خودرو که جهان را متحیر کرد/عکس چطور مصرف سوخت خودرو را کاهش دهیم؟ زمان راه اندازی متروی پرند اعلام شد این 8 خودروی چینی به ایران می‌آیند؟ هشدار تولیدکنندگان آلمانی نسبت به کمبود مواد غذایی دنا جهش کرد، کوییک ریخت/ آخرین قیمت تیبا، دنا، رانا... نتیجه آزمون حذف رانت خودرو چه بود؟/ دست دلالان از بازار خودرو کوتاه شد؟ اکنون زمان خریدن طلا و سکه است؟ زمان تعیین تکلیف وضعیت جاماندگان سهام عدالت رشد 55 درصدی پرداخت وام ازدواج در سال جاری رشد قابل توجه وام ازدواج+ جزيیات نرخ تورم در شهریورماه چقدر بود؟ لیر ترکیه در بازار تهران و جهان سقوط کرد لیر ترکیه در بازار تهران و جهان سقوط کرد رشد نرخ تورم در شهریورماه/ تورم خوراکی‌ها و دخانیات به 75 درصد رسید کلنگی های بازار مسکن چند؟ + جدول قیمت خبر خوب درباره پذیرش 6 کالا در بورس کالا جدیدترین قیمت کارخانه‌ای محصولات ایران خودرو دلیل کمیابی روغن موتور در بازار چیست؟/ افزایش حضور روغن های تقلبی اولین اتومبیل را چه کسی و چه سالی وارد ایران کرد؟ + تصاویر دلار یورو را زمین زد/ اتحادیه اروپا در حلقه عذاب عکس | شاهکار جدید مرسدس بنز؛ تلفیق زیبایی و قدرت زمان احتمالی واردات خودرو به کشور اعلام شد قانون‌گریزی با قراردادهای موقت کار / «قراردادهای دايم» احیا می‌شود؟ پیشتازی تورم شهریورماه در این اقلام شناور شدن قیمت تاکسی در تهران/ تغییر نرخ کرایه در زمان ترافیک بازگشت تورم به زیر 50 درصد پس از سه ماه عکس | جدیدیترین محدودیت برای اینستاگرام و واتساپ در ایران! پاسخ به ادعاهای وزارت نیرو پس از 3 ماه متوالی تورم به زیر 50 درصد رسید ثبت بیش از 3هزار میلیارد تومان درخواست وام در فاز آزمایشی زمان واریز پاداش پایان خدمت بازنشستگان کشف معدن سرشار از طلا و مس در مدینه افزایش 7 برابری قیمت گاز در یک کشور اروپایی زمان واریز پاداش پایان خدمت بازنشستگان اعلام شد ایران فرآورده‌های نفتی رایگان به لبنان نمی دهد توافق با ازبکستان برای افزایش تجارت فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی چقدر ارز در سامانه نیما فروخته شد؟ امسال باید 1.6 میلیون دستگاه خودرو تولید شود تولید «دنا» در روسیه با یک اسم جدید!/ همکاری ایرانخودرو با کمپانی معروف روسی سقوط 82 درصدی صادرات گاز روسیه به اروپا زايران پیاده امام رضا (ع) تحت پوشش بیمه سینا قرار می گیرند تاسیس نخستین صندوق املاک و مستغلات کشور چالش ارزی تولیدکنندگان پلی یورتان/ با نصف ظرفیت کار می کنیم سقوط لیر ادامه‌دار است؟ هشدار درباره ارزش پول ملی ترکیه/ سقوط لیر ادامه دار است؟